• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Sve se ti cijepa. Ostavi malo da se osusi i sa krajeva u krug odbijaj pomalo,a nikako po sredini. Ili uzmi pilu i popolovis cutuk, ali uzudzno.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ma ne uzdužno ! Ubil bu lanac. Normalno prepiliti samo na 15 cm debljine. Jel treba slika ?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Frišku figu mu nebu niš. Već sam i tak moral piliti i zatupi se lanac brzo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
..a sory , onda sam ja krivo razumio , ...možda zato jer mi je bedasto piliti na tak kratko , kak bu kasnije s tim baratal , od slaganja do kurenja ..bolje da ju je ostavil tam di je bila
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kvrge koje ne pucaju pod sjekirom bacam sastrane i motorkom uzdužno popilim i prekolim sve.
Žac lancu nebu niš.
To je drvo a lanac je napravljen za drvo.
Zatupel ga buš ako kod svakog prepiljivanja dotakneš zemlju.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja isto sve kvrge na koje mi se neda trošiti vrijeme motorkom malo usitnim pa potrošim kad se suši meso ili nešto peče. :)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Nije za vjerovat ali ima prav,ja sam jednom trebo uzdužno prepilit suhu smrekovu gredu i muke.Od početka nekak ide ali brzo se počne dimit od spaljene piljevine a kak se dimi tak se i lanac grije i sve više je tup.Svaki bi reko da je uzdužno lakše i brže,sa cikularom je ali sa motorkom nije.Kad je drvo friško ide ali suho-muke.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
a si probal kalat okolo...po malo?...ja sam jučer kalal mokru vrbu i topolu pa znam nekaj o tome...
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
@abarth nije da ne vjerujem, ali ocito ne znas da rezes uzduzno. Prije par dana sam rezao grede iz oblovine smrceve suhe od 18 metara duzine i nikakvih problema. A i prije ovoga je uradjeno bruka uzduznog reza. Poenta u svemu tome je da se pila samo vuce po rezu, tj da rezes vrhom,a ne da naslonis kao da prerezujes.
Za uzduzni rez je bolji potroseniji lanac da bi dobio ljepsu povrsinu.
Imam u ovom rezanju dosta iskustva i kilometara reza tako....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
kaj se tiče rezanja po dužini, kaj nije dovoljno reć da su se nekad cijela krovišta tak delala...:(wait):
...a vi delate problem na panju od 30 cm...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa kad gledate sve one nastavke za rezanje greda i dasaka motorkom, tko bi to radio ako je problem oko lanca ?

opet mislim da bi išlo lakše kad bi kut osi godova i lanca bio što manji , nikao 90 stupnjeva
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Ja bi tu vrbu ostavil u trupcu pa onda za par mjeseci raspilil na kotače kak meni paše i da vidiš kak ide. Ovak raspiljeni kotači se budu zapekli i to bu jebada.
Barem je meni tak išlo, ali da sam tu i tam nekaj moral napiliti (kaj nije u nuklearku išlo) je isto istina. A i lanca sam se naučil usput popravljati.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pred uzdužnim pilenjem bi morao malo da naučim od ovog:mur:[YT]https://www.youtube.com/watch?v=Src7bBpWhuw[/YT]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
a si probal kalat okolo...po malo?...ja sam jučer kalal mokru vrbu i topolu pa znam nekaj o tome...

Vrbu nisam probal okolo. Htel sam je prije utovara raspoloviti pa sam skužil kakvi su problemi. Nakon toga sam ih otkotural na ovu nisku prikoličicu. Inače sva drva kalam prvo okolo. Kod nas se veli "na olin". Bum probal kak bu išlo "na olin". ako bu problem čekaju jesen, pod krovom na propuhu.
Uzdužno rezanje je zadnja opcija. Ako nebu išlo sekirom, onda bum prije uzdužnog piljenja testiral bratov novi električni 10 tonski kalač. :icon_e_wink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh