• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vani plaćaju paušal kao što si rekao.
Ja se slažem sa time da treba kontrole i da reda mora bit. Ove godine sam tražio tko će mi napravit sok, pekmez i sušit manje količine. Javilo se nešto ljudi, kad sam ih pitao kakve uvjete imaju ( znam što treba imat) odgovori su bili da to rade u kuhinji u kući ili ljetnoj kuhinji, na pitanje za deklaraciju su me gledali ko marsovca. Mi to tako radimo oduvijek.
To su sve bili ljudi koji prodaju sok, pekmez, razne druge prerađevine i žive od toga...
Da se razumijemo, i ja si za sebe tako radim doma ali zakon je jasan. Sigurno ni Švabo ne kuha pekmez u staroj rajngli u garaži.
Mi smo zajeban narod, dosta ljudi sad kreće u poljoprivredu jer se stalno sluša o EU fondovima i novcima koji padaju sa neba. Tko god me nešto pita, traži savjet kako prejebat državu za novce iz EU fondova, svi bi sve unutar familije preprodavali... Kako, gdje, na crno prodat... kako ne plaćat porez i doprinose. Nitko ne pita koliko i kako treba radit.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Vani plaćaju paušal kao što si rekao.
Ja se slažem sa time da treba kontrole i da reda mora bit. Ove godine sam tražio tko će mi napravit sok, pekmez i sušit manje količine. Javilo se nešto ljudi, kad sam ih pitao kakve uvjete imaju ( znam što treba imat) odgovori su bili da to rade u kuhinji u kući ili ljetnoj kuhinji, na pitanje za deklaraciju su me gledali ko marsovca. Mi to tako radimo oduvijek.
To su sve bili ljudi koji prodaju sok, pekmez, razne druge prerađevine i žive od toga...
Da se razumijemo, i ja si za sebe tako radim doma ali zakon je jasan. Sigurno ni Švabo ne kuha pekmez u staroj rajngli u garaži.
Mi smo zajeban narod, dosta ljudi sad kreće u poljoprivredu jer se stalno sluša o EU fondovima i novcima koji padaju sa neba. Tko god me nešto pita, traži savjet kako prejebat državu za novce iz EU fondova, svi bi sve unutar familije preprodavali... Kako, gdje, na crno prodat... kako ne plaćat porez i doprinose. Nitko ne pita koliko i kako treba radit.
Je istina da puno ljudi mulja i da je puno OPG-a pokriće za svakakve poslove, ali mi smo uvijek i u svemu posebni. Zakomplicirali su nam život sa silnim pravilnicima koje nitko ne razumije. Ja imam preradu i bilo je jako trnovito doći do bilo kakve informacije. Brdo telefonskih brojeva, stotine vrata, mailovi i tko zna kaj sve ne da bi došla do nekih podataka. Savjetodavne službe nisu sigurne u svoje odgovore, pa kak onda da radimo po Zakonu. Jednom sam zvala i državni inspektorat da mi kažu jel ispravno tako raditi (konkretno pitanje). Gospođa mi je rekla, citiram: Ovdje možete prijaviti nepravilnosti, mi nismo savjetodavna služba. Kako znam kaj je pravilno, a kaj nije, a ona će Mi nismo savjetodavna služba.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Najlakši način je zvat inspekciju hehe i onda ce ti oni rec sve sta ti ne valja i kako popravit
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Najlakši način je zvat inspekciju hehe i onda ce ti oni rec sve sta ti ne valja i kako popravit
Da, opalit će ti kaznu da se ni druga generacija neće oporaviti. Bila sam na jednom predavanju i zamjenica ministra gđa Španjol nam je obećala novi zakon o poljoprivredi u kojem će se i gospoda inspektori staviti u zakonske okvire. U razvijenom svijetu inspekcija funkcionira po principu da dođe, utvrdi što ne valja, upozori, da rok za ispravljanje nepravilnosti. Nakon tog roka dolaze ponovo i ako nisi ispravio naježio si, ako si ispravio sve pet. Dakle tamo su savjetodavna služba i svi zadovoljni. Kod nas svaki inspektor zakon tumači kak mu paše. Ako mu je žena digla živac jao tebi. Na nekog se mora iskaliti.
I da, na moje pitanje gospođi državnoj inspektorici kako mogu znati što je ispravno, a što nije, odgovor je bio - kod nas možete prijaviti nepravilnosti, mi nismo savjetodavna služba.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Je istina da puno ljudi mulja i da je puno OPG-a pokriće za svakakve poslove, ali mi smo uvijek i u svemu posebni. Zakomplicirali su nam život sa silnim pravilnicima koje nitko ne razumije. Ja imam preradu i bilo je jako trnovito doći do bilo kakve informacije. Brdo telefonskih brojeva, stotine vrata, mailovi i tko zna kaj sve ne da bi došla do nekih podataka. Savjetodavne službe nisu sigurne u svoje odgovore, pa kak onda da radimo po Zakonu. Jednom sam zvala i državni inspektorat da mi kažu jel ispravno tako raditi (konkretno pitanje). Gospođa mi je rekla, citiram: Ovdje možete prijaviti nepravilnosti, mi nismo savjetodavna služba. Kako znam kaj je pravilno, a kaj nije, a ona će Mi nismo savjetodavna služba.

Znam, tako sam i sam. Ja sam čak nakon mjesec dana dobio odgovor iz savjetodavne, poslali su mi svoju brošuru sa kojom možeš rit obrisat. Dobio sam savjet od svoje nadzorne stanice, napravi sve da udovoljava HAACAP i miran si.
Osim toga moraš udovoljit 7 zakona i 20 pravilnika.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da imam para napraviti sve po HACAP-u nebi sigurno radila u plasteniku i polju i zezala se s preradom. Ako moj proizvod ima zdravstvenu ispravnost od ovlaštenog laboratorija ne mogu me zezati s HASAPOM. Pa tko od malih to može isfinancirati. Uostalom taj hasap je samo brdo papira za kojeg trebaš jednog čovjeka koji bu to piskaral
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ovo je moja zadnja, napisao sam litaniju ali sam odustao jer bi mi se to obilo o glavu, jednostavno je takvo vrijeme.
Samo cu ovo reci gdje nema ljudi netreba ni hrane, nazalost Slavonija izumire u mom selu sele se svi u njemačku ili na more.
Zato put pod noge najbolje zaradeni novac je onaj koji se zaradi radom bez ulaganja i gdje godina mirovine vrijedi 40 eura a ne 40 kn!
Gdje djeca sva bila bogata ili siromašna imaju pravo na djecji doplatak, bez obzira na nac.vjersku pripadnost imaju besplatne knjige a ne samo privilegirani bogati gradovi kao kod nas!
I puno dr. stvari koje kod nas nece zazivit.
Lp.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja imam preradu i bilo je jako trnovito doći do bilo kakve informacije. Brdo telefonskih brojeva, stotine vrata, mailovi i tko zna kaj sve ne da bi došla do nekih podataka.
Ja sam isto htio registrirati preradu pod dopunsku djelatnost...zapelo je odmah na početku,kad su mi rekli da moram imati industrijsku struju,školu(koju čak i imam),položen ispit za upravljanje strojevima i zaštitu na radu,te određene gabarite prostorije u kojoj bi se sve odvijalo i ne bi se previše čulo(zaštita od buke)...
Brzo sam odustao od svega...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Velika većina OPG-a to nema i ne mora imati. Problem je kaj svaki referent u državnoj službi ima svoje tumačenje zakona i pravilnika. Za preradu hrane neživotinjskog porijekla dovoljno je registrirati objekt i upisati dopunsku djelatnost u upisnik. Kad sam ja upisivala morala sam ući u sistem poreza na dohodak, a sad srećem ljude koji su registrirali dopunsku djelatnost prerade, a nisu u nikakvom poreznom sistemu. S druge strane pak znam ljude koji uz sve upisnike imaju i mtu i svašta nešto. Dakle sve ovisi o službeniku koji ti kroji i para po svom. Ja sad ganjam neke papire za prenamjenu gospodarske zgrade u poslovni prostor da bi mi gospoda mogli izaći za mtu, i najnovija informacija je da ne treba ni poseban priključak po novom, a kamoli industrijska struja. Ako se izborim sa birokracijom javim. zapravo, tvrdoglava sam, nije problem birokracija, njih ću ispreskakati. Narodna kaže pametniji popušta, a to nikad nisam ja. Dođem ako treba i sto puta, a kako svaki referent vozi svojom stazom, jednom naletim na normalnog. Tako je bilo i sa registracijom dopunske djelatnosti. Problem je što svaki papir koji trebaš košta od tisuću pa na više, naravno Eur-a. Kažu u nadležnom Uredu za građevinu nije skupo samo 70 kn biljega uz papire od arhitekta, geodeta, ateste od struje, vode, ventilacije. Pa jel radim atomsku centralu ili 25 m2 skladišta. Ali neću odustati makar sebi u inat.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
prevelika ti kvadratura skladišta :) probaj to razbiti na dva dijela i na kat tako da ti tlocrtno bude 12,5m :)
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
prevelika ti kvadratura skladišta :) probaj to razbiti na dva dijela i na kat tako da ti tlocrtno bude 12,5m :)
Minimalna visina je 2,80 pa dva puta toliko nemam, a minimala kvadratura je 25 m2.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Velika većina OPG-a to nema i ne mora imati. Problem je kaj svaki referent u državnoj službi ima svoje tumačenje zakona i pravilnika. Za preradu hrane neživotinjskog porijekla dovoljno je registrirati objekt i upisati dopunsku djelatnost u upisnik. Kad sam ja upisivala morala sam ući u sistem poreza na dohodak, a sad srećem ljude koji su registrirali dopunsku djelatnost prerade, a nisu u nikakvom poreznom sistemu. S druge strane pak znam ljude koji uz sve upisnike imaju i mtu i svašta nešto. Dakle sve ovisi o službeniku koji ti kroji i para po svom. Ja sad ganjam neke papire za prenamjenu gospodarske zgrade u poslovni prostor da bi mi gospoda mogli izaći za mtu, i najnovija informacija je da ne treba ni poseban priključak po novom, a kamoli industrijska struja. Ako se izborim sa birokracijom javim. zapravo, tvrdoglava sam, nije problem birokracija, njih ću ispreskakati. Narodna kaže pametniji popušta, a to nikad nisam ja. Dođem ako treba i sto puta, a kako svaki referent vozi svojom stazom, jednom naletim na normalnog. Tako je bilo i sa registracijom dopunske djelatnosti. Problem je što svaki papir koji trebaš košta od tisuću pa na više, naravno Eur-a. Kažu u nadležnom Uredu za građevinu nije skupo samo 70 kn biljega uz papire od arhitekta, geodeta, ateste od struje, vode, ventilacije. Pa jel radim atomsku centralu ili 25 m2 skladišta. Ali neću odustati makar sebi u inat.
Sad si zamisli kaj su sve meni nabrojali...htio sam štancati bio pelete iz obnovljivih izvora (granje,šiblje,slama,kukuruzovina i ostali otpad...)
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Ja imam registriranu prodaju mlijeka i proizvodnju sira i vrhnja i to već 4 godine. I sad na proljeće dođe veterinarska inspektorica i veli da se moram doregistrirat i na proizvodnju mlijeka. Pa jebo te čije ja to mlijeko prodajem i prerađujem ako ne od svojih krava. I ajde ispunim papir, 70 kn biljeg i preporučeno u ministarstvo. Sad u 9 mjesecu evo opet nje, dobila je pritužbu od moje konkurencije iz sela da prodajem i kuhane sireve. Veli da su sada ublažili zahtjeve koje bi trbao ispuniti za proizvodnju tvrdih sireva. Moj odgovor je bio, ajde bok, prodal bum krave, a ti onda provjeravaj pese i mačke po selu, jer kravare možeš nabrojati na prste jedne ruke, a isto tak i tko drži svinje u selu.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
U ovom sistemu se ni uz najbolju volju nemože raditi ispravno dok god zakon, pravilnik ili koji već vrag ne bude jasan i konkretan. Nije problem kaj mi ne razumijemo što je pisac htio reći, nego je problem što ga svatko tumači na svoj način i što nam u uredima sjede totalno nezainteresirani ljudi. Pa jel toliko veliki problem da se uz pravilnik da uputstvo službama i da oni onda znaju kakvih OPG-a ima po velićini, poreznom statusu, djelatnostima i da znaju tko i što može i smije raditi, a mi bi onda znali koga treba pitati. Ovako ispada da ja moram prvo pitati u nadležno ministarstvo (zamisli ažurno odgovaraju na mailove), pa tek onda ići mahat s tim papirom u nadležni ured.
Ja radim onako kako mislim da je ispravno, a kad mi kažu da nije i opale kaznu, žalit ću se. Kome? - e to je već pitanje.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,643
Nebi bio problrm ispoštovat minimalne uvjete da te zakone,podzakone ,uredbe,članke i neznam li tiga kako ih več sve zovu da je to pisano sa nekim smilom i razumom već to pišu ljudi koji uopče ne poznaju materiju onog o čemu pišu.A uz to pišu po nečijim direktivama da se uništava kakova takova domača proizvodnja i novo stvorena vrijednost a i ujedno zagorčava život ljudima koji hoće raditi da bi preživjeli i popšlačali sve dađbine prema(represivnom aparatu-citiram jednog inspektora)-
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ljudi, molim Vas pomoć.
Naime, sad sam nezaposlena, i voljela bi otvoriti OPG, a više u smislu da mi ide kakav-takav staž i zdrastveno, (naravno, uplaćivati ću ga), sve mi je ostalo nebitno. manje il više.
I nemam pojma od kud krenuti.
Gdje da se počnem raspitivati kaj mi je sve potrebno?!
Inače, imam mićno seosko gospodarstvo, oranicu od 2700 kvadrata i nešto peradi, i tak mi je svejedno na temelju čega otvorim OPG, sam mi je bitan staž, jer koliko čitam, u svemu kod otvaranja OPG-a treba neki minimum.
Molim savjete.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
734
Jedan hektar zemlje, vlastite ili u zakupu i registrira se opg. Doprinosi su oko 550 kn mjesecno. Registracija se vrsi u agenciji za placanje. Treba samo imati puno takseni markica, da te ne setaju.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hektar zemlje mora imat da bi ostvarivala poticaj a ne treba za otvorit OPG. Pravo na zdravstveno imaju sve osobe sa prebivalištem tj. osobnom iskaznicom u HR.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,151
zanima me sljedeće u vezi opg-a radim u firmi i da li bi ja mogao otvoriti opg na temelju zdravstvenog i mirovinskog što mi oni uplaćuju
 

Najnoviji postovi

Na vrh