• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ma posijat ces kukuruz na proljece na tih 10 m pa ces jos vise zaradit, sta se brines.

neg reci ti meni zemljak jel nam kiru vidjas sta, jel izasao iz brloga?
 
K

KRESO

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

baš sam ga danas sreo , svaki dan se vidimo šeta sa ženom :blackeye
neizgleda mi nešto zabrinuto samo se smješi :mrgreen:
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

kak bi izgledao zabrinuto kraj onakvog ulova, samo da jos nema vrazjih medija
 
K

KRESO

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ma ima novi auto možda zato :mrgreen:
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Što znači kada usjev dobije nelojalnu konkurenciju, doslovce preko noći:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :?: :?: :roll: :roll: :scratch

Obrisan neispravan link.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

gljive preferiraju kisela tla, imas li takvih problema?

ljepa slika, uberi ti nju pa sa jajima u tavu da ti ne trosi gnojivo!
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Da, tlo je kiselo ph je između 4 i 5. pseudoglej, prilično ispran s puuuno čestica praha, uglavnom vrlo neugodna situacija.
Bilo bi dobro bacit gljivu na tavu, samo mi se čini da bi nakon toga bez problema išo na tavan bez lojtre... :mrgreen:
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

onda prika malo kreca i nema vise gljiva
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Krenuo sam lani sa fertdolomitom, stvar je odlična, sadrži N,P,K,Ca,Mg. Granuliran je tako da primjena klasičnim rasipačem ne predstavlja nikakav problem. Dižem ph postepeno, dodajem godišnje oko 2t/ha kroz 3-4 godine pa onda malo pauza da se vidi kako se tlo ponaša. Kad stignem na ph 6,5 stajem sa kalcizacijom.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

6,5 je optimum, jedino sto ce ti na takav nacin potrajat, obzirom da se kalcifikacija mora ponavljat svakih par god.
 
K

KRESO

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

agrotehničar kaže:
Krenuo sam lani sa fertdolomitom, stvar je odlična, sadrži N,P,K,Ca,Mg. Granuliran je tako da primjena klasičnim rasipačem ne predstavlja nikakav problem. Dižem ph postepeno, dodajem godišnje oko 2t/ha kroz 3-4 godine pa onda malo pauza da se vidi kako se tlo ponaša. Kad stignem na ph 6,5 stajem sa kalcizacijom.

jel se vide rezultati ferdolomita ....ja sam ljetos počeo bacati na strnjake pa sam do sada bacio oko 30t pa ću vidjeti :blackeye
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Za sada nema konkretnih rezultata koji bi se vidjeli na usjevu, malo je rano još za rezultate, za punu aktivaciju dodanog kalcija treba proći 2-3 godine uz intenzivnu obradu (prvenstveno oranjem) da se kalcij što bolje pomiješa sa tlom u cijelom oraničnom sloju i tek onda očekuj promjene kroz mobilizaciju i bolju pristupačnost prvenstveno fosfora koji je u redukcijskim uvjetima pri niskom ph bio blokiran. Dakle cilj je nakon kalcizacije izbjeći pretjerano i dugotrajno slijeganje tla, tj. treba stvoriti tzv oksidacijske uvjete da bi potrebne reakcije išle u pravom željenom smjeru. Znači čim ti je kalcizirana njiva slobodna od usjeva ORI i čim se dobro slegne, opet poori, time značajno ubrzavaš aktivaciju kalcija...
Auuuuuuuu, sad sam ga izkompliciro, sorry :roll: :cry: :oops:
Uglavno se cijela stvar manifestira kroz bolje usvajanje dodanih hraniva pogotovo u ranim fazama razvoja usjeva i u uvjetima kad je mala temperatura tla. ( Npr. sigurno si primjetio da ponekad mlade biljke kukuruza znaju bit ljubičaste)
 
K

KRESO

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

vidio sam ja i stare biljke ljubičaste kod majstora koji prihranjuju kukuruz samo sa ureom :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetva pšenice 2007.

KRESO kaže:
vidio sam ja i stare biljke ljubičaste kod majstora koji prihranjuju kukuruz samo sa ureom :mrgreen:

ljubičaste biljke kukuruza su u uvjetima niskih temperatura i nemogučnosti korištenja fosfora, kad dođe toplije to nestaje osim ako netko ne škrtari s npk :!:
ako smijem napravit malu digresiju u ovoj temi da ne otvaram novu a to je; tko misli kupovat jaru zob nek pod hitno to učini jer zobi nema,ja sam sebi nabavio i to fest toga al svi kažu u prodajnim kučama da više zobi nema, u bc institutu su sve prodali skladište prazno, ratarstvo bjelovar nema isto,graminea nema, jakšinič nema, prvča nema.
zob je bila loša ove godine tak da je nema dovoljno, pa si ju nabavite što prije, da imate šta posijat :!:
prodaja kukuruza je počela i isto su naknap sa nekim hibridima več sad i nema ih dovoljno, cjene su još za sad povoljne dok ne dođe veljača.
eto želim vam na taj način pomoć da posijete šta želite a ne šta vam ostane ( to nek siju drugi), a vi samo THE BEST :!: :!:
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Sjetva pšenice 2007.

kuruza (pioneer)kod jakšinića za oko 2 tjedna ,prva grupa će biti oko 350 kuna .Ovo oko cijena (gdje,što i pošto)već duže razmišljam da bi bilo dobro postavit kao zasebnu temu pa molim spretnije u tome da ju postave(mislim na tehniku postave).
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetva pšenice 2007.

breza kaže:
kuruza (pioneer)kod jakšinića za oko 2 tjedna ,prva grupa će biti oko 350 kuna .Ovo oko cijena (gdje,što i pošto)već duže razmišljam da bi bilo dobro postavit kao zasebnu temu pa molim spretnije u tome da ju postave(mislim na tehniku postave).

mario il bobo če ovo premjestiti il obrisat.
poljocentar ima kws vic je oko 270, a oni jeftini oko 190kn.
u ratarstvu bjelovar pioneer 1. grupa 280 pa sve do 5.oko 180, akcija za gotovinu do 10.veljače.
jara zob 4.20kn kg al je ima jako malo, svud su stigli kod nas kukuruzi ljudi kupuju ko ludi i umjetno koje je za kunu skuplje neg prošle godne, 15ica 340kn, urea 310, kan 180.
meni je ostalo 30 paketa kukuruza jer su bile prepunjene vreče, a kukuruzi na polju fenomenalni.
jedino je sjemenska pšenica bila nekak u normali i bilo je dovoljno za sve jer ona baš i nije nastradala od suše
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Sjetva pšenice 2007.

Kod nas nema ništa, nema umjetnog ni ureje, nezna se za sjemenski kukuruz, za cijene ne pitaj, jedino što je ostalo nešto zaštite sve ostalo koma, kao navodno da petrokemija neda gnojivo, za M34 mi sad zadni put rakli da ga neće biti dovoljno,valjda se čeka 2,3mj. i naravno veće cijene. :evil: :twisted:

J...m mu, pa bum posijal kkikiriki ak ništ drugo :lol:
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

bogec kaže:
umjetno koje je za kunu skuplje neg prošle godne, 15ica 340kn, urea 310,

cekaj malo jel su to prave cijene ili ? ja sam platil 15 po 236 kn , a ureu po 205 kn nekaj malo prije nove godine pri jaksinicu
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetva pšenice 2007.

branko kaže:
bogec kaže:
umjetno koje je za kunu skuplje neg prošle godne, 15ica 340kn, urea 310,

cekaj malo jel su to prave cijene ili ? ja sam platil 15 po 236 kn , a ureu po 205 kn nekaj malo prije nove godine pri jaksinicu

je tak je pisalo na vratima, ja sad nisam kupovao, al ljudi traže i nema ništ do veljače.
sutra ču nazvat na par mjesta i provjerit cjene koje su sad trenutno.
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

bogec kaže:
je tak je pisalo na vratima, ja sad nisam kupovao, al ljudi traže i nema ništ do veljače.
sutra ču nazvat na par mjesta i provjerit cjene koje su sad trenutno.

sad si mam idem nekaj crnoga spiti (pa makar bil i pepsi :D :D :D ) razgovaral sam naime prije te kupnje s pajdasom i rekel mi je da bu ove godine sigurno nestasica gnoja i da bu skupi ko sam vrag (a on radi u nabavi kod jedne jace poljotrgovacke firme barem kod nas u SZ dijelu rh) i ja sam se odmah dal u trazenje i uspio kupiti taj dan ureu a 15 za jedno desetak dana jer sam je odmah zakaparil.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh