• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Juče kad sam ona drva pilil došel je k meni kolega pa smo se uz čašicu dotakli i trenutne cijene drva.
Kad smo završili temu priča on meni kak on ima sad brige jer je litra mošta 2 eura i on treba 800 eura da se pripremi za zimu..... a na rano prolječe bu došel k meni i vadil krmelje iz očiju. Ja ga pitam kaj ti je vinska mušica uletela u oko, a on odgovara da barem je....
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
472
Kaj nije isti posao? Sad imaš više posla za napraviti metar drva? Isto vitlo koje si imao prije 5 godina koristiš i sad, gorivo je ista cijena, ulje i mast skoro isto ali se ne troši toliko... sigurno se troškovi nisu povećali za duplo.
Ali ja sam rekao za posao.
Želim živjeti u tvom svijetu, to je skoro kao u raju. Nema inflacije, stvari traju vječno, ništa se ne troši… mrak

Priatelj @iwar tu moraš o tim osjetljivim temama pazit kaj pišeš, pojeli te buju ovi kaj sve kroz novce vide. Jer samo su oni u pravu, ne uvažavaju druga mišljenja.
Uvažavam ja sva mišljenja samo ne uvažavam kad netko podcjenjuje tuđi rad i posao. Zašto bi ti ili ja u firmi tražili povišicu zbog inflacije, a npr kolega koji se ubije u šumi trebao nama istima prodavati drva po cijeni od prije par godina? Jeli shvaćaš poantu ili ti je ipak novac najbitniji? Jeli tebi rasla plaća zadnjih 5 godina? Zašto ako radiš 8 sati kao i prije?
Jako mi smeta kad se tuđi rad podcjenjuje. Ne radim drva za prodaju niti ih prodajem. Dapače, višak koji imam poklonim onima koji su u potrebi ili nemaju za drva. Ali teza da nema razloga sa su drva skuplja nego prije 5 god je ravna podcjenjivanju ili niskom IQ
 

Prilozi

  • IMG_5937.jpeg
    IMG_5937.jpeg
    44.4 KB · Pregleda: 31

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,298
Želim živjeti u tvom svijetu, to je skoro kao u raju. Nema inflacije, stvari traju vječno, ništa se ne troši… mrak


Uvažavam ja sva mišljenja samo ne uvažavam kad netko podcjenjuje tuđi rad i posao. Zašto bi ti ili ja u firmi tražili povišicu zbog inflacije, a npr kolega koji se ubije u šumi trebao nama istima prodavati drva po cijeni od prije par godina? Jeli shvaćaš poantu ili ti je ipak novac najbitniji? Jeli tebi rasla plaća zadnjih 5 godina? Zašto ako radiš 8 sati kao i prije?
Jako mi smeta kad se tuđi rad podcjenjuje. Ne radim drva za prodaju niti ih prodajem. Dapače, višak koji imam poklonim onima koji su u potrebi ili nemaju za drva. Ali teza da nema razloga sa su drva skuplja nego prije 5 god je ravna podcjenjivanju ili niskom IQ
Nitko nije rekao da ne trebaju poskupljeti ali da poskupe iz 40/50€ na 85€, mislim da i ne.
Ali 100% nisu porasle place ni mirovine
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Zašto bi ti ili ja u firmi tražili povišicu zbog inflacije,...
Jesi li ju se usudil tražiti i jesi li ju dobil?
Zadnji sam put povišicu dobil 2012. (smanjenje 2018., ali nebitno), tak da...

Ne vidim zakaj bi nečiji radni sat u nekoj vrsti usluge trebal biti toliko skuplji nego prije (govorimo o radu a ne o troškovima).
Razumijem o čemu @Ghost govori, a ti mu veliš da je bedak...
Razgovaral sam s jednim čovjekom koji iznajmljuje sobe, a razmišlja slično kao @Ghost. Nije poslkupil niti lipu od lani. Pita se zbog čega bi dizal cijenu ako za to nema razloga?

Kak je ovo poljoprivredni Forum, uzmite jednu najobičniju usporedbu, pa samo razmislite:

- Koliko je koštala cijena pšenice (kukuruza...) pred 5 godina koliko danas? Bila je podjednaka.
Jesu li u međuvremenu poskupjeli troškovi uzgoja iste. Jesu. Jesu li se povećali poticaji? Nisu.
Koliko je porasla cijena rada seljaka? PALA JE!
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,599
Zakon ponude i potražnje. Keramičara očito nema dovoljno. I ja sam ga nedavno platil isto toliko. Za dva-tri dana posla odnesel mi je penziju. Druga varijanta mi je bila da sam to odradim.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Jedna prigodna🙂

Samo kaj se mjenja da svako mjesto ima svoju cjenu drva.
Ima drv od 40,pa,45, pa50, pa55, pa60, pa65, pa70, pa80, pa85, pa95, pa 100€ metar.
Onda kakva je to razlika u drvima? Kak ovaj kaj trži po 40 i ima zaradu? Kak se njemu splati to delat? A kaj ovaj po 100 ima zlatna drva? Sva sreća kaj ja za svoj gušt delam, svoja drva.
Meni novci nisu probelm jer ih nemam i ne zamaram se snjima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Samo kaj se mjenja da svako mjesto ima svoju cjenu drva.
Ne samo drva..... u svemu je tak.

Moram, mada znam da ti nebu lako.
Sječaš se onog svog majstora kaj sam te pital nebi li na onom kamiončiću generalku napravil?
Taj dečko je rekel:
Motor izvađen van iz kamiona k meni, opran, kupiš si dijelove koje ti bum napisal, otpeljaš si na strojnu i vratiš mi, dojdeš si po motor i to košta tolko.
Tu naš lokalni mu je izvadil, opral, otpeljal na obradu, otpeljal pumpu bošisti, sastavil i dal garanciju, za manji iznos.


A kaj se drva tiče.
Drva koja sam ja ovu godinu kupil su za moj pojam dobra drva. Ako me prevaril za koju cepku ili pol metra, metar...nek mu bu na duši. Niti se bu on obogatil niti bum ja propal.
Ali mi je rekel.
U tim drvima ima kvrge, takva si htel, ima i okruglaša jer za te novce ja ti nemogu dopeljati glaku cjepanicu.
Znam ko ju ima (znam i ja) ali ne po toj cijeni.
Posel za metar je isti ;)
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
472
Jesi li ju se usudil tražiti i jesi li ju dobil?
Zadnji sam put povišicu dobil 2012. (smanjenje 2018., ali nebitno), tak da...

Ne vidim zakaj bi nečiji radni sat u nekoj vrsti usluge trebal biti toliko skuplji nego prije (govorimo o radu a ne o troškovima).
Razumijem o čemu @Ghost govori, a ti mu veliš da je bedak...
Razgovaral sam s jednim čovjekom koji iznajmljuje sobe, a razmišlja slično kao @Ghost. Nije poslkupil niti lipu od lani. Pita se zbog čega bi dizal cijenu ako za to nema razloga?

Kak je ovo poljoprivredni Forum, uzmite jednu najobičniju usporedbu, pa samo razmislite:

- Koliko je koštala cijena pšenice (kukuruza...) pred 5 godina koliko danas? Bila je podjednaka.
Jesu li u međuvremenu poskupjeli troškovi uzgoja iste. Jesu. Jesu li se povećali poticaji? Nisu.
Koliko je porasla cijena rada seljaka? PALA JE!
Na sreću ne moram nikoga moliti još od 2007 od kad sam otvorio firmu. Danas imam svoje cijene. Ni najviše ni najniže. Kad netko krene sa cjenjkanjem to je kraj suradnje. Ne spuštaš cijenu ni kad plaćaš gorivo ni struju ni vodu ni kruh… ni meni nećeš.
Za usporedbu uzmi montažu klime. Kad sam firmu otvorio bila je 1000kn+PDV
Bilo je ekipe koji su radili na crno za 600. Maznu cijevi maznu kabel kod mene dođu žicati alat… danas nakon 16 godina cijena montaže je 250€ sa PDVom. Materijal je u cijeni montaže bio tada i sada.
Koliko je tada koštao bakar, gorivo, PDV… dobro znam sto znaci raditi vise i zaraditi manje. I još slušati kako je skupa montaza 😊

Jedna prigodna🙂

Samo kaj se mjenja da svako mjesto ima svoju cjenu drva.
Ima drv od 40,pa,45, pa50, pa55, pa60, pa65, pa70, pa80, pa85, pa95, pa 100€ metar.
Onda kakva je to razlika u drvima? Kak ovaj kaj trži po 40 i ima zaradu? Kak se njemu splati to delat? A kaj ovaj po 100 ima zlatna drva? Sva sreća kaj ja za svoj gušt delam, svoja drva.
Meni novci nisu probelm jer ih nemam i ne zamaram se snjima.
A reci jeli to čudno? Jeli isto kad rušiš na ravnom svoju sumu ili platiš drvo u nekom jarku di rušiš sa alpinističkom opremom. Svak neka svoje cijeni ali neka tuđe ne podcjenjuje
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja da nekome sad zbilja treba poklanjam drva za zimu, i dam pilu i benzin.
Kalal nebum jer neman vremena.
Ali kakav bi ja to bil da naplatim nekome tih 30metri drva? Kakav? Jel bu me to spasilo? Kolko ima ljudi kaj bi dali kaj kome? Naprste nemreš nabrojiti.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,298

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
472
Ja da nekome sad zbilja treba poklanjam drva za zimu, i dam pilu i benzin.
Kalal nebum jer neman vremena.
Ali kakav bi ja to bil da naplatim nekome tih 30metri drva? Kakav? Jel bu me to spasilo? Kolko ima ljudi kaj bi dali kaj kome? Naprste nemreš nabrojiti.
Eto vidiš, i kupim trupce i ispilim i iskalam i napunim prikolicu i odvezem. Isto nemam vremena ali se odričem nekih svojih gusta zbog tuđe potrebe. I to me raduje vise nego novci koje zaradim
Prva tura je bio cisti hrast druga miješano drvo
 

Prilozi

  • 60d0dd05-960e-4608-a615-6b428ebe8514.jpeg
    60d0dd05-960e-4608-a615-6b428ebe8514.jpeg
    83.4 KB · Pregleda: 33

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,659
Isto toliko posla je bilo i pred 5 godina kad su drva koštala 40 EUR. Ovako ispada da se je jeftinije grijati na struju.
Tako je, ja sam u šumariji prije 5 godina plaćao drva 10 eura metar i prodavao po 40, sada plaćam 20 eura metar i prodajem po 50...isti posao, jednak metar drva...gorivo za traktor sam plaćap 3,5 kuna, odnosno 0,45 eur litru plavog dizela a danas moram točiti čisti dizel po 1,5 eur za litru, isti traktor, ista kilometraža vožnje, istih 10tak litara potrošnje dnevno...a razlika u cijeni 300%...da druge troškove ne spominjem, lanac bio 3 kune po zubu sada je 0,6 eur, mješavina izlazila ispod 10 kuna danas je 2 eura, lancol bio 15 kn litra sad je 30...jebena ti je matematika, ali ok, svaka čast, samo naprijed
Ma ja mislim da je sve to zbog tete s noktima.
Ma...sve znaš 😅
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Ja da nekome sad zbilja treba poklanjam drva za zimu, i dam pilu i benzin.
Kalal nebum jer neman vremena.
Ali kakav bi ja to bil da naplatim nekome tih 30metri drva? Kakav? Jel bu me to spasilo? Kolko ima ljudi kaj bi dali kaj kome? Naprste nemreš nabrojiti.
Ja nemogu da vjerujem kojim se ti luksuznom razbacujes. Imaš belu lađu,automobil, najsavremeniji alat brdo love. U bangladešu umiru zbog jedne kifle dnevno, koliko možeš spasiti života kad prodaš ladju. Bidi fer spašavaj živote. Glupo je imati mobitel kad masaji u keniji nemaju ni struju,. Ti tu pričaš o humanom drvetu ma nemoj s...t.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Na sreću ne moram nikoga moliti još od 2007 od kad sam otvorio firmu. Danas imam svoje cijene. Ni najviše ni najniže. Kad netko krene sa cjenjkanjem to je kraj suradnje. Ne spuštaš cijenu ni kad plaćaš gorivo ni struju ni vodu ni kruh… ni meni nećeš.
Za usporedbu uzmi montažu klime. Kad sam firmu otvorio bila je 1000kn+PDV
Bilo je ekipe koji su radili na crno za 600. Maznu cijevi maznu kabel kod mene dođu žicati alat… danas nakon 16 godina cijena montaže je 250€ sa PDVom. Materijal je u cijeni montaže bio tada i sada.
Koliko je tada koštao bakar, gorivo, PDV… dobro znam sto znaci raditi vise i zaraditi manje. I još slušati kako je skupa montaza 😊
Pital sam te da si na mjestu radnika. Očito nisi. Kak bi postupil da te tvoj radnik pital za povišicu?

250e za 2 sata posla postavljanja klime? Materijal nije poskupil toliko i ne košta 1000kn. Nevažno.

Mene je sram nekom tražiti 100kn/h, jer znam da je njegov sat vjerojatno 1/3 do 1/2 te cijene.

Najviše je bezrazložnog napuhavanja cijena... tak da si onaj s malim primanjima nemre priuštiti gotovo niti osnovno.

Ne osuđujem nikoga, samo razmišljam na glas...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja nemogu da vjerujem kojim se ti luksuznom razbacujes. Imaš belu lađu,automobil, najsavremeniji alat brdo love. U bangladešu umiru zbog jedne kifle dnevno, koliko možeš spasiti života kad prodaš ladju. Bidi fer spašavaj živote. Glupo je imati mobitel kad masaji u keniji nemaju ni struju,. Ti tu pričaš o humanom drvetu ma nemoj s...t.
Da imam sve kaj mi treba u životu jer radim i zarađujem, i pomažem svima kad got to mogu. Da trebaš poklonim ti 100 metara drva. Ja sam tu da pomažem ljudima.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,777
Tako je, ja sam u šumariji prije 5 godina plaćao drva 10 eura metar i
Imate dobru cijenu u šumariji.Zadnji put sam 2015 radil liniju,Johu koju smo plaćali 60+pdv, poslije su još povisili par puta sad nemogu reči sto posto al pričalo se da su ju digli na oko 100 kn. Bukva grab je frend prije cca 5 godina plaćal 170+ pdv i to je izrada vrhova,trupce si šumarija otpelja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh