• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma to su uveli nešto novo ako npr. umre nositelj član je onda nositelj i po novom mora plačati mirov-socij ako je nezaposlen.
Isto tako i neke promjene ako diraš OPG onda automatski dobivaš da plačaš davanja,ako se ne mora bolje ništa ni ne dirati.
Isto tako novo otvoreni OPG također,mislim da je to od 2010 god.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ma to su uveli nešto novo ako npr. umre nositelj član je onda nositelj i po novom mora plačati mirov-socij ako je nezaposlen.
Isto tako i neke promjene ako diraš OPG onda automatski dobivaš da plačaš davanja,ako se ne mora bolje ništa ni ne dirati.
Isto tako novo otvoreni OPG također,mislim da je to od 2010 god.

Za svakog člana kojeg odjavljuješ treba platit 70 kuna, istina najbolje šutjeti i ništa ne dirati, mene zvali, a odazvati ću se tko zna kad :)
 
A

andrijana

Guest
Pozdrav svima
Molim vas ako itko zna da me uputi sta mi je činit.
ovako-namjeravam otvoriti opg putem samozapošljavanja preko biroa.rečeno mi je da moram popuniti poslovni plan na stranici zavoda a to je ajme.koja pitanja!uf.namjeravam se baviti uzgojom i prodajom odojaka(kotit krmače).
Pa me zanima da li tko otvarao opg na ovaj način i šta me čeka?posebno kako riješiti taj poslovni plan jer sam skroz nova u tome i ne snalazim se.
Puno hvala!:?:?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav svima
Molim vas ako itko zna da me uputi sta mi je činit.
ovako-namjeravam otvoriti opg putem samozapošljavanja preko biroa.rečeno mi je da moram popuniti poslovni plan na stranici zavoda a to je ajme.koja pitanja!uf.namjeravam se baviti uzgojom i prodajom odojaka(kotit krmače).
Pa me zanima da li tko otvarao opg na ovaj način i šta me čeka?posebno kako riješiti taj poslovni plan jer sam skroz nova u tome i ne snalazim se.
Puno hvala!:?:?

Koliko sam ja upoznat dobije se love za 10 mj doprinosa jednokratno,sada koliko to iznosi (16000-18000)kn ne znam točno.
Minimalno morate biti 12 mjeseci u sustavu,tako to Vam je novac samo za pokrivanje mirovinskog i socijalnog a ona 2 mjeseca u vlastitoj režiji.
I da svaki mjesec podnosit izvješće o poslovnom planu i savjetovat se,sve u svemu ne isplati se.
Pokretanje posla vlastitim novcem,jer ako tim novcem pokrenete proizvodnju a ne platite svaki mjesec dađbine morate sve vratiti+ kazna.
Pa tko voli neka izvoli.
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
Pozdrav svima. Napisao bih svoje stanje u OPG-u pa ukoliko ima kakvih nepravilnosti ili savjeta slobodno ih iznesete. bio bih vam zahvalan na tome.

Otvorio sam OPG 29.10.2012. Za 2-3 tjedna mi dolaze na naplatu davanja za mirovinsko i zdravstveno ( 540 kn/mj) . Cifra je ta pošto sam u upisniku naznačio da mi je OPG sporedna djelatnost kojom ću se baviti manje od 50% radnog vremena .Nezaposlen sam.

ZA tih 540 kn mi nitko nije rekao iako sam pitao .Gospoda u administarciji i ne prate zakone , a ovo je od 2010g u zakonu da se obavezno plačaju doprinosi , minimalno 540kn.

Kupio sam dvije oranice , ukupno cca. nešto manje od 4000 kvadrata na kojima sam posadio sadnice crnog oraha. Oranice su u mom vlasništvu i koliko mi je rečeno nakon 5g moram napraviti preinaku u šumu. Sadnicee sam posadio i prije otvaranja opg-a , ali sam morao tražiti SUGLASNOST ureda za prostorno uređenje u opčini daih smijem posaditi.

1. Zanima me dali mogu tražiti kakav povrat uloženog novca za kupnju oranica iako sam ih kupio prije otvaranja OPG-a ? A namjeravam kupiti još 3-4 oranice ( jedan je do druge i okrupniti ).
1a za okrupnjivanje isto dobivam neke novce koliko su mi rekli. pa me zanima ako spojim 3 oranice i imam hektar pa dobim neki poticaj , DALI kad sljedeću uranicu pripajam i povečam hektar opet dobim novce ?

2. Račun za sadnice mogu dobiti naknadno , a u opčini su mi rekli da mogu dobiti od njih maksimalno 500kn naknade bez obzira na količinu sadnje .

3 Bilaj e riječ o žiro računu. mene su isto tražili da ga otvorim, ali mi nisu objasnili zašto. Uglavnom je bio uvjet za otvaranje OPG-a. PA jel meni bitan žiro je osobni ili poslovni ?

Znači radi se o sadnjisadnica crnog oraha i neću imati nikakav obrtaj novca u OPG-u sigurno do 2035g.

4Pošto ću kupiti još nekoliko oranica i sadnice za sadnju , dali me tko traži i dali moram nekako pravdati financijska sredstva kojima sam kupio zemlju i sadnice?

Nabavku trimera i kosilice ću financirati o vlastitom trošku . Malo je bezveze da tražim poticaj ili povrat novaca za to. Ili netko misli drugačije ?

5Rečeno mi je da poticaje mogu tražiti tek kad imam 1hektar terena . I mogu dobiti samo gorivo i ništa drugo .Eventualno bi mogli biti dupli poticaji ako prođem kao eko proizvodnja.

6 Žig ? dali ga trebam ?

Evo to bi bilo to . Unaprijed zahvaljujem na odgovorima .
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@bricki79 samo ću ti reći koliko ćeš dati godišnje državi za doprinose ,niti 50% nećeš dobiti natrag poticajem kada ga budeš dobio.
Sve ono što si dole naveo morao bi ići u sustav PDV-a ,da bi dobio neki povrat nazad.
Žiro račun ti treba zato što jedino tako možeš dobiti poticaj.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Dali su ti rekli dali je taj doprinos sveukupan ili za svaku stavku po toliko,ne budeš dobio nikakvi povrat za kupnju zemlje,samo platiti porez za promet nekretninom i još ti se ne prizna kupovina zemlje kao trošak,imao bi pravo tražiti povrat pdv -a da si u sustavu ali NEMOJ ulaziti,žig nije obavezan,kod ugovora navedeš da si uzeo pozajmicu ili vlastita sredstva,uglavnom želim ti sreću sa poslovanjem jer budeš sad vidio što je birokracija,pa trebao bi imati jedan hektar ali ne znam dali se za nasad plača jednokratno ili ima neko drugo riješenje,netko sigurno zna,uglavnom SRETNO:partyman::partyman:
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
@bricki79 samo ću ti reći koliko ćeš dati godišnje državi za doprinose ,niti 50% nećeš dobiti natrag poticajem kada ga budeš dobio.
Sve ono što si dole naveo morao bi ići u sustav PDV-a ,da bi dobio neki povrat nazad.
Žiro račun ti treba zato što jedino tako možeš dobiti poticaj.

Hvala na info . uglavnom netrebam taj poslovni žiro. ovaj koji sam otvorio je ok .
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
Dali su ti rekli dali je taj doprinos sveukupan ili za svaku stavku po toliko,ne budeš dobio nikakvi povrat za kupnju zemlje,samo platiti porez za promet nekretninom i još ti se ne prizna kupovina zemlje kao trošak,imao bi pravo tražiti povrat pdv -a da si u sustavu ali NEMOJ ulaziti,žig nije obavezan,kod ugovora navedeš da si uzeo pozajmicu ili vlastita sredstva,uglavnom želim ti sreću sa poslovanjem jer budeš sad vidio što je birokracija,pa trebao bi imati jedan hektar ali ne znam dali se za nasad plača jednokratno ili ima neko drugo riješenje,netko sigurno zna,uglavnom SRETNO:partyman::partyman:

Ukupno iznosi 540kn . da porez sam platio na zemlju koju sam kupio i riješio svu papirologiju da su zemlje na mene .

thx na odgovorima . idem korak po korak i samo se nadam da nebude puno filozofija oko svega.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,643
@bricki79, otvaranje OPG-a u tvom je slučaju potpuni promašaj, ti si trebao ići u upisnik šumoposjednika i kao takav tražiti poticaje za sadnju crnog oraha...
dakle, i doprinose plaćaš bez veze...tj. gubiš godišnje 6500 kuna na niš...
sve kaj ćeš na ovaj način dobit neće ti pokriti niti 5% tvojih troškova oko OPG-a.

i NE MORA SE IMATI OPG ZA SVAKU PROIZVODNJU, a kad reku da nemora biti i za prodaju, moj bu zgasnul...:madmana:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Do 2035 godine će napucati troškova doprinosa koji mu ne idu u troškove 143.000 kn. Gdje je zaštita, gnojidba, ponkad navodniti, borba protiv korova... Koliko će to opće vrijediti?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,643
Do 2035 godine će napucati troškova doprinosa koji mu ne idu u troškove 143.000 kn. Gdje je zaštita, gnojidba, ponkad navodniti, borba protiv korova... Koliko će to opće vrijediti?

na jednom hektaru može imati do 1000 stabala spremnih za tehniku...o klasama je sad prerano govoriti, međutim vrhunsku može očekivati ako je napravio sklop od 1 malog oraha na kvadrat...dakle 10 000 komada malih orahćića na hektar...ebemu, pa to košta još bar 100 000 - 150 000 kuna...
dakle, do 2035 može računati na trošak od 300 000 kuna (sadnice, doprinosi, šumski radovi)
a 25 g star crni orah ni baš jako debel...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sta se cijene sadnica tice nemojte se ravnat po njuskalu i citat te basne.
Planirao sam na proljece al necu stic pa prebacujem za najesen sadnju hrasta kitnjaka i crnog bora. Prve cu sadnice nabavit vjerojatno po kunu a druge mislim kostaju nesto manje od 2,5kn.

Sta se doprinosa tice, prijavis se na pausal (12 750kn) i onda placas na to doprinose i porez. I sam moram tako a necu imat prihoda ove godine.
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
Do 2035 godine će napucati troškova doprinosa koji mu ne idu u troškove 143.000 kn. Gdje je zaštita, gnojidba, ponkad navodniti, borba protiv korova... Koliko će to opće vrijediti?

OPG sam otvorio i zbog razloga da barem plačam neke doprinose za sebe koje bi i onako mogao plačati da nemam OPG. a mislio sam da ovako mogu i tu i tamo kakav poticaj dobiti .
Gnojidba nece biti nekim umjetnim gnojivima jer onda više nije EKO , tako da ću travu koju pokosim ostavljat na zemlji , gnojivo imam doma od zečeva a i bilo koje drugo mogu dobit .

korova vjerojatno nebude ako je do sad rasla djetelina a i redovito se kosilo , barem se nadam.
Na početku oranice sam zabio cijev da mogu navodnjavati vrt a i imam još jedan izbušen bunar več godinama koji koristim za kuću tako da trebam samo 200 m crijeva i prskalice . Ok kad se proširim moram stavit nova crijeva . sadi se jedna sadnica na 3 kvadrata i nakon 15g moram to prorijediti .

na jednom hektaru može imati do 1000 stabala spremnih za tehniku...o klasama je sad prerano govoriti, međutim vrhunsku može očekivati ako je napravio sklop od 1 malog oraha na kvadrat...dakle 10 000 komada malih orahćića na hektar...ebemu, pa to košta još bar 100 000 - 150 000 kuna...
dakle, do 2035 može računati na trošak od 300 000 kuna (sadnice, doprinosi, šumski radovi)
a 25 g star crni orah ni baš jako debel...

za kupnju još 4 oranice i sadnice za to , trebao bih oko 50 000kn .

Svjestan sam da troškova ima ,ali od 5000 sadnica ( stabala za 25g ) valjda bude i neka kuna viška kad se proda . :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
sadi se jedna sadnica na 3 kvadrata i nakon 15g moram to prorijediti

Nisam neki ekspert ali pod 3m2 misliš razmak između sadnica nešto manje od 2m? Morat ćeš puno prije prorjeđivat a i više puta, pa rezat donje grane, trgat pupove a kosit nakon 2-3 godine ionako nećeš morat.
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
Nisam neki ekspert ali pod 3m2 misliš razmak između sadnica nešto manje od 2m? Morat ćeš puno prije prorjeđivat a i više puta, pa rezat donje grane, trgat pupove a kosit nakon 2-3 godine ionako nećeš morat.

razmak između redova je 2m a razmak između sadnica u redu je 1,5m.

plan je nakon 15g prvo prorjeđivanje , a pošto su sadnice sada 30-50 cm planiram trgati pupove i ostavljati samo 2-3 grane tako da bi stablo imalo prve grane tek nakon 4 do 4,5m. inače več pada za klasu ako je prva grana ispod 4m.

za košnju se moram pobrinuti barem prvih 5g . Vidio sam par nasada oraha pa su i ljudi sami rekli da do 5g raste trava a kasnije lišće napravi svoje.

Ima dosta dobra knjiga o tretiranju crnog oraha ,nekih je 200kn.

Ako tko ima bilo kakav savjet o tretiranju ili bilo čemu , samo pišite .

zahvalan sam unaprijed .:icon_thumright:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,643
preporučeni početni sklop za tehniku kod bilo koje vrste je 1 komad na 1 metar kvadratni...
imat ćeš problema s grananjem, a nakon toga će biti ugroženi od vjetrova i snijega jer su rijetki a tjerat ćeš ih u visinu...
prorjeda je obavezna stvar u takvom uzgoju...
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
preporučeni početni sklop za tehniku kod bilo koje vrste je 1 komad na 1 metar kvadratni...
imat ćeš problema s grananjem, a nakon toga će biti ugroženi od vjetrova i snijega jer su rijetki a tjerat ćeš ih u visinu...
prorjeda je obavezna stvar u takvom uzgoju...

znači trebao bih na kvadrat po jedan orah saditi .

A kad bi onda trebala biti prva proredba ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,643
znači trebao bih na kvadrat po jedan orah saditi .

A kad bi onda trebala biti prva proredba ?

viš, to nisam pital svoje šumske savjetnike...:(

imam prijatelja koji je po preporuci struke posadio hrast u sklopu od 1 sadnice na 10 kvadrata, plus toga ga je stavio u thulijeve cijevi i svakome kolac, ali eto, ove je godine (tri godine nakon prve sadnje) išao nadosađivati sklop na 1 sadnicu po kvadratu...
te se biljke same moraju boriti za svoj život, što im više pogoduješ to više problema ima...
čak nije nužno da ti sve bude crni orah, možeš popuniti mjesto čime hoćeš, samo da se sastojina drži protiv nepogoda...

jesmo li mi malo off?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jesmo off, da nas vratim, rodakinja ima vec duze opg i kaze da se nije prijavljivala u poreznu i da ne placa nikakva davanja. Ima nesto preko ha zemlje i to obraduju za sebe.
Da li je to moguce (i tata bi sine) ili ce dobit uskoro. rjesenje i uplatnicu?

Ovaj covjek sta ga spominjes, Mahično?
 

Najnoviji postovi

Na vrh