• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hehehehehehe....videl bi ja vas na mojem bregu kak bi drva zdelavali :)

Evo danas samo za primjer, nemože sam 565 izači gore po putu koliko je bilo vlažno, pa onda promjena plana, bacaj sve s brda u podnožje pa priđi s livade s prikolicom za drva...nema tu kruha ljudi moji u takvoj šumi, to je eto samo tak za vlastite potrebe, vitlo nemam, privlačio sam s 565 po gornjem putu na dugačkoj sajli tek toliko da nam je bilo malo bliže bacati do prikolice metricu po metricu.

Dvojica s pilama, stalno u pokretu, jedan baca odozgora, jedan dodaje ovome koji puni prikolicu, pa si vi računajte koliko puta to drvo prolazi kroz ruke. I onda tu čitam ovakve komentare....može se napraviti hrpu drva jednodnevno, naravno, ali u ravnoj šumi ko na dlanu, rušiš, piliš i slažeš na hrpe, al treba uzeti u obzir ekstremni teren gdje nikakav stroj nemože gore, nego sva s brda mora dolje. Jedina pomoć bi bilo vitlo koje nažalost nemam.

Tako da od 10 ujutro do pola 5 popodne napravili smo 10-12 metara kad bi se sve sabralo nas 5, što je po meni odličan posao, a nismo se ubili od muke, jer u šumi se radi smireno i oprezno, pogotovo dok je puno ljudi oko tebe, začas se desi zlo ako se ne pazi.

Mojih par lipa....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nije to baš takav teren da se može dnevno šajbati 20 metara. Pa tamo imate šumski put ako si ga sami napravite. To je GJ Sjeverna Bilogora. Privatne bagremove šume. Ima tamo debelih bagremova, ali glavnina (70%) su ovakvi što je Šanana trpao na prikolicu. Slika ih s 30 m udaljenosti a on cijeli na slici izgleda kao čačkalica. Prehodao sam cijeli taj dio i ako imate ovakav pristup s livade onda je super da možete tovariti. Inače malo dublje u šumu zalaze samo krkani. Tako smo ih mi zvali.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Drago mi je da se kolega javio i da je osobno pregazio i tu moju šumu u što sam siguran!

Put je ukopan ručno još davne 1988. god, kad je prvi puta ta šuma rušena cjena, bilo je tada oko 300 m drva, površina je 2 rali.
Taj put je sada očiščen, popravljen i prohodan, ima slika na nekoliko predhodnih stranica. No problem je taj da je to strašno vlažno tlo, pa kad još padne kiša, preteško je s traktorom gore, baš sam takav slučaj danas imao da 565 jedva sam sebe izvuče gore, akd je suho ide bez frke i s karetom s oko 2-3 m drva, naravno prema dole.
Put je dosta uzak pa Same nemože goe.

Livade su dolje u podnožju privatne i ljudi obično nedaju da se gazi po njima, iz tog razloga su moji nekad ručno ukopavali put iznad livade, no sad smo bili primorani preći preko livade jer nismo imali drugi način za spustiti drva dolje.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Decki previse ste naviknuti na ravnicu pa kad malo brda odmah panika meni je sva suma u brdu i kotlinama di jedva sam stojis kad rusis drvo vitlo isto nemam vecinu izvlacim sajlama na malo lijepse mijesto pilim i tovarim samo ja za svoj teren izbijegavam dvoosovinke jer je u brdu traktor slab kad njega jednoosovinka stisne da vidis kaj ide van!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni osobno brdo ne predstavlja nikakav problem, ne bojim se brda i ne boji mse voziti i raditi u brdu, ja prolazim tuda gde se neki samo mogu križati rukama dok gledaju, to je osnovno pravilo, ako te strah brda bež čim dalje od njega :)

Radi se o tome kaj je to takav šugav posel na brdu, izgubiš cjeli dan, a malo se pozna napravljenog nakraju, kužiš me.

Kaj se tiće prikolica, samo jednoosovnike dolaze u obzir, dvoosovinka može eventualno stajati u podnožju da se pretovariva u nju, a to je još jedan dodatan posao.
Problem je sljedeči da nemogu doći s jednoosovnikom gore zbog toga jer se nemam gde okrenuti s njom da se vračam gore, a na rikverc da ju izguram gore nemože traktor bez prednje vuče, nemože ni sam sebe izgurati gore.
Gore na kraju puta smo nakopali jedan dio gdje se mogu okrenuti samo sa praznim traktorom, ma 100 problema je na takvom putu.
Jedan dan je bilo baš fino suho pa smo rušili i sve sam cjele komade vukao po putu dolje u podnožje gde su se pilili, a pile se onda tupe za par rezova jer su drva puna zemlje, pjeska i šljunka u podnožju, pa smo odustali i od toga, sve lance sam si sjebal, nije to vredno toga.

Meni godišnje treba 30-40 m drva i ovu šumu valjda porušim za 6-7 godina.
Krenuli smo dionicu po dionicu od zadnje strane tako da ne uništavamo sljedeče godine mladu šumu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
@šanana , predlažem ti nabavku nekog hobi vitla , veliko je to pomagalo za ovakve pozicije , pogotovo i saradnji sa jednom dodatnom koturačom

Ako rikvercom nemožeš izaći gore , zakači prikolicu na prednju bocnu i izguraj je gore na vrh , onda okreni traktor pa zakači za zadnju kuku , tako ja izguravam karete sa malim traktorom na nezgodne pozicije
Čak nekada ako je povoljna pozicija se i spustim tako naopačke prikopčan
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Savo, prihvačam tvoj predlog u cjelosti!!!
Bit će i vitlo, ako ne ove, dogodine sigurno.

Ma guram i ja karetu s prednjim krajom gore, ali samo po suhom kad mogu izaći, no opet je problem jer ju nemam kud skloniti s puta da odem s traktorom do okretišta i okrenem se, a na okretištu nema mjesta za nikakvu prikolicu, jedino sam traktor.
A još veči problem je, nemogu je u rikverc nezad povuči, ukapam se, jer jedna dionica puta opet ide prvo malo uzbrdo do vrha s kojeg se spuštam i na toj dionici nemogu nazad u rikverc s dva metra drva. Zato sam pisao da bi mi trebao jedan mali dupljak oko 50 ks za te igre.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Karetu koju imam i nosi 2 metra drva na sebi ja u potpunosti dignem polugama ili je otkačim pa okrenem ručno na veoma malo prostora
Jeste možda cifra od 2 metra drva nekome smiješna ali sve je bolje nego tegliti ručno
Istu tu karetu bacam u provaliju (ako su sitna drva i ne isplate se vitlati pojedinačno) i onda je cijelu natovarenu iz provalije izvučem vitlom ili sajlom direktno za traktor , ovo mi je veoma praktično
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Ma ide to decki,sam ak se radi i dobro organizira lete metri ko ludi,kod mene je jedan sso po sumi s motorkom kroio i kacio mi sajlu,ja sam sa torpedom 4506 izvlacio na lager i na lageru su petorica radila i kazem ni cijeli dan nismo bili leglo je 35 metara cijepanice.S tim da se je traktor najvise naradio i drapio mu alnaser,nest ronda nece prek njega upalit nema snage okrenut tak da sam danas u problemu moram nac nekog tko to slaze
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
brdo+trnje+sitna drva+blato=10 metara drva
nitko se nije naradio, nitko se nije ozlijedio, nitko ta drva nebu prodaval...
ako tko od vas može u takvom terenu napravit više od 3 metra po osobi, svaka čast...
al ovih 2 metra po radniku je tu solidno...i najvažnije da su drva doma.
pustite tu petoricu u bukovinu, pa će i njima porasti prosjek..:icon_wink:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
brdo+trnje+sitna drva+blato=10 metara drva

Plus što si zaboravio na bazgu koje kod Šanane ima da ti pamet stane. To je bagrem.
Kad sam tamo došao na jedno brdo, gore su bili bagremovi po 80 cm u promjeru. Tamo je zadnji put netko bio prije drugog svjetskog. Put je u nekom usjeku a na njemu 40 cm lista. Propadali smo do koljena.
I kažem nije problem rada na brdu, već dostupnost. Meni kaže šef da snimam put kojim sam išao. Pitam ga ja koji put, išao sam preko polja jer mi je bliže i jednostavnije. Kažem mu ja da su putevi zarasli, a prohodni su bili za vrijeme austrougarske.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
moj prijatelju bez ikakove zle namjere ti moram reči da bazga nije bagrem kod šanane i u Virovitičkom kraju bagrem je agacija ili akacija ovisi o izgovoru a bazga je bazga ili u nekim krajevima ju zovu još i zova jer je šuplja u sredini i od nje su u prošlosti pastiri radili frule ljep pozdrav bjonda:icon_madu:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo Darijus je sve ukratko napisao, točno je tak i bilo.
Ma kad se petorica puste u pravu gustu i debelu šumu, garantiram dnevno i do 40 metara drva jer smo toliko nas 5 mladića znali tući u državnoj šumu s 3 pile.

I sad me podsjetio @mcmarko na bazgu (kod nas se veli "beczeg", čitaj beczek:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:) koje ima jako puno i gusta je i na krčenje iste se izgubi dosta vremana. Znajte da nitko niej kročio u tu šumu 25 godina pa unutra ima svega i svakako isprekrižanoga, a to sve treba počistiti da se može normalno hodati i rušiti po šumi.

Ja sam prezadovoljan koliko se napravi, i najbitnije da se nikome nikaj ne desi.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
da vidiš ŠANANA kako moj lambo ide tuda po tim tvojim brdima kao mačak natovari prednji samar sa drvima sveži gurtnom i nema gdje se neće popeti ili spustiti ispred sebe sve do 15cm debljne rušim sa traktorom odnosno samarom
Priče ovaj napravio za dan 40m ovaj 10m ovisi kaku ekipu imaš i čim vožiš
Nevidim razlike u izradi drva u nizini ili u brdu što se tiče učinka ali kad kreneš voziti to je nešta drugo
Prije 15-tak dana sam radio drva zainatio sam se nisam htio voziti vitlo jer mi je šuma 20km od kuće iako je bilo 80% vitlanja sve sam pokupio sa prikolicom krenem odozgo gdje je najstrmije i kupim prema dole kad natovarim 5m izađem dole na šumsku vlaku i okolo vlakom van iz šume
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Garantiram ti kolega da tvoj lambo kao niti jedan drugi traktor NEMOŽE gore u to brdo po samoj šumi ići!!! Nepostoji nikakav prirodni put kroz šumu, to je jednostavno, pogledaš gore i pogled kroz šumu se penje u brdo do vrha, nema nikud nikakvog mogučeg prolaza za traktor ili bilo koji drugi stroj. Ja neznam to drugačije ubjasniti.
A kaj se tiće ovog ukopanog puta nemože širi traktor od 180-190 cm prolaziti jer ako se osmakne dole u provaliju dva puta se prekrene i nema niakj od njega :) Put je idealan za maji traktor 50-60 ks, ali obavezno dupljak.
Trebalo bi samo vitlo s 50m sajle i izvukao bi cjelu šumu dolje na put ili u podnožje, bez toga jedino ovak ručno i polako.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
TVac sa lancima ide tamo gde veliki ne mogu pa i nešto privuče.Imam sličnu šumu i skoro svuda prođe manje drvo zakačim celo i vučem ak ne ide pilim dok ne ide.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
moj prijatelju bez ikakove zle namjere ti moram reči da bazga nije bagrem kod šanane i u Virovitičkom kraju bagrem je agacija ili akacija ovisi o izgovoru a bazga je bazga ili u nekim krajevima ju zovu još i zova jer je šuplja u sredini i od nje su u prošlosti pastiri radili frule ljep pozdrav bjonda:icon_madu:


Znam ja razliku između bazge i bagrema. Ostao sam nedorečen. U sloju prizemnog rašća imaš koprivu i kupinu, u slogu grmlja bazgu i u sloju drveća bagrem. O tome sam govorio kad sam rekao da je to bagrem (bagremova šuma) i sve njegove ljepote.

Što se tiče ostalog, državni bagremici su zrinjevac naspram ovoga. Prolaziti kroz taj kaos je gore od vojnog poligona. Ide traktor po brdima, ali u ovim šumama nema "reda", pa nakon deset lijepih metara prolaza leži bagrem. A bazga, možeš ju odrezati, ali ona ne pada nego ostane stajati jer se drži granama za druga stabla.

hrvoje01, tvoj lambo bi u toj šumu postao kabriolet.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
To kaj Šanana radi su drva za njegove potrebe i nema potrebe za zurbom.. Da idu ta petorica i cijeli tjedan u sumu za svoje potrebe napravi i to je to..
Tako smo i mi jednom kolegi pred tri godine isli u ispomoc u sumu, nas cetvorica, a suma mu je u istom mjestu gdje i ta Sananina samo nekih kilometar dva dalje.. Isto takvo brdo, tj brdo je i s jedne i druge strane a u sredini klanac gdje mozes doci s traktorom.. Na dan smo isto radili 10 metara, ali smo i cjepali.. Kolega je rusil, ja obradival vrhove i dok smo narusili 5, 6 komada, vuci sajlu u brijeg i s agacijom u podnozje gdje smo ju pilili na metar, a druga dvojica su potom cjepali i slagali na hrpu.. Onda smo lozili vatru, pa malo spekli speka i kobasica, malo popili i dalje na posao.. I tako smo u tri dana napravili 30 m i cetvrti dan to izvezli, bez ikakve zurbe i kaj je najvaznije, nikomu se nije nista dogodilo..
E da, moram napomenuti da nas cetvorica do tog dana nikad nismo sami nijedno drvo srusili, pa smo se i ucili i opet se napravilo..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Abarth...TV-ac s lancima može samo gledati u šumu s one livade dole, ništa više!
 

Najnoviji postovi

Na vrh