• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
Jesmo off, da nas vratim, rodakinja ima vec duze opg i kaze da se nije prijavljivala u poreznu i da ne placa nikakva davanja. Ima nesto preko ha zemlje i to obraduju za sebe.
Da li je to moguce (i tata bi sine) ili ce dobit uskoro. rjesenje i uplatnicu?

Ovaj covjek sta ga spominjes, Mahično?

za ovo gore ti nisam dosta pametan, po meni nema logike da netko s hektarom plaća doprinose jednake onome tko ima 20 ili 100 hektara...
svi koji su registrirali opg-e onda kad se to po prvi puta registriralo bili su obaviješteni da se otvaranjem opg-a ne postaje obveznik doprinosa i zdravstvenog, tak sam i sam, a kad su mijenjali zakon, neka su, jer s tom promjenom zakona smo onda trebali ponovno otvariti opg-e po novim uvjetima, a ne ovak kak se kome sprdne....
jedino logično i pravedno bi bilo da opg koji je u sustavu pdv-a bude u obvezi...al to po meni...
a ovo dolje :(nod):
 

bricki79

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
7
viš, to nisam pital svoje šumske savjetnike...:(

imam prijatelja koji je po preporuci struke posadio hrast u sklopu od 1 sadnice na 10 kvadrata, plus toga ga je stavio u thulijeve cijevi i svakome kolac, ali eto, ove je godine (tri godine nakon prve sadnje) išao nadosađivati sklop na 1 sadnicu po kvadratu...
te se biljke same moraju boriti za svoj život, što im više pogoduješ to više problema ima...
čak nije nužno da ti sve bude crni orah, možeš popuniti mjesto čime hoćeš, samo da se sastojina drži protiv nepogoda...

jesmo li mi malo off?

Planirat ću onda na jesen saditi gušče . Raspitat ću se i ja malo pa da vidim kada bi bila proredba .

Iako 1,5 x 1,5 mi se čini dosta gusto .
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I mora biti gusto, da se ne počne širit, da zatvori travu i krene u zrak. Šumar mi je rekao da već nakon kakve 4 godine treba prorjeđivat (kitnjak), najbolje ćeš sam vidjet kako će rast i smetat.
 

ivica10

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
148
Ovako je na stvari.Naci imamo otvoreni OPG dobivamo samo poticaj i plavu naftu za zemlju nemamo krave a svinje samo za sebe.OPG je otvoren na dedu jer sve stoji na njega pa nismo prenasali na mene zbog papirologije itd...E sad mene zanima on je u penziji da li to moze predstavljati kakav problem?Te me zanimaju zelene kartice ako mi neko može to objasniti jer ih mi nemamo?!Hvala unaprijed
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta se prijenosa tiče šta ti nije bolje ostavit OPG na dedi i ako OPG nema veći prihod od 12700 kn onda penzići ne plaćaju doprinose. Isto kako sam nedavno saznao oni koji imaju OPG duže vrijeme ne plaćaju nikakve doprinose ako nemaju prihoda. Ako to sada prebaciš na sebe svakako ćeš se zaj... . Ima još jedna solucija, upišeš se u registar poreznih obveznika i radiš godišnju prijavu pa te ispadnu doprinosi manje nego na paušal, opet pod uvjetom da nemaš prihoda.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
Isto kako sam nedavno saznao oni koji imaju OPG duže vrijeme ne plaćaju nikakve doprinose ako nemaju prihoda.


A di si to saznao?
Činjenica je da tko je god dirao u svoj OPG, taj je i postao obveznikom doprinosa za mirovinsko, zdravstveno, ozljedu na radu...
Isto je tak činjenica da se to ne odnosi samo na nositelja, nego na sve članove OPG-a....
I za kraj, frapantna činjenica je da ti te doprinose odrape još 6 mjeseci unatrag...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tako je @DARIJUS tko je prije upisan npr kod mene 2003 nema nikakvih davanja ali ako dirnem nešto,odmah automatcki ide u davanja,tako mi rekli,znači bolje ništa ne dirati.
 

ivica10

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
148
Šta se prijenosa tiče šta ti nije bolje ostavit OPG na dedi i ako OPG nema veći prihod od 12700 kn onda penzići ne plaćaju doprinose. Isto kako sam nedavno saznao oni koji imaju OPG duže vrijeme ne plaćaju nikakve doprinose ako nemaju prihoda. Ako to sada prebaciš na sebe svakako ćeš se zaj... . Ima još jedna solucija, upišeš se u registar poreznih obveznika i radiš godišnju prijavu pa te ispadnu doprinosi manje nego na paušal, opet pod uvjetom da nemaš prihoda.

Pa nebi ja prenasao na sebe nek pitam zato da nebi njemu sjebali oko penzije nesto.Ma mi primamo poticaj nekih 5000kn samo.A kaj on bi sebi trebal placati neke doprinose di se to moze provjeriti da nam ne nabiju dugove??On je usao u upisnik jos 2006 al je to stajalo do 2010 dok se ja nisam pocel baviti poljoprivredom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako nije u invalidskoj mirovini neće se ništa dogoditi.Dakle,prijevremena starosna i starosna mirovina-može imati OPG bez problema.Ako je u invalidskoj mora plačati,ne znam sa sigurnošću što sve,pitaj u mirovinskom pravnicu.Moj suprug ima OPG,ide sljedeći mjesec u mirovinu,i rekla je da može bez problema dalje imati OPG,ništa više neće plačati.Da ide u invalidsku,onda bi stvari bile drugačije.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Obrisala sam raniji post jer sam krivo shvatila.Nismo u sustavu PDV-a,ali plačamo doprinose za mirovinsko i zdravstveno.A neki dan smo pitali pravnicu mora li suprug zatvoriti OPG ulaskom u prijevremenu starosnu mirovinu,i rekla je da ne mora,pošto ne ide u invalidsku.Ako bi išao u invalidsku bio bi obveznik,sad ne znam ,nekakvog poreza na dohodak,i ne bi dobivao cijelu mirovinu,više se ne sjećam točno.Najbolje je pitati pravnicu u mirovinskom,ona mora znati dati savjet.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Evo da se i ja malo uključim u ove pravne zavrzlame u kojima se ne snalaze ni oni koji primaju plaću za to. OPG-a ima tri vrste 1. Neregistrirani OPG - samo upisani u upisnik OPG-a (tko god hoće nešto od svojih proizvoda legalno prodati na placu, kućnom pragu, zelenoj tržnici, mora biti upisan u Upisnik OPG-a, ako prodaje svoje voće i povrće mora biti upisan u upisnik trgovaca voćem i povrćem). Do 80.500,00 kuna prometa nije obavezan plaćati porez na dohodak. Ostaje upitno kako kontrolirati koliko je tko keširao na placu - nema obaveze izdavanja računa, na zelenoj bi se trebalo poslovati otkupnim blokom. U poreznoj kažu da bi trebali pisati promet s placa i polagati na žiro račun. Doduše bila je zbunjena kad sam ju pitala koje evidencije trebam voditi.
No da ne kompliciram radi se o tome da neregistrirani OPG imaju mali proizvođaći koji svoj višak mogu prodati sami i po zdravoj logici ne mogu se obogatiti niti utajiti porez. Po novim pravilima ne mogu dobiti poticaje. Ako su zaposleni (vrijedi za nositelja i za članove) ne plaćaju doprinose za mirovinsko i zdravstveno, a ako nisu moraju plaćati bez obzira koliko zarade na OPG-u.
2. OPG u sustavu poreza na dohodak - (slično obrtu) plaća se porez na dohodak po ostvarenom dohotku ako se vode knjige, ili paušalno. Paušalist može biti do 149.000,00 kn prihoda godišnje. Od knjiga vodi se samo knjiga prometa u koju se upisuje dnevno svaka naplata. Paušalist za svaku prodaju osim na placu ili kućnom pragu izdaje račun. Od 01.07. postaje i obveznik fiskalizacije ali to rješava tako da u poreznoj ovjeri blok računa i izdaje račune samo iz tog bloka. Na osnovu knjige prometa na kraju godine, odnosno na početku slijedeće treba ispuniti novouvedeni obrazac PO-SD. Tada poreznjaci određuju konačnu cifru poreza jer su uvedeni razredi za paušaliste. Minimalno za plaćanje je 1560,00 kn poreza godišnje u 4 rate ako promet nije veći od 80.500.00 kn. Obavezno je plaćanje doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ako je osoba zaposlena plaća cca 4.200,00 kn godišnje, a ko nije mislim da su doprinosi cca 1.200,00 kn. Vrijedi za nositelja i članove OPG-a.
3. OPG u sustavu PDV-a - boli glava od papirologije. Mislim da oni moraju imati knjigovođu da bi preživjeli. Obavezno plaćaju doprinose za mirovinsko i zdravstveno, porez na dohodak ili dobit (po izboru ili veličini) na osnovu podataka iz poslovnih knjiga.
A što se tiče starih OPG-ova, mislim da će svi doći na red, ovisi o brzini i radinosti referenta.
Radi se na tome da OIB profunkcionira. Objedinjuju se svi podaci i ideja je da NETKO s pristupom tim podacima kad ukuca OIB vidi sve - imovinu, dugove, kazne, prekršaje, nevraćene knjige u knjižnicu... Možda bi bilo najbolje onima koji su u OPG-u, a nisu osigurani po drugoj osnovi i ne žele ili ne mogu plaćati mirovinsko i zdravstveno uzeti 70 kn biljega i ispisati se iz OPG-a dok je moguće jer (nije provjereno) će se isti plaćati retroaktivno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Znaju pravnici u mirovinskom drek (ja radim u mirovinskom). :icon_razz: Ako ideš u invalidsku nemožeš imat opg, obrt... sve ostale vrste mirovine su poželjne.
Treba nazvat 15 ljudi u poreznoj i uzet zlatnu sredinu.
Ovo po dohodku je istina, minimalna davanja su 5400kn šta te odrape od minimalnog paušala 12700kn.
Ovo da stari OPG-ovci ne plaćaju ništa mi je rekla rođakinja koja radi u poreznoj (ona ima opg i ne smije ništa dirat da nebi morala plačat) i njezina kolegica mi je rekla s obzirom da neću imat još prihoda da se samo prijavim u popis poreznih obveznika i da ću radit godišnju poreznu prijavu i davanja će mi bit manje od ovih 5400kn.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
Znaju pravnici u mirovinskom drek (ja radim u mirovinskom). :icon_razz: Ako ideš u invalidsku nemožeš imat opg, obrt... sve ostale vrste mirovine su poželjne.
Treba nazvat 15 ljudi u poreznoj i uzet zlatnu sredinu.
Ovo po dohodku je istina, minimalna davanja su 5400kn šta te odrape od minimalnog paušala 12700kn.
Ovo da stari OPG-ovci ne plaćaju ništa mi je rekla rođakinja koja radi u poreznoj (ona ima opg i ne smije ništa dirat da nebi morala plačat) i njezina kolegica mi je rekla s obzirom da neću imat još prihoda da se samo prijavim u popis poreznih obveznika i da ću radit godišnju poreznu prijavu i davanja će mi bit manje od ovih 5400kn.

hehe, moramo uspostaviti hot-line s tobom...ti ćeš prvi znat kad profunkcionira oib...:(rofl):
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
molim vas dali mi netko može pomoći, ovako stari je zaposlen ima prijavljen opg nije u sustavu pdv ove godine nije imamo nikakvih uplata na račun opg, išao je kod računovođe kaže da ima pravo na povrat porez oko 1500kn što mu uzimaju na plaći ali da nezna jel ima pravo na povrat zbog toga što ima otvoren opg koga pitam svi mi drugačije odgovore, hvala
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
registracija OPG-a

Ako pravo na povrat više plaćenog poreza proizlazi iz plaće (neredovite isplate, duže bolovanje, promjena osnovice i sl.) neka podnese poreznu prijavu,ali bitno je za oporezivanje status OPG-a.
Nije u sistemu PDV-a, znači da je registriran kao obveznik poreza na dohodak vodi jednostavne knjige i plaća porez po ostvarenom dohotku. Ako nije bilo dohotka - nema ništa na žiro računu za 2012. godinu znaći da nije bilo dohotka niti osnovice za porez, ali je obavezan podnijeti poreznu prijavu za OPG i u nju uključiti plaću. Ako porez plaća u paušalnom iznosu ne može za taj dio tražiti povrat poreza jer je to konačni obraćun - mislim da je paušalni porez cca 1.4500,00 kuna godišnje. Ako OPG nije ni u kakvom poreznom sistemu ne treba se uključivati u poreznu prijavu. Da nije došlo do kratkog spoja s knjigovođom, ovih 1.500,00 kuna povrata bi moglo biti baš s osnove paušalnog oporezivanja. Dajte više jnformacija o statusu OPG-a.:(yawn):
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Sory! Ispravak poruke - tipfeler paušalisti plaćaju cca 1.500,00 kn poreza godišnje. Kasno je pa ne zna ljevica što radi desnica. Postoji i opcija pregled poruke, zgodno zar ne :mur:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Kod mene je situacija slijedeća,imam otvoren OPG već duže vrijeme pa nisam obaveznik za nikakva davanja,ne primam nikakve poticaje i nemam nikakve uplate na žiro račun,do prije godinu sam radio u firmi i preko nje sam bio mirovinsko i zdravstveno osiguran,sad planiram uplaćivati za sebe doprinose tako da mi ide staž preko OPG-a,pošto su mi svi govorili ne diraj ništa u OPG sad po novom se mora plaćati,dobro da si to otvorio prije ,zanima me šta se mijenja u odnosu na prijašnje stanje i koja su to plaćanja osim mirovinskog i zdravstvenog osiguranja,jer ovima u uredima ne vjerujem ništa ,oni kažu jedno a poslije dobiješ rješenje u kojem piše sasvim druga stvar ,pa da se ne bi zeznuo molim odgovor ako je ko upućen
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ne znam što će biti sa doprinosima unazad godinu dana, jeste li bili na burzi kao nezaposlen-po novom zakonu iz 2011. nositelj i član OPG-a nemaju pravo na status nezaposlene osobe. Neki su morali vraćati naknade koje su primali s burze i još su im obračunali doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Najbolje pitati u svojoj agenciji za plaćanja u poljoprivredi. U mojoj (Zaprešić) su jako drage gospođe i hoće pomoći koliko mogu. Možda bi bilo najbolje zatvoriti stari OPG i otvoriti novi. Kod otvaranja novog OPG-a nezaposleni se mora obavezno prijaviti na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ako ne prelazite 80.500,00 kuna prometa godišnje ne morate ulaziti u sistem plaćanja poreza na dohodak, a granica za ulazak u PDV je 230.000,00 kn. Kod prometa se prati stanje žiro računa s osnove prodaje robe i primitka poticaja. Znači plaćate samo doprinose za mirovinsko i zdravstveno.http://poljoprivredni-forum.com/images/smilies/skype/(wasntme).gif
 

Najnoviji postovi

Na vrh