• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Kod mene gornji sloj odmrzne i niti DV ne pomaže.

Tu samo lanci pomažu. Ja sam skoro pola januara proveo u izvlačenju trupaca. Gore snijeg, dole smrzla zemlja, bez lanaca ne može sam sebe da nosi, a kamo li da vuče dva trupca po 8 m dužine ili prikolicu. Sa lancima je pjesma, skoro da nema proklizavanja.
A lanci su dobri i zbog lične sigurnosti jer kad krene na ledu da imaš 100 DV ništa ne pomaže.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Suha grana je debljine oko 10 cm. I da postoji drvo iznad, ja nemam takvog iskustva da bi je mogel pogoditi. Čak sam razmišljal da podrežem i ogradim prostor s upozoravajućom trakom. Drvo ne mora pasti za vrijeme nevremena. Može se samo toliko pomaknuti da kod slijedećeg manjeg vjetra padne. A da netko nastrada zbog moje aktivnosti, ne bi si to mogel oprostiti.

Nije neka sila za to srušiti. Bukve se i dalje svake godine zazelene, neka rastu.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Sve to stoji ali lani je kod nas profesionalni sjekač poginuo od suhe grane a imao šljem na glavi.Šljem je dobar ali nije svemoguć.
Naravno..isto kad pročitam...poginuo motorist jer nije imao kacigu na glavi...a sa brzinom od preko 200 km na sat pri padu nema koščice koja mu nije slomljena...

Tu samo lanci pomažu. Ja sam skoro pola januara proveo u izvlačenju trupaca. Gore snijeg, dole smrzla zemlja, bez lanaca ne može sam sebe da nosi, a kamo li da vuče dva trupca po 8 m dužine ili prikolicu. Sa lancima je pjesma, skoro da nema proklizavanja.
A lanci su dobri i zbog lične sigurnosti jer kad krene na ledu da imaš 100 DV ništa ne pomaže.
Ne vjerujem da i lanci pomažu na smrznutom, eventualno kandže, osim ako je ravno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Na jednom kinezu imamo obične lance i ide sasvim solidno na smrznutom, a na drugi sam pravio kopitare i to je dosta bolje po smrznutom nego ovi obični. Svaka opcija je bolja od gole gume.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
I nanci dobro rade kada smrzne pa otpusti malo gornji sloj . Ako je smrzlo ''kao kost'' lanci ne igraju veliku ulogu , pomažu ali ne onoliko koliko se očekuje od njih.
Kopitare nisam nikada probao.
Kako reče kolega sve je bolje od gume , čak i dva lančića kada opašeš oko gume nekada pomognu dosta.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ne bi preporučio piliti drvo pa nek padne kad padne, netko bi mogao nastradati.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Pozz!! Trebam pomoć u vezi skidanja koordinata za šumu.. Naime imam šumu od djeda koja mi ostala kao nasljedstvo ali neznam točne meje geodeti me traže oko 6000 kn,pa sam si kupio ručni Gps koji te odvodi do određenih točaka upisivanjem koordinata,ako netko zna gdje šumari odnosno šumski tehničari skidaju koordinate kada izlaze na teren za doznaku šume.
 

echoo

Član
Tu od
17 Pro 2011
Poruka
43
taj tvoj gps če fulati barem 10 metara geodeti koriste gps + bazne stanice da odrede točne kordinate a to oni plačaju po svakoj izmjeri a
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Nigdje nije rekao kakav GPS ima, pa nemožemo pričati o preciznosti, ARKOD ima točne koordinate, samo trebaš imati GPS u koji postaviš sistem WGS84 kakav koristi Arkod.
Inače koordinate koje trebaš možeš i sam dobiti u Katastru, naravno uz neko simbolično plačanje, ali ni blizu ovoj cifri koju deru Geodeti. Naravno ti nisi ovlaštena osoba za mjerenje,pa to svoje mjerenje nemožeš tj.nesmiješ nigdje primjenjivati, nego koristit samo za vlastite potrebe. Nadam se da sam bio jasan.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Moj Gps je Garmin etrex vista takvog imaju šumski tehničari i ima već nariktan sistem WGS84 ,meni je bitno da skinem odprilike donekle točne koordinate čestica je dosta velika ,pa nije problem se niti povući od rute koje pokazuje gps.Znači u katastru se mogu dobiti točne koordinate od čestice?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pozz!! Trebam pomoć u vezi skidanja koordinata za šumu.. Naime imam šumu od djeda koja mi ostala kao nasljedstvo ali neznam točne meje geodeti me traže oko 6000 kn,pa sam si kupio ručni Gps koji te odvodi do određenih točaka upisivanjem koordinata,ako netko zna gdje šumari odnosno šumski tehničari skidaju koordinate kada izlaze na teren za doznaku šume.

6000 kuna? Čini mi se da je tu jedna nula previše, ali dobro.
Šumari odnosno tehničari karte gospodarskih jedinica dobivaju od odjela za uređivanje šuma.
A ti skini s ARKODa ili Geoportala koordinate, pa si ukucaj i nemoj si zaboraviti uzeti kompas.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Meni kad su mjerili zemlju za legalizaciju uzeli 2 500 kuna.
Tu kod mene radi se o nepristupačnom terenu ,nemože ići auto do parcele ,samo traktor i ima nekih 5km puta ,zbog opreme i straha od oštećenja ne žele prevoz sa traktorom nego moraju ići pješke...

6000 kuna? Čini mi se da je tu jedna nula previše, ali dobro.
Šumari odnosno tehničari karte gospodarskih jedinica dobivaju od odjela za uređivanje šuma.
A ti skini s ARKODa ili Geoportala koordinate, pa si ukucaj i nemoj si zaboraviti uzeti kompas.
Nađi mi ti geodeta za 600 kn da mi ovo odradi ,još dam tebi za uslugu 600 kn...Mene zanima dali su te koordinate sa tih portala točne?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Iwanho za one tvoje drevice u šumi bi ti bilo naj bolje da nađeš nekog pirotehničara i da ti to sruši detonirajućim štapinom. Omota se oko drveta, ima tablica koliko krugova ide za koji materijal, na njega se spoji sporogoreći, i gotov problem za čas posla. Detonirajući štapin gori oko 8 km u minuti, i jednostavno odreže drvo.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nađi mi ti geodeta za 600 kn da mi ovo odradi ,još dam tebi za uslugu 600 kn...Mene zanima dali su te koordinate sa tih portala točne?

Ovaj moj je skidao s geoportala.
Želio sam reći da je 6000 kuna puno previše. Izlazak ovlaštenog inženjera po sudskom nalogu je 3500 kuna.

Što ti tvoji geodeti nemaju kofere za opremu? U tim koferima je oprema sigurna i na traktoru i ako ju nosiš na glavi. Pogotovo ako je isključena. Izlika da mogu oderati po mom mišljenju.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Zbog toga što traže previše pokušavam rješiti na drugačiji način i ja bih volio platit da je umjerena cjena da izađu na teren i da mi nađu parcelu i stave točne meje ,jer znam da ovo sa GPS-om nije 100% točno. Čim sam im rekao da nemogu sa autom do parcele i da treba pronaći parcelu imaju drugačije tarife ,da je to neka livada uz naseljeno mjesto .
,vjerojatno bi bilo oko 3000 kn.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega Dabio,imal sam ti slican problem,mernik mi rekel posto ja to vsumi mu je malo teze izmjerit i zel bi mi 1200kn.Na drugi parceli se morem orjentirat pomocu puta i Z. pruge kaj se lepo vidi na Arkodu te sam izmjerit i verjem da nebum fulal do nekih 40cm.Primetil sam da se Arkod karta i Geoportal ne poklapaju,ocem reci da Geoportal laze,zato gledam Arkod.:drink:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Arkod laže, jer se međe tam proizvoljno određuju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho za one tvoje drevice u šumi bi ti bilo naj bolje da nađeš nekog pirotehničara i da ti to sruši detonirajućim štapinom. Omota se oko drveta, ima tablica koliko krugova ide za koji materijal, na njega se spoji sporogoreći, i gotov problem za čas posla. Detonirajući štapin gori oko 8 km u minuti, i jednostavno odreže drvo.

Informiral sam se za tu verziju. Određuje se broj namotaja prema debljini drveta. Nisam siguran, ali čini mi se da sam došel do informacije od 1 namotaj po cm promjera. Znači za drvo promjera 30 cm treba 30 namotaja. Ta informacija mi je malo sumnjiva. Čini mi se previše. Ako netko raspolaže tablicama, bilo bi mi drago da ih podijeli s nama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh