• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

zsolin kaže:
koliko je to veliko?

60-70 hektara, pa na vise...

Naravno, da za 60 hektara imas jedan traktor od 100-120ks i uz njega neki manji za kultivaciju, prskanje i slicne rabote. Ovaj manji moze biti IMT, Kinez, pa cak i Torpedo ;)

Ima slucajeva gdje ljudi na 30 jutara zemlje imaju po 5-6 traktora, od kojih je najveci oko 100ks jak, i za njega imaju plug, tanjurace, sjetvospremac... za ostale poslove se nadje neki od onih "manjih" po dvoristu od kojih je najslabiji 60-70ks... Ne vidim smisla u tocenju tolikih rezervoara na tako malo zemlje, rasipanje novca... Treba sve te traktore registrirati, mijenjati im ulje, kupovati gume... Tu i tamo neki popravak i onda se isplativost razvodni...

Odgovorno tvrdim da ja sa svojim IMT-om stignem uraditi tih 30 jutara zemlje uz puno manje troskve nego ih ima covjek iz primjera iznad... Na 30 jutara cu imati mali ZMAJ kombajn, a ne veliki FAHR sa 130ks motorom i 5m hederom... To je takodjer rasipanje, samo sto to neki u mom kraju jednostavno ne razumiju...


Moze se ustedjeti na dosta mijesta, te bi racionalna proizvodnja na nekih 60-ak hektara bila odrziva sama po sebi. Vjerujem da bi snalazljiviji mogli prezivljavati i sa 30 hektara, no to je vec planiranje izvan dohvata mnogih poljoprivrednika i tu se obicno radi o vise zetvi godisnje, naravno, gdje klima dozvoljava.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: SJETVA PŠENICE '08

Bobo kaže:
.. cut...
Odgovorno tvrdim da ja sa svojim IMT-om stignem uraditi tih 30 jutara zemlje
..cut ...

Nebi bio ni prvi ni zadnji. Mnoga gospodarstava su toliko obradjivala sa jos manjim IMT-ovima.
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Mislio sam na to da bez problema stignem odraditi sve operacije na njivi, i to bez neke zurbe ili kasnjenja u rokovima. naravno, koliko to vremenski uvjeti dozvole.
 
J

jokapz

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Koliko je konja traktor toliko jutara on može obradit ... i tu je traktor iskorišten .
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

jokapz kaže:
Koliko je konja traktor toliko jutara on može obradit ... i tu je traktor iskorišten .

Tako je! To sam cuo jos kao djete i tog se donekle i drzim...
 
K

kikoporto5820

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Primjer znaći torpedo od 65 konja može raditi 65 jutara zemlje može malo šišku
pa ti s njim bacaj gnojivo šprijaj ori tanjuraj drljaj pa bogamu da si napravljen od željeza moraš kičmu spaliti do kraja i za 5 godina takvog rada si zrel za kolica
 
S

seljaček

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Mislim da je točniji podatak 1kw= 1ha sada zamislite 42 hektara sa IMT560 ili 28 ha sa IMT 539 ili 55ha sa torpedom 7506. To što je navedeno je teoretska računica i točna je samo u slučaju kad se radi o velikim povrsinama npr. 500 ha= 500kw recimo 2 đonija po 150kw +2đonija po 70kw +1 đoni od 40kw+mali ferko od 20kw i eto ti računice a sve na početku navedeno je nemoguče.
 
B

bok123

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

ne baš za pet ali za koju godinu kasnije počinju svakojaki bolovi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: SJETVA PŠENICE '08

Mjesate kruske i jabuke. Rijec je o snazi motora, a ne o "luksuzu" u kabini.
Ova usporedba ks=ral mi se cini vrlo logicnom. Pa racunajte koliko vremena treba za neku operaciju.
Npr.za 1 Ha sa traktorom od 50-60ks
oranje 3 sata
tanjuranje 2 sata
sjetvospremac 2 sata
sijanje 2 sata
spricanje 2 sata
berba/zetva npr. 4 sata

Dakle, za Ha ratarenja treba nekih 20-30 sati godisnje, zar ne? Za 30 Ha treba otprilike 600-900 sati, odnosno 100-150 radnih dana godisnje, da racunas 6 sati jedan dan, a to ipak nije bas toliko opterecenje za kicmu i u manje udobnom traktoru. Ako tih 100-150 dana rasporedis u npr. 4 ciklusa po tri mjeseca ispadne po ciklusu oko 25-35 dana rada. Zakljucak je da se dva mjeseca odmara (ili lagano, lagano raducka), a mjesec dana intezivno radi. Ispravite me ako grijesim.
 
S

seljaček

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Ispravak satnica štima fali put do njive povratak iz njive prelazak sa njive na njivu, itd
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: SJETVA PŠENICE '08

Naravno da fali. Fali i servisiranje, transport i hrpa drugih stvari sto se radi sa i bez traktora, ali to nije razlog za nabavku vise od 50-60 konja. Samo sam htio argumentirano ojacati tvrdnju da se sa traktorom od 50 konja moze raditi 30 Ha zemlje
 
K

kikoporto5820

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Kad si tako pametan onda si kupi traktor od 50 ks pa radi 30 h zemlje meni se čini da nisi nikad ni sjeo u traktor a tu glumiš nekog pametnjakoviča reci tu tvoju tvrdnju javno negdje 50ks na 30 h pa da te ljepo ismiju :lol: :lol:
 
G

Goran18

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

ja mislim da kad imas veci traktor mozes brze da uradis zato sto imas mogucnosti da radis sa sirim masinama i brze ih vuces nego manji ntraktor uske masine
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

kikoporto5820 kaže:
Kad si tako pametan onda si kupi traktor od 50 ks pa radi 30 h zemlje meni se čini da nisi nikad ni sjeo u traktor a tu glumiš nekog pametnjakoviča reci tu tvoju tvrdnju javno negdje 50ks na 30 h pa da te ljepo ismiju :lol: :lol:

Osobno znam za vise ljudi koji rade sa IMT 539 25-30 jutara zemlje. Sve poslove, od oranja, tanjuranja, prskanja, sjetve, transporta i sve stignu na vrijeme... Znam za slucaj gdje covjek sa IMT 565 radi 60 jutara zemlje i to mu je jedini traktor na imanju...

I tako vec godinama. Ne pricam o 5-6 vec od 10-20 godina...

Ja i dalje tvrdim da bih sa 549 stigao uraditi do 40 jutara zemlje samo tako, samo da mi je u njemu udobnije sjedalo, i da njive ne budu manje od jutra.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: SJETVA PŠENICE '08

kikoporto5820 kaže:
Kad si tako pametan onda si kupi traktor od 50 ks pa radi 30 h zemlje meni se čini da nisi nikad ni sjeo u traktor a tu glumiš nekog pametnjakoviča reci tu tvoju tvrdnju javno negdje 50ks na 30 h pa da te ljepo ismiju :lol: :lol:
Reci sto u mojoj matematici ne valja pa me onda ismijavaj koliko hoces i ja cu priznati svoju zabludu, a do tad ne zelim raspravljati na toj razini. :) ;)

Usput, problem nasih seljaka i jest u tome (izmedju ostaloga) sto ne zele (ili ne znaju?) razgovarati s argumentima vec se sve radi na halabuku i sitne parcijalne interese.
 
T

tarana

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

ja sa ursusom c-360 radim 35 jutara zemlje.sve sem branja.
od poslova, ostalo mi je da uzorem 8 jutara i posejem pšenicu.
dakle, još 3 dana posla.
 
K

kikoporto5820

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Mislim da je ova teme otvorena što se tiče sjetve žita a ne da bi se pričalo tko ima kakav traktor i koliko snjim može uraditi zemlje :x
 
K

kikoporto5820

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

ja sam danas pripremio 12h i 8.10 u srijedu krečem sa sjetvom žito je season i bacati ču 110 kg po jutru
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh