• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,287
Pa matematika je da ti mora ostati barem pola inace za kaj delas?


Ghostu ostane malo vise jer ne mora vitlati. Pa je tu ustedio i brzi je tu je vise prodao...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Kakve sve ekipe ima kaj komentira ovakve linkove.
Pol ljudi nije vidlo šumu a najglasniji su.
I faliju se kak oni delaju i dajeju stručno rješenje.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,359
Zato se ruši hrastovina jer ona ne strune odmah. Problem je sa bukovinom i grabrovinom. Nju moraš odmah skalati i pospremiti. Hrastovinu moreš razvlačiti godinama pomalo i ne bude joj ništa, malo strada bel, ali ostalo ne. Zato znalci rađe ruše hrastovinu. Tko zna zna.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
Pa matematika je da ti mora ostati barem pola inace za kaj delas?

Ghostu ostane malo vise jer ne mora vitlati. Pa je tu ustedio i brzi je tu je vise prodao...
Najveća je zarada radom sa vitlom. Može se veliki posao napraviti i u svim operacijom rada cijena vitlanja je Najveća.
Kad se radi samo sa tehnikom dnevna zarada je visoka.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,628
sad je pitanje koliko bi ti novca ostalo za normalno radno vrijeme od 8 sati. Kad odbiješ sve troškove i to kad kažem mislim na manipulativne troškove ali i amortizaciju strojeva i alata.
To je jako komplicirana matematika, prije svega ja ako radim 8 sati u šumi, moj je radni dan minimalno 12 sati, jer kad dođem kući tu je oštrenje 6-7 lanaca svaki dan, čišćenje pila, pripremanje goriva, pregledanje traktora i prikolica, kombiniranje gdje i kako sutra, odlazak vidjeti teren ako se mjenja radilište...i tak dalje, što se troškova tiče, mišljenja sam da moj svaki radnik ima (uvjetno rečeno) više već ja, jer kad istovarimo drva njihov posao je gotov do sutra, ujutro se ustane, popije kavu i čeka sa rukama u džepovima da dođem po njega i još mee zajebava ako zaboravim neki lanac naoštrit ili nešto slično.
Pa matematika je da ti mora ostati barem pola inace za kaj delas?


Ghostu ostane malo vise jer ne mora vitlati. Pa je tu ustedio i brzi je tu je vise prodao...
Možda, ušteda je na stroju, ali troškovi su na drugim stranama, da bi imao vitlo trebao bih još jedan traktor...tu je ušteda, da imam vitlo i još jedan traktor dobro bi došao i cjepač/kalač..to su opet dodatni troškovi, ili ušteda, alo pošto nemam kalač, njega glumi motorka pa je tu dodatan trošak u vidu goriva, lanaca pa i same motorke koja izgori kroz dvije godine tako da...nije baš tako jednostavno :) Ne kažem da ne zaradim, više radim više i zaradim samo velim da je matematika malo kompliciranija nego što na prvi pogled se čini.

@smilan tu je sad bitna ona razlika u terenima koju sam spomenuo, kod tebe je vitno neophodno i na tome možeš zaraditi, kod mene nije i neće nitko platiti niti tražiti uslugi vitlanja, eventualno što traže oni koji imaju volje nešto obaviti sami je da dođem oboriti ako je nešto rizično i izrezati u furke ako je debelo, vitlo nitko niti ne spominje.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
466
Svakako se zaradi, daleko od toga da nema zarade. Ali to je težak kruh i naporan rad. I pored svega opasan. S druge strane neki drugi majstori u svom poslu zarade dvije tri tvoje dnevnice i kažu da su drva skupa 😕
Ja si drva radim iz gusta u slobodno vrijeme i kad zbrojim sve investicije i sve dobiti od drva neću biti na nuli ni za 10-15 godina 😂😂
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,628
Ja ovaj posao volim radit, radim ga i zbog zarade daleko od toga, ali i volim to i smatram da se taj posao ne može radit samo zbog novaca, ima par dečki u selu koji isto to rade, ali rade 5 dana mjesečno jer su puno skuplji od mene, ja znam da su skuplji, znam da bih i ja mogao dić cjenu i da bih i trebao, ali jednostavno nisam takav čovjek, jbg ja volim imat dobar, uredan stroj sa kojim se mogu upustiti i posao i obećati da će taj posao biti rješen, radit dva dana tjedno pa 5 laufati po birtijama nije moj "đir", i ovako ako sam slobodan više od 2 dana za redom počinjem živčanit, ne znam gdje bih sa sobom
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
Ģhost. Ali ako se priča o šumi rijetki su povoljni tereni obično je to vukojebina. Tu se nalaze razne prepreke i izazovi. Rad u takvim uslovima je komplikovano. Upravo ono što je često napišem a nekima ne sjedne prednost stroja koji posedujem u odnosu na obične traktore. Jedan mali stroj opremljen za više operacija. Vilto vozim a kao da ne postoji na stroju, jedna brza i mobilan stroj visoke snage, a relativno male potrošnje. U mojem kraju čak nije dovoljno imati vitlo, nego moraš imati ozbiljno vitlo. Rijetki su poslovi na 100 m sajle, niti jedno poznatije vitlo nemože toliko da stane. Tu mi je velika mogućnost I prednost u odnosu na druge.
Svakako se zaradi, daleko od toga da nema zarade. Ali to je težak kruh i naporan rad. I pored svega opasan. S druge strane neki drugi majstori u svom poslu zarade dvije tri tvoje dnevnice i kažu da su drva skupa 😕
Ja si drva radim iz gusta u slobodno vrijeme i kad zbrojim sve investicije i sve dobiti od drva neću biti na nuli ni za 10-15 godina 😂😂
Nikad ne dodjem iz šume da me bole noge, kad radim za strugom i uđem i kuću nakon 10 sati meni stopala otpadaju zbog stajanja, to me više ubija. Još narucujem kvalitetnu obuću.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Da, vitlanje je najskuplji i najopasniji dio posla (osim rušenja). Ja nemogu jedan metar drva napraviti bez vitlanja i ono mi oduzima barem trećinu vremena kod izrade. Ove godine radim hrast po 55€ a bukva-grab po 65€ i kolko čujem to je niska cijena za moje okruženje al ajde… Ti sigurno imaš bolju računicu kad uzmeš u obzir da ti vitlo ne treba. Al ja radim svoju šumu ili kupljenu tak da možda mene drvo košta manje. Pita čovjek prije mjesec dana za cijenu i velim mu kakva je situacija. Uuuu, skupo, ništa! I onda dolazi nakon tjedan dana, daj mi dopeljaj 6m bukve i 6 hrasta… 😁
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,628
Pita čovjek prije mjesec dana za cijenu i velim mu kakva je situacija. Uuuu, skupo, ništa! I onda dolazi nakon tjedan dana, daj mi dopeljaj 6m bukve i 6 hrasta… 😁
poslje ove oluje koja je bila kod nas veli meni jedan poznanik, seronja inače profesionalni, da li idem raditi drva i pošto, reko idem ali nemam vremena, zauzet sam 2 mjeseca...pa dobro, ali pošto, reko 20 eura po metru...pa znaš, možda je to i puno, ali ima toga kod mene sigurno puno, barem 30-40 metara, malo ćemo pregovarat o cijeni, reko može, pregovaramo sad, 22 eura metar, pa kako, sad si reko 20, reko pa pregovaramo, 23 eura....pa jbga ti..24 eura, ćao!
U,j...te, vi ste valjda neki veliki poduzetnici. Toliko drva....
ma jok ja, ja samo kupujem motorke da se mogu hvaliti po selu
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
U,j...te, vi ste valjda neki veliki poduzetnici. Toliko drva....
Ako sam dobro shvatio forum je udruženje, malih ljudi, koji se bave raznim zanimanjima raznih grana privrede, imaju neka iskustva koja mogu da dele ili učestvuju u raspravi. Kad budem (nikada neću biti) poduzetnik bit ću član nihovog a ne ovog foruma.
 

Najnoviji postovi

Na vrh