• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prije dvije godine sam je imal na istoj njivi gdje i ove godine. Ove godine je sijana 11 dana kasnije (01.09.). Napreduje puno sporije. Sad je visoka od 50-70 cm, a pretprošle godine je početkom listopada (kod malčiranja) bila visine preko 120 cm.

Vjerojatno je uzrok kombinacija više uvjeta:
- kasnija sjetva,
- vremenski uvjeti i
- nedostatak hraniva, posebno dušika u dubljim slojevima (popapala ona od preklani).

Glavni razlog zbog kojeg sam je opet posijal na tu njivu (tlo nije teško, a nije ni pjeskulja) je da spriječim rast korova (ne koristim herbicide).
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Baca li itko kakva gnojiva po rauoli? Možda KAN da ju digne? Jer sve što ovdje vidim je dosta nisko, i malo je tu mase, ona bi morala biti viša od metar i pol...

Ja da ove godine napamet 400 kg kana na dva hektara, bilo u planu baciti jos jednu turu po analizi ali analiza kasnila a ja u nedostatku vremena ostavio je da se pati,,,
Sad vidim da je ipak trebalo baciti i vise u toj drugoj turi,,,
Ako bude vremena opet ce gnojovka na nju i nesto uree,,,

Koliko vidim svi ju sijete zbog zelene mase, a nitko ju ne koristi zbog primarne funkcije da razrahli tlo i digne hranjiva iz donjih slojeva.

Kod mene je nedostatak hranjiva i u dubljim slojevima tako da nema ona kaj dici odozdola,,,
20 godina zemlja bila u arendi, sadio se duhan, isisalo se iz nje i ono malo sto je nekad ta zemlja imala,,,

a pretprošle godine je početkom listopada (kod malčiranja) bila visine preko 120 cm.


- nedostatak hraniva, posebno dušika u dubljim slojevima (popapala ona od preklani).

Kad je velika masa koja se treba razgraditi a ne baci se po njoj dusik neminovno je da ce se za razgradnju cuknuti taj koji je slobodan u tlu,,,
Ja sam prosle godine pokusirao sa gnojivima i mogu reci da da su razlike ocigledne, govorim o kolicini i brzini razgradnje,,,

Kad hranjiva u tlu bude dovoljno i kad ta ista hranjiva budu u balansu tad ni rauola nece biti ispod 120 cm visine ako se posije u sjetvenom roku,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod mene je nedostatak hranjiva i u dubljim slojevima tako da nema ona kaj dici odozdola,,,
20 godina zemlja bila u arendi, sadio se duhan, isisalo se iz nje i ono malo sto je nekad ta zemlja imala,,,

Rauola ima korijen i do 3m dubine, nemam iskustva sa duhanom ali sigurno nema takav korijen da je mogao potrošit ta hranjiva u dubini.
Šta se rahljenja tla tiče, pričao sam sa čovjekom koji je donio rauolu u RH iz Njemačke kada je još nije bilo kod nas za nabavit. Mora bit velika i jaka, dakle rjeđi sklop jer je onda deblji i dublji korijen. Njegovim raspadanjem ostaju zračni tuneli koje kasnije koriste biljke ( ratarstvo, povrćarstvo, voćarstvo, nije bitno što) za rast svog korijena.
Sad sam zaboravio kada najjače vuče hranjiva, nisam siguran ali mislim nakon malčiranja, tada povuče sve iz dubine u gornje slojeve da bi nastavila rast.
Jednom prilikom je kod jednog čovjeka kojem je posudio sjeme ( imao problema sa zbijenim i glinastim tlom) zabio kolac ili metalnu šipku i označio razinu tla. Na kraju sezone prije malčiranja zemlja na parceli se dignula 20cm. Normalno ovo sve ne pričamo o rauoli koja raste mjesec i pol do 2 već kroz cijelu sezonu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Zanimljivo!
Znači, sijati ju odmah poslije ječma ili pšenice, jer tad do zaoravanja već ode u sjeme, tako se barem meni dogodilo...
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Ja sam je sijal tamo od 1998 do 2003. Ima dosta mase i to je to.
Bolje mi je sijat stočni grašak i heljdu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dejane,
isto za zaoravanje ili heljdu kombajbiraš?
Zakaj je bolje? Molim te, pojasni malo.

Edit:

Gogo,
meni se pretprošle godine dogodilo kod sjetve 19.08. da sam je moral pomalčirati oko 10. listopada iako još nisam planiral zimsko oranje. Već je dugo imala mahune pa sam se bojal da ne počne osjemenjivanje. Zato sam ove godine planiral oko 25. kolovoza, a zbog suše je ispalo 1. rujna. Sad tek manji dio cvate, a ako se nastavi ovakvo kišovito vrijeme, pitanje je kad bu se moglo normalno orati.

Zna li tko, kaj se bi dogodilo s rauolom u slučaju dužeg lošeg vremena (eventualno snijega) i nemogućnosti zaoravanja do kraja godine? Bude li nastavila rast? Koje su nus posljedice na efekte koje inače dobivamo redovnim zaoravanjem?
 
Posljednje uređivanje:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Kombanjiram, tu leži razlog. Sjeme raoule je drago i moraš ga samo zaorati.
Heljda ima paša za čebele i imaš zrno za brašno.
Ove godine kaj nema dosta sjena je dobra i za ishranu i nastilj.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala! :drink:

Sjeme rauole kod nas nije drago, <20 eura/ha. Slažem se da je hajdina višenamjenska kultura.
Razmišljal sam o njoj, ali je kod mene uzgoj hajdine problematičan. Kombajnira se samo žito i u ovo vrijeme su kombajni (jedan je u blizini, a drugi udaljen 15-ak km) več očišćeni i spavaju zimski san. Drugi problem je obično kišovito u ovo vrijeme pa je kombajnu otežan posel na mokroj njivi i jako ugazi. Neki put je to veća šteta nego korist. Uz to u blizini nema nikoga tko prerađuje sirovu hajdinu.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
10 kj je meni iz tog razloga propalo. Svi kombajni imaju kukuruzne hedere kad heljda sazri.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Zato ja uvijek imam jedan kombajn na kukuruzu a drugi na žitaricama..


H. mate9
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Pozz
Moze li mi netko preporuciti rasipac umjetnog gnojiva s kojim mogu saditi sjeme za zelenu gnojidbu, npr sada trebam posaditi raoulu na 2Ha a da mi dobro posluzi i za unutarrednu gnojidbu uz same biljke, npr 4 reda mrkve, cesnjaka itd...
Na sto pripaziti kod kupnje?
Hvala
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Amazone za-x ima dodatak za rasipanje u trake, a i dovoljno je precizan za sjetvu rauole.
Ima kaj jeftinije? 15000kn mi je previse u ovom trenu

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tema je malo zamrla.
Bliži li se žetva rauole, ili je možda već počela?
Ove godine nije bilo onih lijepih slika rauole u cvatu. Znači li to da nema toliko rauole kao prošlih godina, ili ???
 
Na vrh