• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
kad si otvoril OPG...ak je prije 2010. nebi te smjeli dirati sa doprinosima...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
kad si otvoril OPG...ak je prije 2010. nebi te smjeli dirati sa doprinosima...

Normalno da te "smiju" dirat sa doprinosima ako si otvorio OPG i prije 2011.g., samo ljudi još nisu došli na red.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
e nesmiju, mene su dirnuli al ne zbog opg-a nego sam se zahebo pa otvorio upisnik šumoposjednika 2012...i lijepo se ne dira u stare opegeje prije 2010. godine, tj. nisu obveznici uplate doprinosa...s treće strane smiju te teretit samo za 5 godina unatrag, pa im je sad bilo zadnja prilika da mene stisnu...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Od 2011.g. moraju plaćat doprinose svi koji su to dužni po nekoj osnovi neovisno o godini otvaranja OPG-a. To što se to još ne češlja je drugi par opanaka ali svako malo netko dođe u mirovinsko ili poreznu nešto tražit pa nahebe. Problem je što ti za 5 godina kamate već premaše glavnicu. Ne mora on tebi računat doprinose od 2012.g., računat će ti nagodinu od 2013.g. Tu stvarno nema nikakvog zla od strane mirovinskog niti će te netko ganjat zato jer hoće, zakon je zakon i treba ga poštivat, hvala Bogu za sada nema političke volje da se to sredi i treba koristit priliku dok ide.
Ti si jedan član, šta kad natrči ekipa gdje je cijela familija upisana u OPG i nitko ne radi da mu je to druga djelatnost, pali na priče pred 10 godina kad se krenulo sa OPG-om, upišite cijelu familiju jer vam ide staž. Kad takav naleti pa kad dobije uplatnice za 5 članova, 5 godina zaostataka pa + kamata. Možeš se objesit.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Promjene u sustavu plaćanja doprinosa Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
Sustav je prošao kroz brojne promjene i nije iznenađujuće što krajnji obveznici imaju nedoumice. Situacija se mijenjala kroz nekoliko perioda. Prvi period odnosi se na sve korisnike koji su upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava prije 01.11.2010. Oni ne moraju plaćati doprinose, niti za mirovinsko niti za zdravstveno osiguranje, i slijedom toga, mogu još uvije biti evidentirane na Zavodu za zapošljavanje kao nezaposlene osobe. Zatim je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju i Zakona o poljoprivredi donesena izmjena da od 1. studenog 2010., nositelj i članovi OPG-a upisani u Upisnik odmah postaju obveznici mirovinskog osiguranja, ukoliko nemaju osiguranje po nekoj drugoj osnovi. Prijavu mogu izvršiti sami, ali i APPRRR-u Rješenje o upisu nositelja ili člana OPG-a u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava dostavlja HZMO. To je vrijedilo do ulaska Republike Hrvatske u EU. Oni koji su upisani nakon 01.11.2010. a prije 30.07.2013. (dan ulaska u EU) moraju plaćati samo doprinos za mirovinsko, ali ne i zdravstveno osiguranje. Oni koji su upisani nakon 01.07.2013. moraju plaćati i mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Sve navedeno odnosi se i na nositelja i na članove PG-a.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Nedoumice i problemi nastaju jer mirovinsko tak nakon 4-5 godina pošalje rješenje i onda su i osiguranik i porezna uprava stavljeni pred svršen čin.
Zbogradi toga ću tužiti mirovinsko i tražiti da se kazni odgovorna osoba za taj propust. Tražit ću i otpis tog staža jer naplata istog ugrožava egzistenciju moje obitelji.
Uglavnom, ko što je sad moderno najavit, bit će to "majka svih bitaka" za opstojnost malog čovjeka.
:icon_e_wink:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pa da ti budem iskren,
meni nije žao, u ovoj državi samo lopovi dobro prolaze, ostatak naroda piša krv da preživi. Bolje da gutam švabska g... za 2000+€ na mjesec nego naša domaća za 4500kn, a raditi treba l
Hvala.






Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
...dok vi spavate oni rade dalje...eto nam i zakona o poljoprivrednoj komori, kratak je i jasan...

V. ČLANSTVO U KOMORI
0
Članak 7.

(1) Članstvo u Komori je obvezno za sva obiteljska poljoprivredna gospodarstva, definirana posebnim propisom.

(2) Obveznim članom postaje se danom upisa u Registar obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.


cijeli prijedlog zakona na
https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=5528
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Zna li netko koji se posebni propis spominje u članku 7 stavak 1?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako sam dobro razumio stavlja se opg u isti kos sa obrtnicima,,,
zapravo hocu reci placat ce se komorni doprinos kao sto ga ja vec placam kao obrtnik,,,
bi se reklo nekih 230,oo kn novog tromjesecnog nameta i jos prekonekoliko izmisljenih radnih mjesta koja ce nas musti do besvijesti,,,

Bas me zanima ako vec placam obrtnicku komoru hocu li biti obveznik i poljoprivredne? :icon_scratch:
 

joso162

Novi član
Tu od
14 Ožu 2017
Poruka
12
Više se ne može koristiti ugovor o davanju zemljišta na korištenje bez naknade, nego treba koristiti ugovor o zakupu.
Sad me zanima da li se taj ugovor kupi u npr. narodnim novinama i popuni ili sa moramo sami sastaviti.
Ima lk tko primjer kako ugovor izgleda
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Više se ne može koristiti ugovor o davanju zemljišta na korištenje bez naknade, nego treba koristiti ugovor o zakupu.
Sad me zanima da li se taj ugovor kupi u npr. narodnim novinama i popuni ili sa moramo sami sastaviti.
Ima lk tko primjer kako ugovor izgleda

Ozbiljno? Oprosti, lijena sam tražiti i u žurbi, možeš li mi molim linkati odakle ti ta informacija?

To onda znači da zemlju moram zakupiti te poplaćati popratne poreze?:(think):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
e nesmiju, mene su dirnuli al ne zbog opg-a nego sam se zahebo pa otvorio upisnik šumoposjednika 2012...i lijepo se ne dira u stare opegeje prije 2010. godine, tj. nisu obveznici uplate doprinosa...s treće strane smiju te teretit samo za 5 godina unatrag, pa im je sad bilo zadnja prilika da mene stisnu...


eto da Vas prosvijetlim svojim iskustvom...
dobio sam riješenje od našeg (karlovačkog) mirovinskog u kojem sam dužan platiti doprinose od listopada 2013. do rujna 2016.
...i naravno, kao što sam unaprijed najavio ja krenuo u bitku...žalbom na riješenje...
e, sad, to je neka posebna žalba jer odgađa samo riješenje...inače naši zakonodavci vole žalbe koje ne odgađaju...ali...
naravno, tak sam se požalil, da me nisu mogli više veslat po Karlovcu, nego su poslali žalbu u Zagreb.
I za svega 6 mjeseci došo odgovor...poništava se riješenje karlovačkog ureda...jer tek od 1. 1. 2014. imaju pravo na naplatu po osnovi upisnika šumoposjednika...he, he...
a moje argumente nisu niti razmotrili, sve zbog vlastite greške u koracima...
O DRŽAVO, JESI BUBANA!!!
Poanta je...žalite se bezveze, oni se budu sami posipali pepelom...
inače, tri godine doprinosa, plus kamata, puta 2 (bilo nas je još upisano) jednako skorom 8 iljada ojra...
mam si bum kupil još jen traktor!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I zašto misliš da ti neće sada naplatit od 1.1.2014. ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Neće ako po zakonu ( ili pravilniku) oni koji su bili u upisniku prije 1.1.2014. nisu obveznici plaćanja (kao kod starijih OPG-a). U protivnom sigurno hoće.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Svi su obveznici plaćanjakao i OPG, samo do tog datuma nisu bili. Znači, nema razlike stari/novi OPG ili šumoposjednici, samo ima razlike što se do nekog određenog datuma nije plaćalo a od njega dalje se mora plaćat.

Inače sve žalbe idu u ZG, žalio si se, žalba ti je uvažena i sada će ti obračunat dugovanje od 1.1.2014. a kamate i dalje idu.
 
Na vrh