• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za vodu-pogon preko remenice za SS

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
SS ak ima dinamo jedva proizvede struju za žarulju a za pogon pumpe treba agregat da bi pogonio pumpu za njegove potrebe.
Dinamo?!

Jedno je stari "prepotopski" dinamo koji daje veoma slabu jednosmernu struju, a drugo je savremeniji alternator koji daje mnogo jaču naizmeničnu struju u odnosu na dinamo pod istim uslovima broja obrtaja u minuti..
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja bi desno krknul alternator, ljevo pretvarač, a napred bi stavil neki mali akumulator 12v i sve bi ljepo nekak upakiral u pleh. Automatski dobiš prednji uteg za SS :D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ne znam da li ste upoznati.

Nema više spoljašnjeg alternatora za SS sem ako se nađe neki neoriginalni na otpadu pa da se namesti onako kako ste rekli.

Alternator se ugrađuje unutar metalnog prednjeg kućišta skroz napred gde je stator postavljen na blok motora, a rotor je sa permanentnim magnetima smešten na zamajac (zamašnjak) motora tako da se ne vidi uopšte alternator.

A što se tiče akumulatora, ne znam kolike je veličine u pitanju tj. Ah? Ima za manji akumulator predviđeno mesto između rezervoara goriva i upravljača.
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
O pa to je onda super ako ima mesta, mislil sam na neki kao što je tast imal u malom daihaciju, 65ah, uzak nekih 10-12cm, širine ko klasični akomulator malo viši i kleme na jednu stranu. Gle sigurno postoji jednostavnije rešenje samo ga ne vidimo. :confused:

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Kolega abarth vam je upravo za taj njegov originalni alternator rekao da sluzi za dvje zarulje i nista vise. Bolje sa njim ne petljati jos ako dodamo da i nije besplatan. Onda ti je bolje nabaviti samo neki mrcinski akumulator i pretvarac.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
A kolike snage pretvarač mislite da je zadovoljavaući ? Te stvari nisu jeftine
A ujedno se pitam , zašto podizati napon na 220 ako se može naći motor na 12V , bitno je da rotira i da ima snage i obrtaja a to može da se nađe
Mada generalno mi se ne sviđa ideja sa akumulatorima slažem se sa @hodor da bi ovjde alternator te manje snage bio skoro nebitan
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Neko je napravil tako da može i prikolica bit zakopčana i pumpa može radit.Remen se stavi duži pa španer da se lakše skine remen kad nema potrebe po radu pumpe.
image ruSlika je loša ali osnove se vide.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Samo sa koliko metara dubine moze pumpat takva pumpa?
Pisalo se i vise od 6m.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Uz najezdu robe sa istoka i to je postala potrosacka elektronika, tak da su i cijene pale.
Preporuka bi bila da invertor ima dvostruko jacu snagu od ove vrste potrosaca. Makar ima i vise nacina pretvorbe, tak da i to utjece.
Problem je da, barem ja, nisam vidio potopne pumpe za DC. Osim onih kaljuznihih pumpi sto se ugradjuju u brodice. Tu ima stvarno veliki izbor i vecina ih mogu raditi pod vodom.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
JA se ne bi j...l ni s strujom , niti pretvaračima , a bome niti remanom, tko bude to svaki put zaljeval , odzračival ..u košaru ulazi blato pa gas ..boga ti kome to treba .


JA bi uzeo motorni pogon , a pumpa preko gibljivog vratila , ubaciš i uživaš u pogledu preko rijeke .
Možeš i preipecat ako te volja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Slažem se sa tobom puknuti da je prek kardana nekak najjednostavnije ali kolega je izrazil želju da nemora odvajati prikolicu.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ne znam, ak nije kolega mislil na ovakvo nesto....
f8fc8a695c0b00d48f1aee1d7dc4ab9b.jpg
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ne, nisam mislio na tako nešto skupo.

Mislio sam na deo radnog kola sa remenicom kao one vodene pumpe za hlađenje motora na nekim tipovima traktora.

Upravo baš na ovo sam zamislio.

A i uglavnom bih prebacivao vodu iz bližih bunara nego iz mnogo daljih reka, jezera, potoka,...
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Mi samo iznosimo prijedloge, na tebi je da odlucis. Najbitnija stavka ti je visinska razlika do vode, spomenuo sam vec, ako ti je vise od 6-7m, gotovo da mozes zaboraviti prvotno zamisljeni sistem. Cak i da digne vodu pitanje koliko protocnog kapaciteta ti ostane.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne, nisam mislio na tako nešto skupo.

Mislio sam na deo radnog kola sa remenicom kao one vodene pumpe za hlađenje motora na nekim tipovima traktora.

Upravo baš na ovo sam zamislio.

A i uglavnom bih prebacivao vodu iz bližih bunara nego iz mnogo daljih reka, jezera, potoka,...
pa ebate gdje to živiš da budeš vodu vadio iz
iz mnogo daljih reka, jezera, potoka,...
Ako ne možeš do vode na par metara , ili ako obala nije betonski zid da staneš na rub zaboravi sve to .

PAr postova prije si reko da ti se ne radi kantom ..a sad udaljenije rijeke i jezera ...gdje je to mjesto gdje imaš pristup rijeci i jezeru a da je na dometu jednog motokultivatora ?

Ako zbilja takvo mjesto postoji onda ikopaj bunar i riješio si problem .


pretvarači , koji imaju sinusni "pogon" su malo skuplji od svega gore nabrojenog
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Sumadinac, sviđa mi se ta pumpa ali ima duplu remenicu (a na SS ima samo jedna prednja remenica) i sa 2 cola ima mnogo veliki protok od 500 lit/min tj. jedno bure bi napunilo za 30 sec a i mnogo je veliki prečnik creva da bi se moglo da uđe u mali okrugli gornji otvor bureta.

Puknuti, za ručno prebacivanje kofom veoma je teško bar dvojicu zamoliti da pomognu u ovom dugotrajnom procesu 5 km dalje od svojih kuća na reci, jezeru,... a kamo li sam da izvedem sve to. U mom kraju nema pliće vodene žile da bi se iskopao bunar, jedino vode ima na dubini od najmanje 150 metara.

kawasaki0201, radije bih uzeo Milkovićevu pumpu i da sedeći uživam i malim naporom samo preko jednog jedinog prstića vadim vodu nego da sa vašim predloženim rešenjem uložim veliki fizički napor.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ne znam zasto obracas paznju na nazivni kapacitet, po tvom opisu kako dolazis do vode, taj kapacitet mozes samo sanjati(zapravo, taj podatak i je masta:icon_rolleyes:). U ostalom, nepisao sam da mozes koristiti razdjeljnik pa puniti 2 bacve odjednom.
Nek te niti ne opterecuje broj remena, raditi ce dugo i sa jednim, odnosno dovoljno dugo koliko ti mislis koristiti.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Sumadinac, sviđa mi se ta pumpa ali ima duplu remenicu (a na SS ima samo jedna prednja remenica) i sa 2 cola ima mnogo veliki protok od 500 lit/min tj. jedno bure bi napunilo za 30 sec a i mnogo je veliki prečnik creva da bi se moglo da uđe u mali okrugli gornji otvor bureta.


Nemoraju 2kaisa,dovoljan je jedan,a ako te muci sto je 2 cola stavi redukciju,da bude na1 col,il kolko ti vec odgovara,a trebace onda manje snage
 
Na vrh