• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Bome je masivan trojica smo ga stavljali u prikolicu i vadili ima ga poprilicno kila zato sam ga i uzeo sta je tak masivan jer su mi drva vecinom ufrknuta ja sam zadovoljan jedino kad je malo deblji komad treba ferdo preko pol gasa inace ga gasi neznam kak bi se zeko ponasl pod njim pa preko brzina i koja bi brzina bi mu bila jaca??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Nema nikaj prek brzina. To se tjera prek 540.
A taj motor je 50% veći i ima dosta momenta, pa ga nebi gotovo ni osjetil.

Zemi si penzl i kanticu starog ulja, pa svako malo namaži špicu, a ponekad i cijeli puž.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Bučo kolko si platil svedra ako se smije znati? Ja sam ih malo gledal po njuškalu i dosta su skupi kod nas, a po sloveniji se več daju nači za 150-200€ komad!
ZJ to nisam znal da semora mazati, ali dok malo pogledaš, tko maže, taj i vozi!

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Ne mora se mazati. No, vrh se brzo pregrije.
Ak se namaže, smanji se trenje i grijanje vrha, a ujedno treba manje snage za kalanje.
Za takve smo stvari imali posudu i penzl širok 10cm.
Inače, ulje se zadrži u jarcima, pa se od topline i vrtnje samo polako izbacuje van. Zato netreba svaki put, već nakon 5...10 kalanja (zavisi kak teško ide).
Uostalom bolji ikoji put namazati, nego nijedanput.

BTW, dok pilim drva cirkularom, na isti način podmazujem stol i pilu. Jedino se za to dodaje pol količine nafte u ulje, da bude rjeđe.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
ZJ hvala na savijetima za ulje stvarno nisam znao sad znam za ubuduce ovo je bilo prvo probno cijepanje da vidimo kak ide nacijepano 2,5m!!
Kawasaki placen je 2200kn novi lezajevi su gore i spica je ko nova super zavrtava i kasnije je dosta siroka lijepo kala!!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,271
U 3 sata se puno napravilo (tek trećina),ja kod špice,tata mi dodaje a bratič na ručici...

12002811_402481046616345_3461127927729265238_n.jpg


12049583_402481009949682_6434699056666328295_n.jpg


12036781_402480986616351_6484233478896840363_n.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
U 3 sata se puno napravilo (tek trećina),ja kod špice,tata mi dodaje a bratič na ručici...

[

Nisi svjestan kolike gluposti radiš .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Nije jedan čovjek ostal bez prsti na taj način.
"Na ručici" mora biti onaj koji nastavlja i na sjekiru.
Nisu bez veze na kalače postavljene dvoručne komande. Mojem ocu je kalač zdrobil prste usprkos tome, jer je drugi poslužival ručice.
Dobro ti veli Savo, pamet v glavu.
Premlad si da postaneš invalid. Nebuš mogel ni d...ti kak treba, a kamoli postavljati pločice u jednom rukom. :)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ljudi koliko plačate agaciju na rastu u privatnim šumama po kubnom metru? Šuma telativno pristupačna, možda bi se dalo izvuč do puta pa sa kamijonom odvest cijele trupce, ali treba još vidjeti! Dobio sam na ponudu šumu agacij na rastu po 170kn kubik, cca 23€.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,271
Moji prsti nikad nisu ispod sjekire,a i bratič prati svaki moj pokret...Brži smo tak neg da jedna osoba to sve dela
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Tino, nema brzine na tom poslu. Ne moraju ti prsti na rukama biti blizu sekire. Mogu biti i nožni prsti ispod trupca. Efekt bu isti, a tvoj ih bratić nebu videl.
Još jedno pravilo: nikad ruka blizu ruka ručice dok nije samo kamenje. Kaj da se popodne ili ga vgrizne osa, npr?
Rekel bu oprosti, nisam štel, a ti buš invalid za cijeli život.
Svi smo mi bili mladi, neiskusni i nepromišljeni. Zato budi pametniji i uči na tuđim iskustvima. Nekima od nas i nije tko imal dati savjet.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Moj kolega radi 20-tak godina sa kalačem i kad je njegov rođak malo ogulil prst vikal je na njega zakaj ne pazi . Nakon pol sata i on je utamanil palac lijeve ruke iako ima iskustva i još je brz ali vrag ne spi :(emo):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Tino i ja pazim dok vozim i vozim polako i po pravilima ali fabrike i dalje ugrađuju sigurnosne pojaseve , zračne jastuke i ostala ''pomagala bezbjednosti''.
Ti ili ne shvataš ili ne želiš da shvatih šta ti se pokušavam reći , sve to tako lijepo funkcioniše i na kraju bude kao što ZJ kaže ''ups ..... jgba , izvini'' a neko ostane invalid.

Misli malo , zašto bi fabrika pravila cjepače sa dvoručnom komandom a ne jednoručnom.

@zj , nije bilo savjeta jer nije bilo cjepača (bar ne ovoliko kao danas).
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ove godine sam prvi put radio sa kalacem. Nisu obje ruke bile u zraku/ na rucici, panj me stisnuo, kalac kakvih 8 tona. Prst se raspuknuo sam tak. Al nece vise nikada.
 

Prilozi

  • IMG_20150807_195200887.jpg
    IMG_20150807_195200887.jpg
    26.3 KB · Pregleda: 185

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ljudi koliko plačate agaciju na rastu u privatnim šumama po kubnom metru? Šuma telativno pristupačna, možda bi se dalo izvuč do puta pa sa kamijonom odvest cijele trupce, ali treba još vidjeti! Dobio sam na ponudu šumu agacij na rastu po 170kn kubik, cca 23€.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
Zaboravio napisati da je rječ o ogrevnom drvu a ne tehnici! :)

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Svaki alat je opasan, motorna pila, vitlo, cirkular, tračna pila pa samim tim i cjepač bilo kojeg oblika (na trn ili ovi sve više danas hidraulični). Pogotovo su opasni kada se njima radi na prethodno opisani način.

Ozlijede su uvijek moguće (ma koliko mi pazili i mislili, ne će se ništa dogoditi). Uvijek bi trebalo razmišljati na način u svakom poslu, da se mogućnosti za ozljeđivanje smanje na najmanju moguću mjeru. A tu imamo primjer kako se radi da se te mogućnosti za ozljeđivanjem povećaju (a to vjerujem da akteri "ne žele". :icon_rolleyes:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Nije Tino kriv kaj nezna (on je još mlad i po viđenom vredan) kriv je tata koji ga nije naučil kak da se osigura da se ne ozljedi i da si olakša svojoj kičmi.
 
Na vrh