• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Reflektori/maglenke... Jedno te isto ili...

B

Bobo

Guest
Dakle, u potrazi za dva dodatna reflektora za nocni rad traktorom, naisao sam na komplet od dvije maglenke, solidnog izgleda, te prihvatljive cijene.

Zanima me koja je razlike izmedju maglenke i reflektora, ako uopce i postoji, jer je plan da svijetle samo po noci, tako da ne bi drugim sudionicima u prometu smetalo, pa mogu staviti na kabinu bilo sto.
 
Č

Čugi

Guest
Maglenka ti neće puno pomoći za rad traktorom, jer far za maglu ima uzak-pljosnat snop svetlosti da se smanji prelamanje svetlosti kroz čestice magle, ako me razumeš, npr. kada ga staviš nazad na kabinu i upališ osvetliće ti na primer površinu 5x1m kao deblja linija, probao sam ja i nije to to, stavljaj reflektor ili standardni far.
 
V

VTZ

Guest
Bobo, tebi ustvari trebaju halogenski reflektori (HALOGEN VEHICLE WORK LIGHT), po mogućnosti s dvije halogene žarulje u svakome od njih (2x55 W).

Ovako nešto:

Obrisan neispravan link.

Njih obavezno moraš spojiti preko odgovarajučeg releja 12 V više od 200 W, ili dva releja min. 100 W. Vodiči za instalaciju bakreni 2,5 mm2, glavni osigurač za njih 20 A, ili dva osigurača 10 A, ako ćeš raditi s dva releja i jednim prekidačem .
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Šta Bobo,to ćeš stavit na imt-a?
I ja sam o tome razmišljao,ali bi imao traktor snage da to pokrene.Koliko daje ampera alternator od Imt-a?
To bi osvijetlilo cijelo moje selo s oba dva reflektora,ali bi traktor stvarno bio zakon.
Samo naprijed.
 
M

maksica6

Guest
Reflektori bi bili super za rad po noci ,a jos da su kao ovi na slici svaki 2*55w ,to bi zbilja bila lijepa rasvijeta na traktoru.
 
B

Bobo

Guest
Dobro, pa mi niste preporucili neki od 500W... mislim, ono...


Uglavnom, reflektori ce ici naprijed, a za iza mi je dovoljno ono radno svijetlo. I obicni, nejobicniji reflektori ce svoj posao vrlo dobro odraditi.

Naime, meni (vjerujem da i svima vama) najveci problem u nocnom radu predstavlja kad izadjem iz jednog traga i ulazim u novi, pogoditi je cudo jedno, jer mi obicna svijetla daju svijetlo naprijed, ali ne i sa strane...
 
V

VTZ

Guest
Bobo kaže:
Dobro, pa mi niste preporucili neki od 500W... mislim, ono...

Na mojem VTZ-u ugrađen je alternator 500 W, vjerujem da ni ostali traktori nemaju puno slabije alternatore. Osim toga, uz ovakve reflektore mogla bi se "obična" svjetla isključiti, i struje bi u tom slučaju bilo više nego dovoljno!
 
B

Bobo

Guest
Ma, meni trebaju neki reflektori koji ce samo rasiriti snop svijetla koji daju normalna svijetla.

Kratka svijetla su mi dovoljna za rad u polju, samo je problem kod ulaska u novi trag prilikom tanjuranjaa i slicnih radnji, jer se sa strane ne vidi nista, tj ispred sa strane, a pokraj mi ni ne treba svijetliti.


Samo me zanimalo jesu li reflektori i maglenke jedno te isto, no nisu. Vidio sam u jednoj trgovini ovdje svijetla za maglu pristojne velicine, pa me zanimalo...

Sad idem u potragu za reflektorima.
 
V

VTZ

Guest
Ja ponekad znam orati po noći, kratka ili duga svjetla na traktoru ne bacaju svjetlo dovoljno daleko, i ne vidi se "generalni pravac" brazde, tj. treba li nešto malo korigirati. Otraga imam dva radna svjetla, trebaju mi još dva reflektora naprijed, kao što su ovi na gornoj slici.

A "običnih" lampi - radnih svjetla ovdje kod mene ima u svakoj trgovini trakorskih dijelova. Kineska proizvodnja, cijena prava sitnica. :roll: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Jeli ima kakva shemica ili ideja kako takve reflektore treba spajati?

Dovuces im 12V iz bravice (ili direkt s akumulatora) i preko prekidaca spojis na "+" reflektora, "-" reflektora spojis na masu (bilo koji metalni dio traktora) i to je to. Osigurac stavljas po zelji...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Smiljan kaže:
Jeli ima kakva shemica ili ideja kako takve reflektore treba spajati?

Dovuces im 12V iz bravice (ili direkt s akumulatora) i preko prekidaca spojis na "+" reflektora, "-" reflektora spojis na masu (bilo koji metalni dio traktora) i to je to. Osigurac stavljas po zelji...
Fala :). Najefikasnija rjesenja su najjednostavnija ;)
 
V

VTZ

Guest
Smiljan kaže:
Jeli ima kakva shemica ili ideja kako takve reflektore treba spajati?

Na večini modernijih traktora svi jači potrošači ne uključuju se direktno, nego pomoću 12 V releja. Najvažnija stvar je prekidač, tj. dali su njegovi kontakti sposobni prekidati struju od cca. 10 A. Releji nisu skupi, lako se nabavljaju, i nije ih teško spojiti.

Instalacija se počne vuči od slobodnog podnožja osigurača, dalje ide na prekidač i odatle na lampu. Ako je kučište lampe dobro spojeno s masom, ne treba vući povratni vod (minus).

U slučaju da se koristi relej, on se spaja u glavni krug umjesto prekidača, dok se sam prekidač spaja na pomočni (upravljački) strujni krug releja.
 
B

Bobo

Guest
Obicni, jadni KIP prekidac koji u chipoteci kosta 3.5kn prekida 3A na 220V, tako da se moze spajati direktno na 12V sto god hoces...

Samo se bez veze zamaras s relejima...

Sto se tice "-" grane, bolje ju je dovuci nego da pocne prekidati svijetlo u radu ako se slucajno malo otegne vijak koji ga drzi ili nesto slicno...
 
V

VTZ

Guest
Bobo kaže:
Obicni, jadni KIP prekidac koji u chipoteci kosta 3.5kn prekida 3A na 220V, tako da se moze spajati direktno na 12V sto god hoces...

Samo se bez veze zamaras s relejima...

Sto se tice "-" grane, bolje ju je dovuci nego da pocne prekidati svijetlo u radu ako se slucajno malo otegne vijak koji ga drzi ili nesto slicno...

Bobo, vidim da se upuštaš u rasprave o kojima baš ne znaš previše! Ponovit ću još jednom: već dugo sva modernija vozila, automobili, traktori, motocikli i t.d. imaju ugrađene releje za sva veća trošila. Releji su takođe vrlo jeftini, i ako netko imalo zna ponešto o instalacijama, bez problema će ih ugraditi!

Prekidač nazivne struje 3 ampera može prekidati struje do 3 ampera, bez obzira dali je napon 220 ili svega 6 volti. U protivnom, vrlo brzo će mu se istopiti i zaljepiti kontakti, koji nisu dimenzionirani za jače struje.

3-amperski prekidač na 12 V može se koristiti za najviše 36 W snage, a to je nešto malo jače od JEDNE pozicijske žarulje. Dakle, preslab je i za žarulje glavnih svjetala, koja su 2x55 W.

Ako je sudbina poljoprivrednika da uvijek budu na začelju svega po pitanju znanja, onda ja nemam više ovdje što tražiti. Savjeti tipa "prekidač od 3 A" upravo su na takvom tragu, i nemaju blage veze s ničim, najmanje sa el.teh. strukom i auto-instalacijama...
 
B

Bobo

Guest
I to je 20Kn previse...


Koliko ljudi je vec spajalo svijetla direktno preko prekidaca i nikada nikakvih problema, a to sto se VTZ zamara teorijom je drugi par opanaka.



Uglavnom, neces pogrijesiti ako ih budes spajao direktno ili preko releja, svejedno je...
 
V

VTZ

Guest
Pa ako ćemo već ići tako daleko, čemu onda uopće i prekidači? Žice se jednostavno mogu zamotati skupa svaki put kad želimo upaliti svjetlo, i sve pet.

Releji nisu obavezni, uz samo jedan uvijet: prekidač u tom slučaju mora biti dimenzioniran za punu struju opterečenja, i to tako da više tisuća puta u trajanju svog radnog vijeka izdrži svoju namjenu.

Kod starih traktora kao što je IMT, to je nekad davno bilo riješeno el. bravom, u kojoj je na jednm mjestu bilo puno velikih kontakata. Budući da se je to pokazalo kao loše rješenje za sve veči broj trošila (i odvojenih prekidača), odavno se prešlo na releje. Netko prije, netko kasnije, a nekome je to još i danas pusta teorija.. :lol:
 
B

Bobo

Guest
Gle, ne zelim pocinjati nikakve svadje, ali nije rijec o IMT-u koji je "tehnoloski zastario" za ostalim traktorima, pa vise nije dobar gospodi...


Uglavnom, ja sam obicni jadni prekidac dao za primjer. Zasto bi netko davao 20Kn za relej i jos 5 Kn za prekidac, kad za 15Kn kupis prekidac koji moze podnijeti toliko opterecenje i stvar rijesena? Sto je stvar jednostavnije napravljena, to bolje...
 
V

VTZ

Guest
Bobo, da se malo razumiješ u elektrotehniku, ili da si zavirio u instalaciju bilo kojeg novijeg auta ili traktora, na jednom mjestu našao bi čitavu ploču, s puno podnožja za razne releje. Kao što sam ranije rekao, svi veči potrošači uključuju se jedino i isključivo relejima.

Nije ni meni do svađe, IMT sam spomenuo zato što sam na tom traktoru svojevremeno izradio kompletno novu instalaciju, i to sve "iz glave", po svojim zamislima i željama. Stavio sam kutiju za osigurače s puno izvoda, sve ožičenje bilo je izvedeno kablovima zaštičenim sa metalnim bužirom, i sve se je palilo preko releja (pozicije, glavna svjetla, dodatni farovi).

Moj VTZ nije nikakvi "gospodski traktor", ali gle čuda - on također ima prilično releja ispod ploče s prekidačima.. Ja ipak vjerujem da proizvođač traktora zna zašto je odabrao releje, a ne velike prekidače.
 

Najnoviji postovi

Na vrh