• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Ova su zdrava,sobzirom ko ih je istovarivao dobro da mu starci imaju prozore,nježan je ko T84.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Po meni, kad neki 'laik' ili netko tko malo manje razumije drva, hoće vidjeti kak treba drvo izgledati prije nego se stavi u vatru treba otići na pizzu :icon_rofl:

Da obrazložim, pri tome ne gledati 'malu' na šanku ili koja nosi pizzu, mislim može, ali nek malo obrati i pažnju na drva koju 'lik' stavlja u vatru za pizzu!
I ak mu nije problem, nek se 'prošeće' malo van, da vidi gdje se drva 'skladište', čuvaju.

Kod mene ima par pizzerija kaj imaju hebeno lijepo i uredno složena drva za pečenje pizza, i iskreno, mislim da bi tak trebali imati svi pećirackui :biggrin:
To sve miriši kad gori jer je lijepo i suho, mah, milina.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Evo i mojih kotača od nekidan, pila H365Xtorq, nisu baš idealno narezani ali dobro...
Na slici je i cjepač od tri kg.


zm0cur.jpg



r6zrmg.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Super je to. Nisu kotači za izložbu nego za u peć.
Lijepa debljina trupca. :)
Čini mi se da je trupac već dosta suh (otpala kora). Ili se varam? Kak je išlo kalanje sjekirom?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Stajala je bukva dosta dugo lezeci, da je nisam sad srezao, na proljece ne bi bilo vise nista od nje jer se napila vode. Ide cjepacem jer nije usukana, ali samo kad se lupa sastrane komad po komad pa prema sredini. Znalo je biti po 20-cjepanica za pec od centralnog po panju
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
htio bih prodati šumu staru 30-40 godina u kojoj je većinom breza, topola, a ima nešto i graba bukve.

Kako odrediti cijenu?
potencijalni kupci nastupaju s filozofijom kolika je cijena za cijelu šumu. Ja ne znam što da kažem, jer ne znam kubikažu drvne mase svake sorte u šumi. Što god da kažem mogu se zajebati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
šuma t vrjedi koliko vrjede drva
izbroji stabla , premjeri promjere i evo ti cifre
ako treba vitlati prepolovi cifru ..itd , živjelo cjenjkanje
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
je, lako reći nego napraviti, 5-6 hektri. :D

Kak idu cijene breze, topole i graba po m3? Da li je realno očekivati cijenu po cjeniku hrvatskih šuma, odnosno ako se radi o ogrjevnom drvu 94 kn/m3 za topolu i brezu, tj. 130 kuna za grab?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da, htio sam napisati nemaš valjda 10 hektri , ispada da imaš , xd

također htio sam napisati , kak zemlja bez stabla ne vrjedi "ništa " prodaj drva a šuma nek ostne
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod nas se prodaje na trećinu kad se izvuku drva van. Dvije trećine onome koji radi a jedna gazdi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ma na pola se dijeli...kakve trećine?...
odi u šumariju, imaju za tvoj odsjek vjerojatno neke podatke (prosječna količina drveta po hektaru) pa pitaj...
u priči je bitno jel šuma na ravnom ili čuki, kak su debela drva, koliko granja...
cijene šumarije su smiješne, a uglavnom su orijentacionog karaktera...licitira se za postotak iznad šumskog cjenika (tak macani kupuju od šumarije)...
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
ma ne igra mi nikakvo djeljenje ni trijeljenje, ne koristim drva.
Moja ideja je bila izmjeriti svako stablo u šumi, odnosno vidjeti koliko ima drvne mase, uzeti cjenik šumarije, pomnožiti i dobijem cijenu.
Čovjek na slijepo nudi 100 kuna po kubiku bez obzira na sortu, meni se to čini smiješno malo.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ako sve radi on i dobiješ čistu lovu na ruke je ok, bitno da te puno ne zaje... u kubikaži. Tako neke ekipe prodaju malo pomalo kako izvažaju van pa zapisuju u prašinu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Šljivar,

posjeti šumariju i pokušaj s nekim od njihovih tehničara ili inženjera dogovoriti obilazak šume. Imaju iskustva i odokativno ti bude rekel približnu količinu drva. Nakon toga možeš prodati sva drva na rastu, a zemlja ti ostane i neka nova generacija bu opet imala drva.

To te bu nekaj malo koštalo, ali po meni je za tvoj slučaj optimalno i ja bih tak napravil.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ako ćemo po zakonu, onda se drva mjere prilikom doznake...a ako nećemo, onda ti bu 100 kuna po kubiku dosta...samo treba paziti da ti na kraju nebi bilo malo, ako te netko otkuca šumarskim inspektorima...
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
tak budem i napravio, uzet ću čovjeka, izmjeriti svako drvo i točno znam na čemu sam prilikom razgovora.
Nemam namjere dežurati i gledati koliko je netko izvukao iz šume i koliko me hoće ili neće prevariti. Evo druže ima xy kubika u šumi, isplata unaprijed i vozi.

A po vašem iskustvu, da li bih trebao sklopiti ugovor s kupcem i koliko mu vremena dajem da izvuče sve što hoće van? Meni se čini da je 6 mjeseci čisto dovoljno. Također bih uglavio da mora ostaviti mladice i koliko toliko red u šumi, a ne da se šuma oporavlja sljedećih 10 godina od divlje sječe.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ma koliko bio stručan niko nemoža da izmjeri stablo tačno, bez obzira što pričaju da množe pračnik puta visina, ali kolika je visina to je od oka i mogu da fulaju i do 20 posto na svakom stablu ,a na velikom količinama to je ogromno. Svi šumarski inžinjeri ubjeđuju da su nepogrešivi ali ja u radu srećem druge parametre. Tih 20 posto stavljaju onom ko bolje plati, vlasniku najčešće nikad, jer on nikad i ne plaća odnosno ne kupuje drvo. A na tih 20 još usijeku dodstnih dvadeset posto što nije doznačeno a panjeve prekriju granama šumskog reda. Ja smatram da je samo sigurica kad se izrađena količina mjeri i sabira pa tada niko nije donji ni izvođač a ni vlasnik. E tu je samo problem što neko to mora da sve prati. Ali ako nema komntrole od strane vlasnika ode uđavola sve, šumare neinteresuje u privatnim šumama šta se dešava.
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
ma ne vidim kak me na taj način može zajebat. Moja šuma zapravo nije šuma nego livada u knjigama. Tak da može ići puna sječa.
Ako se procjeni da ima 1000 kubika, onda plaća toliko i toliko će u najboljem slučaju uzeti iz šume. Osim ako je hrabar pa reže oko moje šume, ali to je njegov problem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh