• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAKOVICA

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
zvonis01 kaže:
jbt,pa odkud sve poznaš, :shock: nisam nigdje to vidio zato pitam,jel znaš koliko novcova to košta? :scratch
;)
Potrošil puno vremena i novaca (i godina) ;)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
a jel znaš koliko košta?konkretno-zanima me kakav voćarski traktor do 12 t eura se može kupiti,novi! :scratch
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
ZJ kaže:
Da, Goldoni pofarban u plavo. Zakaj?
Gudovac, jesen 2006:

A to su traktori sklopljeni samo u Srbiji radi jeftinije radne snage
ili Rakovica ima licencu za proizvodnju traktora po licenci Guldonija?
Jer rade i transportere koji su isto ubiti čisti Guldoni obojan u plavo.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Ajoj, zadnje blatobrane zaštopaš čim malo u blato uteraš...
 

Marijo

Član
Tu od
23 Velj 2009
Poruka
58
dal mi netko moze pomoci i reci gdje da nađem cilindar i pumpu za servo volan za rakovicu i koliko cilindar treba da bude dugačak
 
B

Bobo

Guest
Mariozn kaže:
od cega pase orbitrol hidro volana za rakovicu 65

Od bilo cega, dok god ga mozes uglaviti i dok god je orbitrol ispravan. Imas negdje valjda ZMAJ kombajn koji je rashodovan, i ako jos uvijek na sebi ima orbitrol BINGO!
 
S

sarajevo1

Guest
Pozdrav svima! Pratim ove vase diskusije i moram priznati da ima jako dobrih savjeta. Pomogle su mi u nekoliko stvari. Sada bih vas zamolio za savjet... U razmisljanju sam da kupim novu Rakovicu R-65S DV (obrtna limarija). Pa me zanima vasa misljenja i iskustva u vezi ovoga traktora. Kod mene u okolici nema tih traktora pa bas i ne mogu da se raspitam. Da napomenem da zivim u brdovitom terenu i traktor mi treba za vise namjena od vocnjaka do vucenja silo kombajna. Imam oko 10ha zemlje i vec posjedujem IMT 542. I jos samo jedno dali bi IMT 549DV bio bolji izbor za mene. Cijenim sva iskrena misljenja.

Unaprijed zahvalan
 
B

Bobo

Guest
Rakovicu u oranju nitko ziv ne hvali, kazu da su pre lagane, a i hidraulik imaju los za oranje. tebi na 10ha ne treba traktor 65ks, ako cemo iskreno.

Ja s 549 DV radim 30 jutara zemlje hladno ali ako gledas novo, ne kupuj ni jedno ni drugo. trazi nesto polovno i za ostatak novaca sredi, bolje ces proci, vjeruj mi.

nema srece ni od IMT-a ni Rakovice, jer su i jedni i drugi propali prije 10 godina i samo krpaju kraj s krajem...

Kako cujem da se traktori koji su placeni cekaju po 7-8 mjeseci (539 i 549DV), tako da ono...
 
S

sarajevo1

Guest
Hvala na brzom odgovoru Bobo...Ja sam iz Bosne a kod nas jos uvijek daju podsticaj na novu mehanizaciju (45% od ukupne cijene) pa zato razmisljam o novom traktoru. Bio sam htio Kineza (Zenit) ali sam odustao od njih jer vec ste rekli na forumu to je novo i nije dokazano kod nas a o rezervnim dijelovim da i ne govorim. Vec sam rekao da imam IMT 542 (89 god.) i zadovoljan sam do sada. Ali posto je teren brdovit ima mnogo situacija gdje mi treba prednja vuca. Vidim da ti imas IMT 549 DV a i ja bih mozda i njega kupio. Ovdje kod nas vlada misljenje da kod novih IMT 549 DV prenos na prednji most je jako slab i da cesto puca. Navodno, jer je diferenicijal sa strane pa jedna od prednjih poluosovina trpi vise i puca kada traktor vozi teret ili kada radi u neravnom terenu.Dok kod Rakovice diferenicijal je rasterecen i nema tih problema. Vidim da si iskusan s traktorima a i dobar mehanicar pa me zanima tvoje misljenje o svemu ovome.
Jel sve ove nove IMT 549DV rade sa bugarskim motorima ili je to bila samo jedna serija?

Pozdrav
 
B

Bobo

Guest
Sto bi se kod nas reklo: misljenje je ko guzica: Svatko ga ima... ;) ;)

Slusaj, moj 549 je odradio 1000 radnih sati vecinom teskog posla na 30 jutara zemlje na brdovitom terenu gdje 539 orati ne moze ni s jednbraznim plugom i to sve bez ikakvih problema na prednjoj vuci a ukljucujem ju kad na njivu dolazim a iskljucujem kad krenem s njive kuci. Bez obzira jel blato il ne, jednostavno, traktor ne tone u zemlju i lakse mu je.

Poluosovine su pucale na IMT 577 traktorima prve i druge generacije zbog toga sto pricas. Pre tanke poluosovine, pa ona dulja dobije po repu. 549 s tim nema problema sve dok na svakih 400 radnih sati mjenjas ulje u prednjoj vuci. Ja ga mjenjam na proljece bez obzira na broj radnih sati jer i nije neki trosak, a puno znaci, posto usput odmah prekontroliras kakvo je staro ulje i jesu li tockovi dobili lufta.

Cuj, ako dobijes 45% od cjene novog traktora, to je dobro, ali samo da ti napomenem da stari IMT i ovaj novi nisu ni za usporedbu. Daleko je to od loseg, al sad da kupujem traktor, malo bi prosirio vidik, da vidim sto se jos nudi.

Sto se bugarskih motora tice, izbjegavaj ih. Moze se birati da li zelis bugarski VAMO ili beogradski IMR. Za IMR djelova ima gdje god hoces, a za bugarina bas i nema iako se bas i nisu u poslu pokazali.

Ja sam od 549 ocekivao za par nijansi bolji traktor od 539, ali sam dobio puno puno vise od ocekivanog, pa sam s njim zadovoljan. Prednju vucu nosi bez problema i iz jako skakljivih situacija me izvukla i vise traktor bez prednje vuce ne bi kupovao.
 
S

sarajevo1

Guest
Hvala puno na savjetima...Ja sam provjeravao okolo i za ostale opcije, ali za otprilike 15000 Eura se u Bosni moze kupiti ili IMT, Rakovica ili kinezi. A ne bih kineze iz vise razloga. Meni treba traktor otprilike 50-60KS dupla vuca. Tako da mi ostaje ili IMT-549 ili Rakovica R-65S. Mada gledam vase diskusije na forumu pa jos se razmisljam da mozda kupim polovan traktor. Jer po svemu procitanom ni Rakovica ni IMT novi modeli nisu bas za pohvalti.
 
B

Bobo

Guest
Jedini rakovica proizvodi koji valjaju su motori kao takvi i RAKOVICA 120. Drugo nista nije za ozbiljniju poljoprivredu. rakovice 65 su odlicni traktori za kultivaciju, prskanje, transport, a za ozbiljan rad se nisu pokazale, jer su dosta lagane nazad.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
Bobo kaže:
Rakovicu u oranju nitko ziv ne hvali, kazu da su pre lagane, a i hidraulik imaju los za oranje. tebi na 10ha ne treba traktor 65ks, ako cemo iskreno.

nisam fan Rakovice ali Bobo da ne valjaju u oranju tu griješiš,kaj fali hidrauliku???jedanput naštelaš i piči,mala ručica za dubinu,na razvodniku okrenut na oranje,maknut na toplinku onu"polugicu"(na torzijonoj oprugi)

.....da njemu treba traktor od 65ks jer za te novce može kupiti i imt 539 koji nema kaj tražit pored Rakovice ma zašto bi se čovjek mučil s manjim traktorom npr.u oranju
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
markach kaže:
Bobo kaže:
Rakovicu u oranju nitko ziv ne hvali, kazu da su pre lagane, a i hidraulik imaju los za oranje. tebi na 10ha ne treba traktor 65ks, ako cemo iskreno.

nisam fan Rakovice ali Bobo da ne valjaju u oranju tu griješiš,kaj fali hidrauliku???jedanput naštelaš i piči,mala ručica za dubinu,na razvodniku okrenut na oranje,maknut na toplinku onu"polugicu"(na torzijonoj oprugi)

.....da njemu treba traktor od 65ks jer za te novce može kupiti i imt 539 koji nema kaj tražit pored Rakovice ma zašto bi se čovjek mučil s manjim traktorom npr.u oranju

Nisi u pravu,mi smo imali 3 rakovice 65ks i nisu dobri orači,nemože orati bez točka nikako,hidraulika mu je boljka...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
..traktor smo kupili novi jos 87.g. sa hidraulikom nikakav problem,traktor nismo šparali,poderali gume do kraja sve 4
ali je održavan kak treba ,popravci su bili na vodenoj pumpi i lamela kuplunga i to je sve +akumulatori i sitne stvari potrošno..........
motor je dimil pod oranjem,sjetvospremačem,tanjuračom ali to je išlo i išlo "ma dušu smo joj izvadili" al je išlo,nismo ga koristili za lake poslove

po meni super traktor za početnika nema kaj strgat na njemu ,možda samo volan šoferu potrga ruke kod tanjuranja :lol:

i da orali smo 2x12 i 2x14 BEZ KOTAČA i bez brige u bilo kakvoj zemlji

....prodana je za 22.000kn prije 3.god. od nje su mi ostali prednji utezi 4komada(za uspomenu)


 
B

Bobo

Guest
Iskreno, ti si jedan od rijetkih kojem je rakovica 60 ili 65 dobar orac... To jos od nikoga cuo nisam.

Masovno ju koriste za prskanje, kultivaciju, jer je to ipak traktor od 60ks s jakim hidraulikom koji moze nositi veliku prskalicu i veliki rasipac gnojiva ako ima dovoljno utega naprijed. Okretan je traktor, al mu fina regulacija u 90% slucajeva ne radi kako treba.

Nitko nije rekao da ne valja, svakako moze posluziti, ali bez utega i nazad i naprijed u ozbiljnije oranje ne moze ici, a na tezim tlima jako tesko bez braznog tocka.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Mi smo ju pretežno koristili za meljavu,sa mlinom sip ciklo 100. Jer je izuzetno jaka na kardanu,rakovica frca iskre na auspuh ali neposustaje... Tu smo mu dušu ispustili...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
neznam kaj je rakovica 60 ali prejakodobro znam kaj je r-65 ok ispočetka kad je bila nova nismo znali za neke sitnice kod oranja(ona preklopka....) ali tata je uvjek rađe oral s njom nego s td55a veli da ide brže :scratch
 
S

sarajevo1

Guest
Citajuci sve vase komentare i savjete mislim da cu slijediti bobu i kupiti IMT 549DV. Razloga ima vise. Ali jos uvijek sam u fazi istrazivanja pa mozda ispadane i nesto novo u svemu ovome. Uglavnom zahvaljujem svima koji su dali svoje misljenje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh