• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAKOVICA

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Možda ti je neki put kada si gledao traktor bio nagnut,razlika je onda jako velika....Ulje kod mojeg je uvijek na istom.Joj da vidiš što mi se dogodilo prekjučer u šumi.Ostao je u rikvercu mjenjač zaglavljen.Ručica nije išla niti u jednu brzinu,mogla se izbaciti iz rikverca u ler ali bi on i dalje ostao u rikvercu.Odšarafio sam onaj veliki šaraf na poklopcu kod ručice mjenjača i sa pajserom ga izbacio,mislio sam da se nešto sjebalo.To mi se dogodilo jer sam jako brzo išao šaltati i nisam stisnuo do kraja kvačilo(pretpostavljam da je to razlog)
 
B

Bobo

Guest
Kod mene ima jedna zgodna situacija... Tanjuras u 2. brzini nizbrdo, stisnes kvacilo i on se zaglavi u 3.?!?


Onda odvrnes taj famozni saraf i vratis samo polugu biraca brzina nazad, nista ne diras zupcanike. Ja sam vidio kako ljudi pajserom rukaju po zupcanicima i mrak mi na oci pao!

Uglavnom, to mi se pocelo dogadjati odkad je bio na prvom servisu, posto je "majstor" kopao po mjenjacu... Od onda ne moram saltati s medjugasom, ali imam to sranje...



Ovo sto se kod tebe dogodilo je poslijedica sto si isao brzo saltati i povukao si mjenjac prema gore, i viljuska preskocila... da si ga stisnuo dolje, ne bi se zaglavio u rikvercu...


Kad mi na 539 zaglavi, samo skinem gumu s mijenjaca, izvadim onaj mali klin, i rucku nanisanim u brzinu u kojoj je zaglavio i to je to... Vratim klin nabijem gumu nazad i vozi dalje! Na 549 je taj klin zakovan i ne moze se izbiti ni cekicem, ali cu ja prije ili kasnije tome doskociti ;)
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Odkuješ ga i ubaciš šaraf.....nisam gledao taj klin ali budem pogledao kakav je sistem.Nisam ja rukao po zupčanicima,pošto nisam znao ni što mu je lagano sam ga ispitivao dok nije škljocnuo .Nadam se da se to neče češče događati i pažljivije ču šaltati.Sa ostalim brzinama nemam problema ,ide kao u sir :lol: .
 
K

krx pozega

Guest
E vidite to se potrefilo kod mene al kombinacija tri brzine i 77KS čudo jedno...ja se ne sječam kad sam s tim traktorom radio u prvoj brzini... ni z od zujanja a svi znamo da je pet brzina kod IMT hendikep
 
B

Bobo

Guest
Jer cijela serija 549 nizbrdo izbacuje iz 4. brzine...

Probaj i ti sa svojim, ali moras imati neki teret da te gura, ako je traktor sam, onda nece, ali pod prikolicom, obavezno, stavio je neke jace opruge no rekao je da cisto sumnja da ce to pomoci...

Tako je i bilo, i dalje izbacuje iz4. i jedini je lijek da se KOMPLETAN mjenjac salje u Beograd i u roku tijedan dana stize novi. Kod tog majstora svi servisiraju sto su nove trektore kupili, i ima 3 ili 4 549 koji imaju isti problem, samo je jedan inzistirao na popravljanju i rijeseno je bez problema, no meni 4. ni ne treba, tako da mislim da necu dalje reklamirati, ali ovo sa mijesanjem brzina, svakako hocu!


@Krx, zasto hendnikep? Da nema 4. i 5. ne bih ga kupovao, uzeo bih 560 novi za jako malu nadoplatu! Meni zbog pcela treba brz traktor, i radim jako puno transporta. U 150 sati, ja imam 120 SIGURNIH u transportu...
 
K

krx pozega

Guest
Ma neču vam ja ništa pametovat a jal znate koji vam je IMT naj bolji...e onaj s FIATovim motorom..he..he..nisam ni spomenio da imam 540 s fiatovim motorom...također čudo jedno
 
B

Bobo

Guest
Ima ga i jedan covjek u Ugarcima (Valjda znas gdje je to) Na traktoru ni kap ulja, a lik mi kaze da radi 30 jutara zemlje... 540 je zanimljiv za voziti, a u mom selu je primjerak koji je bio predstavljen u Novom Sadu. Dakle PRVI koji je prodan, posto ih prije sajma nije bilo na prodaju... To sam tek prije par godina saznao, a traktor u selu od kad ja za sebe znam...
 
K

krx pozega

Guest
Å to se tiče fiata u IMT to vam je bila neka kompenzacija sa talijanima uglavnom naši su tada od tih motora bježali jer smo živjeli kao i neki danas u zabludi a na kraju se ispostavilo da ti motori prelaze duplo više od imt-ovih....to je samo fiat a gdje je perkins.,,e vidiš Bobo to je jebena realnost
 
B

bojance

Guest
Bobo davno sam ja citao prospekte o IMT.
Ja imam 558 i sa drugarom inace dobrim majstorom smo bili u Rakovici da ja kupim nov motor. Znali smo i pre ali su nam tamo i potvrdili da je motor M 34T jedan te isti u IMT 560 558 i u R 60. To mozes videti i na sajti imr.co.yu
Tamo imas o svim motorima koje rakovica proizvodi i pise gde se ugradjuju.
Inace sto se tice zvuka to mnogo zavisi od auspuha. Evo moj 558 u koji sam stavio nov motor isto se cije kao pre iako sigurno nisam mogao kupiti bas original za njega kako ti mislis.
Veruj mi to je tako a sto se potrosnje tice pa i sam si rekao za 539 i 542 tako i 558 ima 2040 kg a 560 3000 kg.
Znaci kada bih ja na moj 558 stavio 1000 kg tereta sigurno bi vise trosio.
Ima tu jos jedna razlika. Zamajac nije isti jer na 558 idu lamele kao na 539 a na 560 vece kao i na 577.
560 je i nastao tako sto su oni jos pojacali zadnji deo tako sto su stavili jace kuciste, jacu pumpu i jos po nesto ali samim tim ga i otezali. Pogledaj i felne na 560 koliko su teske a brizoni su cudni jer su naknadno pravljeni za te felne.
E sad 539 540 i 542 imaju isti motor stim sto je kod 539 max obrtaj 2000 a kod ovih je 2250. i 542 ima menjac sa 5 brzina.
Takodje 565 i 577 imaju isti menjac itd.
Sto se tice trajnosti DM i M motora. Ja sam hteo kupiti motor od 565 i R 65 sa direktnim ubrizgavanjem ali mi je sef u fabrici rekao da jeste jaci ali da je manje trajan bas zbog tog direktnog ubrizgavanja. Jer radilica, blok, lezajevi, klipnjaca su isti samo je klip drugaciji i glava motora.
Oni su na istu osnovu napravili pun dizel i tu je problem sa trajnosti motora.
Pogledaj druge motore koji su puni dizeli Ursus zetor 577 pa ces videti koliko je jaci blok i ostalo.
I iskustvo kod nas kaze da manje traju ali su jaci i ostriji na gas.
Nadam se da nisam bio dug a sve ovo sto sam napisao potvrdjeno je i u praksi jer skoro svaki dan pomazem mom najboljem drugaru koji ih svaki dan popravlja.
Nagledao sam se ja mnogo IMT traktora rastavljenih na delove.
 
B

bojance

Guest
Bobo iz mehanicarskog iskustva ti kazem da se kod 549 ukoliko se posle izvesnog vremena konusno tanjirasti zupcanici ne pregledaju javlja problem sa njihovim kvarom.
Majstor kaze da je to sto je prilicno jak i brz a nema planetarne reduktore.
Inace brojili smo planetarci kod IMT traktora cetiri puta usporavaju diferencijal tako da se on 4 puta brze okrece a time je i rasterecen.
558, 560, 565, 577 itd retko imaju problema sa time.
Komsiji je na 2000 RH to pregledano zamenjene neke podloske i dotegnuto tako da je sada OK
A ima mnogo primera kod ljudi da se to polomi.
 
B

Bobo

Guest
E, sad imam jos pitanja malo...

Od kad je 539 zatvoren na 2 000 obrtaja i od kad to 565 ima isti mjenjac ko i 577? 565 ima 3 brzine, a 577 5 tako da to nije isti mjenjac...

Ovo s planetarnim reduktorima mi je zao sto 549 nema, ali kod nas ni jedan 549 nije imao nikad nikakvih problemna...


Vis, nisam znao da je 560 tonu tezi od 558... Gdje su samo ugurali toliko tezine? Felge jesu glomazne, ali opet tona...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ne izbacuje mi iz 4.U petak sam vozio na prikolici 12 balvana topole od 5 metara dužine i spuštao se niz jebeno brdo i ništa se nije dogodilo tako da to ne mora biti na svakom ....
 
B

Bobo

Guest
Meni je receno da cijela serija mjenjaca za 549 ima losu 4. brzinu. Ako je mehanicaralagao meni, ja lazem tebi...

Uglavnom, kad ga je rastavio, kaze da zupcanik od 4. brzine klima po osovini kao da je od repe...
 
B

bojance

Guest
Bobo
539 ne bi trebalo vrteti iznad 2000 obrtaja tako pise u njegovom uputstvu.
Oni za taj motor kazu da ima 28,5 KW sa liniskom odnosno 29,5 sa rotacionom pumpom.
540 i 542 idu kao npr i 558,560 do 2250 i oni imaju mislim 31 kw.
E sad oni bi trebali imati kao kvalitetnije delove jer sto veci obrtaji to vece habanje ali siguran sam da to nije tako i da su svi isti.
Ti normalno mozes da razvijes sraf na pumpi pa da ide i na 2500 ali oni ne preporucuju.
Takodje tu igra veliku ulogu brzina vretena jer 539 na 1500 obrtaja ima 540 dok ovi na 1720 tako pise. Znaci jacu snagu daju na 540 obrtaja vretena jer rade pod vecim gasom.
Neznam da li znas ali ja imam grafike rada tih motora i njihov najvecu otpor u NM npr 539 ima 156 NM je negde na sredini gas a ne na kraju. Znas ono sto mercedes kamion ima zeleno polje na obrtajima e to isto vazi i za ove motore. Sa povecanjem gasa KW rastu a NM raste pa onda opada zbog slabijeg punjenja vazduhom itd. Takodje i potrosnja po KW je najmanja u tom ekonomik rezimu itd itd itd
A menjaci. Pa i stari 577 je imao tri brzine kao i svi IMT traktori pa su kasnije oni sami nabudzili 4 i 5 . Zato se i javljaju ponekad problemi.
Pogledaj na kuciste kod menjaca i videces da i kod tebe nema oznake za 4 i 5 i da one plice upadaju u brzinu nego ove 3 i rikverc.
A 560 ima kompletno jaci zadnj deo pa ima jaci prednji trap i kabinu dok 560 bez kabine ima oko 2700 kg. Pogledaj samo poklopac ispod sedista na 560 koliko je deblji nego onaj kod 558 koji je kao i na 539. Unutra takodje sve jace i teze.
 
B

Bobo

Guest
Znam da je kasnije dodavana 4. i 5. i imaju sinhrone, samo zato upadaju plice nego ostale... Da su sve sinhronizirane, sve bi bile tako plitke...


Moj 539 saa linijskom pumpom od prvog dana ide na 2 400 obrtaja kao i svaki drugi koji sam vidio i vozio, a vozio sam preko 30 539 traktora i radio sam s njima...


Uglavnom, volio bih da mi na servisu zatvore 549 na 2 000 obrtaja, da ne dolazim u iskusenje da ga ganjam, jer smo 539 stalno na iberu vozili da sto prije napravimo posao. 549 mi ide oko 2 400 okretaja nekad se odvrne i do 2 500. Nikad ga ne vozim preko 2 000, cak ni u transportu.

Znam da je najbolja iskoristivost motora na okretajima izmedju 1 500 i 1 800, sto se na 549 jako osjeti, a na 539 bas i ne... 539 mi bolje radi na nesto vecem gasu 1 800 i vise...

I jos mi reci kako to da ne preporucaju preko 2 500 okretaja, kad se mali TAM kamion vrti puno brze od toga?


Da li je 560 trebao biti toliko tezi, kad 558 radi sve sasvim normalno? Trebali su na 558 staviti hidraulicne kocnice i hidraulik volan i uzivaj, to bi bilo najbolja kombinacija.
 
B

bojance

Guest
Slazem se da su sa 560 stvarno zasrali. Imali su solidan traktor 558 i trebali samo staviti hidrovolan i kocnice i kabinu i to bi bio super traktor.
Ima tu jos jedna stvar a to je koliko KG vuce 1 KS. Ako 558 od 2040 kg podelis sa 55 KS koliko stvarno ima onda dobijas 37 kg/ks. I to je super . Kako Ratarko rece njegov MF je 7000 kg a ima 190 ks sto mu dodje istoKao i Ford koji ima 8400 a 240 ks
E nasi strucnjaci su napravili da 560 vuce 55kg jedna KS sto je stvarno mnogo i tu se javlja problem.
Cak i ursus i zetor imaju manje.
A ovo za Tam da ti motori su otvoreni tacno do 2650 to sam video u fabrici ali bi oni trebalo imati valjda lakse klipove i jos ponesto kako rece covek iz fabrike.
I moj 539 i 558 su otvoreni do nekih 2400 ali ja ja ne idem preko 2100.
Ti mozes na pumpi ono desno blombirano srafce kod gasa da zavijes i da ne das preko 2000 ali ja mislim da oni to steluju po kolicini goriva i da ti ponekad kad radis tesko moras dati do kraja a on ce se vrteti koliko moze.
U tom slucaju ne moze doci do 2400 vec ce biti manje.
Sigurno je da veci obrtaji smanjuju vek trajanja.
A na grafiku stoji da za 558 optimalno iskoriscenje je od 1400 do 1750 i bas je primetno dok kod 539 to je manje od 1150 do 1500.
 
B

Bobo

Guest
Samo 2650 obrtaja na TAM-icu? Malo mi je to nekako...

Ok, laksi klipovi i sta ti ja znam, ali sam mislio da se vrte brze... puno brze...

Uglavnom, covjek ovdje ima 560 i motor mu dotrajao, kupio on motor sto je bio na slupoanom TAM-icu i stavio na 560. Nije mogao orati s tim motorom, a sve je to isti klinac. Ne znam ni sto ni kako, ovo sam cuo po pricama, i sa sigurnoscu znam da je skinuo taj motor i na starom izvrsio generalku...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Možda na mojem 549 mjenjač nije iz te serije.Ako nije na onakvoj nizbrdici i sa onolikim teretom izbacio onda niti neče.....
 
B

Bobo

Guest
I jedna briga manje za tebe...

Ali kako cujem da je covjek u susjednom selu kupio 549 DV staru liniju i da ima problema s hidraulikom i sa SVIM uljnim pumpama. Na traktoru je vilicar za utovaranje kaseta jabuka, i mislim da jos nije napravio ni 100 sati...
 

Najnoviji postovi

Na vrh