• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Još pred tridesetak godina su genetičari uzgojili sorte pšenice genetskog potencijala 10 t/ha.
I danas je to neki plafon prinoosa, moglo bi i jače ali nisu uspjeli dobiti čvrstinu stabljike koja bi podnjela težinu roda. Ma tako nekako.....

Ima petnaestak godina, ma možda i više, kada se na tržištu pojavila sorta Žitarka, imala sam na hektaru osam tona čistog prinosa, nakon svih odbitaka. Bez neke posebne tehnologije, a za prskanje protiv korova i bolesti se nije zapravo niti znalo.
Sada pšenicu ne sijem i ne znam kako se ponašaju nove sorte.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Sada ako ne daš predsjetveno, ako ne baciš dvije do tri prihrane, prskanje protiv trave i obavezno dvije zaštite od bolesti, zaštita od insekticida, onda se i sretneš sa tih 8 t/ha pa čak i 9 t/ha, a sad jel tak radit ili pak manje, pa manji prinos, kaj je više rentabilno nisam računal...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ma nije to uvijek pravilo.Nekada se desi da oni koji manje ulože malo manje dobiju prinosa i na lošiju cijenu se pokriju,jel ovo je problem što nije garancija ako sve daš da češ dobiti toliki prinos,šta ako dobiješ 5 tona a ne 8,a uložio si puno,jel u mom kraju je problem to dobiti.Evo ove godine je prosijek 5 tona,i tko je uložio puno nije zaradio ništa.Teško je biti pametan šta i koliko ulagati.Ja za kukuruz i soju dam sve što treba,ali u pšenici računam koliko ču uložiti da se sa niskom cijenom pšenice i nekom normalnim prinosom pokrijem.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Koliki je prosjek cijene pšenice kod nas na bazi 5 proteklih godina?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Skidala se kod mene Apache,sipala je 3,1t po jutru što je za našu zemlju odlično,samo nisam zadovoljan kvalitetom hektolitar 78 a proteini 9.7
DSC_1164.jpg

DSC_1166.jpg
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Da li je neko vršio Pir ? imam za ovršiti nekoliko hektara a nisam nikada vršio te nemam pojma kako da naštelim kombajn.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Skidao je jucer Petrovic u Sirokom Polju, ne znam tko mu je vrsio. A Bagaric je imao 50 ha prosle godine. U Selcima ih ima isto dosta, pa raspitaj se...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Pšenica završena kod mene..
Prinos prosjek 5.5-6t/ha,uglavnom sam zadovoljan,s obzirom na godinu i vrstu zemlje dobro je rodilo..Dogodine ču probat poradit na nekim stvarima da bude još bolje..
BC Anica je pšenica.

33023.jpg

33024.jpg
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Daj malo više informacija, kaj je s proteinima i cijenom, dali su ČK mlinovi uzimali uzorak za proteine, kak je bilo davno najavljeno.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Vlaga je bila od 11.7-12.13
Hektolitar od 78-83
Gluten 33.5
Protein ne mjere..

Nismo vozili u mlin nego u PZ.
Cjenu neznam,za sad nismo bili na obračunu još..
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Dado121 i kod mene je bio sličan prinos oko 6.2 na hektar hek 80.2 vlaga 11.2 kod nas nema kodeksa o otkupu ali ja mislim da apacheu ne ide kodeks na ruku gdje si ti predo i koja je cijena
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi smo na jednoj tabli od 2,5 kj imali 8000 kg, sorta Katarina, vlaga 11,7, hektolitar 78,5, znači prinos po kj ispada 3200 kg.
A druga tabla od 3,5 kj je dala 8200 kg, sorta Ludwig(dio), Katarina(dio) i bilo je tu još neke tavanuše, ali je velik dio parcele bio pod vodom, tak da je dosta dobro i ispalo, prinos cca 2350 kg po kj, vlaga 12.8, hektolitar 79,9.

Ja sam zadovoljan!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
johnnewman@ Predali smo pšenicu u mlin u Grubišnom Polju otkupljivač je Granolio,oni rade po kodeksu,za cijenu se nezna dok se nepreda sva pšenica,tek će se onda znat i oređivat cijena. Kažu ovi ljudi šta tam rade ako bude malo pšenice da će bit veča cijena a ako bude dosta da će bit manja cijena.

Tko ima za preporučit neku dobru sortu pšenice koja ima dobar hektolitar i proteine,bolje je imat kvalitetu nego količinu.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Dečki nemojte se previše veseliti pšenica koja ima manje od 12-13% proteina ide u treću klasu(čitaj cijena manja)...
U Bjelovaru Vrt d.o.o je ponudio cijenu od 1.35 kn/kg Samo šta nisam siguran jel budu novci...
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
machio@ a koja to sorta pšenice ima proteine preko 13, jesi ti imao takvu pšenicu. Daj iznesi iskustva radoznali smo svi da znamo kaj na godinu sijat:icon_weed:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Na jesen sijem samo Kraljicu. S prinosom se pokazala jako dobro, a kvalitetom bi trebala odskakat od ovih ustaljenih sorti.
Ove godine sam je imao malo, nije isla na analizu.
Ali...lako polegne.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

drazendubai

Novi član
Tu od
2 Srp 2013
Poruka
10
johnnewman da ne ispadne da si ti sad nesto previse poznas psenicu i da maschio nezna sto govori pokazat cu ti sliku od svoje psenica,proteini nisu bas 13 ali su blizu :).

2w3uqmb.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh