• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Nema potreba za nikakvim "izlikama", radi se o tvojim rukama, tvom zdravlju i tvojim suradnicima koji ti pomažu u cijepanju. U takvim i slični poslovima nikad nije dobro ni poželjno raditi na brzinu. :(think):
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kalači su jako zgodne i opasne igračke. I kad se jako čuvaš može te iznenaditi a u dvoje na taj način raditi po meni je jako opasno.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Najveće sr... se desi kad se najbolje zaje...te ili kak ono vele kad si taman :drink:.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne mogu nać prikladnu temu pa ću pitat ovdje. Ovo proljeće sam porušio dosta agacije za ložit u centralnom, granje sam nacijepao na sitno za potpalu. Problem je sljedeći, sa tom sitnom agacijom ne možeš cisternu benzina zapalit a kamoli vatru u peći??? Potrošim pola pakiranja flamat-a dok zapalim vatru, puca, baca neke plinove van, al čim se kocka zagasi nema više vatre. Pa Majko Božja prije bi vodu zapalio. Jel to normalno svojstvo agacije?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Pusti je do iduće sezone da se dobro osuši pa buš potpalil sa šibicom.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ja sam nekak izračunal da se te kocke ne isplate, i pored kotlovnice imam malu plinsku bocu od 30 kg,...pol minute imaš brener na max i gori i voda u peći...
 

slavko55

Član
Tu od
18 Stu 2014
Poruka
31
Pa nije to normalno za agaciju. Ako je srušena u proljeće i još cijepana na sitno morala bi goriti kao luda.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Cijelo ljeto je bila na suncu, razbacana na tanko i pokrivana po kiši. Kad ju bacim u vatru koja gori onda je ok, ne pišti ni ništa, ustvari drži vatru/žar odlično, punoo bolje od bukve ili hrasta.
Ne mogu ju ostavit do druge sezone jer sam ju dopeljao doma sa kamionom, nemam kuda sa drugim drvima da idem sad druga vozit.
Prošlu cijelu sezonu sam potrošio kutiju flamata, navečer sam rađe bacio dvije cjepanice više pa nisam ujutro morao palit vatru ispočetka. Probao sam sa malim brenerom na kartuše ali mi se nije dopalo, treba držat pola minute. :8): Razmišljao sam i sada o breneru ali stvarno neće gorit, ne znam koliko bi trebalo držat, usto me i malo frka jer dosta jako baca te plinove/plamene pa da mi ne zapali rukave. :icon_e_biggrin:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
@Hele, koliko cm su debeli ti komadi koje pokušavaš popaliti? Netko u peć baca cjepanice i za njega su drva s kojima se loži u štednjaku sitna.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
nabavi oklaske za start...:icon_wink:

Kod mene u Krašiću bi rekli klasunci, ako mislimo na isto. To smo prije znali kod bake i dede bacat u centralno. Izvrneš vreću u peć, 15 minuta kuha voda i za pola sata nema ničega. Budem toga dopeljao od babe pa ću probat.

@Hele, koliko cm su debeli ti komadi koje pokušavaš popaliti? Netko u peć baca cjepanice i za njega su drva s kojima se loži u štednjaku sitna.

I ja ložim centralno sa većim komadima, za potpalu sam nasjekao okruglice od granja, cijele imaju imaju promjer oko 5-7cm i nasjećem ih na kakvih 6 komada. Na to stavim cijele okruglice ili manje cijepanice ko za šparet.
Donio sam danas od bake suhe bukve za potpalu, moram samo nacijepat.


Inače se agacija pokazala odlična za kurit, pogotovo navečer, ne mogu vjerovat koliko još ostataka i žara ostane ujutro. Slabije gori od bukve, graba, hrasta, ali gori i gori...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Moja agacija plane ko barut kad je suha,što se sa tvojom događa :icon_scratch:
 
E

el pibe

Guest
To je zbog trnja. Pa sa vatra boji:eek::Najbolje triješče je od suhe smrekovine ona je najbolji firestarter.Poslije nema kaj se nebu primilo na tu podlogu.I vragi bi kurili z njom:icon_madu:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Pokušaj barem 2 ta komada raskoliti svakoga na 3 dijela pa stavi ispod. Inače mi za potpalu u štednjaku koristimo triješće koje ostane kod rušnog kalanja drva ili usitnimo crnogoricu. Ona se lijepo kala i rado primi vatru. Postoji još jedna caka. Dobro je navečer te sitne za potpalu staviti na toplo da se bolje osuše. Pri tome treba biti jako oprezan da nisu na previše vrućem pa da se sama zapale.
Imam informaciju da gacija ima bolju kalorijsku vrijednost po kg od bukve.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
A kad nema trešćja ?
Onda ovo :(clap):
 

Prilozi

  • DSC_0220.jpg
    DSC_0220.jpg
    43.4 KB · Pregleda: 95

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
A da se proba ložiti sa suhim drvima ! :fiery:

Drača (akacija) daje najviše kalorija (naravno suha), ali slabo zadržava ugljen.

Ima još jedno drvo koje je bolje od drače a to je "bršudba", raste uz obalu.
 

Marex

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
70
Imam 9 "trupaca" dužine 117 cm a prečnik od 36 do 48 cm, inače trupci su jasenovi (jasen) i stari hoće da ih izreže na fosnu 5cm, i od njih želi napraviti sto, mene sad zanima koliko ce biti fosni iz ovih trupaca onako okvirno , ili evo koliko može biti fosni iz jednog trupca dužine 117 cm i prečnika 38cm . Cijena rezanja po kubiku gdje cu ja voziti trupce je 30€ , kod mene ima 1,6m3
 

Najnoviji postovi

Na vrh