• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Pošto kupujete johu i kakve je kvalitete, tj. debljine, jel ravna ili kvrgava?

Joha je ravna,milina za raditi,to je bilo posađeno u redove,i stabla su nekih 15 metara dugačka,s par grančica na vrhu.
Samo kaj je to bila proreda,i većina toga je suha.
Nisam siguran za cijenu,moram najti račun,ali bilo je skroz jeftino...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
I mi smo pred dve godine radili johu prored i mislim da je bilo 125+pdv ili sa pdv-om po kubiku. Znam da je stari ostavil 1500 i neku kunu na šumariji, a dopelali prek 40m. Malo jest igranje sa time par dana ali jbga za lovu koju smo potrošili nebi mogli dobiti ni 10m agacije.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ako je zdrava rušena onda slobodno računaš metar i pol johe za metar agacije...ako su sušci, e onda je 2:1...:icon_hang:
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Mi imamo svoju jalšovu šumu i u centralnomsmo kurili i gaciju i grab i bukvu i jalšu. I nema neke drastične razlike. Nisam primjetio da bi baš jalše izgorelo jemput više na dan.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Evo drustvo i ja sam rusil johu i to crvenu,kod nas vele da je crvena puno bolja od bele.V oni tablici za kaloricnu vrednost stoji za" jelsu" 1400 kwh za prostorni meter,jel to joha i ak je, bela ili crlena,kaj misliju znalci kakva je razlika posto zjohoom jos nisam kuril.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Višemetrica je izvučena na prilazni put, dok je Iwanho dobio trupce srušene pored panja, stoga je to sasvim drugi postupak i cijena. I kod mene može višemetrica ali uz prijevoz šumarskim kamionom koji ih dizalicom tovari, i obračun se radi pri svakom utovaru.

Bila je višemetrica izvučena uz put, ali ne na jednom mjestu nego u duljini puta od oko 1 km.
Ta kupnja je obavljena prije 12 godina. možda se u međuvremenu nekaj izmjenilo.

Tino, tak smo blizu a ja nisam nikoga čul da je za kratki komad rekel furek. Trupci se zoveju furki, a ovi kratki komadi su čoki, a neki ih doduše zoveju i furčeci (mali - kratki furki). Kak onda pri tebi po domače veliju za trupec?
Ručna pila za rušenje se zove furčanica. Šlajsaju se furki. Itd.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kod nas se furak nazivaju drva koja su izrezana za loženje,trupac je srušeno drvo koje je odrezano do rašalja,a koristi se još naziv "celukoza" za dugometrice promjera do cca 20cm!
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo drustvo i ja sam rusil johu i to crvenu,kod nas vele da je crvena puno bolja od bele.V oni tablici za kaloricnu vrednost stoji za" jelsu" 1400 kwh za prostorni meter,jel to joha i ak je, bela ili crlena,kaj misliju znalci kakva je razlika posto zjohoom jos nisam kuril.
Mi smo pred dve godine radili prored iza Mazde u Čakovcu, crvena jalša i morem kazat da je to čisto ok drvo samo ga treba što prije zrezati i sklasti na zrak jer ima dosta vlage pa poćne pirnatiti iznutra. Godišnje trošimo oko 40m na centralno a te godine smo sprašili nekih 50, ali dok pogledam da sam za cjelu godinu grijanja potrošil nekih 500€, ja super zadovoljan.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
40-50m, ne kubni. Kuća i iza stan, cca 150-160 kvadrati, ali ja računam potrošnju na godinu dana jer ložimo cijele godine kad toplu vodu imamo preko centralnog.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
To puno drva za tu kvadraturu. Kod staraca se grije 200 kvadrata plus garaža i kroz godinu do sad nikad više od 30 metara nije prošlo. Zadnje dvije godine otkako je nova peć i 25 metara je dosta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
pa ako računaš metar drva na mjesec samo za vodu i 28 za ogrjevnu sezonu, onda i nije tako preopasno na skoro 200 kvadrata...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa jeste malo puno jer kuča nema termo fasadu nego onaj neki drek sa kuglicama stiropola što su nekad prodavali ljudima pod izo fasadu, a i jedan dio cijevi mi ide kroz neizoliranu garažu pa mi se i tu izgubi dobrih 5-6 m na godinu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Ako ne griješ garažu, izoliraj cijevi. Imaš one poliuretanske obloge za cijevi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh