• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za vodu-pogon preko remenice za SS

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel im takvih pumpi izvedbe koje mogu same povlaćiti vodu ?-ako ima iskoristi taj izum
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma ono za ručnu pumpu je više bilo sarkazam nego predlog mada sam i takve pumpe vidio koje rade sa vrlo slabim el. motorom na principu excentra i zadovoljavaju potrebe većih gospodarstava.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ono sto trazi je pumpa od prskalice a ta nepovlaci vodu . ja imam od DMB ili tomos motorne pumpe preradjenu na hondu F600. funkcionise vise nego dobro .ima ovih i samousisnih pumpi samo sto to potraje dok povuku pogotovu ako je veca dubina. jednostavno razlika je pumpa za navodjavanje ,prskanje ili za motor. tebi treba bas pumpa za navodjavanje ali moras znati i na kojoj ti je dubini voda jer ispod 7m tesko ijedna da povuce sem potopnih ili specijalnih namena
 

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
Pozdrav forumašima ,posjedujem labina 14 ks pa sam napravio neku inovaciju što se tiče pumpe za vodu. Kod labina je problem što se mora otkvačivati prikolica da bi napumpao vodu u neku cisternu ili nešta slično.Napravio sam novu poteznicu i u njezin središnji dio postavio remenicu koja ide na gornji kardan motokultivatora koji je neiskorišten dok je prikolica prikvačena za motokultivator.Inače zadržao sam sve tvorničke mjere poteznice osim dva vijka koji drže poteznicu i oni su nešto duži od originala.Pumpu sam uzeo Rover N-25, a može se staviti i veća 30 ili 35 radi veće protoka vode ,ova moja ima kapacitet 3000 lit. vode na sat i može povući vodu sa 8 metara dubine, ali se onda mora postaviti nepovratni ventil na usisno crijevo odmah iza mrežice koja štiti pumpu od nečistoća ili kamenčića.Probao sam pumpati vodu iz dubljeg potoka i radi fenomenalno. Cisternu 1000 Lit. na prikolicu pumpu postavi i toči kolliko hoćeš. Šaljem par slika pa da vidite kako izgleda.










 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Proširivači i prikolica baš nejdu skupa, pogotovo s velikim kotačima...radi križa na diferencijalu. To je Puknuti već dosta put spomenul.

Ideja ti je dobra, no kak isključuješ pogon pumpe? Otpuštanjem remena?
Jel se ne vrti na suho?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
Proširivači i prikolica baš nejdu skupa, pogotovo s velikim kotačima...radi križa na diferencijalu. To je Puknuti već dosta put spomenul.
Zanimljivo! Onda znači manja brzina sa manjim točkovima i duže vreme transporta od izvora do kuće (doma) sinhronizovanom brzinom tj. 4x4, jer je u pitanju teret od 1000 kg.

Ideja ti je dobra, no kak isključuješ pogon pumpe? Otpuštanjem remena?
Jel se ne vrti na suho?
Čim napuni rezervoar, ugasi motor mtk i skida remen (zupčasti klinasti kaiš).

"gradic", lepo zamišljeno i diskretno tj. ne štrči uopšte na strani mtk, nego pitanje - da li je kopča koja uz pomoć dva specijalna velika šrafa povezuje prikolicu sa mtk fabrički original (ili oriđiđi)?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Pročitaj još jednom: proširivači i prikolica. Ak ide bez proširivača, ne smetaju veliki kotači.
 

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
[Odgovor Gradica ,za skidanje remena izbaci iz brzine popusti španer i skini remen a vijci su prilagođeni dužini poteznice a kvaliteta materijala sigurno bolja od tvorničke.Proširivače sam isto sam napravio odnosno isti kao tvornički ,samo su prilagođeni felgi koju imam. Pogon 4x4 jako slabo koristim jer sam pomaknuo točkove od prikolice više nazad da bude veće opterećenje na kultivator i tako da 1000 kg vuče sam kultivator bez većih problema a kad sam u pogonu 4x4 gledam da što manje skrećem.Na asfaltu nema potrebe 4x4 jer ako nemože kultivator izvući onda je prevelik teret.Bolje se vratiti dva puta nego pretovarit.Ako bih izbacio proširivače kako se kretat šumskim putevima preusko hoće se prevrnuti.Ako netko ima bolje rješenje neka odgovori. Pozdrav forumašima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Problem s proširivačima ti je veliko opterećenje diferencijala i mogućnost pucanja križa.
Uz put, s raširenim kotačima je velika reakcija na upravljačke ručke.
Ostavi samo onoliko koliko se originalne felge mogu raširiti.

Glede pogona: bolje da si rasteretil MTK nego prikolicu (zbog prije opisanog i lakoće, pa i samim time sigurnosti upravljanja).
4x4 pogon bolje djeluje ak MTK može (i mora prokliziti), a prikolica ima grip.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Riješanje je vrlo jednostavno, koristiti mtk sa kardanskom prikolicom takva kakva je, bez ikakve kemije (obično od kemije zaboli glava). Pomicanje pogonske osovine na prikolici još više nazad i proširivanje kotača na mtk je potpuno bez potrebno jer se time ništa ne dobiva. Ustvari dobiva se: dodatni trošak, teža upravljivost i povećava vjerojatnost oštećenja određenih elemenata na mtk. i naravno isplativost takve i slične kemije.:(happy):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Obzirom da možeš istovremeno vrtiti oba kardana, bolje ti je pogoniti prikolicu u 4x4 načinu kad voziš teret (vodu), a resteretiti MTK na način da je osovina gdje je i trebala biti.
Jedino napravi graničnik okretanja na rudu, da ti se ne dogodi da ti prevrne MTK pri preopterećenju.
 

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
Prikolicu sam pravio sam i osovinu sam od centra pomaknio prema nazad za 250 mm a iz razloga što sam posudio prikolicu original od prijatelja i pri teretu od nekih 700 kg na dobrom usponu imao priliku se uvjeriti da mi diže kultivator u zrak zajedno sa menom na prikolici , gume je kupio nove i grip je bio dobar.Prijatelj mi je predložio tu opciju i ja sam to napravio a sad sa svojom prikolicom otprilike taj isti teret uz to brdo bez problema. Slažem se sa vama da izbacim proširivače sa kultivatora,jedino me zanima koliko bi bila realna širina vanjskih dimenzija guma na kultivatoru sada je kod mene 800 mm. Pozdrav!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Koliko vidim po slikama, nemaš originalne kotače.
Koliko su ti široki proširivači? Probaj na tim proširivačima okrenuti felge (ako ide na uže), pa izmjeri.
 

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
Ma neću ništa okretat felge napravit ću sve novo nije problem,samo me zanima realna širina
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Koje su ti gume sad gore?

Normalni trag (sredina do sredine kotača) je 224-628mm, odnosno 360-800mm vanjska mjera (s gumama 6,50/80-12").
 
Posljednje uređivanje:

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
Gume su od viličara trotonca 12 platana a felge su od bube 15 cola. Širina gume je u par milimetara razlike u odnosu na original.,jedino je ova guma od viličara nešto viša ne puno. Mjerijo sam koliko bih mogao suziti odnosno napravit nove proširivače i vanjska mjera guma bila bi 600 mm dali je to dovoljno da diferencijal toliko ne trpi silu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
A koliko je sad vanjska širina?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
To je nekakva granica, no ak možeš malo suziti okretanjem felgi, probaj pa javi dojmove.
Te gume su malo pretvrde za tak lagani stroj, pa niti amoritiziraju udarce niti imaju grip kao njegove traktorske. Bile bi prikladnije za prikolicu nego za MTK.
 

Najnoviji postovi

Na vrh