• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Imaš direktno preko ručke koja se uštekava i preko daljinskog upravljača.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Kolega.... daj malo preciziraj pitanja pa bum sve napisal, poslikal i objasnil.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Kupil sam ga prije par godina za nekih 3000 kn. Sada su jeftinija. Ma to ti je vitlo za terence. Koriste ih i vučne službe za navlačenje auta. Pogledaj po oglasnicima pod *vitlo za terence*
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
1600 Eura piše

a za kvrge, hebat ga, svi znamo i da postoje kvrge kroz koje nejde niš, ja se osobno ne zamar s time, hebet ga, pa nekad treba i imati krvru da se stavi u vatru!
hočem reč tebi ili bilo kome drugome ,
Napravit kalač u vlastitoj režiji , s matrijala iz otpada , pumpu sumnjivog porijekla , motor s starog cilkuara ..razvodnik iz indosa ikoji leži uz plot u firmi , boju i šajbe koje je još tata kupil možeš napraviti kalač ovih performansi ali upitnih komponenti u cjeni malog ljepotana iz bauhausa .

Ali na ovaj kalač ide isto boje , pumpa , motor , razvodnik , crijeva , cilindar , nosači pumpe i razvodnika , sklopka , kabel , pedala i još desetak sitnica kao i na neki jednostavniji .. tu treba dodat i nečiju zaradu , vrijeme , struju, amortizaciju itd

moj ujak je smenom razmjenil jedno 30 mejlova , poziva i slika i nije uspio rastaviti cilindar od ovog specka ,( evo i sad me sram kaj nisam odmah sjel u auto i otišel tam ) koristi za svoje potrebe , radio par sezona , čovjek je inžinjer strojarstva koji nije radio na plastičnoj stolariji i s obzirom kaj je sve radio rukama ni malo ne sumnjam u njegovu procjenu i stručnost .

A bome ne treba spominjati koliko je tu prošlo živaca ..na kraju je kupio novi cilindar .
A sve zbok razlike u cijeni vrijednosti jednog ajfona koji ionak za tri godine ide u smeče ( i nadam se da ne radi garancije s kojom si možete obrisati rit ako je formata papira A 4
 

Spale

Novi član
Tu od
21 Ruj 2017
Poruka
1
Re: Šumarski traktori i vitla

Zdravo, novi sam u svemu ovome posjedujem cetiri sumarska traktora, ali nisam zadovoljan ucinkom pa me zanima koliko neko od vas izvuce kubika dnevno sa cetiri traktora i da li je moguce da se svaki dan pojavljuju neki novi kvarovi i da li imatevproblema sa kradjom akumulatora nafte i ostalih stvari i da li imate ceste kvarove na traktorima ako moze da mi se obrati neko ko je dugo u poslu i ukratko mi pojasni sve jer sam krenuo ni iz cega i ne mogu da stanem u kraj kvarovima i kradjama to me kosta mnogo novca da li ovdje na inrernetu ili negdje mogu da nadjem sumarske prirucnike koji bi mi bili od pomoci jer imam masine ali nemam ucinak
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Šumarski traktori i vitla

Pokušaj parkirati strojeve tako da čuvaju jedan drugog. Što se tiče učinka zavisi kakav je teren, kakva su drva, kakvi su strojevi, koliko imaš daleke ture, je li kružna staza, koliko su ljudi voljni raditi. Ja nemam nekih profesionalnih iskustva u šumi ali u svakom poslu najprije se učiš raditi kvalitetno i s vremenom vidiš gdje možeš ubrzati. Kakve strojeve imaš? Koliki pripremaju, koliki voze, ima li strojar pomoćnika?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Re: Šumarski traktori i vitla

Spale mnogo je tu konbinacija za dobar posao i za zajebancije. Dali ti radiš sa traktorom ili su radnici sami, ako ti neko vodi radnike koliko je on odgovoran i koliko pazi strojeve. Kvarovi su normalna pojava, zavisno u kakvom su stanju strojevi, novi , polovno dobri i polovni loši. U svemu je najbitniji ljudski faktor, iz slabih strojeva može da izvuče maksimum uz dobro i pažljivo rukovanje a nove strojave može dovoditi do svakodnevnih kvarova. Moraš da se uvjeriš dali ti krađe nastju od tvojih radnika ili drugih lica. Meni poznato je da radnici, prodaju opremu za malo para, najčešče za alkohol, takođe rade za svakog ko ih zovne jer ako su kod tebe za platu, to im dodje dodatna zarada. Ako im se neradi kačaju preteške i nemoguće za takve uslove ture, propinju traktore , troše mnogo goriva , prave mnogo kvara a malo učinka. Sve ćeš to posložit vremenom nemoj da se sekiraš, takvi su početci. Najvažnije ti je kakva je naplativost urađenog posla, da te tu ne zavrnu, kakva je garancija, ako si tu donji nama ispravke a ni popravke.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Re: Šumarski traktori i vitla

Sve zavisi kako si počeo ! Ako si odmah u početku počeo raditi sa četiri traktora (kako navodiš), a da sam prije toga nisi radio taj posao i da nemaš iskustva sa radom u šumi, nemaš iskustva sa radnicima, ako nemaš sposobnosti sam otkloniti eventualne kvarove na traktorima.
Onda to nije posao za tebe!
Ovo je odgovor na ono što se može isčitati iz tvog posta.

Da bi stekao iskustvo (ako ga nemaš) u tim poslovima, moraš sam raditi (od početka), rušiti drva, izvlačiti, voziti, cjepati i na kraju ta ista drva prodati. Kad prodaš određenu količinu drva, napraviš u grubo jednu kalkulaciju (svi troškovi do finalnog proizvoda), kolika je dobit ?
Ako ima dobiti onda ideš dalje sa proširivanjem posla i mehanizacije.
Uvijek biti u šumi i pratiti što se radi i kako se radi.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Re: Šumarski traktori i vitla

Krađa je najgora zato šumarija ima kamere ode sve preko noći jedan poznanik je tri puta ostao bez lanaca kopitara na lkt .
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Poslije tolike kiše koja je padala nekih 5 - 6 dana, ova drva su se dobrahno namočila, treba ih na brzinu iscijepati da se stignu koliko - toliko prošušiti.

IMG_20170922_115305_1.jpg


Ima i gljiva, ali ne iz drva.:icon_lol:


IMG_20170922_115351_1.jpg
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
nisu valjda za ovu zimu

Pitanje kolko je "vjerovat" slici,ali ova drva nisu ni za iducu zimu.Izgleda da ta stoje malo duže u šumi.Ako je tako imaju ogrjevnu moć šibica.Od 5-6 dana kiše nebi ovako izgledala.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ova drva su porušena u ožujku i posušila su se sasvim OK. Počeli smo izvlačiti prije ovih kiša, pilili na kratko i doma, a ove koje sam danas dovezao (zadnja tura), bila su na svim ovim zadnjim kišama, i to piljena na kratko. Tako da su se malo napila.:(devil):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
mokra drva , koja su mokra od kiše nisu neki problem , posuše se kao i mokra krpa ( za par dana ) ..problem je vlaga koja je zarobljena u staničnoj srukturi drva..za to treba jedno godina i pol , kao i za pravi pršut ..ma bolje da to objasni netko od struke( za drva , ne za pršut )
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Ova drva su porušena u ožujku i posušila su se sasvim OK. Počeli smo izvlačiti prije ovih kiša, pilili na kratko i doma, a ove koje sam danas dovezao (zadnja tura), bila su na svim ovim zadnjim kišama, i to piljena na kratko. Tako da su se malo napila.:(devil):

Nisu se ta drva posušila ni približno dobro,vjeruj mi.Drva oostavljena tako dugo u šumi neiscjepana,možeš zaboravit.Pogledaj na prikolici ovaj komad sa kojeg je kora otpala koju je boju dobio,to sad gori ko slama,a kalorija od nikuda,pa pogledaj ovaj komad kraj gljive,nema od toga više kalorija i grijanja.To ti je došlo u fazu truljenja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ovakva drva radi moj prijtelj , markony jel ta imaju dobru boju ?

kora koja je otpala nije od ležanja u šumi nego udarca u fasadu , da je bilo još dva metra starci bi mu bili u mraku ( prokleti alkohol)



 
Na vrh