• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Uopce nije stvar u ta cetri sata nego kaj mnogi rade krivo i toga nisu svjesni jer misle da je tak ok.
Uz teoretski tu je taj prakticni dio koji mnogima pokaze da nisu radili na siguran naccin ili ispravno da drvo padne kako bi trebalo.
Evo dva primjera
Neki dan je poginuo covjek u nasem kraju sa 65god zivota ubilo ga drvo koje drugi nije rusao nego drvo koje je povuklo to drvo koje je padalo a oba su u sumicjeli zivot al nisu imali pojma pod kojim kutem i smjeru treba bjezati i prije rusanja ocistiti put

Drugi primjer evo ti recimo frezas sa traktorom vocnjak koji nije nikad oran i tebi se nece nista desit al to nije pravilno koristenje freze i traktora i naravno da ce nesto puknut ili pregrijat i tako se samo povecaju troskovi a ucinkovitost nikakva.

Tako da uz same poslove rusanja upoznajes i gradu motora i njezino pravilno koristenje u radu,i upoznat si sa opasnostima a ti opet radi kak te volja al o nekim stvarima pocnes drukcije razmisljat.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
jedno pitanje: ako na 1 ha povrsine ima 500m3 ogrijevnog drveta, recimo bukva grab, koliko je gosinji prirast, sad ce biti pitanje koja vrsta drveta, koji promjer, gustaoca, ovo ono, zanima me onako otprilike, recimo da je srednji promjer stabala 20cm,
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
kod mene u osnovi stoji 2.8 %...
ugl, kak veli mc, ide od 2 - 3.5%...ali to je jedina kamata koja na godinu ide u osnovicu (glavnicu)
...dakle, šuma je kamata na kamatu....:icon_wink:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Jedini problem te šume je taj što je ta drvna zaliha prevelika, jer ako je srednji promjer 20 cm na tom hektaru ima oko 900 stabala. Što je puno previše i tako da će prirast dalje biti sve manji ako se ne prorijedi. Moguće je da se radi o panjači.
Kod sastojine hrasta, bukve koji ide u dovršni sijek optimalna drvna zaliha je oko 380 kubika po hektaru, a u takvima nema promjera manjih od 70 cm.
U ovoj sastojini trećina drveta treba van i još će ga ostati dovoljno.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
molim pomoć, koji je ovo gad?
SAM_3199_zps22874023.jpg

To je cvjetojed, uništava se insekticidom, bilo ih je kod mene jedne godine previše i sve mi uništili jer nisam znao, sljedeće sam ih ošpricao i sad dolaze u manjem broju taman da mi naprave prirodnu prorijedu cvijeta, inače dolaze u voćnjake blizu šuma.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
evo ja baš v petak bil v svojoj šumi, srušil 3 gacije, spilil, zvitlal, utovaril i dovezel doma i nište me nije baš za nikakvi ispit ni atest pital, a ni ja nikoga za dozvolu. još me je putem i policija pretekla i oni me nisu niš pitali
 

Prilozi

  • 2014050902.jpg
    2014050902.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 288
  • 2014050907.jpg
    2014050907.jpg
    78.5 KB · Pregleda: 289
  • 2014050915.jpg
    2014050915.jpg
    74 KB · Pregleda: 325
  • 2014050919.jpg
    2014050919.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 285

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
evo ja baš v petak bil v svojoj šumi, srušil 3 gacije, spilil, zvitlal, utovaril i dovezel doma i nište me nije baš za nikakvi ispit ni atest pital, a ni ja nikoga za dozvolu. još me je putem i policija pretekla i oni me nisu niš pitali

svaka čast, imaš mehanizaciju da ideš sam u šumu i dojdeš doma odmoran... :icon_thumright:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
U zagorju na bregima vecinom je dovoljan ursus 335 i jedna sajla i to je to.
Smik se svako drvo dovlece doma.

Da nebi krivo svatili ne svi nego vecina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Kaj ja volim osmicana drva...
A naročito lanc gladiti :(
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Kaj se mora, mora se.
Komentar je bil da se drvo doma dosmiče.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
svejedno, nekak ne volim to navlačenje trupaca doma, em uništavaš cestu, svejedno ga moraš ispiliti pa ti dvorište puno piljevine, i nedaj bože da se sretneš s nekim na uskom putu pa sad odi malo rikverc..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj ja volim osmicana drva...
A naročito lanc gladiti :(
Naravno to nije idealno,ovo kak kplega ima i radi je zakon i nema se kaj lose reci.
Al kad netko nema mehanizaciju i jos k tome u gudurama samo tak ide.

Joj kolko sam se napilil naslajsanih u zagorju uh....
Al bez tri nabrusena lanca nejdem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Više metrica ili trupci (a naročito grublje kore) sa stovarišta su najskuplja drva.
I ja sam nekad na šumariji delal .... loša sječanja na te dane pa nebi o tome.
Gde je prilika koristiti lege, trupce s traktorom nakoturati uz pomoč gurtne .....
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
MUHA je upravu da su drva iz šlajsa smrt za lance pogotovo kod nas u lici i sličnim podnebljima,ali nažalost u večini slučajeva u mom kraju ni nejde bez da se vitla 50-ak metara,a poslje šlajsa barem što se tiče ogrjeva iz privatnih šuma.Tehnika se večinom izvlači u izrađenoj višemetrici tako da se sa lagera odvozi kao takva bez dodatnog rezanja,ali ni to nije pravilo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sve deblje od15 cm spilim u šumi na 33 cm i tovarim ručno na prikolicu. Deblje komade koji su preteški za utovar raskolim u šumi na manje. One tanje od 15 cm zrežem na metar ili dva i doma na cirkular pilim na 33 cm. Kalanje doma sa sekirom sinu dobro dojde za jačanje mišićov. One grde hrgave raspilim po dužini do pol i onda ideju dalje sa sekirom.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
treba ti cca 10000kn da povadiš sve papire i ateste to uključuje 2400kn godišnju članarinu u šumarskoj komori
2000kn su davanja za vlasnika obrta za ostale cca 1300kn s tim da ih prijaviš na minimalac,knjigovođa 625kn najam fiskalne kase 350kn još prireza i davanja 400-tinjak kuna
Ovo ti sve govorim jer sam sve to prošo prije 2 mjeseca

Hrvoje znači ti sad možeš uredno izdat račun onom tko kupi drva od tebe?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,755
Čovječe, pa koliko ti moraš drva prodati da samo podmiriš te namete???
A gdje su plaće i doprinosi?
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
ja sam se lagano ostavio HŠ i njihovih šuma nešto malo sam radio ljudima iz usluge drva u njihovim privatnim šumama i dosta a u biti ovo proljeće je koma od vremenskih prilika i neprilika, živo zlo
 

IVANX71

Novi član
Tu od
8 Velj 2013
Poruka
16
Evo ja sam nakon 5 mjeseci čekanja konačno dobio rješenje od HZZ da mogu dobiti potporu za otvarnje obrta za proizvodnju drva za ogrjev.
Dali netko zna kada će HŠ početi objavljivati licitacije za drva na panju ?
U šumariji kažu da se čeka na nekakav novi pravilnik za prodaju na panju, dali netko ima više informacija ?
Nebih htio otvoriti obrt ako nebudem mogao doći do trupaca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh