• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Na postavljanje pitanja me ponukala izjava @nescafe2 da je stavio za 2 cm kraći mač id da sad snage ima na pretek.
Dakle da ne citiram sada sve koji su napisali ono glavno, osjeti se i tih 2cm. Onako seljacki receno bez puno nauke, kraci mac brze ulazi u drvo, rez mi je brzi, ako panj pilam recimo uzduzno i cijela vodilica je u njemu, vise snage ima nego sa duzom gdje moram vrh maca manje stiskati i sporije ga prepilim. Nije pila sada 30% jaca i takve nebuloze ali kraci mac konkretno na 545 ili 550XP sa kojom sam isto jedno vrijeme radio tj. mac 38cm meni vise odgovara sto ne znaci da netkome nece vise odgovarati 45cm pogotovo kod kresanja grana sa debla.

Pod "snage na pretek" sam vise mislio s obzirom da ne rusim nista deblje od max 30-35cm tj. mozda jednom godisnje bude jedno drvo deblje od 35cm, kombinacija maca 38cm na 545 je za moj rad snage na pretek i definitivno brze ide posao nego sa macem 40cm ako su drva oborita pa treba samo krojiti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Nekad masa nije bitna. 20230920_121204.jpg
Oću radi kad imaš i veliki, on ti je mali (vodilicu) nemožes sa svake strane prići da dobro obradiš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
On je mislio na to kad radiš sa cijelom dužinom mača,a ti si preformulirao pitanje

Pod "snage na pretek" sam vise mislio s obzirom da ne rusim nista deblje od max 30-35cm

Ovaj dio sam komentiral. I dalje smatram da je za piljenje debljine 35 cm, što se tiče potrebne snage, zanemarivo je li mač 45, 40 ili 38 cm. Kod svih duljina mača je otpor koji svladava lanac na tih 35 cm. Jasno sam napisal za situaciju kad je cijeli mač u zahvatu. Evo citat mojeg posta.
U nekoliko navrata sam čul informaciju da pila ima više snage s kraćim mačem. Zaboravimo na igru riječi snaga i moment, mislim da svi znamo na kaj se misli. Meni je jasno da to vrijedi ako je mač cijelom duljinom u zahvatu. No ako je debljina drveta npr. 35 cm, zašto bi s mačem od 38 cm bilo lakše pili, nego s mačem od 45 cm. Ne vidim razlog, molim vas da me prosvjetlite.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a kaj vi mislite zakaj današnje pile imaju više snage iz iste kubikaže ?..koriste isti benzin , koriste isti zrak
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Ovaj dio sam komentiral. I dalje smatram da je za piljenje debljine 35 cm, što se tiče potrebne snage, zanemarivo je li mač 45, 40 ili 38 cm. Kod svih duljina mača je otpor koji svladava lanac na tih 35 cm.
Ovo ne stoji, mozda sa teorijskog tvojeg stajalista mislis da je to istinito ali nije. U praksi je pila sa kracom vodilicom brza, manje gasa je potrebno dati za xy konstantnu brzinu piljenja. S obzirom da je vodilica kraca, lanac ima sveukupno manji otpor i brzi krug na istoj razini - levelu gasa vs duza vodilica. Dakle ovdje govorimo o "otpadnom" otporu u radu pile na nekoj zadanoj razini gasa bez ulaska u drvo. Ako je isti manji, vise snage ostaje kod ulaska maca u drvo.

Konkretno Husqvarna 435 dolazi sa tvornickim macem 38cm 1,3mm .325 / 32 zuba.
Kupio sam je 2015 godine i odradio plac sa ovakvim drvima, sjecenica.
2017-06-16 17.44.34.jpg

Sve OK bilo, posao isao normalno, nikakve zamjerke na rad te pile ja nisam imao. Sledece godine plac je bio sa nesto debljim drvima i krenio sam raditi bez ikakve izmjene na pili sto se tice vodilice. Sto se tice obraranja drveta to je prica i tema za sebe i tu kod ovakve kucanske izrade drveta nema smisla raspravljati o brzini, obara se nadasve sigurno a ne jurisno. Dakle drva su bila ovakva, mozda je bilo 2-3 komada za izraditi sa promjerom cca +30cm a sva ostala evo vidi se na slici.

IMG_20181026_170710.jpg
Dakle nakon 2 dana "osjetim" da patim i sebe i pilu, logicno bi bilo kupiti jacu pilu ali logika i trenutna situacija cesto u zivotu nisu na zajednickom nazivniku. Kupujem vodilicu 33cm 1,3mm .325 / 28 zuba.i preporodim se do zavrsetka tog placa.

Prerez ide brze, krojenje ide brze, ako sa čela treba u cjepanici urezat mjesto za klin - ide brze, ako treba panj obraditi ide brze. Znaci fuckam ja na matematicku teoriju kada sam ja u praksi ovo odradio puno lakse. Jesam se morao malo vise sagibati radi grana ? Jesam... Ali sve ostalo mi je islo brze i na toj kracoj vodilici uopce nisam osjetio kao sa duzom da mi pili ponestaje snage za ta drva i isto tako sa kracom vodilicom nisam pilu morao turirati na najacem gasu, sve odradio na 2/3 gasa iliti ponekad maximala. Kada sam krenio raditi sa tvornickom vodilicom, svako malo gas je morao ici do kraja.

Dakle to je PRAKSA a sad ostavljam mogucnost da netko ima osobito zadovoljstvo dokazati suproto na matematicko empirijski nacin i OK. Ja i dan danas na toj pili drzim tu kracu vodilcu dok me praksa ne uvjeri u suprotno.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
E ovo je uvijek problem tu na forumu, tj forumsko pravilo je jedno a u praksi je drugačije, sad ko kak voli.
Na samom vlasniku je da odluči kak i kaj.

Ali svakao tebi fala na opširnom odgovoru.
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
209
Ovo ne stoji, mozda sa teorijskog tvojeg stajalista mislis da je to istinito ali nije. U praksi je pila sa kracom vodilicom brza, manje gasa je potrebno dati za xy konstantnu brzinu piljenja. S obzirom da je vodilica kraca, lanac ima sveukupno manji otpor i brzi krug na istoj razini - levelu gasa vs duza vodilica. Dakle ovdje govorimo o "otpadnom" otporu u radu pile na nekoj zadanoj razini gasa bez ulaska u drvo. Ako je isti manji, vise snage ostaje kod ulaska maca u drvo.

Konkretno Husqvarna 435 dolazi sa tvornickim macem 38cm 1,3mm .325 / 32 zuba.
Kupio sam je 2015 godine i odradio plac sa ovakvim drvima, sjecenica.
View attachment 65121

Sve OK bilo, posao isao normalno, nikakve zamjerke na rad te pile ja nisam imao. Sledece godine plac je bio sa nesto debljim drvima i krenio sam raditi bez ikakve izmjene na pili sto se tice vodilice. Sto se tice obraranja drveta to je prica i tema za sebe i tu kod ovakve kucanske izrade drveta nema smisla raspravljati o brzini, obara se nadasve sigurno a ne jurisno. Dakle drva su bila ovakva, mozda je bilo 2-3 komada za izraditi sa promjerom cca +30cm a sva ostala evo vidi se na slici.

View attachment 65125
Dakle nakon 2 dana "osjetim" da patim i sebe i pilu, logicno bi bilo kupiti jacu pilu ali logika i trenutna situacija cesto u zivotu nisu na zajednickom nazivniku. Kupujem vodilicu 33cm 1,3mm .325 / 28 zuba.i preporodim se do zavrsetka tog placa.

Prerez ide brze, krojenje ide brze, ako sa čela treba u cjepanici urezat mjesto za klin - ide brze, ako treba panj obraditi ide brze. Znaci fuckam ja na matematicku teoriju kada sam ja u praksi ovo odradio puno lakse. Jesam se morao malo vise sagibati radi grana ? Jesam... Ali sve ostalo mi je islo brze i na toj kracoj vodilici uopce nisam osjetio kao sa duzom da mi pili ponestaje snage za ta drva i isto tako sa kracom vodilicom nisam pilu morao turirati na najacem gasu, sve odradio na 2/3 gasa iliti ponekad maximala. Kada sam krenio raditi sa tvornickom vodilicom, svako malo gas je morao ici do kraja.

Dakle to je PRAKSA a sad ostavljam mogucnost da netko ima osobito zadovoljstvo dokazati suproto na matematicko empirijski nacin i OK. Ja i dan danas na toj pili drzim tu kracu vodilcu dok me praksa ne uvjeri u suprotno.
Mi također posjedujemo 435 i stvarno se pila naradila od 2017, kad je i kupljena. Ona je i zaradila za 545 mk2. Misljenja sam da je 325 1.3 38 cm ipak malo previse za nju. Drago mi je da ste i vi to shvatili pa ste stavili manju vodilicu i promjena je bila ocigledna.
Također sam i misljenja da bi daleko bolje odgovarao manji zub za tu pilu. 3/8 1.3mm picco 26 zuba i 35 cm bi bilo savršeno. Lančanik sa sadasnjih 7 zuba trebalo bi staviti drugi sa 6 zubi. Planirao sam uraditi te preinake na svojoj, no odustao sam jer sam vec bio kupio 545 mk2.
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Također sam i misljenja da bi daleko bolje odgovarao manji zub za tu pilu. 3/8 1.3mm picco 26 zuba i 35 cm bi bilo savršeno. Lančanik sa sadasnjih 7 zuba trebalo bi staviti drugi sa 6 zubi. Planirao sam uraditi te preinake na svojoj, no odustao sam jer sam vec bio kupio 545 mk2.
No... kao da sebe slusam u razmisljanju, bio sam u identicnim planovima kako sam i sam razmisljao da bi 35cm na 3/8 bilo idealno za nju. Sa tih 35cm moze se raditi maltene sve a da nemas osjecaj da pila pati no 2017 sam naletio na akciju za 545 vulgaris i kupio istu tako da jednostavno ostao sam na 32cm za 435 jer sada zbilja nema potrebe od 435 praviti all in one pilu kada je za nesto teze tu sada 545.

Jos jedan bitan razlog zasto 435 nisam prebacio na 3/8 je taj da 545 vulgaris prima kako 1,5mm vodilice tako i 1,3mm vodilice.i uvjek nosim u sumu obje pa ako bi doslo do pucanja lanca ( mada imam rezervni ) ili ako mi vodilica ostane zaglavita u drvetu kod 545, skinem motorku i sve sa 435 1,3mm montiram na 545 i nastavim raditi! Lakse mi je u sumu nositi 2 motorke nego sve rezervno za 545 jer ako ista krepa moras doma a ovako ih mogu rotirati malo u radu. Napravim 2-3 rezerorvara sa 545 pa malo odmara dok ja sa 435 radim nesto lakse itd... a imam i "rezervu" sto bi se reklo, puno to znaci.

Nisam jednom dozivio da je kolega morao doma radi motorke a bogami xy puta sam isao "susjedima" nesto presjeci jer je motorka ostala zaglavita u drvetu..
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
No... kao da sebe slusam u razmisljanju, bio sam u identicnim planovima kako sam i sam razmisljao da bi 35cm na 3/8 bilo idealno za nju. Sa tih 35cm moze se raditi maltene sve a da nemas osjecaj da pila pati no 2017 sam naletio na akciju za 545 vulgaris i kupio istu tako da jednostavno ostao sam na 32cm za 435 jer sada zbilja nema potrebe od 435 praviti all in one pilu kada je za nesto teze tu sada 545.

Jos jedan bitan razlog zasto 435 nisam prebacio na 3/8 je taj da 545 vulgaris prima kako 1,5mm vodilice tako i 1,3mm vodilice.i uvjek nosim u sumu obje pa ako bi doslo do pucanja lanca ( mada imam rezervni ) ili ako mi vodilica ostane zaglavita u drvetu kod 545, skinem motorku i sve sa 435 1,3mm montiram na 545 i nastavim raditi! Lakse mi je u sumu nositi 2 motorke nego sve rezervno za 545 jer ako ista krepa moras doma a ovako ih mogu rotirati malo u radu. Napravim 2-3 rezerorvara sa 545 pa malo odmara dok ja sa 435 radim nesto lakse itd... a imam i "rezervu" sto bi se reklo, puno to znaci.

Nisam jednom dozivio da je kolega morao doma radi motorke a bogami xy puta sam isao "susjedima" nesto presjeci jer je motorka ostala zaglavita u drvetu..
Možda je tebi lakše sa manjom vodilocom raditi. Ali upošteno ko ima dobru sinhronizacija nema veze dužina vodilice bilo 20 ili 40 zuba, uglavnom se prati ista brzina rezanja. Naravno kad je trupac deblji od vodilice to se mora uzeti u obzir da treba više vremena, brzina treba biti ista, i nema šta da se pati. To se događa ako se pritisne vodilica i zagrize više ali kad ide sama onda nema gušenja ni na 45 zuba.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,649
Zanimljiva tehnika.
raspiljivanje? Ja to radim stalno, to je posao u kojem je 572 natukla 1200 sati u dvije godine, nego greška mu je to ide ravno sa punom vodilicom, em je poklopac pun piljevine, nepotrebno opterećenje pile, nepotrebno zatupljivanje lanca, nepotrebno umaranje operatera, uvijek prvo ide vrh u drvo, sitnije piljevina pa ju bolje izbacuje, ne začepljuje poklopac, lakše pili, lakše tebi ;)
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Zanimljiva tehnika.
Pa sad nebi htio da ispadne da sam nekoga uvrijedio ali ovo je po meni prava katastrofa. Piljevine na kolica, ode goriva pitajbogakoliko, lanac istupis cas posla itd... Jesu debeli i radio sam i takve ali to ide urezivanje po pola i mozda u 1/3 duzine metrice i klin ili 2 i udri. Od 2 polovice opet urezivanje i opet klin a sve ostalo onda bez problema ide sa klasicnim cjepacem kalanje. Da ovako rezem 10m3 klada ode samo na piljevinu sigurno 5 kolica ako ne i vise.

Ovako bi radio da imam jednu ruku u gipsu pa da ne mogu cjepacem zamahivati ili udarati po klinovima.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,649
baš bih volio vidjet koliko bi vremena trebalo da od ovoga

90509000_10216232861795180_4176862567307673600_n.jpg


napraviš ovo

90727592_10216232863155214_5920890160186130432_n.jpg


sa klasičnim cjepačem i klinovima, pa da ima i 4 zdrave ruke a ne jednu u gipsu.
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Dobro, 100 ljudi 100 cudi, svako radi kako misli da mu je lakse ili brze itd... Nismo svi isti i ne gledamo na posao svi isto. Ja osobno ovake debele nakon prvog prorezivanja i klina pa i one "tanje" za koje procjenim da kalanje ne ide "sa zemlje", jednostavno dignem okomito i cjepam cjepacem po pola kao klasicna drva sto se cijepaju.

Znaci ako smo dvojca u sumi, jedan mi samo dize okmito metrice i ja sa cjepacem za pola sata sigurno 15-20 komada iscjepam na 4-6-8 ili vise djelova. Dakle nema da se saginjem, nema da moram stabilizirati okomito drvo, nema da ga dizem, moje je samo da udaram cjepacem odozgora i to ide onda vrlo brzo.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Nismo svi isti, svako dela kak njemu paše, i to je od uvijek tak.
Kak ko misli da mu je lako tak dela.
Pa tak i on. Ne žuri mu se, drva nebuju nikam pobjegla.
Meni se isto tak ne žuri, ja sam sve srušil u 2mj,ali još nisam gotov snjima, i pitanje ak budem ovu godinu.
A želja mi bila sve do 4mj napravit, ali kad se ne stigne i nema se vremena.
Če nejde nejde.
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
baš bih volio vidjet koliko bi vremena trebalo da od ovoga
Od jednog takvoga sam ja napravio klupu za sjedenje 😂 U jesam je napatio...
No slazem se s tobom generalno ali opet, prorezivanje bi islo sve do trenutka kada ga mogu podic za okomito cjepanje ako me razumijes?

Onaj video prije, covjek je našnitavao metricu, vise uzduznih rezova po njoj, klasicno krojenje motorkom da mu klin ni ne treba, tako kako je prorezao 99% puca po dijagonali od samog udarca cjepacem. Ogromna je razlika vs ova komadina za pivsku klupu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh