• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Dobro došli u polusvijet zemlje čudesa. ja se sa vjetrenjačama borim dvadesetak godini i želim vam puno sreće i i uspjeha u svim budući borbama sa sedmoglavim čudovištima ( administracijom i dr. )ali što je i najtragičnije nisu ni oni previše krivi jer se zakoni i pravilnici mijenjaju takvom brzinom da to i kompjuteri teško prate.

možda vam djelujem malo pesimistično u komentarima, ali več sam pomalo umoran od toga svega.

problemi koje navodite su sitni jer pravi dolaze kad vam počnu novce uzimati ( za sada su đepovi čitavi i samo malo vam živce testiraju ). sad vidite zbog čega smo 105 na svijetu po poslovnosti ( a naši političari nas iz dana u dan uvjeravaju da to nije istina , da smo mi superdržava sa superreformama i super uvjetima za sve oblike poslovanja ) ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Danas ništa nisam napravio. Naravno da potvrda nije stigla, gospođa mi predložila da odem na šalter i da se upucavam da mi to odrade :) Bio sam 40-ti na redu pa mi se nje dalo čekati. Idem ja ipak još i sutra pa valjda će se to odraditi :|
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
ja sam promjenio prebivaliste,ali nisma dobio novu osobnu iskaznicu,da li mogu sa onom privremenom dokazati da sma promjenio prebivaliste te registrirati OPG?kud moram ici,s obzirom da sam zaposlen i OPG mi je dodatna djelatnost(nebi si uplacivao mirovinsko,barem zasada dok ne krenem na bolje),mislim nemoram ici u mirnovnsko itd?gdje prijavljujem OPG u sustav PDV-a?u poreznoj upravi?kolko košta izrada žiga?da li postoji neka procedura za izradu žiga?da li "ugovor o davanju zemlje na koristenje" moze biti napisan na računalu i potpisuju se svi vezani uz zemlju te ovjeriti kod biljeznika ili morma neki poseban ugovor imati?da li odmah otici kod knjigovođe ili cekati do nekog prvog računa?
hvala
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Žig ti je najlakše izraditi. Cijena je oko 150 kn. Naravno neće ti izraditi žig na lijep eoči ;) Moraš im pokazati rješenje (pošto nećeš biti u sustavu PDVa) inaće bi morao pokazati jednu drugu potvrdu. Ako radiš, nigdje ne lutaš, odeš samo jedan dan u općinu i dalje će ti oni sve reći. Trebaš osobnu zbog brojeva, trebaš gruntovni izvod, katastarski i biljege. Ili ugovor o zakupu poljoprivrednog zemljišta. Jednostavno je to otvoriti :mrgreen: Ugovor o zakupu ti je Smiljan postao tu na forumu, ne moraš mislim ići ni kod bilježnika, ali to provjeri. Samo pitaj :mrgreen:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Kontam kaže:
Žig ti je najlakše izraditi. Cijena je oko 150 kn. Naravno neće ti izraditi žig na lijep eoči ;)


kontam kolko trebaš žigova na lijepe oči ( samo usluga neće biti 150 kn ). naravno bez papira ??
ps: indexs.hr
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
OPG registriras u lokalnom (gradskom) uredu za poljoprivredu. Treba ti osobna (vjerujem da ova potvrda, privremena osobna prolazi, ali to provjeri), dokument na kojem imas JMBG, katastarski izvodi (moze proci i gruntovni izvadak) za zemlju koju upisujes i ugovor o zakupu ovjeren kod biljeznika. Ugovor o zakupu kod biljeznika mora ovjeriti (odnosno, ovjerava se potpis) onaj koji daje zemlju u zakup. Zakupoprimac (odnosno ti) i ne mora ici kod biljeznika vec moze prethodno potpisati, a zakupodavac mora kod biljeznika potpisati. Ovjera potpisa kosta oko 50kn. Jedan primjerak ostaje kod biljeznika, a drugi se vraca stranci. Medjutim, da bi jedan primjerak ti dobio, a drugi zakupodavac treba odmah kod biljeznika napraviti ovjerenu kopiju (svaka kosta dodatnih cca 50 kn). Obavezno si napravi jos jednu ovjerenu kopiju koju ces ostaviti kad otvaras OPG, a da i kod tebe ostane ovjerena kopija. Dakle, ugovor moras imati u barem 4 primjerka (biljezniku, zakupodavcu, zakupoprimcu, OPG) i ukupno prica kosta oko 150kn
Kad otvaras OPG ulokalnom uredu za poljoprivredu odmah trazi da ti izdaju rjesenje (50 kn) o svrstavanju gospodarstva po nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti jer ti taj broj treba kad otvaras poslovni ziro racun u banci. Za otvaranje racuna u banci ti treba zig, kojega radis sam sa ova dva rjesenja.

Ovo sa nacionalnom klasifikaciji djelatnosti sam ranije vec opisao
Smiljan kaže:
Da, tocno si opisao komplikacije koje postoje, a koje se uz malo dobre volje svih sluzbi (i to odozgo nagore, sa naglaskom na one gore) mogu vrlo lako rijesiti.
U cemu je kvaka 22 :) Odgovor sam nasao sasvim slucajno kad su mene, pred par mjeseci, poceli ovako setati. Tvrdoglav kakav jesam (a i nesto znam o toj problematici) nisam se samo zadovoljavao da odem u sobu tu i tu i napravim to i to nego sam pitao "A zasto?" i onda mi je nakon jedne rasprave sluzbenik, nasavsi se u situaciji da mi ne moze odgovoriti na pitanje se sjetio "Samo malo, imam u ladici nekakvi naputak". Usput, sluzbenikje bio vrlo ljubazan i stvarno je zelio pomoci, ali nije ni njima lako Nakon vesekratnog zajednickog citanja naputka zakljucak je slijedeci :
kad se upisujes u upisnk polj. gospodarstava (OPG) dobijes maticni broj OPG-a i taj ti je broj dovoljan za sve stvari koje se rade sa Ministarstvom poljoprivrede (poticaji, kapitalna, plavi diesel). Medjutim, ako zelis otvoriti poslovni ziro racun, banke takav racun ne mogu otvoriti bez broja koji oznacava nacionalnu klasifikaciju djelatnosti ( tko zna zbog cega. To mi je nepoznanica do danasnjeg dana) i to je taj broj kojega sad ponovnou moras traziti sa ovih 40 kn da ti ga izda Ministarstvo poljoprivrede.Sa tim brojem ides u banku i otvaras poslovni ziro racun i radis zig (e sad kojim redosljedom ne znam 100%, pretpostavljam prvo zig a onda racun posto u banci treba zig na potpisnom kartonu)

kao sto se moze zakljuciti, da su oni koji su definirali OPG upisnik zamislili da bi trebalo imati i, vrlo logicno 8) , klasifikaciju djelatnosti sve te gungule nebi ni bilo.

Rjesenja o upisu OPG-a nosis u poreznu upravu gdje trazis da te upisu u registar obveznika PDV-a, gdje isto tako dobijes potvrdu da si se prijavio u PDV. I to je to. Kod prijave u upisnik obveznika PDV-a mozes birati hoces li raditi tromjesecne izvjestaje ili mjesecne. Ugrubo, prednost mjesecnog nacina je da, ako imas povrat, taj povrat dobivas mjesecno, ali moras svaki mjesec raditi prijavu PDV-a (oni to zovu "pedeve obrazac") dok kod tromjesnog imas prednost da "pedeve obrazac" predajes po periodima od tri mjeseca (manje papirologie) ali onda ti se moze desiti da povrat cekas malo vise. PDV periodi su kalendarska tromjesjecja (sijecanj-ozujak, travanj-lipanj, srpanj-rujan, listopad-prosinac) i pdve obrazac moras predati do kraja slijedecg mjeseca (za prvo tromjesjecje do kraja travnja, drugo do kraja srpnja, trece do kraja listopada, cetvrto do kraja sijecnja), a oni isplacju PDV povrat za jedno mjesec dana. Tako da ti se moze desiti ako si neku vecu stvar kupio (datum racuna, a ne kad si dao novce, ako si placao avansno) npr. 15. sijecnja i to ti je prvo tromjesjecje za kojega PDV obrazac predajes u travnju, a povrat dobivas npr. u svibnju (cekas prakticki 4 mjeseca). Mozes se i sa time "igrati" da si planiras vece kupovine potkraj perioda da manje vremena cekas povrat. Kod mjesecnog PDV-a maksimalno cekas, ajmo reci, dva mjeseca.

Off topic
Kad sam se vec raspisao ;) :) da malo oftopicarim :) da napisem sto moras imati na racunu (R1 ili R2 kojega trazis od dobavljaca) da bi mogao traziti povrat placenog PDV-a (pise u zakonu i pravilniku o PDV-u):
-datum
-tvoj maticni broj (JMBG posto preznjaci tebe, a ne OPG vode kao obveznika)
-maticni broj dobvljaca
-iznos racuna bez PDV-a
- iznos PDV-a
Isto tako racun dobavljaca mora biti placen tako da te poreznjaci mogu traziti dokaz da je racun placen: npr. kopiju naloga iz banke, a mene su za stvari kupljene karticom trazili potvrdu o uplati racuna karticarske kuce. Osobno smatram da je to bezveze, ali sto mogu, oni trazili ja donio ;) .
Stvari do ukupne vrijednosti do 5.000kn mozes kupovati i gotovinom, sve preko mora ici preko banke.
Kraj off-topica
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
e super,svaka cast:)
daj mi jos reci,jel mogu ja sa svojim novcima(privatnim),ne sa računa od opg-a,kupovat stvari za opg na r1?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Rjesenja o upisu OPG-a nosis u poreznu upravu gdje trazis da te upisu u registar obveznika PDV-a, gdje isto tako dobijes potvrdu da si se prijavio u PDV.


Ovo nije točno!! Pisao sam kako sam prošao. Prvo moraš otići u poreznu i dobiti zadatak. Sastoji se o popunjavanja nekih obrazaca koje ćeš kupiti u narodnim novinama ili knjižarama, zatim moraš naći osobu koja će ti voditi papire i potpisati izjavu da će ti oni vodit, onda kompletnu dokumentaciju nosiš u poreznu. Sutradan dobiš potvrdu. I sa tom potvrdom i ostalim paiprima ideš predati zahtjev u za OPG :mrgreen:

Komer možeš kupovati, ali ti račun ne smije prelaziti 5000 kn. Za veće račune moraš praviti pozajmicu OPGu.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Rjesenja o upisu OPG-a nosis u poreznu upravu gdje trazis da te upisu u registar obveznika PDV-a, gdje isto tako dobijes potvrdu da si se prijavio u PDV.


Ovo nije točno!! Pisao sam kako sam prošao. Prvo moraš otići u poreznu i dobiti zadatak. Sastoji se o popunjavanja nekih obrazaca koje ćeš kupiti u narodnim novinama ili knjižarama, zatim moraš naći osobu koja će ti voditi papire i potpisati izjavu da će ti oni vodit, onda kompletnu dokumentaciju nosiš u poreznu. Sutradan dobiš potvrdu. I sa tom potvrdom i ostalim paiprima ideš predati zahtjev u za OPG :mrgreen:
Ocito poreznjaci kod tebe i kod mene rade po drukcijim procedurama, kao da smo u drugim drzavama .. :(
Nesto ne stima kod tvoje price. Tvoji poreznjaci, lagano mi se cini, nesto nisu shvatili. Kako te mogu ubaciti u PDV sustav, a da prethodno nisi osnovao OPG, odnosno dobio maticni broj OPG-a upisnika koji se vodi kod Ministarstva poljoprivrede i gorespomenuti broj djelatnosti? I dalje tvrdim da prvo moras osnovati OPG, a tek onda taj OPG, odnosno sebe kao nositelja OPG-a, prijaviti u porezni sustav. Ne vidim logike da je obratno posto ove koji upisuju u OPG upisnik (Ministarstvo poljoprivrede) apsolutno ne zanima jesi li ili nisi upisan u upisnik obveznika PDV-a (upisnik koji se vodi kod Ministarstvo financija), a Ministarstvo financija ipak mora znati koga (i sto) upisuje u PDV sustav. No, nebitno, nazalost. Kako pojedini sluzbenik svira tako ti moras plesati,jer to su ipak stvari koje su rjesive (sto bi rekao kobac, ne kostaju nista osim malo vremena i cipela).
Ovo za osobu koja ce raditi knjigovodstvo je, rekao bih, dosta logicno (ja taj korak nisam imao posto planiram sam sebi , za sada, voditi knjigovodstvo)

Komer možeš kupovati, ali ti račun ne smije prelaziti 5000 kn. Za veće račune moraš praviti pozajmicu OPGu.
Tako je. I placati bezgotovinski preko banke sve iznose vece od 5000kn (a mozes i manje iznose placati bezgotovinski, naravno). Jos jedna stvar u vezi pozajmice kojom prebacujes novce sa svog privatnog tekuceg ili gotovinu na ziro racun. Na nalogu u banci mora pisati "pozajmica" a ne npr "polog utrska" sto su bankari koji ti zele izaci u susret skloni preporuciti jer je za ovo drugo nesto manja bankarska provizija. Ustedis koju kunu kod provizije banke, a onda imas problema kod porezanjaka (i tu su poreznjaci u pravu).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Najmanji problem. Jedini nacin da nam svima bude lakse je razmjena informacija i iskustava.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Smiljan nemreš otvoriti OPG u sustavu PDV, ako si dužan državi, možda zato prvo moraš ići u poreznu ;) Meni je ova u poreznoj čak tražila rješenje od ministarstva da smijem imati voćnjak i baviti se sa tim ;) No dobro da mi je onaj u savjetodavnoj rekao da se to izbacilo ;) Inaće bi ona mene čušnula u drugi plan ;)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
da li se u sustav PDV-a moze uci bez obzira na datum?negdje su se spominjali datumi za tekucu godinu do kad se moze upisati?
da li mogu navesti da cu si sam voditi knjige?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nema veze datum, onaj dan kad dobiješ potvrdu o sustavu PDVa taj ti je i početak OPGa. Čudno ali tako je. Vjerovatno možeš sam voditi knjige, ali... 200 kn + pdv košta vođenje kod obrtničkog servisa. Oni prate zakone, javljaju ti novitete, tako da...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
ma nije problem za knjigovodstvo,frendica studira ekonomiju i s njom sam dogovorio da mi vodi knjige,ali posto nema zavrsen faks nemoze se potpisati da oan vodi knjige pa cu sebe potpisivati...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Smiljan nemreš otvoriti OPG u sustavu PDV, ako si dužan državi, možda zato prvo moraš ići u poreznu ;) Meni je ova u poreznoj čak tražila rješenje od ministarstva da smijem imati voćnjak i baviti se sa tim ;) No dobro da mi je onaj u savjetodavnoj rekao da se to izbacilo ;) Inaće bi ona mene čušnula u drugi plan ;)

Ono ;) :) papir da si psihofizicki sposoban :lol:

@komer, mozes formalno sam sebi voditi knjige
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
u poreznoj isto rijesavam porez na dohodak?da li se ulaskom u sustav pdva postaje i obveznik poreza na dohodak ili je to posebna prica?da li uci u sustav poreza na dohodak?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, u poreznoj rejsavas i porez na dohodak, kod istog refernta. E sad, dali se moze biti u PDV-u, a ne biti u porezu na dohodak ... :scratch nisam siguran, ali mislim da ne mozes, odnosno ako ulazis u PDV moras uci ili u dohodak ili u dobit
 

Najnoviji postovi

Na vrh