• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Kaj nije to malo preveć utega za takav traktor. Treba biti dosta oprezan u vožnji.
zašto misliš previše? Pa taj prednji most je išal na teže i jače traktore...

Ja mislim da ti ga je šteta prodat, viš kak te dobro služi😉
ode on na bubanj čim se malo situacija posloži....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije problem u prednjem mostu. Problem može biti mjesto na motoru koje nosi utege, osim ako traktor ima šasiju. Kod mene na Goldoniju su naprijed utezi teški 100 kg. Razmišljal sam da umjesto utega, naprijed napravim nosač za drva. Odustal sam jer mi se za tak malu količinu ne isplati zafrkavati, a s većom količinom ne želim riskirati pucanje odljevka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala na pohvalama. :ppozdrav:
Ovo delam baš s uživanjem, pomalo penzionerski. :) Na lijepom je mjestu, iza panjeva je starinski voćnjak. Šuma s lijeve strane je susjedova, a da ga nismo traktorom "nagovorili", kak je rekel ZJ, bil bi napravil susjedu štetu, jer jebil dosta nagnut prema njegovom.
S obzirom da ne pišem u temi korona, izražavam ovdje svoju želju da ZJ čim prije ozdravi i da ostane bez postkoronarnih posljedica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Fala @iwanho :ppozdrav:
Valjda bumo ovo još koji put ponovili.

Nego pitanje:
Kad pilite drva cirkularom, z čim mažete stol i pilu?
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Stol od blanjalice u jednoj firmi mazali sa ložakom, čemu na cirkularu treba mazati?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Pa, lakše cjepanica klizi po stolu, pila manje kuri kad se zašrega i lakše ide (i nešto brže jer motor gubi manje brzine).
Prije sam to delal starim uljem, pomiješanim z malo nafte, ali mi se zamjerilo. Em smrdiš na naftu, em drva smrde, em to treba ponavljeti svako malo...

Onda sam se jednog dana sjetil idealnog rješenja: Svijeća, odnosno parafin. Em je "vrlo gladak", bolji od ulja jer po njemu "leti", em ga hrapavost pile upije i otpušta upravo na mjestu gdje se pojavljuje trenje.
Stol "natrljam" kad stojim, jednom na sat-dva, zavisno o drvima i tome kak se sjetim (ili vidim da teško ide), a pilu potegnem na svakoj strani u dva smjera malo češće (dok pila radi) a svijeća je v žepu ;)
To izgleda nekak ovak: 20211029_151701.jpg
Oni s nagibnim ili pomičnim stolom to ne trebaju, ali pilu nek slobodno potegnu koji put, pa makar za probu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@ZJ a da rašrotaš pilu malo jače?
nikad nisam mazao pilu, niti ju guši...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Eh, kad nemam ovce ni loja, pa to nisam probal. (y)
 

Najnoviji postovi

Na vrh