• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Regent plugovi

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sad kad okrenem plug prva brazda je manja od zadnje skoro za 10cm a šta sad

Ako su prije okretanja bile jednake, onda imaš podizne poluge potegnute španerima u jednu stranu. Centriraj podizne poluge napinjanjem španera, spusti plug na vodoravnoj podlogi i izmjeri koliko je prva od kotača. Kad okreneš pug na drugu stranu sigurno bude jednaka udaljenost. Ako ti nakon toga u oranju lijeva i desna strana (prije i nakon okretanja) ne buju jednake onda je plug svinut pa ga na jednoj strani vuče u širu a na drugoj strani na užu brazdu.
Ako ne znaš staviti slike na forum, a htio bi, javi na PP pa ti pošaljem mail adresu na koju možeš u privitku maila poslati slike, a ja ti ih postavim na forum. ::icon_pidu:.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Nema našpanuto na jednu stranu točno je u sredini 34cm prvi 34 drugi kad okrenem onda je prvi 24cm ima možda gdje poštelati a moj je isti kao tvoj iwanho
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za slike se nisi očitoval pa ti nažalost ovak nemrem niš pomoći.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam malo preuredil plug za jesensko duboko oranje. Od dvobraznjaka sam složil jednobraznjaka. Prve daske sam skinul, ali uz velike probleme. Izgleda da je prijašnji vlasnim malo zapel s prvom brazdom jer je jedan vijak bil zarezan i djelomično zamaknut za oko 3 mm. Nije se dal izbiti iz rupe pa je posel odradila flekserica.
Zadnje daske sam stavil na mjesto prvih jer imaju nešto duže plazove i pete na njima. Pretplužnike od zadnje brazde sam također skinul, a crtala koja su za zadnju brazdu sam ostavil kak su bila. Odmah sam otišel na jednu njivu i napravil malu probu. Situacija na njivi je bila takva da sam tih par brazdi okrenul u kontra smjeru nego se obično ore. Traktor se jako nagnul i moral sam koristiti šperu jer su gornji kotači bili skoro na zraku.
Išlo je dobro. Prošli put sam tu njivu oral s dvije brazde u 4. radnoj uz dosta šlajdranja, a sad sam u prvoj cestnoj (7,6 km/h kod ful gasa) oral bez problema. Čak sam probal u drugoj cestnoj kalanoj (9,4 km/h kod ful gasa) i išlo je do 25 cm dubine čisto dobro. U većoj dubini sam moral dodati još gasa jer je motor počel gubiti okretaje. Plug bi trebalo još fino podesiti. S obzirom na to da je traktor uski kod te dubine oranja je nagib pluga prevelik.

Ovak izgleda probno oranje.
2wr3t7d.jpg


Dubina je solidna.
2ajozes.jpg


Crtala rade trag za slijedeću brazdu. Na taj način jedino prva brazda nije ravno odrezana. Metar nije postavljen točno iznad traga od crtala, stvarna širina je za 2 do 3 cm manja.
s3htsl.jpg


Plug bez zadnje brazde malo čudno izgleda, ali bitnija mi je funkcija.
f03dk4.jpg


Smatram da je "generalka" uspjela, a premijera bu u oranju njive gdje još raste kuruznica i u kojoj sam prošle jeseni svinul poprečnu gredu malog 2 braznog ravnjaka Batuje.

Plug se još lakše okreće nego dok je bil dvobrazni. Razlog je u tome kaj sam plug premjestil za 5 cm prema sredini, a težište zadnjih daski koje su skinute je ionako bilo skoro u osi pluga. Testiral sam okretanje na način da se plug umiri u položaju kad je težište točno ispod osi. Iz tog položaja se ne može pokrenuti pritiskom ili povlaćenjem ručke za okretanje s traktora, jer se nalazi u mrtvom položaju. Dovoljan je mali pritisak na jednu stranu pluga i onda se njihanjem nakon nekoliko njihaja normalno okrene u željenu stranu. Da bi plug došel u taj mrtvi položaj potrebno je ispustiti ručku za okretanje i pričekati da se njihanje pluga zaustavi, a to kod normalne upotrebe nikad nije slučaj.

Kad bum gotov s oranjem jesenske brazde u teškoj zemlji i kad uhvatim vremena probal bum prve daske koje imaju nešto kraće plazeve i nemaju pete, staviti na mjesto zadnjih. Nadam se da bu dobro oral, za razliku od probe samo sa prvim daskama koja nije bila uspješna. Ovakva zamjena kak sam danas napravil, nije baš brza, a samo skinuti ili dodati zadne daske i pretplužnike ide dosta brzo.

Ima li možda netko iskustva da je duži plaz i peta na prvoj umjesto na drugoj brazdi?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
plug-regent-dvobrazni-okretac-slika-56903726.jpg


Kako bi se Zetor 5320 ponašao s tim plugom. Kakva su vam mišljenja, dali se lakše vuče od IMT 756. Sviđa mi se ovaj oblik daske i mislim da bi on morao jako lijepo orati. El to 14''?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Čim ima pretpluge, teže se bu vlekel. Ali, s tim valjda računaš.
Okretanje je s jednom cijevi ili dvije?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Pa ne znam kako se vuče, zato i pitam, nisam ga još otišao vidjeti. Mislim da je jedno crijevo.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Rabeverk dvobrazni sa predplužnjacima (podešen na 12") ide laganije nego IMT 12 " vk a razlika oranja nebo zemlja .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
MrŠima-nemaš tu puno kaj misliti. Ako čovjek nije daleko,ja bih mu ponudio parsto kuna,nek da na plug na probu na pola dana,i sve ti bude jasno...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Šima, definitivno se budeš preporodio kad zaoreš s Regentom, zaboravit ćeš na IMT-a odmah, a nebude se teže vukel sigurno, nebude neke razlike po traktoru, ali bude ogromne razlike u oranju.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
@iwanho Mi moreš zmeriti debljinu bolcni di se kopčaju poluge??
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemrem sad. Kategorija II. Nisam siguran jeli to 25 ili 28 mm. Možda netko zna koliki je standard?
Ako je toplink u kombinaciji 19/25, onda su kugle na polugama najvjerojatnije 28 mm.
Ak se sjetim bum zmeril sutra po danu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Kat 2 je fi 28mm donji (vučni) bolcni.
Gornji bolcni su fi 25.4mm (1").
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tino, evo imaš točnu informaciju.
ZJ je živa enciklopedija. :icon_weed:

Gornji bolcn si moreš napraviti drugi da paše na kat I (ak se nebu zvila u transportu kad dojdeš na grabu), jer je na plugu jedna rupa veća, a druga manja.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Puno ljudi mi je reklo da neam org kugle gore,zato sam si i mislil da nisu mozda kat. 2

Pa si rekel da nemrem zakapčiti regenta :(rofl):
Sad još samo trebam videt dal ga bum digel od poda :icon_wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh