• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
O znal sam ja drva vozit i 30 km udaljenosti od kuće , i nema tovari se kolko stane na prikolicu čim više tim bolje , sreća pa je ravnica kod mene pa zato ide.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tak i ja ispilim i iskalam na kratko i slažem u dva reda na čezu po oko 4.5m i pravac doma u sušu i drva su spremna za sušenje...
Najlakše i najbrže.
Jes da motorke tu imaju više posla,al zato kalač netrebam a cirkular traktorski prodajem.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Pa lako je iskipat 10 do 15 metar al iskipaj 65 pa ces vidt razliku

Tu tvoju bukvu iwanho da si isjeko na meterce mogo bi samo gledat u njih.I ja tako radim
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja debele odmah u sumi rezem na kratko, raskolim za centralno i doma u drvarnu ili ako je los put i teren pa radim metrice pa malom cezom vozim doma.Tanko rezem na metar i doma slozim pa se kasnije sreze cikularom jedino kaj radim za prodaju to ide u metricama sve.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nebi se složio,jesi kad pital lugara jel može na kratke.
svaki če ti reči da može,ako ih ljepo složiš,kubik je uvijek kubik kak god ona bila rezana ili slagana.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Pito i neda!!
A neki čak zahtjevaju da metrice sve izvezeš na put i složiš(nesmije bit na prikolici) tak da on nemora ič po šumi od vrpe do vrpe i procjenjivat!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma to je neki kreten,njemu je svejedno kak ti složio on uzme mjeru kubik i bog te veseli.
Kak kitovinu preuzima,jel i nju moraš na metre pilit i slagat?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ma to je neki kreten,njemu je svejedno kak ti složio on uzme mjeru kubik i bog te veseli.
Kak kitovinu preuzima,jel i nju moraš na metre pilit i slagat?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

A sta ti je "kitovina"??
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tanke grane koje slažeš negdje na hrpu pa ih cirkularom piliš.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Kod nas su to ogranci, ne plaća se i voziš kako ti je najzgodnije. Obično na dužinu prikolice i malo preko pa poslije kod kuće sitniš koliko treba.

Dobri kad se peče rakija, bez problema doziraš tačno koliko treba. :D
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nema toga kod nas,ne kužim očito svaki lugar ima svoja pravila i to nije određeno kako treba.
Znači kod nas složiš kako složiš to ti procijeni i to je to.
Očeš na 3m dužine ili na 30cm.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Ja sam jedanput kupoval drva u šumarijskoj šumi. Šumar je iskubiciral srušene trupce, a ja sam ih vozil kak je meni bilo najlakše. Neki plaćaju kamion pa im dopela 10 kubika (14 metara) u cugu. Meni se više isplatilo izrezati u šumi na kratko i voziti više puta traktorom.
Platil sam ono kaj je šumar iskubiciral.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Čudno kaj su ti dali samom voziti.
Mismo šteli kupiti višemetricu, ali su zahtijevali prijevoznika. Možda to i nije isto?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Višemetrica je izvučena na prilazni put, dok je Iwanho dobio trupce srušene pored panja, stoga je to sasvim drugi postupak i cijena. I kod mene može višemetrica ali uz prijevoz šumarskim kamionom koji ih dizalicom tovari, i obračun se radi pri svakom utovaru.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,270
Kod mene se ti kotači nazivaju furki, a spiljene grane su priglini :(nerd):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Mi sve radimo u metrici,najlakše nam je tako. Kad bih pilio na kotače,onda bih sve morao kalati ručno,prijevoz bi bio teži,a nisu uvijek tako tanka i ravna drva. U drvarnu mi ide 30 metara,i zatvorena je,pa se mokra drva ne bi posušila...


@Gogo..koja je to vrsta drveta..to je negdje kraj Drave?

To je jalsa,ili joha,a rušeno je u Križančiji ako znate di je to,kod Županca,daleko od Drave...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Friška drva nikad nebi trebala iti u šupu.
Obavezno ih treba raskalati, bar na polovicu i složiti vani v klafter.
Jalševinu, bukovinu i grabrovinu nebi bilo loše pokriti, ali samo odozora, tak da ima zraka. Tek nakon godine dana piliti i spremati u zatvoren prostor (najbolje je da ima propuha).
Hrastovinu se nesmije pokrivati, već bi trebala biti bar 2g. vani na kiši i suncu, da se ispere tanin, a onda na sitno i pod krov.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Ja svake godine 35-40 metara spremim sirovih u supu na vjetru i uvijek budu suha drva, najviše spremimo u 8 mjesecu..
 

Najnoviji postovi

Na vrh