• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAZNO

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovi temu sam zamilsio kao mjesto gdje bi se mogla postavljati razna pitanja iz kompletnog stočarstva a koja nisu sadržana ni u jednoj od posebnih tema, ili gdje bi bio lakše dostupan neki odgovor, radi lakše preglednosti, a ako neko opširnije hoće da sazna nešto onda da ga se uputi na posebnu temu koja se nalazi tu na forumu.

Mislio sam i da se postavljaju pitanja koja se nalaze i izvan sezone određenog rada, jer recimo nekom u sred zime padne neka ideja o nekakvom sjemenu, pašnjacima, a koje dolazi tek na proiljeće pa da ne bi čekao do tad i da nebi morao da zapisiva negdje po papirićima do tad, tu ideju ili pitanje da iznese ovdje pa da se svi okoristimo time, a i da pokušamo odgovoriti, naravno svako shodno svom znanju i iskustvu.

Ja se nadam da je ideja dobra i da neće izazvati loše kritike.

Evo recimo kod mene se prije nekih 7-8 dana javio sljedeći problem.

Vodio sam kravu na ispašu, ali prelazeći preko nekoga malo, je uganula prednju lijevu nogu i to prvi zglob (odmah onaj poslije papka), te od tada stalo šepa na tu nogu a prilikom hodanja se čuje zvuk koji dolazi iz tog zgloba i to na način kao da zglob udara ozglob.
Primjetio sam da prilikom hodanja zglob se vreati u normalan (prirodan) položaj kad noga nije pod opterećenjem a "iskače" napred kad je pod opterećenjem.

Mene sad interesuje da li se nekom od vas to desilo i kako se to liječi, da li to uopšte veterinar može da namjesti ?

Krava je gravidna 6 mjeseci i ja sam joj stavljao onaj elastični zavoj ali čini mi se da ne pije puno vode.

Ako je ko imao neki sličan problem plizzz kako ga je riješio, jer mi neki ljudi govore da se to nemože namjestiti i da krava mora na klanje. :cry: :cry:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
dobra ideja! ;)

hmm,teško da to veterinar može ''namjestiti''... ali ako ne otiče i nema neke izražene upale ne bi trebalo smetati...bar do telenja.. :roll:
 
B

bok123

Guest
Ideja dobra.

Zglobovi i kosti, veliki problem kad krava ne zna pričati. Ako dođe do upale onda nastaje čudo.

Vrijeme će pokazati u kom pravcu to ide. Treba još izdržati 3 mjeseca.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo pošto je ovo tema pod "razno" pa da priupitam gdje nam je Tine, nema ga već neko vrijeme pa rekoh da nije dobio na lotu pa se sad sunča u Dubaiju, ili možda na Maladivima... 8) :supz:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Evo me, prodali moju loto karticu nekom drugom.
Inače sam sve vrijeme tu te vas kontroliram. :mrgreen:
Nemam neke ekstra ideje o toj kravici.
Sigurno bi ti preporučio da joj ne pogoršavaš situacije s hodanjem, što si sigurno učinio.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas joj je stanje dosta bolje, zglob čak više ni ne iskače u onoj mjeri u kojo je prije, mislim manje se čuje ono škljocanje prilikom hoda, a čuj od kad je počela ova kiša uvijek su mi vani na obližnjoj njivi, u jutro ih pomuzem i čitav dan su tamo, samo oko podne jednu po jednu dovodim kući da piju vode i opet nazad na njivu.

Dok su bile u štali dnevno mi je trebalo 3-4 bale a sad im samo bacim naveče kad ih izmuzem nešto malo manje od čitave bale, rasporedim na njih 3.
Bitno mi je da sa njive dođu njišu se ko lađe, stomačići puni, a one jedva hodaju i otpuhivaju kao purani. :D

Ali me još uvjek zabrinjava mala muža pored sveg toga, u stvari u posljednjih 10 dana od kako ih vodim na ispašu od jutra do mraka dnevno je porasla za 3 litre, pa u stvari ne znam da li je to malo ili puno, ili normalno....iako mislim da u svakom slučaju puno ne može biti. :scratch
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Vidi, krave su ti steone oko 6 mjeseci.
Do sada su bile, da smo pošteni, više manje nedovoljno opskrbljene. Nažalost voluminozni obrok koji si imao nije imao neke vrednosti za prehranu.
Sve u svemu još su dobre da su u ovo doba podigle proizvodnju.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Imam jednog prijatelja koji je obrao klip kukuruza na svojoj parceli....

On mi nudi da pokupim stabljjiku kukuruza koja je ostala na njivi i da to svežem u male snopove i dotjeram kući.

E sad me interesuje a li je to dobro za krave i u kojoj mjeri....znači radi se o čisto stabljici kukuruza na kojoj je ponegdje ostao neki neobran klip, čitao sam da sama stabljika kukuruza sadrži oko 70 % celuloze.

Ja sam danas kravicama sasjekao 3-4- snopa tih stabljika s malom sjekirom i stavio im u jasla posuo malo kukuruzovim brašnom i dodao soli...da vidim hoće li da jedu.

Pojele su sve ili gotovo sve....

Sad me interesuje mogu li ja to nastavljati davati kao zamjena za jedan dnevni obrok sijena, pošto ću iati tih snopova oko 2-3 prikolice, budući da su to krave danas pojele, da li im dugotrajno hranjenje s tim stabljikama predstavlja neki problem.
One će naravno dobijati i ijeno u jutro i navečer ali u podne i negdje imzmeđu nekog obroka da im dam tih sjeckanih stabljika.

To pitam iz razloga što sam čuo da celuloza može predstavljati problem kod krava ako ju jedu previše...
Ovdje u mom kraju većina poljoprivrednika s 2-3 ili 4 krave daju kravama tih stabljika...
Ima li neko informacija o tome...a ja ću da se u međuvremenu bacim na googl da pokupim što više o takvoj vrsti hranjenja kod krava...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
pa kod nas su ljudi do negdje prije hranili time na veliko,a kao međuobrok,pa zašto ne?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas mi se iz nekog razgloga ukiselilo 40 litara mlijeka u loktofrizu.

E sad ja nastojim da eliminiram jedan po jedan razglog koji bi mogao biti uzroko kiselenja.

Pored ostalih razloga koji su još uvjek u fazi provjere pade mi na um moja krava....

E zašto ??????

Da li neko zna od vas da u 7 mjesecu steonosti kod krave može odmah prilikom muže da se pokaže određena kiselost mlijeka....budući da kamion-cisterna koji odvozi od mene mlijeko odlazi svako drugi dan postoji li mogućnost da to mlijeko od te moje krave zakisali ostalo mlijeko.

Ovdje neki sabirači mlijeka ne žele primati mlijeko ukoliko je krava u periodu visoke steonosti ili tako od prilike ukoliko je 7-8 mjesec...jer manje više svi krave zasuše nekih 40-50 dana prije telenja.

Ali hajd sad da ne duljim meni je samo bitno da pokušam isključiti taj faktor od moje krave i da li je njeno mlijeko možda moglo da bude kiselo ?????

Da li se to može provjeriti s alkohol testom odmah nakon muže ili se mora sačekati određenio period ????

Da li je neko od vas nešto o tome čitao ili imate neka iskustva ?????
 
B

bok123

Guest
To se događa kod Holstajna, ali samo po ljeti, nije kiselo ali reagira na alkohol.

Provjeri si laktofriz. Obično se to dogodi kad ga zaboraviš uključiti.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
danas je 53 dan do otelenja krave. Interesuje me da li jednostavno mogu prekinuti s mužom, budući da od te krave još uvijek imam oko 3-4 litre mlijeka dnevno.

Krava je čitav dan na ispaši a naveče joj samo nasjeckam kuruzovine, dakle dobija samo to i vodu i pored toga oppet ima nekih 3-4 litre.

Nešto me kopka :scratch ukoliko sad jednostavno prekinem s mužom da li to mlijeko može da dovede do nekih oštećenja vimena.

Kako se uopšte zasušuje krava ...koji je postupak????
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hmm.. koliko ja znam o zasušivanju,bar kod ovaca,ne možeš odjednom reći gotovo je i klap,prestati musti.doći će do upale vimena,a to ti u ovako kasnom graviditetu ne treba.prvo joj trebaš smanjiti obroke,što se tiče voluminoze,kako bi i mliječnost opala,a usporedo s tim i polako prestati dojiti... ja ovce ne dojim,ali kad odbijam janjad,najprije ih odvojim od ovaca na jedno popodne,pa idući dan preko noći,i tako 2-3 dana ih po noći odvojim,a onda ih odvojim na dva dana,i nakon toga pustim da posisaju šta je još ostalo,ponovno odvojim,ali ovaj put za stalno.. i bitno je da konstantno pratiš vime da ne bi došlo do upale,pogotovo u grla s velikom mliječnošću,jer češće imaju problema...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
krava se treba zasušiti dva mjeseca prije telenja :!: alfa i omega :!:
prvo nema više ispaše za tu kravu, kvit :!: , sva sočna krmiva izbacit i koncentrirana, dati malo sjena i slamu, musti jednom dnevno par dana da ne dođe do upale, nakon toga polako prestati musti uz pračenje da li vime dobiva upalu , ako da onda musti i dalje, jer upale vimena kod krava su opasne, i ne smije se naglo zasušit krava.
uglavnom slabija hrana, nema više van sve dok ne zasuši, to je več sve trebalo bit napravljeno, jer njen suhostaj tj period bez mužnje bi trebao bi 2 mjeseca, ako je manji vime , tj tkivo se ne uspije obnovit za novu laktaciju i u pravilu te krave daju manje mlijeka, isto tako ne valja ni predugi suhostaj.

kiselo mlijeko, ako je laktofriz ok, najvjerojatnije uzrok kiselog mlijeka je nepravila ishrana :!:

kukurozovina, ako je svježa zelena onda da u ishrani, a ako je suha onda ne jer sadrži jako teško probavljive tvari i samim time krava troši energiju na probavu istog.
krave imaju celulotičke bakterije u buragu koje jedino mogu razgradit celulozu na jednostavnije spojeve koje ljudi i kao takve jednostavnije ne mogu probavit a to su hemiceluloza i pektin, stoga mučenje krava sa super teškim tvarima ne donosi ništa dobro, pogotovo jer i uz sav savršen sistem probave krave ne mogu ništa hranjivo iz toga usvojit, bit je što lakša probava tj visoko razgradljiva hrana.
stoga ta teško probavljiva hrana nije nikako dobra za burag, pogotovo jer je jako teško probavljiva u malom postoku, dobra je sva vlaknina ali ovakva ne.
za svaku vrstu hrane različitih kemijskih spojeva trebaju se razviti posebni sojevi bakterija koji razgrađuju samo tu vrstu hrane i ništa drugo, a sve dok se oni ne razviju krava troši iz svojih rezervi jer taj dio hrane izlazi polu raspadnut, a sad je pitanje kad se te bakterije i razviju da li imaju šta kvalitetno razgađivat.

ako hočete pomoč čovjeku nemojte mu predlagat da hrani sa tim čim hrani jer onda nikad neče bit napretka, jer vidim da se čovjek muči i želi bar malo osposobit proizvodnju sa znanjem što ima i sa nama svima, stoga pamet u glavu jer te krave bi trebale donest nekve novce u kuču a ne probleme :!: :!: :!: :!: :!:
 
B

brundalo

Guest
Ja o kravama znam samo da mucu, cekaju bika-zivog ili iz torbe svejedno :lol: i da daju mliko i telad. Mogu svoj pogled na ovu temu dat time da opisem kako ja zasusujem muzne ovce i koze.
Ovca je zivotinja koja od gore navedenih ima najkracu laktaciju ali svejedno treba velika paznja prilikom zasusivanja jer mastitis je sotona.
dakle kad vidim da je produkcija znacajno opala prelazim na jednokratnu muzu i to kroz period od 7-15 dana ih muzem jednom dnevno. Nakon toga ih pocinjem must na svakih 36 sati-znaci dan ipo. Taj period traje otprilike 10-ak dana. Nakon toga ih tjedan ili 2 muzem savkih 48 sati a nakon toga jedno 2 tjedna otprilike svaka 3-4 dana. I za kraj ih muzem jednom tjedno takodjer 2-3 tjedna. Iza toga su sve zasusene. Ako koja i ostane lako ju je dovest u red. Normalno kroz svo vrime zasusivanja hrana a narocito voda su im reducirani. Cak i ne toliko hrana koliko voda. Ovo se isto odnosi i na koze. :)
 
B

brundalo

Guest
bok123 kaže:
A kak znaš koja je koja ovca? Da li pišeš ili pamtiš?
Pa ima svega ali kad imas sistem sa muznim uredjajem i prolaz kroz koji svaka mora proc, tesko da ce koja utec he he :) :) :)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
bogec veliš da je krava već trebala biti zasušena.

Evo danas je 50 dana do termina telenja a ja još nisam zasušio kako valja, razlog je taj ne što nisam znao nego što sam to pročitao u jenoj knjizi ( što znači da sam radio nepravilno a mislio da radim pravilno)

Citiram :" Zasušenje krava je obavezan fiziološki proces u cilju odmora mliječne žljezde i njene pripreme za sljedeću laktaciju. Ukoliko je period zasuišenja duži od 60 dana, smanjiće se količine mlijekau tekućoj laktaciji. Ukoliko je kraći od 30 dana količine mlijeka biće smanjene u sljedećoj laktaciji. Zbog toga je preporučljivo da ovaj period traje od 40-50 dana kao optimalno vrijeme. (st. 104, Poljoprivredna biblioteka KAIROS, Sremski Kralovci)

bogec kaže:
krava se treba zasušiti dva mjeseca prije telenja alfa i omega

Šta sad uraditi???? Dođe mi da zafijatim ovu knjigu u sred đubrenika. :x :x :evil: :evil:
Nabijem i njih i njihovu poljoprivrednu biblioteku a posebno prof.spec. Zlatana G. koji napisa ovu knjižurinu, on je specijalist izgleda samo za specijanu školu.

Ovo je samo jedna u nizu netačnih informacija dobivenih iz "raznih poljoprovrednih nadri literatura", i ovo nije prvi put da sam se opekao o njihovu fakultetsku stolicu a ovamo ne znaju odakle su šuplji. :evil: :evil:

Znači bogec ovako radim sad :

1) Krava više ne ide van
2) Davati što slabiju hranu vode kao i do sad
3) Izmusti jednom dnevno ( ujutro) sljedećih 4-5 dana
4) Zatim musti svako drugi dan uz dodatak još slabije hrane
5) Čitavo vrijeme pratiti vime da ne dođe do upala ( još mi samo to treba) :evil:
6) Ako sam šta zaboravio napomenite me???

Stvarno da mi je blizu kuće ovaj Zlatan G. .....stvarno mi tip digo živac. :blackeye
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Emy kaže:
bogec veliš da je krava već trebala biti zasušena.

Evo danas je 50 dana do termina telenja a ja još nisam zasušio kako valja, razlog je taj ne što nisam znao nego što sam to pročitao u jenoj knjizi ( što znači da sam radio nepravilno a mislio da radim pravilno)

da trebala je bit zasušena, uvjek kravu kojih dva tjedna prije tih 2 mjeseca počmi zasušivat, neke zasuše za par dana, neke malo duže , uglavnom kad uđe u ta dva mjeseca ona mora bit zasušena.
inače ljudi preferiraju kratki suhostaj jer im je u podsvjesti da iscrpe kravu do zadnje kapi, pa onda u klaonicu jer eto krava ne valja, ne valja gazdi u glavi nekaj.

poslušaj mene i pod hitno zasuši kravu, rukni ju na slamu dva dana i ostat če bez mlijeka sigurno, nakon što ju zasušiš polako opet uvodi bolju hranu, vodu uvijek mora krava imati, pa i sve druge životinje.

več mjesec dana prije termina telenja uvodi joj kvalitetnu voluminoznu hranu, da bi sa dva tjedna prije telenja uvodio i koncentriranu krmu.naravno ne zaboravit vitamine.

iz koje godine je ta knjiga, sve to štima ali genetika se kod krava mijenja, krave se više iscrpljuju jer daju više mlijeka a samim time treba joj više vremena za oporavak i novu laktaciju, nisu krave potrošna roba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh