• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,935
Ukupni troškovi OPG-a, precizno?

Pitanje za vlasnike OPG-a, može li neko od vas detaljno navesti fiksne troškove opg-a, dakle koliko bi jedna nezaposlena osoba koja dolazi sa burze i otvaraja OPG i ima dva hektara svoje zemlje trebala plaćati zdrastveno, mirovinsko, knjigovodstvo, razne namete tipa "komorski doprinos", predujme nečega, itd?

Dakle svi troškovi u "leru", bez obzira radio ili ne radio na zemlji.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Meni knjigovođa naračunao 7000kn godišnje kada bi išao na paušal. Knjigovođa ti ne treba, u rokovniku povučeš crtu po sredini i pišeš s jedne strane izdatke a druge prihode ako ima bilo čega.
Dosta se natežemo oko tvoga pitanja jer je velika razlika stari OPG i ovi sta sad otvaraju.
Meni su rekli u poreznoj da se ne prijavljujem na pausal ako necu imat nikakvih prihoda ove godine vec da se prijavim u popis poreznih obveznika i da radim godisnju prijavu poreza jer ce me to manje izac. Ovoj poreznoj odgovaram pa cu tako napravit, u drugoj poreznoj i u Zagrebu su mi rekli da moram na pausal.
Na forumu se vrti reklama za neki OPG u Lici koji ima brasno, krumpir... on ima sve na stranici objasnjeno. Po novom zakonu iz 2013 prema pausalu nesto tipa poreza godisnje 1270kn i mjesecno 15% mirovinsko, 13% zdravstvo na osnovicu 0.40 od prosjecne place u RH. Mislim da je prosjecna placa cca 5600kn.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Re: Ukupni troškovi OPG-a, precizno?

Pitanje za vlasnike OPG-a, može li neko od vas detaljno navesti fiksne troškove opg-a, dakle koliko bi jedna nezaposlena osoba koja dolazi sa burze i otvaraja OPG i ima dva hektara svoje zemlje trebala plaćati zdrastveno, mirovinsko, knjigovodstvo, razne namete tipa "komorski doprinos", predujme nečega, itd?

Dakle svi troškovi u "leru", bez obzira radio ili ne radio na zemlji.

Obveze nositelja OPG-a ili člana OPG-a ovise o statusu osobe i OPG-a (zaposlen, nezaposlen, umirovljenik, OPG koji nije u poreznom sistemu, plaća porez na dohodak paušalno ili vodi knjige, plaća porez na dobit).
Evo točnih obveza za nezaposlenu osobu koja otvara OPG i ne ulazi u porezni sistem jer neće ostvarivati prihod (ukupno prodano) više od 80.500,00 kuna godišnje (iznos od 8o.5oo,oo kn je 35% iznosa propisanog za ulazak u sustav PDV-a). Plaća se doprinos za mirovinsko osiguranje 10% i doprinos za zdravstveno osiguranje 7,5 % na osnovicu 2.714,60 kn (2.714,60 je umnožak prosječne plaće za 2012. godinu i koeficijenta 0,35). Dakle obveza je 271,46 kn za MO i 203,59 kn za ZO. Ukupno mjesečno 475,05 kuna. Ako ne ulazi u prezni sustav nema drugih obveza.
Svoje proizvode može prodavati na malo ili na veliko preko otkupnog bloka - ne može izdavati račune i ne podliježe fiskalizaciji. Ne smije ostvarivati više od 80.500.00 kuna godišnje.
Jedino je nejasno kako utvrditi da li je taj cenzus probijen jer nema obveze vođenja knjiga. Pretpostavka je da onaj koji ima veći promet sam traži ulazak u porezni sistem jer vjerojatno dio radi na veliko preko otkupnih blokova - tu je moguća provjera.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,935
adan, i tih 475,05 je ukupni trošak, radio /ne radio? Nema nikakvih komorskih doprinosa ili sličnih uplatnica koje dobivaš mjesećno ili kvartalno?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da to je sve. OPG se registrira da bi mogao legalno prodavati svoje proizvode na placu, veletržnici, kućnom pragu i slično. Do 8o.5oo,oo kn ukupnog prometa godišnje nije obavezno ulaziti u porezni sustav, ali je od 2011. (nisam sigurna za datum) donesen zakon o obveznim osiguranjima i svi nositelji i članovi OPG-a ako nisu osigurani po drugoj osnovi (zaposleni, umirovljenici) moraju plaćati mirovinsko i zdravstveno po smanjenim stopama - mirovinsko 10% i zdravstveno 7.5%. Uplatnice šalje porezna uprava mjesečno. Rok plaćanja je 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Nositelj OPG-a i član ne mogu imati status nezaposlene osobe. Zato oprez oni koji ostanu bez posla i prijavljuju se na Zavod za zapošljavanje. Ako imaju pravo na naknadu za nezaposlene prvo se trebaju ispisati iz OPG-a uz naravno 70,00 kn biljega.
Za OPG u poreznom sustavu vrijede druga pravila.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Evo brušura... za one koji uđu u sustav poreza na dohodak...
Meni je osobno isto nejasno to na koji se na.čin utvrđuje hoće li OPG ući ili neće ući u sustav poreza na dohodak, odnosno je li prešao ili nije tih 80.500 kn....

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/Oporezivanje_096.pdf

Mislim da je štos u tome da je teško ostvariti promet od 80.500,oo kn godišnje samo prodajom na malo što nije moguće kontrolirati. Kod prodaje na veliko izdaju se otkupni blokovi i tu već ima pismeni trag pa tko ostvari veći promet a ne uđe u sistem u sukobu je sa zakonom na vlastitu odgovornost. Uz to neki veliki kupci inzistiraju na računima, a račune mogu izdavati samo oni u poreznom sistemu.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
šta nisu promjenili i za opg kao za poduzeća di je tih 80 000kn došlo na 230 000kn?????

230.000,00 kn je granica iza koje moraš ući u sistem PDV-a bio obrtnik, OPG-ovac ili poduzeće.
Za OPG vrijedi da do 80.500,00 kn (to je 35% od 230.000,00) ne moraš biti obveznik poreza na dohodak.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Aha... ja bi se otvorio opg pa da sada ne tražim ako može samo na to pa ostalo ću si naći tu šta me zanima, dali mogu otvorit opg ako nemam nikakvu poljoprivrednu školu te dali će poslije 1.7 biti koje promjene za one koji bi ptvorili opg, Hvala :)
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
imam jedno pitanje vezano za porezni sustav u OPG-u. OPG sam otvorio u 11 mj. prošle godine i u agenciji mi nitko nije rekao da moram ić u poreznu, mirovinsko i zdravstveno ne plaćam jer sam zaposlen a ovo mi je dodatna djelatnost (honorarna), nisam ni u sustavu poreza na dohodak ni u sustavu pdv-a jel imam samo 2 ha voćnjaka, e sad dali moram ići u poreznu ili ne, i šta moram u poreznoj napravit.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Ako ne prelaziš 48000 kuna poticaja i ako nemaš ukupne vidljive primitke po žiroračunu iznad 80500 kuna, nisi obveznik poreza na dohodak i po tom pitanju nemaš ništa sa poreznom upravom.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Ako ne prelaziš 48000 kuna poticaja i ako nemaš ukupne vidljive primitke po žiroračunu iznad 80500 kuna, nisi obveznik poreza na dohodak i po tom pitanju nemaš ništa sa poreznom upravom.

nemam ni poticaje a ni primitke u tim iznosima, ok hvala
 

andrusko

Novi član
Tu od
19 Lip 2013
Poruka
16
Čitam ovo iznad pa mi nije jasno,
zaposlen sam u državnoj firmi i kao takav ako otvorim OPG da li moram plaćat mirovinsko i zdravstveno? Porez vjerovatno na kraju godine ću morat prijavit (ako uprihodim štogod)
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Čitam ovo iznad pa mi nije jasno,
zaposlen sam u državnoj firmi i kao takav ako otvorim OPG da li moram plaćat mirovinsko i zdravstveno? Porez vjerovatno na kraju godine ću morat prijavit (ako uprihodim štogod)

Po sadašnjem zakonu OPG-ovci ako su zaposleni i ne primaju poticaje preko 48.000,00 kn i promet preko 80.500,oo kn ne plaćaju doprinose i nisu obavezni ulaziti u porezni sustav. Dakle nema nikakvih davanja prema državi.
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
A u slučaju da se godišnje ne prijeđe tih 80.500 kn, tada niti ne treba otvarati opg kažu mi neki?
Da seljaci mogu prodavati svoje proizvode i bez otvaranja opg-a ako ne prelaze navedeni iznos?
 

Najnoviji postovi

Na vrh