• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
bok!

molio bih samo informaciju kada je najbolje piliti borovinu ako je zelim iskoristiti?
znaci, imam dva bora u blizini kuće koja smetaju te bi ih prepilio i od debljih komada napravio klupice i stol za u vrt...

kada se bor pili, u koje doba godine?

hvala

Najbolja je zimska sjeca, sada je vec lagano vegetacija krenula pa se bojim da ne bude pucanja trupaca.

Kad se dobro osusi i uradi dekorativna zastita ne izbija smola. Ja sam od borovine napravio svu stolariju u kuci i nema smole nigdje.
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Treba vam poslati inspekciju uništavate staništa ptica pjevica. Sad kad ste im unuštili stanište više neće znati pjevati. A šta je sa tim divljim trešnjama i gloglom ima li šta da se uzme za poslogu za cijepljenje?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Treba vam poslati inspekciju uništavate staništa ptica pjevica. Sad kad ste im unuštili stanište više neće znati pjevati. A šta je sa tim divljim trešnjama i gloglom ima li šta da se uzme za poslogu za cijepljenje?
Jedino ako lisice smatras pod ptice pjevice? Ima 8 rupa u kanalu i sve smrdi po piletini u p.m., tj to je ostatak starog prirodnog kanala s druge strane je prekopala juga davnih dana novi kanal. Nema ništa za cjepač, 80% ide direkt na cirkular, a ostalo bu sjekira odradila.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Najbolja je zimska sjeca, sada je vec lagano vegetacija krenula pa se bojim da ne bude pucanja trupaca.

Kad se dobro osusi i uradi dekorativna zastita ne izbija smola. Ja sam od borovine napravio svu stolariju u kuci i nema smole nigdje.

A jel crni ili bijeli bor,,,
Ja znam iz svog iskustva,, a ima ga hvala bogu,,iza,,
da crni daje smolu i ima svoje prednosti,,
bijeli smole malo ima ali i crv ga zna dobro izjesti,,
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Nema oko mene bijelog bora, samo crni. Susen prirodno 5 godina i stolarija farbana nekim cudesima 4 puta i izgleda kao plastificirana. Do sada nigdje nije pokazao smolu.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Jest da je dugotrajan,, možda i bolji od hrasta,,, ali zna da se izbaci tokom godina,, naročito u krovnim konstrukcijama,,
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Vecinom se baca "mladi bor" dok stari, "zreo" bor veoma rijetko. U samom rezanju je razlika nebo i zemlja, kroz mladi bor pila od brente ide kao kasika kroz pavlaku, dok bgm zreli osjeti iako su vidija pile.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Dongić,, ne zamjeri,, nisi bio ni rođen,, početkom osamdesetih sam bio majstor na brenti,, kod dajdže(ujaka) more sam te građe prvrno preko grbače,, plus ovu bjelogoričnu lokalnu,, samo smo tad gurali sve ručno,, najbolja olakšica je bila "kantazija i capin"
 
Posljednje uređivanje:

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Ljudi gdje ima za kupiti šumarski capin po normalnoj cijeni u Cometu je 700 i neku kunu mislio sam da sam krivo vidio i ponovo ja u dućan kad brus dobro sam vidio. Pa cjepači i sjekire su 150 do 200 i neku kunu i to dobri. Ovi u Cometu nisu normalni.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Ljudi gdje ima za kupiti šumarski capin po normalnoj cijeni u Cometu je 700 i neku kunu mislio sam da sam krivo vidio i ponovo ja u dućan kad brus dobro sam vidio. Pa cjepači i sjekire su 150 do 200 i neku kunu i to dobri. Ovi u Cometu nisu normalni.


Evo jedan napravljen doma, na sjekiru je dodan samo capin ...

 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Dongić,, ne zamjeri,, nisi bio ni rođen,, početkom osamdesetih sam bio majstor na brenti,, kod dajdže(ujaka) more sam te građe prvrno preko grbače,, plus ovu bjelogoričnu lokalnu,, samo smo tad gurali sve ručno,, najbolja olakšica je bila "kantazija i capin"

Ma nemam sta zamjeriti, po pricama starijih ljudi znam kako je to prije radjeno. Danas 100 cudesa na.pilanama pa se opet zale da je tesko.
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Capin mi treba da si zanesem povučem i podignem drva koja nisu cijepana postao sam lijen. Hvala na slici moram si to napraviti jer po cijeni od Cometa ima da crknem. Evo da vam se javim sa mjesta zločina ekskluzivno Andrija Jarak
 

Prilozi

  • 20170405_113044.jpg
    20170405_113044.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 168
  • 20170405_113005.jpg
    20170405_113005.jpg
    80.4 KB · Pregleda: 137
  • 20170405_112954.jpg
    20170405_112954.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 164

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Ja sam kupil špickramp za 10kn i odrezal ravni dio, tak da je ostal samo špičasti.
Kovač napravil ostalo...
20151114_172628_resize_zpskbtyzkza.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Capin mi treba da si zanesem povučem i podignem drva koja nisu cijepana postao sam lijen. Hvala na slici moram si to napraviti jer po cijeni od Cometa ima da crknem. Evo da vam se javim sa mjesta zločina ekskluzivno Andrija Jarak
ja sam napravio cepin upravo za to , da osoviš metricu , odvučeš ili oktkotrljaš itd...znači ne za pajser u šumi , taj cepin je vrlo lagan i koristan ., drži se s jednom rukom , s njim dižem metricu na kalač itd ...
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega vudreni,stvarno bi moral bit velecasni,evo mene si vec prosvjetlil do ve sam koristil cepin samo ko pajser i kotural drevo:icon_blackeye:,v subotu ga idem odma spicit.
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
E pa za to mi treba taj j******beni capin okreni, zanesi, podigni itd i uvijek se zabije u drvo a mala sjekirica ilitiga baltica ili nađek ili kako već netko zove je xobra ali u nekim situacijama ne valja i odluka je pala oću capin i bok. Hvala na savjetu zaboravio sam na buvljak i kramp koji samo treba prekovati ideja odlična.
 
Na vrh