• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tak budem i napravio, uzet ću čovjeka, izmjeriti svako drvo i točno znam na čemu sam prilikom razgovora.
Nemam namjere dežurati i gledati koliko je netko izvukao iz šume i koliko me hoće ili neće prevariti. Evo druže ima xy kubika u šumi, isplata unaprijed i vozi.

A po vašem iskustvu, da li bih trebao sklopiti ugovor s kupcem i koliko mu vremena dajem da izvuče sve što hoće van? Meni se čini da je 6 mjeseci čisto dovoljno. Također bih uglavio da mora ostaviti mladice i koliko toliko red u šumi, a ne da se šuma oporavlja sljedećih 10 godina od divlje sječe.
kad takvog nađeš javi mi trebam ga i ja :biggrin:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja sjecem sve od reda i gazdi ide 1/5 drva ili novca, isplata nakon sta prodam sva drva...samnom nema pregovora posto na otoku ima sume koliko hoces...neda jedan da drugi i idemo dalje
Izvlacenje drva sjeceni pred 10 mj sad ide u prodaju...mali div junacki vozi 2m3 izmjereno
https://www.youtube.com/watch?v=gh93YmYqrf0
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
Super za tebe ako možeš tako.
Ja bih pristao na tako što jedino da mi dijete umire od gladi. Sebe bih izgladnio.
Zapravo vjerojatnood takvih i samo kupuješ.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a kad on kaže šuma, to ti je kod nas grmlje...:(devil):...zato je to tak...
nema tamo 20 metri dugačke bukve...:(rofl):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Ali zato ima bršudbe (čini mi se da je to lokalni naziv za zeleniku), koja je najkaloričnije drvo.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Eh da i to objasnimo onda, uzimam šume od ljudi koji žive normalno ko i ja...toliko nas je malo koji radimo drva na otoku da cak i pitaju hocu li sjec njihovu sumu cisto da se posjece da raste dalje nova pošto većina nije i po 50 godina rezana, ljudi na otoku opcenito zive dobro tako da se šume slabo cijene jer nikome ne trebaju a ja vidim u tome neku zaradu i zanimaciju kroz zimu...
Darijus ja za svoje grmlje dobijem 450kn m3 imam dovoljno debele drva vitlo mi ne treba ne trebam bjesne pile ne jbem se sa komadima po 150-200 kila radim lagano i dnevno slozim do 10m3 drva...a ti vidi dal se isplati imat bukve po 20 metara, znaj da ja radim sam uzmem tu i tamo radnika, on pili po zimi i slozi mi drva na kup, ja dodem nakrcam i vozim i onda pomalo slazem za prodaju...ovo sta brgud kaze...ti sa bukvom nikad neces napravit zeravicu ko ja sa svojim drvima ja grijem 450m2 kuce sa 20m3 na godinu i to da u kuci bude 25 od kraja 9 pa sve do 4-5mj ovisi o godini
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    82 KB · Pregleda: 180

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Možeš se grijat sa 20m3,kad živiš na otoku,da se temperature spuštaju ispod -20,pito bi te koliko ti treba drva za 450 m2?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Lakše je raditi sa tanjim drvima, nego sa ovakvim komadima.:s:

IMG_20171017_181957_1.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Mrga sve je to lijepo ali za to pilit moras imat pilu od 1000€ benzinsku do kuce i odmah postrojenje za pelete radit od piljevine koju napravis, cjepac od 21t i dizalicu za selit...izgleda da ovdje na forumu samo veličina pali...veliki traktor velika drva...nitko da misli heh

Nema kod mene -20 ali prosle zime je bilo jedno desetak dana da nije bilo iznad 0 tako da nemoj mislit da su ovdje bahami
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpi,

ja također voli delati drva iz tanjih komada (optimalno 25-30 cm). Lakše je s njima baratati i to je meni jedina prednost sitnijih drva.
Kaj se tiče utroška vremena i goriva, mislim da se varaš. Velika pila potroši manje goriva za istu količinu ispiljenih drva iako više troši po satu. Piljevine je gotovo podjednako. Govorim o jednakom načinu izrade (pilenje motorkom na 1 m ili sve na npr. 0,3 m u obje varijante).

Kod jednake količine u metrima (ne kubicima) deblja drva daju više sitno kalanih.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Velika pila i širi lanac koji vise skida drva i vise radi piljevine...pila u odnosu na cirkular više troši po m3 drva...meni radnik napili godisnje oko 100m3 i to napili sve na metar i potrosi oko 60-70l benze sa najslabijom mogucom pilom...znaci da te velike piju i piju, a ja radim cisto smjesne kolicine u odnosu na potrebno za zivit od toga...zato ti treba benzinska

Imao sam priliku cjepat takve “muške” komade drva, došle su bukve iz goriskog kotara kamionom i ja sam usluzno iso cjepat, nakon sta sam odero covijeka reko sam mu da me vise ni ne zove jer ja nisam lud da se kilim sa time, da ja imam takva drva nebi ih ni radio, ja doma imam i naftu ali se grijemo na drva je mi uvijek nesto ostane a suha drva koja uzmem iz sume ne placam tako da se stvarno ne isplati
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Bice da tebi mnogo trosi ili te taj radnik podkrada. Ja za istu kolicinu potrosim oko 20 l, ali ne koristim najslabije testere.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
bome, za 100m³ husqvarna 359 ne potrosi preko 20l
jel ti nadgledas tog radnika [emoji23][emoji23][emoji23]
a u 21 stoljecu kalaca svih vrsta brate mili, os za metrice, os za trupice....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ama nije isto delat u šumi i na otoku...to sam štel reć...
normalno da posal na otoku više vrijedi...:icon_e_wink:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možda taj radnik pili na tapare, treba vidjeti oštrinu lanca i samu tvrdoću drva. Ja za 20-25m od rušenja do loženja cca 5L sa stihl 044.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh