• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a uvijek mogu probati, ali ako je nešto otvoreno po starom zakonu, onda taj zakon vrijedi (kao i kod opg-a otvorenih prije 2010) i za ono vrijeme kad je novi zakon stupio na snagu...
uostalom, hele, viš da naši karlovčani nemaju pojma...provincija smo.
zato, naj se ljudima groziti, nigdo ni u strahu...a naši mirovniski pravnici bi mogli prije nego prosipaju svoju pamet, pitat u Zagreb...da baš svaki seljak ne mora pisat žalbu.
:(happy):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
50 kn pristojbe na žalbu (nekad je bila besplatna) je ipak neki prihod, :icon_toilet: a još si naprave dodatnog bespotrebnog posla pa ih nikad dosta zaposlenih. :mur:
Još samo da napomenem da se u meritum stvari nitko ne upušta. Gledaju samo je formalnosti. Da nije bilo formalnih pogrešaka, žalba bi bila odbijena i onda bi imal pravo pokrenuti upravni postupak kod suda, a on je "malo" skuplji od žalbe.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zalba se ne placa.
Kontrolu doprinosa, staza, ne rade pravnici. Niti je o tvojoj zalbi vjerojatno odlucivao pravnik.
Opg iz npr. 2007.g. koji bi po uvjetima iz novog zakona 2010 ili 2011 bio duzan placat doprinose, iste i mora placat od datuma vazenja zakona. Nema veze sta je otvoren 2007. ali se kasnije mijenjao zakon i od tada npr. nezaposleni moraju placat doprinose. Oni koji ne placaju ce kad tad dobit uplatnicu a KAMATE IDU.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ima veze ako je otvoren opg prije 2010....
pitao sam osobno za to kad su mi iskopali upisnik šumoposjednika, jer sam paralelno imao i opg od 2006. otvoren, i odmah mi je objašnjeno da ne trebam (nisam obavezan) platiti doprinose na opg...
onda sam se žalio da mi ne mogu naplatiti doprinose za šumoposjednika, jer mi to nije niti jedino, niti glavno zanimanje bilo...pošto sam imao paralelno i opg od ranije, te sam ih uputio da je upisnik šumoposjednika moguće kvalificirati kao drugu/sporednu djelatnost...
...al do tog nisu došli...:icon_wink:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Ne razmem kak mogu unatrag tražiti naplatu nečega, i to s kamatama, ak nisu poslali ni jednu uplatnicu par godina? Znači, kaznili bi nekoga zbog vlastitog propusta. Kak je to moguće?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ima u zakon ugrađeno da te mogu do 5 godina unatrag teretit za doprinose...prema tome se ravnaju...čekaju 4 i onda bi i kamatu htjeli...

...a piše i da bi se obveznik doprinosa trebal sam prijavit, a isto tak piše i da bi oni trebali poslati riješenje o obvezi plaćanja u roku od 30 dana...
kazne za jedne i druge postoje, ali se izgleda ne primjenjuju...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne razmem kak mogu unatrag tražiti naplatu nečega, i to s kamatama, ak nisu poslali ni jednu uplatnicu par godina? Znači, kaznili bi nekoga zbog vlastitog propusta. Kak je to moguće?

Pa ne moraju slat uplatnice, ne dobivaš ti uplatnice svaki mjesec. To je kao da kažeš da obrti svaki mjesec dobivaju uplatnice... ne dobivaju, plaćaju sami...
Ti se za OPG ako si nezaposlen, u mirovini, ...moraš javit u poreznu i reć da li ćeš po dobiti, prihodu, paušal.
Zakon je donešen, mislim da 2011., objavljen u NN i amen maša. Nitko se ne oslobađa nečega zbog nepoznavanja zakona.
Sve to sporo ide jer to netko sve mora odradit a prije se nije radilo jer nije postojalo. Ove godine smo izbisali/ugasili nekoliko stotina OPG-ova jer se ljudi nisu odazvali na poziv agencije da ucraju parcele u ARKOD. Znači, ljudi imaju OPG a nemaju niti jednu parcelu u ARKOD-u.
Šteka svuda od APPRR, porezne do mirovinskog.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Nije mi to jasno, ali dobro. Nije mi ni logično. Svi bi trebali biti pravnici i čitati zakone? Ili svi imati svojega advokata i knjigovođu? Ma daj. Pa koliki bi trebali biti prhodi od poljoprivrede i tko bi to sve platil?
Ak je nekome netko dužan novce (ili bilo kaj drugo), taj isti to dobro zna i dužnika podsjeća na njegove obaveze, jer dužnik "lako" zaboravi. Jer ak to ne čini, to je nebrige o svojemu.

Ovo je čisti primjer nerada onih koji bi trebali voditi brigu o svojim prihodima. Kak račune šalju plinara ili komunalno, s očitanjem svaki mjesec, a ova "gospoda" ne mogu izdati rješenje na početku i dati smjernice obavezniku kaj i koliko treba plaćati?
Možda i je tak, ali to je potpuno nepošten i nemoralan način rada javne uprave. I meni nerazumljiv.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li si pred par godina dobio dopis MUP-a da po zimi moraš vozit sa upaljenim svjetlima po danu? Kuda bi mi došli kada bi se kod svakog donošenja zakona obavještavalo ljude, zato postoje NN i odredba zakona da nepoznavanje zakona ne oslobađa od istog.
Problem je šta ljudi ne žele plaćat i prave se grbavi, iako znaju da bi trebali plaćat ali ne žele doć u poreznu i mirovinsko jer njih sada nitko ništa ne pita i misle da će se na neku foru izvuć.
Pitaj nekoga tko je otvorio obrt da li plaća doprinose, da li mu je država poslala dopise, uplatnice, objašnjenja... Najlakše je proć u APPRRR sa 50kn biljega po rješenje i stavit prst u uho.
Ja kada sam otvarao OPG sam bio u 2 porezne uprave, kod 2 knjigovođe i u mirovinskom.
U Hrvatskoj ima oko 150 000 OPG-ova, kada je 2011. mijenjan zakon nigdje se nije zaposlila niti jedna osoba koja bi ga provodila, a od toga sigurno ima 70 000 OPG-ova koji su obveznici plaćanja doprinosa a tu su još i članovi OPG-a...
Vodi se briga o tim prihodima samo što to ide polako, zastare neće tako skoro kao što se ljudi nadaju a samo si višestruko povećavaju troškove zbog kamata. Ono što je najgore, unatrag par godina porezna bez problema sjeda na imovinu, s druge strane je dobro što se da dogovorit otplata na rate.

Još jedna stvar, kolega kontrolira doprinose obrtima, i utvrdi preplatu, čovjek je uplatio 1600kn više nego što je trebao. Dva puta je slao dopis čovjeku da ga obavijesti da ode u poreznu i traži novce. Čovjek niti jednom nije htio preuzet pošiljku. A tako je bilo sa X osoba ( iako mu to nije posao žao mu je ljudi i da ti novci ostanu državi), ljudi ne žele preuzet pošiljke iz porezne i mirovinskog ( kada imaju obrt, OPG). Porezna obavještava kada si dužan ali ne kada imaš preplate, ljudi znaju imat više tisuća kuna preplate, što su opet krivi knjigovođe.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne trebaju svaki mjesec slati uplatnice, ali moraju poslati rješenje. Kamate mogu potraživati samo od datuma valute plaćanja, a ona treba biti navedena u rješenju.
Ovo je moje mišljenje, ali u banana državama je svašta moguće. Vjerujem da naša to više nije. Jedini lijek protiv neodgovornog ponašanja službenika javne uprave je sankcioniranje za greške. Kad u privatnom sektoru napraviš grešku dobiješ sankcije, najmanje par mjeseci umanjenu plaću.

Edit:

Hele,
imao sam obrt i uredno sam dobio rješenja za porez i doprinose.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uplatnice za obrte su se slale do 2002.g.
N svakoj brošuri i naputku o otvaranju OPG-a piše da se treba javit u poreznu. Zašto ljudi koji imaju obrt znaju da trebaju plaćat doprinose i porez a oni koji imaju OPG ( koji je isto vrsta obrta) ne?

Sad sam malo popričao sa kolegama koji su upućeni u tematiku.

Svi problemi kreću od porezne. Kad se otvori OPG,APPRRR obavještava poreznu i mirovinsko ( koje je povezano sa sustavom porezne).
Dakle, svi OPG koji su obveznici plaćanja doprinosa bi trebali u poreznu predavat JOP obrasce na osnovu kojih bi se obračunavali doprinosi, porez... kako to nitko ne radi tako ni porezna ne obračunava doprinose. Oni obračunaju doprinose kad im netko naleti zbog nečega drugog i onda nastaju problemi.
Zastare za doprinose je nakon 5 godina, ali tek nakon obračunavanja i utvrđivanja visine duga. To znači, ako ste trebali plaćat doprinose od 2011. a sada je 2021.g. vaši doprinosi od 2011. - 2016. nisu prošli u zastaru jer vam nisu još ni obračunati ni utvrđeni. Rok za zastaru vam kreće od 2021. kad vam ih je porezna obračunala, ali porezna tada neće dozvolit da prođe u zastaru nego će krenut u naplatu, založno pravo na svoj imovini.
Može se desit da vam porezna neće gledat doprinose dok nećete ići u mirovinu, pa vam za 30 godina obračuna doprinose i kamate, to je nevjerojatna cifra, tog staža se ne možete odreć i morate platit, jedino što se do sada izlazilo ljudima u susret i nakon žalbi su se odbijale kamate, bilo je par turnusa do sada.

Konkretan primjer kolege Darijusa, evo da napomenem da mirovinsko nema ništa sa njime. Mi smo povezani sa poreznom i došao je zahtjev da se prekontrolira staž i doprinosi njega kao šumoposjednika. Kolega je to otvorio 2013.g. kada se po njemu još nije trebalo plaćat doprinose i ispada da je tako, pogriješila je porezna koja je trebala tražit od mirovinskog kontrol od 1.1.2014. pa do danas.

Uglavnom neka shvati tko kako hoće ali oni koji ne plaćaju doprinose,a trebali bi,su ili će bit u govnima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Nit kojom djelatnosti se mislite baviti/bavite,zaposleni u firmi il bi to bilo samozapošljavanje,što mislite proizvoditi i gdje prodavati,kućni prag,tržnice..itd...nemamo vidovitog Milana pa da odgonetnemo osnovne stvari u vezi vaše djelatnosti...
 
Na vrh