• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAKOVICA

B

Bobo

Guest
E, jebat ga sad...
Nemoj me ljutiti!

Kad ti kazem da svojim ocima nisam vidio, ali ako su meni lagali, ja i te kako ispadam glup ovdje... Kazem, nemam razloga da im ne vjerujem, jednako kao i tebi. Jos cu ga nazvati i pitati sto je tu na stvari i ko ti koga pravi blesavim.

Uglavnom, kardan se okretati mora, koliko brzo, nemam pojma ni u koju stranu, samo mi je receno da se kardan mora odspojiti s traktora da se okretac sijena/rasipac/sprica ne vrti bez veze, a posto se neki prikljucci moraju vislje dici, postoji mogucnost od loma kardana. Kao sto gore pise, receno mi je da se i rukom moze zaustaviti, jer tamo "nesto proklizuje" nemam pojma o cemu pricaju, ali znam da je covjek pozalio sto je rakovicu kupio...


E, sad... A ja kad ovog vidim, cu ga pitati za to jer sad i mene brine ko tu koga molja, samo znam da me on odgovorio od kupovine polovne rakovice 65, koja je radila u komunalnom poduzecu i samo prikolicu vukla. Traktor je nekome otisao za 20 000Kn i ako je to sto ti kazes za hidraulik istina, ja sam ispusio lijepe novce, a ovaj ce me cut.

A poljoprivreda za 560 i rakovicu 60 jos uvijek nije mrtva, posto jos dosta ljudi zivi tako i ti traktori ih prehranjuju, tako da se takav nacin poljoprivrede jos skoro nece ugasiti...

Evo ti mene kao cisti primjer, te cijela moja bliza i daljnja okolica. Mogu ti na prste nabrojat ljude koji rade 100 jutara. te ljude koji imaju vise od dva ispravna traktora jaca od 60KS... Kako-tako, ali ljudi zive.
 
R

Ratarko

Guest
Nisam mislio da ne živite ali da bi vam bilo bolje da napravite upgrade to stoji. Nema gorih traktora od prije spomenutih , mislim na oba , bilo koji zapadni traktor je bolji ali ako se nema love vozi što imaš i dobro . Drugačije bi pričao da vi tu imate nekog konkurentnog poljoprivrednika , kod nas jedan drugog jedu za doručak , tko ne radi upgrade - gotov je. Tako da rečenica da nema poljoprivrede sa ta dva traktora ovdje kod mene i više nego stoji .

Zašto se uopče toliko sekiraš što može 560 a što Rakovica odnosno što se sekiraš ako ja mislim kontra od tebe ? Imaš bolji traktor od navedenih i nebi to trebao primati toliko k srcu. Težiti prema nekom od ta dva traktora je totalni promašaj . Treba ih pustiti da ih povijest pojede do kraja a ne ih ovako iskapati iz mrtvih .
 
B

banijac

Guest
Uf...koja vatra ovdje..hehe

Ovak...imam frenda koji ima Rakovicu...i imam drugog koji ima 560...meni se ni jedan ne sviđa....al to nema veze...sam sam čuo da Rakovica ima malu lamelu na takav motor pa brzo ode i da ima težak volan...

A što se tiče Ursusa..ponosan sam vlasnik jednog...355
i ne bih ga mijenjo za 100 traktora jer sam več postao emotivno vezan uz njega...s njim kosim, gonim pauk, radim u šumi, nosim bale, sijem(a da ne pričam da je prije i orao i tanjurao) traktor ima oko 15.000 radnih sati(pukla mi sajla prije rata na 7550 sati)i traktor ide ko metak, stavio sam mu manje gume da je jači, ove zime sam mu sredio prvi trap, reparirao pumpu...

joj zaneso sam se....i njemu treba bit uključen kardan da bi dizo hidraulik..i ne može se zaustavit rukom, nego kad je kardan isključen isto se vrti lagano i onda ga možeš zaustavit rukom...nadam se da post nije predugačak :D
 
R

Ratarko

Guest
Baš dobro da si se javio , upravo sam to mislio reči samo mi fale slova preko tipkovnice , imam isti onaj problem kao bobo , moram mahati i rukama i nogama da bi nešto objasnio a vi to ne vidite :roll:

Tko sam ja sada da tebi kažem da Ursus 35 nevalja a tako ti je dobar bio dao sada , jel tako ili članu robert da kažem da je njegov 50 godina stari Rus najgori traktor na svijetu . Kad smo več kod toga ja stvarno mislim da je Rus jedan od najgorih traktora na svijetu ali zašto bi to roberta trebalo smetati kad on zna da bez svoga Rusa danas ne bi ni za kruh imao .

Moje mišljenje stoji , Rakovica je bolji traktor od IMT 560 i tko bude pitao moje mišljenje če dobit ko što sam tu rekao @vinogradaru .

Bobo
ne trebaš ti šlagove dobivati što ja tako mislim i govoriti da češ se svađati sa mnom do kraja života jer time se ništa ne postiže , mišljenje ne mjenjam niti zbog tebe niti zbog nečega drugog.

I još ovo , bobo ja se na tebe ne ljutim , niti pod razno , smamo iznosim svoje mišljenje o Rakovici . Da ti dokažem svoje stajalište ( ako je to uopče bitno , meni nije ) pozivam te opet da dođeš do mene pa možemo vidjeti tu Rakovicu o kojoj ja pričam . Iz 70-tih godina prošlog stolječa je a bratič radi sa njom i dan danas , neki dan je vukao rasipač mineralnog gnojiva sa njom ( 1500 kg ) . Vlasnik te Rakovice je ustvari moj stric a on je stariji čovjek i kada iz njegovih usta čuješ da je ta Rakovica poorala više od 1000 jutara zemlje možda povjeruješ plus puno nezgoda , prevrtanja u Savu i uletanja u kanale i slično . Jedva da je jednom bila zaozbiljno pokvarena , sve ostalo vrijemae je radila kao konj. I danas je po šupom te čeka na svoj reda da ju bratič provoza ali u zadnjih nekoliko godina to se događa sve manje jel nije više zanimljiva kada se imaju puno bolji traktori.
 
B

bojance

Guest
Kardan na Rakovici 65 NE MORA biti ukljucen da bi dizao hidraulik kao sto je slucaj kod Ursusa 355.
A ko je bolji.
Iako je 560 mozda najlosiji IMT traktor zbog velike tezine a istog motora kao na 558 koji je 1000 kg laksi ja mu ipak dajem prednost nad Rakovicom u radu po polju. Za transport Rakovica je bolja i to je to.
Kod nas u Srbiji je ovo ustaljeno misljenje a mi te traktore na moju veliku zalost imamo u velikom broju.
Znaci ako vec mora jedan od ova dva da se ima za klasicnog poljoprivrednika je daleko bolji izbor IMT.
 
R

Ratarko

Guest
@bojance

Da li ti imaš Rakovicu i koju ili si radio sa njom u polju ?
 
B

bojance

Guest
Moj najblizi komsija je imao Rakovicu 65 ali je prodao kad je kupio IMT 577.
Znaci vise puta sam i ja radio sa njom a i njegovi i utisci ostalih koji je imaju su da ima i dobre i lose strane kao i vecina traktora. Ja sam o tome vec pisao ali ponovicu.
Zakljucak kod nas je da Rakovica 65 iako ima jaci motor nego IMT 560 (trebalo bi je uporedjivat sa IMT 565) ipak za nasu zemlju koja je mesovita nije bolje resenje.
Svi se slazu da Rakovica ima bolji hidrovolan, manji radijus okretanja, mnogo bolje kocnice i taj motor koji jeste jaci ali je i manje trajan sto su nam i u fabrici potvrdili.
Ali ona ima daleko losije kvacilo, menjac koji se prilicno tesko salta i najvaznije za nas los hidraulik.
Naime mi uglavnom posedujemo plugove IMT sa kojima njihovi traktori super oru dok za Rakovicu moraju se staviti tocak zbog regulacije dubine a i zbog tog hidraulika puno vise proklizava kad je teze za oranje nego IMT.
Njen plivajuci hidraulik uopste ne funkcionise za razliku od IMT.
E sad ti kazes nije sve u oranju ali covek koji nema jaci traktor za oranje ima stavrno puno problema sa Rakovicom.
A i mislim da kad izores onda mozes tanjirat, prskati ... sa bilo kojim traktorom cak i sa 539 tako da sve ukupno je to to.
Uglavnom svi koji je imaju teze da je prodaju i da kupe ili polovan MF ili 577 itd
 
B

bojance

Guest
Slazem se da su oba losa tako da me nemojte pogresno shvatiti kao zaljubljenika u IMT. Ali osim u transportu Rakovica nema sta da trazi pored IMT traktora iste snage.
 
R

Ratarko

Guest
bojance kaže:
Slazem se da su oba losa tako da me nemojte pogresno shvatiti kao zaljubljenika u IMT. Ali osim u transportu Rakovica nema sta da trazi pored IMT traktora iste snage.

Poštujem mišljenje ali zadržavam svoje pravo drugačijeg stava , Rakovica mi je bolja od IMT 560.
 
B

bajki

Guest
Evo da i ja kažem koju. Imam Rakovicu 65 a dosta radim sa IMT 565. Kod rakovice se nemora uklučiti kardan da bi radio hidraulik. Rakovica je dosta lakša od IMT pa je bolja za gospodarstvo gdje je jedini traktor. Po meni je jedino slabija od IMT u oranu, u svemu ostalom je bolja zbog manje težne. Gdje IMT prođe trava više ne raste. Rakovica je puno okretnija. Starije Rakovice imaju loš hidraulik (Rakovice 60 i prvi primjerci 65-ice), dok novije imaju dobar hidraulik. Meni je bitno koliko hidraulik može visoko diči stroj i tu se recimo IMT nemože nositi s rakovicom. A što se ostalog tiče, IMT ionko ima Rakovicim motor.
 
B

Bobo

Guest
Uglavnom, nije me bilo dva dana, i vec se strasti smiruju... ;) :D

Uglavnom, rakovicu ne bih kupio nikada, posto sam od dosta ljudi cuo da je losa. Evo brat mi bas kaze da ni na jednoj rakovici nije vidio ni kapi ulja na motoru, dok svaki IMT propisa na brtvi poklopca ventila... Pregledao i ja te usporedio, te moram reci da je u pravu.

Takodjer se slazem s izjavom da su obadva losi i tu nema nikakvog pogovora.


Cilj mi nije da se svadjam do kraja svijeta, no rakovicu kao traktor ne podnosim, jer sam se svega i svacega o njima naslusao... Cim mi se ikakva prilika pruzi, provozat cu ju malo po asfaltu, i vec cu vidjeti "koliko je sati".

Sto se hidraulika na rakovici tice, ipak sam ja tu bio u pravu, tako da IMT zbog hidraulika nosi pobjedu.


Kao sto je netko iznad napisao, da se s rakovicom 65 usporedjuje IMT 565, tu rakovica pogotovo nema sto traziti, posto je 565 ipak noviji traktor, i ima hidraulicne kocnice koje rade bez greske, snage ima koliko god zelis, a ide i ide i ide...



Jos me nseto zanima: Netko je napisao da 560 i 558 imaju isti motor... To mi se cini malo sumnjiva teza, posto je 558 ipak slucaj za sebe. Kao da kazes da 533 i 539 imaju isti motor... Molim neke detalje oko toga, jer mislim da su na 558 i 560(prve tipe) razliciti motori.

Na nikoga se ne pjenim, nit me slag dere, samo zelim pokazati kliko sam u IMT zagrizao, a da o rakovici znam samo rekla/kazala... S rakovicom nemam nikakva iskustva, osim usmene predaje, ali i po pricama vidim da rakovica nije bas nesto...
 
R

Ratarko

Guest
@bobo
S rakovicom nemam nikakva iskustva, osim usmene predaje, ali i po pricama vidim da rakovica nije bas nesto...

Možda se družiš sa krivim poljoprivrednicima :wink: a vidim meni ne vjeruješ kada pričam o Rakovici :cry:
 
B

Bobo

Guest
Cuj, nemam nikakva iskustva s rakovicom... Ja se tog traktora iskreno BOJIM na cesti... Ruzan mi je ko ruzni pas, covjece...

Ne mogu objasniti svoje stajaliste, ali rakovica mi je nekako "sumnjiv" traktor. Ne znam kako da se drugacije izrazim...


Tebi vjerujem, ali opet se borim za svoje stajaliste, jer kako sam rekao, imam neke neobjasnjive fobije od rakovice...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Cuj, nemam nikakva iskustva s rakovicom... Ja se tog traktora iskreno BOJIM na cesti... Ruzan mi je ko ruzni pas, covjece...

Ne mogu objasniti svoje stajaliste, ali rakovica mi je nekako "sumnjiv" traktor. Ne znam kako da se drugacije izrazim...

Možda vidim tvoj problem , spominješ cestu , ružnoču i strah a to nema nikakve veza sa činjenicom da je to nepoderiv , nepokvariv i dobar poljoprivredni traktor iz prošlog stolječa - pričam o ranijim Rakovicama . Ove nove iz dobe velike krize me ne zanimaju jer se srozala kvaliteta sigurno ali i IMT je isto tako prošao ...
 
B

Bobo

Guest
Mislim da je IMT gore prosao krizu...


Uglavnom, kazem da mi rakovica odise nekim cudnim "mirisonm"... Ne znam kako to objasniti, no i dalje stojim kraj toga da bi od dva traktora iste snage, prije uzeo IMT...
 
B

bojance

Guest
Bobo
U 558, 560 i Rakovicu 60 je jedan isti motor i nosi oznaku M34-T snage 41 KW.
To je sigurno a to je motor kao i iz 539 samo sto ima 4 klipa. Sve je u osnovi isto.
A 533 i 539 nemaju isti motor. 533 ima stari IM 33T koji daje gas preko usisa za vazduh i ima manji klip od 88,9 mm dok ovi drugi u 558, 560 itd imaju klip 91,4 mm.
Istu sirinu klipa imaju i motori iz IMT 565 i Rakovice 65 samo sto su oni sa direktnim ubrizgavanjem pa imaju i vise snage a takav je i motor iz IMT 549 i Rakovice 47 samo sto ima 3 klipa.
Rakovica inace proizvodi jos i S44T (IMT 577 i Rakovica 76) i isti takav sa 6 klipa koji nosi IMT 5100 ili teko nesto.
I to je to nema vise
 
K

krx pozega

Guest
Ako ja smijem nešto reči a mislim da smijem pošto sam imao petnaest godina kad sam sam sam samcat napravio generalku na IMT 540(stari je nadgledo)IMT je ne samo mit več i činjenica da ako ga dobro održavaš nepoderiv traktor...moji su kupili 93 novog 565 i to je promašena serija,to stoji..prije tri godine sam ga generalno uredio sa 577 motorom i reči ču vam da je to............nepoderivo........možda ja neznam za bolje al to je tako..............Bobo zivio IMT (ima mujo traktor)
 
B

Bobo

Guest
A zasto onda 558 ima onaj karakteristicni zvuk motora, koji se iz bilo kojeg 560 ne moze cuti?

I, objasni mi jos kako to da 558 trosi toliko manje od 560?


Znam da 533 i 539 nemaju iste motore, nisu ni slicni... Ali kad meni netko kaze da je motor na 558 i na 560 isti, to mi zvuci kao da si rekao istu stvar za 533 i 539... Kako objasnjavas prvu seriju 533 sa vise od 40KS?


Kad smo vec kod motora i slicnosti, IMT 539, 540, 542 imaju isti motor. Jasno mi je za 939 i 540, ali mi se 542 tu ne uklapa, zbog svoje tezine previse trosi. Taj motor mu je preslab, i po meni je 542 promasena serija...

549 ima isti blok kao i 539, no tu je direktno ubrizgavanje i za 10KS veca snaga. Koliko je onda motor na 549 traje u usporedbi motora na 539?


Vidim da se kuzis u IMT (ili citas sa prospekta) no daj mi objasni kako ta 558 i 560 imaju isti motor, kad sam ja cak 80-90% siguran da nije tako...


Krx. LEGENDO! To ja volim cuti, kad od dva losa, napravis nesto bolje! Kako 565 mijenjac podnosi jaci motor? Jel imas s tim ikakvih problema?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Danas mi je jedan poznanik rekao da njegov djed ima IMT 533 iz 69. godine i da radi kao sat.Ma nenadjebiv je stroj :lol: .E kada bi moj 549 koji ima tek 4 mjeseca poživio toliko dugo....
 
B

Bobo

Guest
Ne boj se, pozivjet ce on jako jako dugo, samo ako ga budes cuvao...


Evo, ja od 23.08.2006 imam 154.8 sati a oko onog problema s uljem mi se cini da je bila moja greska, i da traktor ne trosi...

Tanjurao sam jucer sa 24 diska i nije ni kapi potrosio... Takodjer jucer i danas vozio drva iz sume i takodjer ni kapi ulja ne fali. Ko tu sad koga?
 

Najnoviji postovi

Na vrh