• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,669
Jedno ozbiljnije pitanje. Čul sam da bukvu treba nakon rušenja čim prije raskalati jer inače dosta gubi na ogrijevnoj vrijednosti. Ima li u tome istine?
Napisal sam par postova prije o čem se radi, napad gljivica. Isti je u potpunosti eliminiran kad vlaga drva padne ispod 22%, jer enzim gljivica više ne prepoznaje kemijsku strukturu drva, tj. gljivice "produže dalje"
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,669
Znači piliš dok su mokra? Pazi da nebuš ko moj sused, neki dan ga gledam pili i pili a nekaj se dimi zdrv, ja ga pitam imaš ulja za lanc, nemam netrba drva su mokra🤭
Više ne po selu, a pilil sam i mokra i suha... Čak sam jedanput pilil i željwzničke pragove. Kak je to smrdelo
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Da. Ja sam ostavil jedan trupac bukve promjera 70cm i 5m dužine jedno godinu dana u komadu. Kad sam ga išel kalat to je bilo ko trulo drvo, prašina… To se primjeti na tanjim komadima i brže, npr za 2-3 mjeseca… A bukove cjepanice mi stoje po 2-3 godine bez problema vani i nist im nije… Dok npr hrast nema tih problema. Sad sam izvukel jedan vrh hrasta otpiljenog u siječnju 2017. Samo je “bel” (neznam koji je stručni naziv) trul, cca 5cm okolo, a vrh je 60-70cm promjera. Sredina je prakticki ista ko na hrastu srušenom prije 2 mjeseca. Cak voda ide van dok ga kalaš.

Gljivice odrade svoje i to drve je "preslo" pocetak trulezi i nema vise tehnicku vrijednost a i nema kalorija....
I granjevinu je dobro precjepit iz istog razloga
'bel' je bjeljika...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Napisal sam par postova prije o čem se radi, napad gljivica. Isti je u potpunosti eliminiran kad vlaga drva padne ispod 22%, jer enzim gljivica više ne prepoznaje kemijsku strukturu drva, tj. gljivice "produže dalje"
Hvala. :ppozdrav:
U onom postu je bilo govora o ljetnom rušenju pa sam tvoju tvrdnju povezal s time. Informacija o potrebi kalanja bukovine čim prije nije vezana na vrijeme sječe.

Obično bukovinu i grabovinu rušim u veljači, ali nekad je ne mogu otpelati iz šume do Uskrsa. Zato me zanima jel bolje rušiti zimi, a raspiljavati i kalati u travnju, ili rušiti i kalati neposredno prije raspiljavanja, makar se već razelenilo.
Prema navodima ZJ-a raspiljavanje na kratko odmah po rušenju bi riješilo spomenuti problem. Doduše to bi otežalo kalanje nakon cca 2 mjeseca.. S kalanjem odstajalih kratkih (30 cm) imam, iz vremena kad sam kalal ručno, jako neugodno iskustvo. Srećom pa više ne kalam ručno i ne moram baš jako paziti na to.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Dakle
ukoliko rusite bez lista (zimsko vrijeme, prije povlacenja proljetnih sokova,, van vegetacije, bez mezgre....kako zelite), moze odlezati u dugom dakle nepiljeno i necjepano bez brige da ce štokirati,
Ukoliko je ruseno za vrijeme vegetacije najpozeljnije ostavite sve grane da lisce izvuce vodu (cca 10-15 dana max) pa srezati i cijepati.
Inace najosjetljivije je svibanj lipanj srpanj....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@sttipa,​

najljepše zahvaljujem. :ppozdrav:
To se poklopilo sa mojim razmišljanjima i iskustvom.
Drugo iskustvo koje imam je da je bukova drva najbolje potrošiti u roku 2 godine, za razliku od hrastovine koja je tek nakon 2 godine prava za loženje. Kasnije su gubila ogrijevnu vrijednost. Odnosi se na prirodno sušena drva (skalana i složena pod nadstrešnicu).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ko je u avgustu cijepao i ostavio na 40 c deset dana na onom ludom vetru, ma koliko da su bila mokra i kad su rusena, bilo im je kao da su bila u sušari. Kada su rušena za ogrev nema veze, to se nekad gledalo za stolare da je bez soka, zbog crvotočine a i to više negledaju je se svačim drvo maže. Ja više od dvadeset godina radim usluge ogreva i niko nema problem što je drvo posječeno u avgustu, ima vremena da se osuši. Nekada dok su snegovi padali u oktobru 80-tih, to je bo problem sad snijega skoro i nema pa tako se uklapa.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Kak bi vi osušili recimo 2 kubika jako mokrih drva onak na brzinu u tjedan dana?
Mozda imas kojeg pilanara u blizini pa scijepana slozena u paletu ti stavi u susaru na tjedan dana....ili nekakav ventilator prema paleti i udri....
Hmmm...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,933
Mozda imas kojeg pilanara u blizini pa scijepana slozena u paletu ti stavi u susaru na tjedan dana....ili nekakav ventilator prema paleti i udri....
Hmmm...
Imam ZAPEĆE!
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Ja sam posle godine kasno rusio drva... U drugoj polovici kolovoza... I imao problem ksk ih osusiti... Posto zivim u gradu, i imam friski krov od lima, i veliki tavan, znosil sam drva na tavan i slozil na palete skalana drva. Za mjesec dana su bila suha ko barut 😀
Tad su susjedi vidli kakav im se luđak doseli u ulicu 😂
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
E, zena je imala tu ideju s peci na tavanu. Al nisam mogle nac još 3 luđaka koji bi mi pomogli nosit pec od centralnog kroz dva kata stepeništa na tavan 😂 Gore bi ju i lakše priključil na dimnjak, uštedil bi i na dimnjaku kojeg sam novog delal od prizemlja kroz dvije deke... Vjerojatno bi trebal i slabiji pumpu, pa bi i tu uštedil 😀.
Al kaj ćeš, kad nema dovoljno ludih ljudi za nosit peć gore 😂
 

Najnoviji postovi

Na vrh