• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Registracija prikolice

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,242
bilježnika ne mora biti briga kaj ja ovjeravam...ja mogu dati i izmišljen ugovor ako ja tražim samo ovjeru toga...razgovaramo hipotetski..
a ovo sve kaj @ZJ nabraja je ono kaj treba kod eventualne kasnije registracije vozila da bi mogel vlasništvo prenesti na sebe...

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

(1) Vlasništvo pokretne stvari stječe se predajom te stvari stjecatelju u samostalan posjed na temelju valjano očitovane volje dotadašnjega vlasnika usmjerene na to da njegovo vlasništvo prijeđe na stjecatelja, ako zakonom nije određeno drukčije.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,543
Kupoprodajnim ugovorom ja u MUPu ne mogu traktor prepisati na sebe da sam vlasnik a traktor recimo nije tehnički ispravan i nemogu ga registrirati a ni postati službeno vlasnik
 
  • Like
Reactions: ZJ

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,242
vrtimo se oko iste stvari...
ako želiš kupiti traktor prenijeti na sebe i registrirati ga onda sve obavljaš na tehničkom...i taj postupak je pojednostavljen jer dođeš sa popunjenim kupoprodajnim ugovorom kojeg nije potrebno prethodno ovjeravati nego se aposlutno sve riješi na tehničkom...
ZJ govori o slučaju kad on ne želi registrirati to vozilo...u tom slučaju radiš ovaj tzv. fiktivni ugovor koji ovjeriš kod bilježnika da imaš dokaz da si ti to kupio ali s tim dalje ne radiš ništa...a ako se vozilo nebre registrirati onda ono nema knjižicu di piše tko je vlasnik tog vozila..
s ovim da sve riješiš na tehničkom su po meni željeli na neki način natjerati da se sva vozila koja se prodaju moraju registrirat..
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,543
Ali ja hoču biti službeno vlasnik sa brojem šasije u MUPu da ga nedaj bože neko od prijašnjeg vlasnika netko zaplijeni ili zagubimo kupoprodajni u govor.
U stanici za tehnički i u MUPu kažu nemože morate napraviti tehnički i tu nastaje problem o kojem priča ZJ
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vrtimo se oko iste stvari...
ako želiš kupiti traktor prenijeti na sebe i registrirati ga onda sve obavljaš na tehničkom...i taj postupak je pojednostavljen jer dođeš sa popunjenim kupoprodajnim ugovorom kojeg nije potrebno prethodno ovjeravati nego se aposlutno sve riješi na tehničkom...
ZJ govori o slučaju kad on ne želi registrirati to vozilo...u tom slučaju radiš ovaj tzv. fiktivni ugovor koji ovjeriš kod bilježnika da imaš dokaz da si ti to kupio ali s tim dalje ne radiš ništa...a ako se vozilo nebre registrirati onda ono nema knjižicu di piše tko je vlasnik tog vozila..
s ovim da sve riješiš na tehničkom su po meni željeli na neki način natjerati da se sva vozila koja se prodaju moraju registrirat..
je u pravu si ,


da ti ne ponavljam iste stvar
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Prijenos vlasništva je jedna stvar, registracija sasvim druga. To mora biti odvojeno, jer jedno nikak ne podrazumijeva drugo, kak je i prije bilo.
Kupiš neispravni traktor dođeš na tehnički i onda ga nemreš prenesti u svoje vlasništvo, jer ga nemreš registrirati radi neispravnosti. Jel to normalno? Meni nije.
Registriral ga budeš za godinu, dvije ili 10 ili nikad, svejedno.
A sve to vrijeme je u vlasništvu nekog drugog (očito bez obzira na ugovor, jer prometna dozvola stoji na bivšeg vlasnika). Odlučiš da ga nećeš popravljati, jer ti se ne isplati, najdeš nekoga tko bi ga kupil, ali ga niti on nemre prenesti jer niti ti vlasnik. Koji idiot se toga dosjetil?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
U BiH, postoje dva dokumenta, jedan o vlasništvu vozila i drugi o registraciji. Prilikom promjene vlasništva sa ugovorom stari vlasnik odjavi vozilo I prenese na novog vlasnika. I to se upisuje u potvrdu o vlasništvu, to se može ponoviti više puta, čak i da je istekla registracija. Kad istekne registracija u roku od 30 dana vlasnik je dužan da je obnovi ili da vrati tablice i potvrdu o registraciji. Vlasničko prvao ostaje ali je u tom slučaju vozilo ne(može) da učestvuje u saobraćaju ( neregistrovano). Registracija na tehničkom naravno, ugovor u osiguranju ili u nekoj agenciji za prepis vozila. Znači dve odvojene radnje.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,242
@ZJ definitivno se slazem da nije dobro sve to definirano...kao sto sam.prije napisao, netko je zamislio to zato jer htjeli sve natjerat da dodu na registraciju...ali nekad to nije moguce...

@smilan pa to je i logicno da tako bude...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
E sad najvažnije stavke su da postoji vlasnik, da vozilo ima registarski oznaku i da ima važeću polisu osiguranja. Kad je u pitanju registracija traktorske prikolice, ona ima dva načina svake godine ako učestvuje u prevozu vlasnistvo pravnih lica ili obavlja poslove isključivo u javnom saobraćaju. A može trajno ako je namjena za poljoprivredno imanje stim da svake godine mora da se uplati polisa osiguranja.
Takođe laka prikolica do 750kg, se registruje trajno a svake godine se uzima polisa osiguranja.
Ukoliko je učestvovali u saobraćajnom nezgodi, vlasnik može da ima razmenu štete, da je naplati ili da ta polisa pokrije tuđu štetu.
Napominjem ovo je za BIH
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Pitanje jedno.

Kako registrirati prikolicu ako traktor nema niti zračne niti hidraulične kočnice?

Kupio bi si jednosovinku, kiper, +-2 tone nosivosti.

Ali na traktoru neman ništa za kočenje prikolice..
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,100
Na registraciju ju odvedeš sa traktorom koji ima odgovarajući sustav za kočenje. Prikolica ide na valjke gdje se ispituje kako koči.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Sve ti zavisi od onog stričeka na tehničkom... Ali u biti nebi trebal imati problema oko toga. U mojoj okolici još ne znam dal je netko imal problema oko toga. Isto kao i ja, imam prikolicu sa zračnim kočnicama, došel sa traktorom koji ima hidraulični izvod. Čovjek je poslikal prikolicu, provjeril signalizaciju da li radi i to je to. Za kočnice nije ni pital.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Pitanje jedno.

Kako registrirati prikolicu ako traktor nema niti zračne niti hidraulične kočnice?

Kupio bi si jednosovinku, kiper, +-2 tone nosivosti.

Ali na traktoru neman ništa za kočenje prikolice..
Meni su na tehničkom rekli da za prikolicu ukupne mase do 3.5T ne treba imati kočnice
 

Najnoviji postovi

Na vrh