• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tako je, 6 i zadnja brosura kao sto sam vec napisao. Ovo od savjetodavne je samo informativni sazetak.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E pa,pravnica u našoj poreznoj upravi u Čakovcu očito ne zna svoj posao_Ona je meni tvrdila da ja moram za cijelu godinu plačati mirovinsko i zdravstveno po tisuću i pedeset kuna mjesečno.Ili je to možda točno,Jer veli da se poljoprivredna proizvodnja(izuzmem li izradu aranžmana) odvija cijele godine.Tako da bih tu imala 550 kuna svakoga mjeseca većih troškova.Bilo kako bilo,ja u paušal neću.Nekada se moglo uzeti paušal za mjesec dana,to je bilo tih tisuću pedeset kuna doprinosa plus porez na prijavljeni dohodak,a ona meni tvrdila da tako ne može,pa je listala knjige,pregledavala i na kraju zaključila kako sam rekla.A koga da drugoga pitam za savjet ako ne pravnicu na poreznoj upravi?Zar ne bi ona trebala biti ta koja će mi reći što i kako po zakonu moram raditi?I znati objasniti iz ovoga priručnika svaki zarez i tumačenje riječi koje su napisane.Imam taj priručnik i ja doma,i svega sam ge pročitala dva puta,ali sam zbog jedne jedine riječi u kontekstu otišla njoj na savjetovanje,i nakon savjetovanja sam ostala u nedoumici.
 
M

MOCO

Guest
doprinosi i predujam poreza na dohodak plaćaju se svaki mjesec a prema rješenju iz porezne

dolje je zvončica sve napisala, a ona se bolje razumije od mene :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Pašalci ne smiju godišnje prijeći ukupni iznos primitaka od 149.500,00 kuna. Svi koji u ovoj godini ostvare primitke veće od 80.500,00 kuna,(ovaj iznos odnosi se isključivo na poljoprivrednike), obveznici su poreza na dohodak. Osnovica kod paušalnog oporezivanja ovisi od ostvarenih primitaka u poslovnoj godini...

Godišnji paušalni dohodak utvrđuje se u iznosu od:

- 12.750,00 kn (ako je ukupni godišnji primitak do 85.000,00 kn), ili
- 17.250,00 kn (ako je ukupni godišnji primitak od 85.000,00 do 115.000,00 kn), ili
- 22.425,00 kn (ako je ukupni godišnji prihod od 115.000,00 do 149.500,00 kn).

Utvrđeni godišnji paušalni dohodak je i porezna osnovica za primjenu stopa poreza na dohodak (12%), te se obračunati porez uvećava za propisani prirez. U slučaju privremene obustave obavljanja obrta, paušalni porez na dohodak utvrđuje se razmjerno broju mjeseci obavljanja djelatnosti.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne moraju u poreznoj nista znat, nazalost. Ja jos nisam dobio tocan odgovor vezano za opg kao dopunsku djelatnost. Na poslu od kolegice koja radi kontrolu doprinosa za opg sam dobio jedan odgovor (nema pojma), u poreznoj upravi od referenta jedan a od sefa drugi, u jednoj ispostavi opet treci odgovor. Zakljucio sam da ni sami ne znaju i da je samo pitanje kako ce me tko odrapit a ako mi nece odgovarat cu se sam pozabavit i trazit najpovoljnije rjesenje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mogu samo potvrditi da se nešto mjenja u poreznoj. Sad kad idem na šalter po potvrdu o visini dohotka ne izdaju mi, već me šalju kod referenta od dopunske djelatnosti da mi on da total prihod. To prije nije bio slučaj. Također su ekstra ekstra ljubazni! Za ne povjerovati kao i ažurnost. Svaka pohvala! U ponedjeljak idem ponovo, nešto mi nije jasno oko fiskalizacije. Pa ću vidjeti jel i drugi referent tako ljubazan.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Mogu samo potvrditi da se nešto mjenja u poreznoj. Sad kad idem na šalter po potvrdu o visini dohotka ne izdaju mi, već me šalju kod referenta od dopunske djelatnosti da mi on da total prihod. To prije nije bio slučaj. Također su ekstra ekstra ljubazni! Za ne povjerovati kao i ažurnost. Svaka pohvala! U ponedjeljak idem ponovo, nešto mi nije jasno oko fiskalizacije. Pa ću vidjeti jel i drugi referent tako ljubazan.

Da, na snazi je Etički kodeks državnih službenika....ne znam kako je kod vas, ali kod nas je na šalteru upozorenje kako se državni službenik treba odnositi prema strankama...pošto sam često s njima u kontaktu, primijetila sam još prošle godine da se dosta toga promijenilo, nabolje...nema više arogancije, dočekaju me sa smješkom...a ja im uzvratim:)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Etički kodeks državnih službenika

:(rofl)::(rofl)::(rofl)::(rofl)::(rofl)::(rofl):

Mrtvo slovo na papiru. To postoji desetljećima samo šta su naziv promijenili. Daj toga šta je bezobrazan tuži šefu, još ćeš dobit s nogom u guzicu od nekih.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Jesam lijepo potrošio vrijeme i stavio gore link, 6 brošura i zadnja brošura, sve piše u najmanje detalje.

Ne razumijem pitanje

Cijenimo mi tvoje vrijeme...bar onoliko koliko ti cijenis nase ;)

Dakle pitanje o 12700 je samo matematicke prirode...profesionalna deformacija...127 je prost br. i tesko ga je "spojiti" uz neki izracun koji je temeljen na postotcima i sl...a sto je vecina uredbi u poreznom sustavu.
Dakle..mene je zanimalo zasto je uvedena bas ta granica ako su svi ostali izracuni temeljeni na linearnoj zavisnosti varijabli? npr..postotak od z % za ukupni iznos od xy je a...
Druga konstatacija jest vezana uz to sto u brosurama se pojavljuje iznos 12750 kn...dakle mene samo zanima tocan iznos...
Poreznici su precizni..moramo biti i mi.
Hvala za dosadasnji trud....pitanja jos slijede :)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Opet krivo. :)

Ako ulaziš u sustav poreza na dohodak a nećeš imati prihoda te godine onda tražiš paušalno oporezivanje. Trosak na to je oko 6000kn, porez i doprinosi.
U sustav poreza na dohodak moras u roku 8 dana od pocetka obavljanja poljoprivrede ili primitka vise od 48 tisuca kn izravnih placanja.
Penzići ne plaćaju ništa dok ne prelaze paušal, osim invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti.

Ljudi su masovno otvarali opg i uclanjivali clanove kucanstva jer nisu bili informirani. Sad postepeno dobivaju rjesenja (racune) za doprinose za protekla razdoblja i padaju u nesvjest. Ako i ne plate sada, jednog dana nece moc u mirovinu ako to ne podmire, a dug ce samo rast...
Ne znam kako se to rjesava ali svakih par mjeseci dobimo nesto tih rjesenja i onda ljudi odjavljuju sve clanove opg-a osim nositelja.
Ljudi koji sada otvaraju opg svi moraju placat doprinose, stari opg-i jos ne ali se to sredjuje polako pa ce morat i oni.

Citiram u cijelosti jer je vazno!
Naveo si da ljudi "odjavljuju sve clanove opg-a osim nositelja"
Konkretno pitanje...Ako je nositelj penzic,a prijavljeni clan uz njega nije penzic(recimo clan obitelji - ne znam da li je vazno da je i nezaposlen) da li opg podlijeze bilo kojem obliku poreza ili ostalih davanja?
thx
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Citiram u cijelosti jer je vazno!
Naveo si da ljudi "odjavljuju sve clanove opg-a osim nositelja"
Konkretno pitanje...Ako je nositelj penzic,a prijavljeni clan uz njega nije penzic(recimo clan obitelji - ne znam da li je vazno da je i nezaposlen) da li opg podlijeze bilo kojem obliku poreza ili ostalih davanja?
thx

OPG koji u poslovnoj godini ne prelazi 80.500,00 ukupnih primitaka, nije dužan biti u sustavu poreza na dohodak, niti paušalno. Ako je u sustavu, nositelj može biti umirovljenik, više ne plaća doprinose, ali mu se mirovina pribraja ukupnim prihodima na kraju poslovne godine i prema dohotku se izračunava porezna osnovica. Članovi opg-a po novom svi moraju plaćati mirovinsko i zdravstveno, član opg-a ne može istovremeno biti na burzi i voditi se kao nezaposlena osoba.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Konkretno pitanje...Ako je nositelj penzic,a prijavljeni clan uz njega nije penzic(recimo clan obitelji - ne znam da li je vazno da je i nezaposlen) da li opg podlijeze bilo kojem obliku poreza ili ostalih davanja?

Zvončica se krivo izrazila, ne možeš biti istovremeno nezaposlen i član OPG-a. Kao što je rekla, svi članovi sada plaćaju doprinose i porez osim penzića do određene cifre.

OPG koji u poslovnoj godini ne prelazi 80.500,00 ukupnih primitaka, nije dužan biti u sustavu poreza na dohodak, niti paušalno

Nego? Meni su rekli ako nema prihoda ( npr. trajni nasadi) prijavljuje se (OPG) u sustav poreznih obveznika pa radi godišnju poreznu prijavu (ispada povoljnije od paušala).

[QUOTEOvo "umirovljenik" odnosi se na starosnu poljoprivrednu mirovinu.][/QUOTE]

Šta nije za sve mirovine isto osim invalidske zbog profesionalne nesposobnosti za rad?
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Zvončica se krivo izrazila, ne možeš biti istovremeno nezaposlen i član OPG-a. Kao što je rekla, svi članovi sada plaćaju doprinose i porez osim penzića do određene cifre.



Nego? Meni su rekli ako nema prihoda ( npr. trajni nasadi) prijavljuje se (OPG) u sustav poreznih obveznika pa radi godišnju poreznu prijavu (ispada povoljnije od paušala).

[QUOTEOvo "umirovljenik" odnosi se na starosnu poljoprivrednu mirovinu.]

Šta nije za sve mirovine isto osim invalidske zbog profesionalne nesposobnosti za rad?[/QUOTE]

Da, moja greška, lapsus lingua.

OPG otvoreni do studenog 2010. zakonodavac još uvijek ostavlja na miru, pa članovi još uvijek ne moraju plaćati doprinose. Ali, i to je samo pitanje vremena.

Zašto bi morao u RPO ako ne ostvaruješ zakonom propisane prihode? Naravno da uvijek možeš dobrovoljno i onda biraš paušalno oporezivanje ili na temelju poslovnih knjiga...ali se točno zna prag ostvarenih poticaja ili primitaka za ulazak u porezni sustav.

Što se mirovina tiče, za starosnu poljoprivrednu mirovinu sam 100% sigurna, za ostale nisam. Mnogi su iskoristili da im umirovljenik može biti nositelj, i bojim se da ni to neće dugo biti aktualno...

Invalidska mirovina može biti zbog opće nesposobnosti i profesionalna, kod opće nesposobnosti mirovina ide i nema plaćanja doprinosa, kod profesionalne mirovina se umanjuje za 50% i plaćaju se doprinosi.
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Pozdrav dali netko zna kolika su davanja za mirovinsko zdravstveno osiguranje za opg koji nije u sustavu pdv ? hvala
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Koje su to gluposti, dakle ako si zaposlen možeš još plus toga radit zemlju i imat OPG, a ako si nezaposlen moraš plaćat mirovinsko i zdravstveno, odakle da to plaća onaj koji je nezaposlen. Također ako odjavljuješ članove traže po članu 70 kuna, a kad se upisivalo bilo besplatno, ja ću im ostavit ovako kako je pa nek rade što hoće.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Koje su to gluposti, dakle ako si zaposlen možeš još plus toga radit zemlju i imat OPG, a ako si nezaposlen moraš plaćat mirovinsko i zdravstveno, odakle da to plaća onaj koji je nezaposlen. Također ako odjavljuješ članove traže po članu 70 kuna, a kad se upisivalo bilo besplatno, ja ću im ostavit ovako kako je pa nek rade što hoće.

pa valjda od nekakvog prihoda OPG-a ne otvara se OPG s pol rali zemlje mada i može ali onda to treba biti stvarno unosna proizvodnja
 

Najnoviji postovi

Na vrh