• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne znam što će biti sa doprinosima unazad godinu dana, jeste li bili na burzi kao nezaposlen-po novom zakonu iz 2011. nositelj i član OPG-a nemaju pravo na status nezaposlene osobe. Neki su morali vraćati naknade koje su primali s burze i još su im obračunali doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Najbolje pitati u svojoj agenciji za plaćanja u poljoprivredi. U mojoj (Zaprešić) su jako drage gospođe i hoće pomoći koliko mogu. Možda bi bilo najbolje zatvoriti stari OPG i otvoriti novi. Kod otvaranja novog OPG-a nezaposleni se mora obavezno prijaviti na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ako ne prelazite 80.500,00 kuna prometa godišnje ne morate ulaziti u sistem plaćanja poreza na dohodak, a granica za ulazak u PDV je 230.000,00 kn. Kod prometa se prati stanje žiro računa s osnove prodaje robe i primitka poticaja. Znači plaćate samo doprinose za mirovinsko i zdravstveno.http://poljoprivredni-forum.com/images/smilies/skype/(wasntme).gif

ja imam nezaposlen člana u OPG-u već 6godina i ništa nisam dobio za platiti,ali neki dan sam bio da ju isključim iz OPG-a ali nisam stigao,drugi puta ću. pitao sam ih za to,kažu da još to nema veze ali ako se šta promjeni da stignem djelovati na vrijeme ali ne vjerujem im ja više ništa.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
sad planiram uplaćivati za sebe doprinose tako da mi ide staž preko OPG-a

Žali Bože novaca za staž, osim ako ti ne fali par godina za mirovinu.
Ako nije prošlo više od godine dana od zadnjeg zaposlenja možeš si i u mirovinskom uplaćivat staž, ne moraš preko OPG-a.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
promjena naziva OPG-a

Pozdrav forumaši.
Zanima me dali se može trenutni naziv OPG-a promjenit ili nemože.
 
M

marunis

Guest
Molim pomoć, radi se o slijedećem: krajem prvog mjeseca 2013. upisala sam se u upisnik poljoprivrednih gospodarstava, dobila MIBPG, kako sam inače zaposlena, bavljanje poljoprivredom je dodatna djelatnost. koje su mi sada obaveze što se tiče poljoprivrednoga gospodarstva, još nismo počeli sa djelatnosti, skupljamo ugovore o zakupu i sl..da li je potrebno još šta obaviti u poreznoj, imati knjigovodstveni servis koji će voditi knjige jer sama se ne bi upuštala u toi sl..
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Molim pomoć, radi se o slijedećem: krajem prvog mjeseca 2013. upisala sam se u upisnik poljoprivrednih gospodarstava, dobila MIBPG, kako sam inače zaposlena, bavljanje poljoprivredom je dodatna djelatnost. koje su mi sada obaveze što se tiče poljoprivrednoga gospodarstva, još nismo počeli sa djelatnosti, skupljamo ugovore o zakupu i sl..da li je potrebno još šta obaviti u poreznoj, imati knjigovodstveni servis koji će voditi knjige jer sama se ne bi upuštala u toi sl..

odeš lijepo tamo i pitaš,zakoni se mjenjaju i najbolje je tamo sve pitati,i naravno u agenciji također.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako do 28.ne skupiš papire i ne središ arkod,za ovu godinu nećeš dobiti poticaj.Požuri,imaš još tri dana.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Takodjer imam OPG uz rad, otvoren ove godine. Necu ove godine imat prihode, osim poticaja, tako da se necu prijavljivat za porez na dohodak vec cu se upisat u upisnik poreznih obveznika i radit poreznu prijavu sljedece godine. Bolja (jeftinija) varijanta od pausala kod poreza na dohodak.
Knjigovodstveni servis ti se ne isplati, uzmi rokovnik, liniju povuci po sredini i sa jedne strane pisi primitke a sa druge izdatke ( meni je to rekao knjigovodja).
Jedini sta je novo mislim da racune preko 5000kn moras placat virmanom a ovo ostalo moze i kesom. Kada ces stavljat novce na ziro racun obavezno kao pozajmicu da se nebi racunalo kao prihod.
 
M

marunis

Guest
Ako do 28.ne skupiš papire i ne središ arkod,za ovu godinu nećeš dobiti poticaj.Požuri,imaš još tri dana.
o kojim se papirima radi, zašto baš do 28.? mislila sam nakon skupljanja svih ugovora o zakupu, fali još jedan za emljište koje mislimo obrađivati otići do agencije da se čestice unesu i riješiti arkod, to negdje do sredine ožujka, pa onda vidjeti kakva je procedura točno sa prijavom poticaja za ovu godinu računajući da je rok za prijavu poticaja do 15.5.? molim odgovor, hvala!
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,663
o kojim se papirima radi, zašto baš do 28.? mislila sam nakon skupljanja svih ugovora o zakupu, fali još jedan za emljište koje mislimo obrađivati otići do agencije da se čestice unesu i riješiti arkod, to negdje do sredine ožujka, pa onda vidjeti kakva je procedura točno sa prijavom poticaja za ovu godinu računajući da je rok za prijavu poticaja do 15.5.? molim odgovor, hvala!
Službeni rok za predaju zahtjeva(upisčestica)uAPPPR ti je 1,3,2013.A za točne informacije nazovi svoj ured agencije
 

siska

Član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
69
poštovanje. pročitao sam cijeli topic o opg-u i nisam naišao na odgovor pa postavljam pitanje. MOj stari i njegov brat su u posjedu od jedno 10 hektara zemlje od čega je 6ha šume a ostalo su oranice i pašnjaci. s obzirom da je moj stari u penziji i nema šta radit vjerujte mi pun mi ga je k.... čovjeku je dosadno i onda ima svakakve čudnovate stvari po glavi od toga da šalje dopise vladi do toga da piše stankoviću koga će zvati ili neće u emisliju nedjeljom u dva.... da ne dužim moram mu naći neku zanimaciju pa predlažem da se bavi poljoprivredom s obzirom da imamo svu potrebnu mehanizaciju i dobar dio zemlje na kojem se može raditi. zanima me kakav najobičniji opg može stari otvoriti i koja će imat davanja kao penzioner ako ne traži nikakve poticaje i ne proda robu vrijednosti veće od tih 85000 kuna.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema vise vrsta opg-a, niti je bitno jel trazi poticaje. Bitno je koliko prihoda ima, ako ce imat prihoda manje od 12 700kn nece placat nista jer je umirovljenik, za cifre preko 12 700 kn placa doprinose kao i svi ostali, mirovinsko, zdravstveno, porez. Onda je obveznik poreza na dohodak. Preko 23x 000kn mora u sustav pdv-a.
 
M

marunis

Guest
može li informacija odnosno link gdje se moogu išćitati sva ograničenja oko ostvarivanja dohotka poljoprivrednog gospodarstva odnosno njegove visine i ovisnoo o tome i davanja državi?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Nema vise vrsta opg-a, niti je bitno jel trazi poticaje. Bitno je koliko prihoda ima, ako ce imat prihoda manje od 12 700kn nece placat nista jer je umirovljenik, za cifre preko 12 700 kn placa doprinose kao i svi ostali, mirovinsko, zdravstveno, porez. Onda je obveznik poreza na dohodak. Preko 23x 000kn mora u sustav pdv-a.

Molim te ako moze jos nekoliko slicnih pitanja :D
Vezano uz umirovljenike...da li poticaj ulazi u prihod? Ima li cifra od 12700 kn neki uzracun...12mj. i sl. ili je uzeta proizvoljno kao i vecina zakona ove vlade?

Zanima me ukoliko osoba,nositelj opg-a nije umirovljenik i nije zaposlena osoba do koje cifre tada moze "poslovati" a da nije obveznik poreza na dohodak...mirovinskog,zdravstvenog itd...?
(ima li razlike izmedu nositelja opg-a i clanova-sorry ako nije tocan termin-...dakle drugi koji su navedeni u opg. podlijezu istim ciframa??)
Thx
 
Z

zoky 285

Guest
Porez na dohodak je jedno (kruške recimo)- i mislim da je do 40 000 kn granica.
Obveznici mirovinskog i zdravstvenog su svi koji imaju otvoren opg, koliko sam ja shvatio .
I to mi opče nema smisla recimo sa 2 obradiva ha da čovjek plača mio i zdravstveno PA OTKUD!!!
I ima još jedna granica ~250 000 tkn to su obveznici PDV.

Tak sam nekak sav taj đumbus ja shvatio iako bi bilo dobro da se otvori svaka tema zasebno i onda školovani ljudi objašnjavaju .
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tak sam nekak sav taj đumbus ja shvatio iako bi bilo dobro da se otvori svaka tema zasebno i onda školovani ljudi objašnjavaju .

Jesam lijepo potrošio vrijeme i stavio gore link, 6 brošura i zadnja brošura, sve piše u najmanje detalje.

Vezano uz umirovljenike...da li poticaj ulazi u prihod?

Da

Ima li cifra od 12700 kn neki uzracun...12mj. i sl. ili je uzeta proizvoljno kao i vecina zakona ove vlade?

Ne razumijem pitanje

Zanima me ukoliko osoba,nositelj opg-a nije umirovljenik i nije zaposlena osoba do koje cifre tada moze "poslovati" a da nije obveznik poreza na dohodak...mirovinskog,zdravstvenog itd...?

Obveznik si čim ostvariš dohodak, nema minimalne cifre osim ako nisi penzić. Ako imaš veće troškove od prihoda nećeš plaćat porez ali doprinose hoćeš. Minimalno ti je po paušalnom oporezivanju i tu su ti davanja mislim 500 i nešto kn mjesečno. Prolistaj malo brošure.

(ima li razlike izmedu nositelja opg-a i clanova-sorry ako nije tocan termin-...dakle drugi koji su navedeni u opg. podlijezu istim ciframa??)
Thx

Ne bih znao, moraš im plaćat doprinose to sam siguran a dalje nemam pojma u kojim iznosima...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma sve ste nešto pobrkali,odite pitat u poreznu poreznu savjetnicu.Onih 12700 kn,ili kolko već je,je osnovica na koju se plača porez na dohodak,a to iznosi negdje nešto ispod dvije tisuće kuna.A osnovica tih dvanaest i sedamsto je od,e sad ne znam dali od 40 ili 70tk,ali to nije tolko bitno koliko je bitno da je to iznos sa kojim možeš poslovati ako si u paušalnom oporezivanju.Da,to je za paušal.I onda,čim si u paušalu,ti si odveznik doprinosa od 1050 kn mjesečno,i plus najmanje 1800 kn poreza za tekuću godinu.
I ovo što sam napisala je smotano,ali je bit u tome-ako uđeš u paušalno oporezivanje mjesečni trošak će ti biti 1050 kn za doprinose i najmanje 1800 kn za cijelu godinu poreza.Dakle,za godinu dana oko 15000 kn.I to je to.
Moj muž je umirovljenik,može imati opg i ne plača više ništa.Jer je prijevremeni starosni.Ali,da ima invalidsku mirovinu i da ima opg,e onda bi primao samo dio mirovine i plačao bi doprinose za mirovinsko i zdravstvenoNe znam dalj članovi na paušalu plačaju doprinose,i dali na paušalu uopće može biti članova,ali na normalnom opg i za svakoga upisanoga člana se mora plačati mirovinsko i zdravstveno.
Eto,ja sam zbog toga što sam htjela proširiti djelatnost na izradu cvijetnih aranžmana za ona tri dana u godini za Dan mrtvih išla pitati u poreznu da porijeđem na paušal,i izračunali su mi da će mi tih petnasetak tisuća kuna biti godišnji trošak.A sada,ovako na opg mi je šest tisuća.Pa sam od paušala odustala.Napraviti ću koliko mogu na crno,jer kada sve prodam legalno,pa troškovi prodaje,pa onih devet tisuća kuna razlike,ispadne mi gubitak.Tako,htjela sam pošteno i legalno,dati i državi nešto,a sada ću onako kako me prisiljavaju-nepošteno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Opet krivo. :)

Ako ulaziš u sustav poreza na dohodak a nećeš imati prihoda te godine onda tražiš paušalno oporezivanje. Trosak na to je oko 6000kn, porez i doprinosi.
U sustav poreza na dohodak moras u roku 8 dana od pocetka obavljanja poljoprivrede ili primitka vise od 48 tisuca kn izravnih placanja.
Penzići ne plaćaju ništa dok ne prelaze paušal, osim invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti.

Ljudi su masovno otvarali opg i uclanjivali clanove kucanstva jer nisu bili informirani. Sad postepeno dobivaju rjesenja (racune) za doprinose za protekla razdoblja i padaju u nesvjest. Ako i ne plate sada, jednog dana nece moc u mirovinu ako to ne podmire, a dug ce samo rast...
Ne znam kako se to rjesava ali svakih par mjeseci dobimo nesto tih rjesenja i onda ljudi odjavljuju sve clanove opg-a osim nositelja.
Ljudi koji sada otvaraju opg svi moraju placat doprinose, stari opg-i jos ne ali se to sredjuje polako pa ce morat i oni.
 
Na vrh