• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Ma mene zanima najviše radi koza jer sam ćuo da je poticaj po kozi 100 kuna i po jaretu 200 kuna pa me zanima
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Dali je po novom za prijavu OPG-a potrebna poljoprivredna škola ili to još uvijek nije stupilo na snagu?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
imam svoje hektar obradive površine, a u mogućnosti sam uzeti još oko 3ha za nula kuna, samo da radim...
nemam opg, ali imam onu zelenu karticu gospodarstva(inače se bavim uzojem pilića za klanje)...
dali ja mogu ostvariti poticaj ako obrađujem tih cca 4ha, a nemam opg?
jel upadam u sustav pdv-a?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nije jasno kakva je to kartica, a da se nema OPG ? Pa kako pilice prodajes?
Poticj mozes dobiti jedino ako je zemlja formalno u tvom posjedu (vlasnistvo ili ugovor o zakupu). Naravno, preduvjet jest OPG, obr ili firmaU PDV moras uci ako ti je godisnji promet, cini mi se, veci od 70.000 kn.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Smiljan kaže:
Nije jasno kakva je to kartica, a da se nema OPG ? Pa kako pilice prodajes?
Poticj mozes dobiti jedino ako je zemlja formalno u tvom posjedu (vlasnistvo ili ugovor o zakupu). Naravno, preduvjet jest OPG, obr ili firmaU PDV moras uci ako ti je godisnji promet, cini mi se, veci od 70.000 kn.

identifikacijska kartica gospodarstva- tak piše na njoj..
i broj s kartice se upisuje u putovnicu kada pilići idu od mene(u klaonicu)...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Evo da se i ja pohvalim,nakon dugo vremena predao sam papire za registraciju OPG-a,te odmah mogu odgovoriti na pitanje da netreba nikakva poljoprivredna skola da bi se registrirao OPG,jer ja nemam poljoprivrednu skolu i nitko nista nije pitao!
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Smiljan kaže:
pa to ti je broj OPG-a.
a šta sad, ja onda znači imam otvoren OPG?
nit mi je ko šta rekao, niti došao k meni, nikakva inspekcija, nitko ko bi mi rekao nešto, samo mi je ta kartica jednom došla poštom i to je sve, služi mi samo za upis JIBG-a u putovnicu kada mi pilići odlaze na klanje...
jel imam ja kakve koristi od nje?
jel ima neka stranica da malo pročitam o tome?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
@ Smiljan griješiš,nije to broj OPG-a

Mrki88 ne nemaš otvoren OPG

To ti je identifikacijcka kartica gospodarstva koja ima svaka kuča na selu,iliti svaka kuča koja ima i 1 hektar zemlje.
Korist? Jedino što ti je koristno je taj broj sa te kartice...
IMa stranica od ministarstva pa tamo pitaj.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
moguce da grijesim, ali ... ako je zelena kartica i ako ima broj to mora da je u nekom upisniku upisano, a ja znam jedino za OPG.....to su prije radile zupanijske/gradske sluzbe za poljoprivredu, a pod zadnje je to sve preslo u Agenciju za placanje.. uglavnom, da, najbolji savjet je nazvati i pitati i ovdje napisati sto su odgovorili. I jos jedan savjet, ako posumnjas da onaj/ona s kojom razgovaras nije 100% siguran sto prica nazvati jos koji put ... nazalost, moje je iskustvo takvo da se nerjetko dobiju i krive informacije ako se ne provjere na vise mjesta...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
evo, našao sam nešto..

Identifikacijsku karticu gospodarstva potrebno je imati kod:
1.-narudžbe ušnih markica za označavanje domaćih životinja
2.-narudžbe potrebne dokumentacije za sustav označavanja
3.- označavanja domaćih životinja
4.- prometa domaćim životinjama
5.- nadzora gospodarstva od strane nadležnih inspekcija i dr. ovlaštenih osoba
6.- u svim drugim slučajevima u kojima to zatraži ovlaštena osoba

znači, služi uglavnom za trgovinu domaćim životinjama..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
ma da, ali ta kartica je, kako reci, posljedica upisa negdje. Jer ako postoji kartica gospodarstva, postoji i gospodarstvo. Dali je to Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) ili nesto drugo ne znam.
Ako jest, nebi trebao biti problem "dodati" i zemlju, upisati je u Arcod i traziti poticaje ....
Jel' dobivas plavi dizel?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Smiljan kaže:
ma da, ali ta kartica je, kako reci, posljedica upisa negdje. Jer ako postoji kartica gospodarstva, postoji i gospodarstvo. Dali je to Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) ili nesto drugo ne znam.
Ako jest, nebi trebao biti problem "dodati" i zemlju, upisati je u Arcod i traziti poticaje ....
Jel' dobivas plavi dizel?

neznam ni ja, pod naziv gospodarstva piše ime moje mame, no ona je i prije sve vodila tako da je automatski kartica došla na njeno ime...
ne dobivam plavi, nemam na šta( pilići), a i imam svoje zemlje obrađive oko1ha, neznam ni jel to dovoljno za dobit plavi?
budem provjerio putem telefona da vidim šta i kako dalje, pa ću napisati ovdje šta pametno kažu...

P:S.- "sva gospodarstva moraju biti upisana u registar farmi,.. za gospodarstva upisana u registar farmi hr.stočarski centar izdaje IK-gospodarstva.. IK-gospodarstva temeljni je dokument i preduvijet za sustav obveznog označavanja životinja i praćenja njihova prijemještanja.."
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
sto nije to kartica od Hrvatskog stočarskog saveza?to imam i ja!i dosao mi je veterinar pa mi je upisivao u neke formulare brokčano stanje zivotinja i te stvari,vec sam zaboravio sto sve tocno je upisivao!
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
komer kaže:
sto nije to kartica od Hrvatskog stočarskog saveza?to imam i ja!i dosao mi je veterinar pa mi je upisivao u neke formulare brokčano stanje zivotinja i te stvari,vec sam zaboravio sto sve tocno je upisivao!

je pa da, za to i meni služi, ništa više...

pitanje- ajde da otvorim opg, znači dobio bih pravo na plavi dizel i poticaj za sijanje. a jel bi ja trebao davati državi?
mislim, pošto će to biti za početak max. 3ha zemlje, jel bih dobio ili izgubio otvaranjem opg-a?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
vec sam zaboravio, a i dugo nisam pratio propise (a to kod nas ako ne readis 6 mjeseci kao da nista i neznas), stoga ovo sto pisem treba provjeriti.
Samom registracijom OPG-a se ne ulazi u nikakve obaveze (osim mozda u buducnosti clanarine za poljoprivrednu komoru). Ako su poticaji manji od 12.000 kuna godisnje ne treba biti ni u kakavom sustavu poreza, a sa 3Ha zemlje se ne moze preci taj limit tako da ja osobno ne vidim problem, no kao sto rekoh, uzeti sa rezervom i provjeriti na vise mjesta jer se kod nas zakoni i raznorazne (cesto vrlo tesko shvatljive) uredbe mijenjaju kako se kome digne .... pogled u nebesa ...
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Zanima me koja je otprilike procedura registracije OPG-a i koje sve papire treba prikupiti, zanima me ova varijanta sa poticajima ispod 12.000 kn odnosno registracija OPG-a da se ne ulazi u sustav PDV-a niti sustav poreza na dohodak! Još nisam na čisto dali se sve to isplati raditi za tu siću od poticaja koji ne stižu na vrijeme ili stižu u gnojivu ili svakako, a s druge strane stoji država koja će većinu toga novca uzeti natrag na ovaj ili onaj način kroz poreze, kazne za gorivo i slične metode. :scratch :mad: Znam da se propisi vrlo brzo mjenjaju i da je teško biti upućen u sve to ali ako netko zna barem približno neke novije informacije bio bih zahvalan!
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
odeš u knjižaru kupiš zahtjev za poloprivredni upisnik,trebaš iz katastra izvod di se vide parcele u tvom posjedu i odeš u svoj poljoprivredni ured i to predaš i to ti je to.
a poticje možeš do nekih 20000kn ostvarit da nisi nigdje da tak velim nit ni u jedan sustav nemoraš.dobiš plavu naftu svoj proizvod možeš prodat svakom,dučanu,mesaru itd.naravno trebaš prijavit kaj delaš,krave,svinje il kaj več.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
a mozes sam svoje proizvode legalno prodavati na trznici sto bez OPG-a nije moguce
(dodatak na danielsovo: i treba mislim nekih 50kn biljega.)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
po novom ako proizvodiš voće ,povrće ili grožđe moraš biti i u upisniku trgovaca voćem i povrćem
 

Najnoviji postovi

Na vrh