• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Regent plugovi

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
iwanho-kombinacija super izgleda,lijepo se ore i plug dobro radi.
A imate i vi Zagorci finu zemlju koliko vidim... :)
Na koliko okretaja motora se oralo?Po zvuku mi se čini da gas nije do poda i da se traktor ne muči...
Brijeg i blato budeš isprobal i sam, ali prvo kaj sam primijetil je da ti opasno fale prednji utezi...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja ne volim raditi pod velikom turažom. Jedino u transportu po asfaltu potjeram na 2000 - 2100 okretaja od 2600 koliko je maksimum.
Malčiranje u 540E pri 1900 okretaja, a oranje uglavnom oko 1500 okretaja. Ovaj put nisam gledal koliko je. Uvijek rađe prešaltam u nižu brzinu. Traktor ima maksimalni okretni od 145 Nm kod 1200 okretaja i gotovo toliki i kod 1900 okretaja. Tek onda počne krivulja padati.

Zemlje ima kod mene kojekakve. Ova njiva je jedna od lakših.
Nemam puno za oranje i blato pokušavam izbjeći ako se ikako može, a prvi test u brijegu bu došel na red za oko mjesec dana. Imam naprijed 100 kg utega. S njima je traktor težak 2 tone.
Do sad su mi najviše koristili kod vožnje drva iz šume. Na velikoj uzbrdici još sin sjedne na utege.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ovakav plug bi meni pasal za Univerzala. Može samo podatak koliko je težak taj plug( ako piše negdje na pločici) ili otprilike.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Iwanho, motor se mora vrtiti. Nebuš ga nikaj prišparal radom na manjim okretajima. Pogotovo ne pod brazdom i malčerom. Samo se više začađi i više dere (manjui tlak ulja, slabije hlađenje), a i razvija manje snage. Ak mu je puni gas 2600, ja ga nebi vrtil niže od 2000 na polju.
U to sam se sam uvjeril doki sam sa Štoreom bral kukuruzu na 540E, a motor se cijeli dan vrtil 1600. Kad bi došel na cestu, iz auspuha su letjele crne krpe čađe, dok poslije oranja takvih pojava nije bilo. To mu sigurno nije bilo za zdravlje.

Kaj misliš, kak je istom takvom motoru, poput tvojega, kad se cijeli život vrti 3000rpm na agregatu (njemu je ler 3000, a i puni gas). Vele ovi kaj održavaju GSM bazne stanice da nakon 11...12000 sati zamijene karike, a onda odvrti još 8...10t sati nakon toga, te ga onda zamijene novim. Vjerojatno se i ulje ne mijenja na manje od 400...500h.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovakav plug bi meni pasal za Univerzala. Može samo podatak koliko je težak taj plug( ako piše negdje na pločici) ili otprilike.

Ne znam koliko je teški, ali nije med najlakšima. Univerzalu bi lijepo pasal. Moj traktor je kraći od univerzala i kod diznja se osjeti da je opterećenje na zadnje gume nekaj veće nego kad digne malčer od 340 kg.

Iwanho dobar plug takvog imam i ja dali ti je otraga tu gdje ga možes pomicati u srednjo rupi

Sada je u krajnjoj rupi tak da je prva brazda bliže sredini jer imam mali razmak (82 cm) među kotačima.

Iwanho, motor se mora vrtiti. Nebuš ga nikaj prišparal radom na manjim okretajima. Pogotovo ne pod brazdom i malčerom. Samo se više začađi i više dere (manjui tlak ulja, slabije hlađenje), a i razvija manje snage. Ak mu je puni gas 2600, ja ga nebi vrtil niže od 2000 na polju.
U to sam se sam uvjeril doki sam sa Štoreom bral kukuruzu na 540E, a motor se cijeli dan vrtil 1600. Kad bi došel na cestu, iz auspuha su letjele crne krpe čađe, dok poslije oranja takvih pojava nije bilo. To mu sigurno nije bilo za zdravlje.

Kaj misliš, kak je istom takvom motoru, poput tvojega, kad se cijeli život vrti 3000rpm na agregatu (njemu je ler 3000, a i puni gas). Vele ovi kaj održavaju GSM bazne stanice da nakon 11...12000 sati zamijene karike, a onda odvrti još 8...10t sati nakon toga, te ga onda zamijene novim. Vjerojatno se i ulje ne mijenja na manje od 400...500h.

Ja imam malo drukčije razmišljanje.
Niš mi ne znači nabijati gas kad onda počneju kotači šlajdrati. Najvažnije je da se motor nikad ne muči. Znači da mora "veselo" delati i odmah reagirati na dodavanje gasa. Za svaki posel je potrebna određena snaga koja se postigne kod određenog broja okretaja. Po meni je dovoljno držati režim rada malo iznad tog područja. Besmisleno ga je držati npr. na režimu snage od 30 kW za posel koji zahtjeva 15 kW. Tu je 20 kW uvrh glave. Kod malčera su bitni okretaji i ako motor lijepo dela u prijenosu 540E na 1900 okretaja, zakaj ga tjerati na 2200 u prijenosu 540. Kod poslova koji trebaju određenu vučnu silu, koristiti mjenjač. Za tu namjenu je napravljen. Izborom pravog stupnja prijenosa se štedi gorivo i traktor. Kaj mogu dobiti ako orem u višoj brzini na višim okretajima? Samo malo na vremenu oranja i to pod uvjetom da kotači ne šlajdraju.
Svaki motor je korisno povremeno nakratko ispuhati. Ja to obično napravim u transportu.
Imam iskustva s automobilskim motorima. Na Astri 1,4 s 2 ventila po cilindru, sam na taj način napravil više od 350.000 km prije prodaje. Pri tom sam imal prosječnu potrošnju 6 litara benzina na sto km. Motor je i nakon tih kilometara vukel kao i novi, ulje nije bilo potrebno dolijevati između izmjena jer se nivo nije spustil niti do sredine imeđu min i max oznake.
To je moj stav i moje iskustvo u vezi s korištenjem motora.

Ovo kaj pišeš za motore na agregatu, pretpostavljam da se radi o motoru koji ima maksimalnu snagu kod 3400 okretaja ili više i za njega je takav jednoliki režim rada povoljan. Ako bi motor koji daje najveću snagu na 2600 okretaja tjeral raditi u iberturaži, mislim da bi napravil dvije osnovne pogreške:
1. motor nije dobro iskorišten jer krivulja snage u iberturaži počne padati,
2. jednostavno ne vjerujem da bi motor zdržal više nego da radi na npr. 2200 okretaja gdje još uvijek ima dovoljno okretnog momenta.

To je moje skromno mišljenje, a svatko ima pravo na svoje i raditi kak on smatra da je za njega najbolje.
Ovaj moj odgovor, bolje rečeno iznošenje mojeg mišljenja je bilo malo opširnije. No to ne znači da me naljutil tvoj stav. Naprotiv, cijenim svako mišljenje i dobro je različita mišljenja sučeliti.

lp
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ja imam malo drukčije razmišljanje.
Niš mi ne znači nabijati gas kad onda počneju kotači šlajdrati. Najvažnije je da se motor nikad ne muči. Znači da mora "veselo" delati i odmah reagirati na dodavanje gasa. Za svaki posel je potrebna određena snaga koja se postigne kod određenog broja okretaja.

Slažem se da nije potrebno sve poslove raditi prek 2000 okretaja, ali to dok ti pojačaš gas pa on počne vrtiti na mjestu ne znači da je traktor prejak za taj plug, nego da je prelagan, da ga opteretiš s još 100 kg naprijed i eventulano u svaku stražnju felgu po 100 kg utega, traktor bi dobil pravi grip i na većem okretajima bi manje potrošil, a prije napravil posel.

Primjer, moj fićek u lakoj zemlji vuće 3 brazde na ler gasu, ali ne orem ispod 1900-2000. Kao što ZJ veli, motor se mora vrtiti, pogotovo u težim poslovima di ti je bitno da ulje i rashladna tekućina cirkuliraju što bolje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Teži traktor više zbija zemlju. Za moje male potrebe vrijeme oranja ne igra gotovo nikakvu ulogu. Gotovo sigurno je da bum zahvat suzil sa 3 x 33 na 2 x 29 cm. Ako sam nekad te iste njive mogel izorati s malim Tomekom od 18 KS, zakaj bi sad trebal mučiti i dodatno opterećivati traktor od 50 KS?
Podmazivanje i hlađenje je proračunato da je dovoljno i na ler gasu. Ne vidim nikakvog logičnog razloga za veći gas od onog na kojem motor "veselo" bez muke dela. Ja imam takvu logiku, a vi, koji imate puno za obdelati drukčije razmišljate jer vam je jako važno koliko vremena utrošite.

Samo ne zaboravite da su nekad tu istu zemlju obrađivali s konjima pa onda s malim traktorima, adanas sa sve večim traktorima. Nisu samo vremenske neprilike krive za zbijenu zemlju. Nemojte ovo krivo shvatiti. To ne znači da tvrdim da se treba vratiti oranje kakvo je bilo pred 100 godina, ali znači da na zemlju veći nepovoljni utjecaj ima nepravilna i u krivo vrijeme izvedena obrada nego majčica priroda.

Nisi napisal na koliko okretaja traktor postigne največu snagu.
Nema težih i lakših uvjeta. To uvijek zavisi od odnosa snage traktora i potrebne snage za određeni posel. Ono kaj su za neki traktor teški uvjeti, za drugog je igranje. Ako je traktor dovoljno jak, bolje rečeno prejak za određeni posel, zakaj bi trošil snagu koja nije potrebna?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Griješiš u jednoj, glavnoj prepostavki.
Taj motor može na 2600 razviti 50 ks, ali razvija upravo toliko koliko mu traži teret. Istu bi snagu razvijal i na 1500 okretaja, s istim teretom, samo sa znatno više momenta. Dakle, na manjim okretajima motor teretiš više nego na većim okretajima. Uz to ima:
- manji tlak ulja, dakle slabije podmazivanje
- manju cirkulaciju rashladne tekućine, dakle lošije se odvodi (veća) razvijena toplina iz motora
- slabije se hladi rashladna tekućina i blok sam

No, da ne ispada da ti solim pamet, jer mi to nije cilj, radi kak misliš da je najbolje. Svoje greške sam plaćaš, baš kak i ja svoje :)

Glede pluga: jesi li zainteresiran za zamjenu za 2x11"? Pošljem ti slike.
Meni bi ovaj taman bil za Samea.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,170
Meni to selo tak poznato izgleda...Slobodno ga dopeljaš do mene da ga zakacimo na 533 :(giggle):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Griješiš u jednoj, glavnoj prepostavki.
Taj motor može na 2600 razviti 50 ks, ali razvija upravo toliko koliko mu traži teret. Istu bi snagu razvijal i na 1500 okretaja, s istim teretom, samo sa znatno više momenta. Dakle, na manjim okretajima motor teretiš više nego na većim okretajima. Uz to ima:
- manji tlak ulja, dakle slabije podmazivanje
- manju cirkulaciju rashladne tekućine, dakle lošije se odvodi (veća) razvijena toplina iz motora
- slabije se hladi rashladna tekućina i blok sam

No, da ne ispada da ti solim pamet, jer mi to nije cilj, radi kak misliš da je najbolje. Svoje greške sam plaćaš, baš kak i ja svoje :)

Glede pluga: jesi li zainteresiran za zamjenu za 2x11"? Pošljem ti slike.
Meni bi ovaj taman bil za Samea.

Ne, ne mislim da mi soliš pamet. Dapače svako mišljenje je dobro došlo.
Da je manji tlak ulja i manja cirkulacija to stoji. Motor ima takvu cirkulaciju rashladne tekućine i toliki hladnjak da ga nije moguće zagrijati na 90°C. Šteta kaj se ventilator stalno vrti, ali to su valjda napravili zbog sigurnosti. Inače sam primjetil u transportu da se temperatura ipak malo više digne kad se jedno vrijeme vrti na 2200 u odnosu na temperaturu koju ima kod 1600. Ali nije bitno. Glavno da smo obadva svjesni da svatko odlučuje za sebe i pokriva svoje troškove.

Ako je tvoj plug okretač 2x11" pošalji slike. Ja ovoga ionako mislim presložiti na 2x11,5". Ravnjak me ne zanima.

Meni to selo tak poznato izgleda...Slobodno ga dopeljaš do mene da ga zakacimo na 533 :(giggle):

Tino, moreš dojti probati s 533, ali za svaki slučaj nek sused dojde s Unijem za tobom. :(giggle):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,170
A kaj fali sporom oranju? Lijepše izgleda nego kad ideš brzo,onda lete brazde na sve strane
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Tino, u ilovači ni ne možeš brzo orat, možeš samo plug ftrgnuti. A lijepim oranjem se smatra ono gdje jedva raspoznaješ brazde, naravno, to možeš postići samo u rahlim zemljama i malo većom brzinom, da se lijepo zasipa kad ju plug okrene.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ljepo oranje je po meni kada su brazde jednake i dobro okrenuti. I u rahlijoj zemlji će se poznati ako brazde nisu jednake.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ljepo oranje je po meni kada su brazde jednake i dobro okrenuti. I u rahlijoj zemlji će se poznati ako brazde nisu jednake.

Slazem se, meni je bitno da nemam valove na zemlji, odnosno da su iste brazde, i naravno, da je cim vise ostataka pod zemljom, najbolje sve. Al tak gledamo na brazdu mi koji imamo teza tla, dok vidim ove iz Baranje da prakticki moze sijat direkt na brazdu, place mi se.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam izoral ženi vrt. Zahvat pluga 64 cm. Dubina 25 do 28 cm. Poslije sam presložil plug, odnosno smanjil sam širinu zadnje brazde za 4,5 cm i nakon toga probal orati uz brijeg. Zahvat pluga 52 do 55 cm. Dubina 20 do 25cm.

Vrt





Pogled odostraga na suženi plug. Pretplužnici su ostali na starom mjestu jer nemam novi nosač za njih, a na starom se ne mogu premjestiti.


Proba oranja uzbrdo. Prve dvije brazde su izorane ujesen sa drugim plugom.



Još je premokro. Ako ne bude većih kiša oranje ove njivice bu potkraj mjeseca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh