• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Ovo sa pijeskom ne razumijem, kako povuče pijesak?
Ovisi naravno i o tlu, ali radi se o tome da zna povuči zrnca pijeska u pore koja se zadržavaju na razini perca. Pa kad se pili s banzekom lijepo zaiskri pila. Kod mene iz jednog dijela šume koji plavi svake godine, i samo su jaseni na tom dijelu, smo znali naletiti na takve primjerke
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
A to, pa ima jedan dio pored Save, tamo kad se digne voda bude pijeska i metar visoko po kori, zna potupiti lanac dok jedno stablo oboriš. I isto je tamo nalazi samo jsen i topola
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
A to, pa ima jedan dio pored Save, tamo kad se digne voda bude pijeska i metar visoko po kori, zna potupiti lanac dok jedno stablo oboriš. I isto je tamo nalazi samo jsen i topola
Evo, ja sam prije tri tjedna kupil lanac Stihl RD3 (vidia). Do sad je napravio jedno 20 m drva bez brušenja. Sva drva se vuku barem 300-400m po putu a zemlja je puna pijeska i kamenja i pili isto ko kad sam ga namontiral. Ne pili jednako brzo ko novi ili dobro nabrušeni klasični lanac ali mi je lakše tak nego svakih par rezova sa turpijom u šumi brusiti…
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Slažem se, ovisno od terena, ja ne radim puno tamo gdje ima pjeska, većinom je teren dobar pa nema niti šlepanja drva već jednostavno gdje je oboreno tu se i radi, pristupačan je teren pa nemam potrebe za time
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
za tehniku se slobodno ruši već od 7. mjeseca nadalje...
Fala. :ppozdrav:
Izgleda da sam živel u zabludi. Jel to samo za hrast ili črvi ne buju došli niti u druge vrste dreva ak se ruše u to vrijeme.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
vrijedi za sve vrste drva kaj bi ja znal...
vrijeme mezgve je vrijeme dok su sokovi u drveću uzlazni, a dočim se tok sokova promijeni, tj.postanu silazni (klopa za zimu) može se rezati za tehniku...
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Sad se gleda kad je dobra cjena.

Obični grab , kad ga bi bilo najbolje rušit za ogrev ?

 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,094
iSad se gleda kad je dobra cjena.

Obični grab , kad ga bi bilo najbolje rušit za ogrev ?

po zimi jer onda ima u sebi najmanje vlage i drvo se najprije osuši. Zato je i siječanj dobio ime jer bi najbolje bilo onda izvršiti rušenje. Poželjno je porušiti do početka kretanja vegetacije jer onda biljka maksimalno vuče vodu u sebe.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Kad pripremiš traktor i prikolicu, naoštriš lance na motorkama, napraviš mješavinu, nabrusiš sjekire, uzmeš godišnji, po mogućnosti nađeš nekog da ne ideš sam, i imas sreće da ne pada kiša, tad ti je pravo vrijeme za rušit za ogrjev....
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Hrast se može i u ljetu rušiti, njemu ne bu ništa, stvar je u tome kaj mu se otežava sušenje kad je pun soka.
Kod bukve i graba je stvar u tome kad su puni soka podložni su jakom napadu gljivica (čitaj truleži=propadanju drvne mase)
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Kad pripremiš traktor i prikolicu, naoštriš lance na motorkama, napraviš mješavinu, nabrusiš sjekire, uzmeš godišnji, po mogućnosti nađeš nekog da ne ideš sam, i imas sreće da ne pada kiša, tad ti je pravo vrijeme za rušit za ogrjev....
Znači u zimi dok nema drugih poslova na gospodarstvu, odnosno eventualno u proljeće prije intenzivne pripreme za jare kulture.
 

Najnoviji postovi

Na vrh