• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Da. Ja sam ostavil jedan trupac bukve promjera 70cm i 5m dužine jedno godinu dana u komadu. Kad sam ga išel kalat to je bilo ko trulo drvo, prašina… To se primjeti na tanjim komadima i brže, npr za 2-3 mjeseca… A bukove cjepanice mi stoje po 2-3 godine bez problema vani i nist im nije… Dok npr hrast nema tih problema. Sad sam izvukel jedan vrh hrasta otpiljenog u siječnju 2017. Samo je “bel” (neznam koji je stručni naziv) trul, cca 5cm okolo, a vrh je 60-70cm promjera. Sredina je prakticki ista ko na hrastu srušenom prije 2 mjeseca. Cak voda ide van dok ga kalaš.

Gljivice odrade svoje i to drve je "preslo" pocetak trulezi i nema vise tehnicku vrijednost a i nema kalorija....
I granjevinu je dobro precjepit iz istog razloga
'bel' je bjeljika...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Napisal sam par postova prije o čem se radi, napad gljivica. Isti je u potpunosti eliminiran kad vlaga drva padne ispod 22%, jer enzim gljivica više ne prepoznaje kemijsku strukturu drva, tj. gljivice "produže dalje"
Hvala. :ppozdrav:
U onom postu je bilo govora o ljetnom rušenju pa sam tvoju tvrdnju povezal s time. Informacija o potrebi kalanja bukovine čim prije nije vezana na vrijeme sječe.

Obično bukovinu i grabovinu rušim u veljači, ali nekad je ne mogu otpelati iz šume do Uskrsa. Zato me zanima jel bolje rušiti zimi, a raspiljavati i kalati u travnju, ili rušiti i kalati neposredno prije raspiljavanja, makar se već razelenilo.
Prema navodima ZJ-a raspiljavanje na kratko odmah po rušenju bi riješilo spomenuti problem. Doduše to bi otežalo kalanje nakon cca 2 mjeseca.. S kalanjem odstajalih kratkih (30 cm) imam, iz vremena kad sam kalal ručno, jako neugodno iskustvo. Srećom pa više ne kalam ručno i ne moram baš jako paziti na to.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Dakle
ukoliko rusite bez lista (zimsko vrijeme, prije povlacenja proljetnih sokova,, van vegetacije, bez mezgre....kako zelite), moze odlezati u dugom dakle nepiljeno i necjepano bez brige da ce štokirati,
Ukoliko je ruseno za vrijeme vegetacije najpozeljnije ostavite sve grane da lisce izvuce vodu (cca 10-15 dana max) pa srezati i cijepati.
Inace najosjetljivije je svibanj lipanj srpanj....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@sttipa,​

najljepše zahvaljujem. :ppozdrav:
To se poklopilo sa mojim razmišljanjima i iskustvom.
Drugo iskustvo koje imam je da je bukova drva najbolje potrošiti u roku 2 godine, za razliku od hrastovine koja je tek nakon 2 godine prava za loženje. Kasnije su gubila ogrijevnu vrijednost. Odnosi se na prirodno sušena drva (skalana i složena pod nadstrešnicu).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Ko je u avgustu cijepao i ostavio na 40 c deset dana na onom ludom vetru, ma koliko da su bila mokra i kad su rusena, bilo im je kao da su bila u sušari. Kada su rušena za ogrev nema veze, to se nekad gledalo za stolare da je bez soka, zbog crvotočine a i to više negledaju je se svačim drvo maže. Ja više od dvadeset godina radim usluge ogreva i niko nema problem što je drvo posječeno u avgustu, ima vremena da se osuši. Nekada dok su snegovi padali u oktobru 80-tih, to je bo problem sad snijega skoro i nema pa tako se uklapa.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Kak bi vi osušili recimo 2 kubika jako mokrih drva onak na brzinu u tjedan dana?
Mozda imas kojeg pilanara u blizini pa scijepana slozena u paletu ti stavi u susaru na tjedan dana....ili nekakav ventilator prema paleti i udri....
Hmmm...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
Mozda imas kojeg pilanara u blizini pa scijepana slozena u paletu ti stavi u susaru na tjedan dana....ili nekakav ventilator prema paleti i udri....
Hmmm...
Imam ZAPEĆE!
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Ja sam posle godine kasno rusio drva... U drugoj polovici kolovoza... I imao problem ksk ih osusiti... Posto zivim u gradu, i imam friski krov od lima, i veliki tavan, znosil sam drva na tavan i slozil na palete skalana drva. Za mjesec dana su bila suha ko barut 😀
Tad su susjedi vidli kakav im se luđak doseli u ulicu 😂
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
E, zena je imala tu ideju s peci na tavanu. Al nisam mogle nac još 3 luđaka koji bi mi pomogli nosit pec od centralnog kroz dva kata stepeništa na tavan 😂 Gore bi ju i lakše priključil na dimnjak, uštedil bi i na dimnjaku kojeg sam novog delal od prizemlja kroz dvije deke... Vjerojatno bi trebal i slabiji pumpu, pa bi i tu uštedil 😀.
Al kaj ćeš, kad nema dovoljno ludih ljudi za nosit peć gore 😂
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
... Vjerojatno bi trebal i slabiji pumpu, pa bi i tu uštedil 😀.
Cirkulacijska pumpa ne ovisi o visini ugradnje, već o otporu u cijevima.
Kod tebe je jedina razlika je u pritisku vodenog stupca na brtvu pumpe, kad je dolje onda je oko 1 bar +predtlak, a kad je na tavanu onda imaš samo predtlak u sustavu!
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,092
probaj pitati za pomoć one kaj imaju 070, ti spadaju u tu grupu;)
(ja ti dojdem rado pomoći ako bu trebalo)
 

Najnoviji postovi

Na vrh