• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

REŠETKASTA ILI PUNA DASKA???????

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
REŠETKASTA ILI PUNA DASKA???????
Koju preporučate? Neki tvrde da je rešetkasta super, da se lakše vuče i mrvi bolje, drugi pak da nema razlike. Tako da ni sam neznam koja je bolja :scratch :scratch
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ovisi i o zemlji puno, vidiš u temi oranje od marko83 i moje, daska je puna, a zemlja se mrvi skroz. Teže zemlje mrvi ali i mislim da je slabija od pune daske
 
P

pixa93

Guest
bolje mrvi zemlju a i nije tolko slabija.ja imam pune al bi rade da imam resetkaste
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
pixa93 kaže:
bolje mrvi zemlju a i nije tolko slabija.ja imam pune al bi rade da imam resetkaste
Puna daska,ali opet kakvog je oblika..
Orao sam iza pluga s rešetkastom daskom(plavi plug :D ),i mogu reč da je moj bolje mrvio zemlju..
Kod reštke je problem u lakoj zemlji,jer zemlja prolazi korz reštke.i zna se štopat,kod pune daske toga nema...
Rešetkaste daske nisu ono kaj se priča...
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Resetkaste daske imaju prednost, kad je zemlja idealna za nju! Nit mokra, nit suva...treba strefiti tačno određenu vlagu u zemljištu,,,tad može vući +1 dasku vise...hoću reći može vuć slabiji traktor, dasku vise! Ali svi mi imamo 100 poslova,,,tako da se nikad netrefi idealno vreme za to oranje...i na kraju ti dođe sve na isto!
Kod nas to koriste samo ovi iz kombinata(zadruga..itd)...izađu stručnjaci,,,procene zemljište,,,i kad kažu START...ljudi piče...i oru ko ludi dan-noć!
Ovo nije iz moga izkustva...nego sam čuo od čoveka koji je upoznat stim stvarima!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
HM...ZANIMLJIVO PITANJE! ali je i zanimljivo da nikad nesem našel komentara ili u razgovoru s nekim doznal KOJA JE TO PREDNOST(ILI NE) REŠETKASTE DASKE NASPRAM PUNE...
Više puta sem čul da je rešetkasta u modi...to mi drži vodu! Općenito,meni osobno je ona puno lepša od pune i djeluje mi onak profi... :D

ako neko ima neki pametan komentar o ovoj temi nek ga predstavi pa da razbijemo i tu dilemu! 8)
 
K

korisnik2408

Guest
Vidi se iz prethodnih postova. Ova daska ima niz prednosti, ali i nedostataka. Najveca joj je prednost sto pruza manji otpor tlu, tako da je manja sila potrebna za oranje. Znaci manje se trosi goriva, postize se veci ucinak.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Rešetkasta ima manju dodirnu površinu pa stoga bi i trenje između daske i zemlje trebalo biti manje(ako zanemarimo veću silu pritiska zemlje na manju površinu) pa bi se trebale laše vuć... Nisam oro s takvim daskama nikad, SVE ovisi kakva je zemlja, što u mom kraju nedži vodu, jer imam pun kufer vrsti zemlje :blackeye

edit: korisnik je bio brži..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Svi govorite što ste čuli, manji otpor, bolje mrvljenje, to smo svi čuli, da li se tko uvjerio u to u praksi???????? ili su to samo trgovačke fore???????
Vele da na lakšoj zemlji se ne vidi razlika, a na teškoj da, kod mene je sve srednje teška do teška zemlja, pijeskovite nemam.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Najbolje bi bilo kad bi probao orat s takvim daskama prije kupnje(ak namjeravaš kupovat). Ako ima ko u tvom kraju plug, posudiš i vidiš kakav je učinak s rešetkastom i kakav s punom
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
točno je de je kod rešetkaste daske manji otpor kod oranja zbog manje površine dodira tj. trenja pa zemlja lakše klizi niz pera nego da struše punu dasku i traktor lakše vuče, manja potrošnja goriva itd. da se prije potoše to baš i nebi bilo jer su pera ipak deblji materijal od daske pa bi po mojem bilo tu negdje mada imaš mogučnost mijenjati pojedina pera pa mijenjaš najdonja koja se najprije potroše a ne komplet odjedanput. Istina rešetkaste dasku su skuplje od punih ali mislim da se duguročno isplate. Apsolutno ne drži vodu da pjeskovita zemlja prolazi kroz nju pa da se nemože orati istu ju tako okreče kao i tešku samo kaj se ova prva ipak ljepše rasipa :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako se vratim natrag u školu stoji da trenje ne ovisi o velicini dodirnih površina ..tako da to nije razlog.
za mene je rešetkasta daska čisti marketinški trik, lakša je , -dakle jeftinija ..možda ima još koja caka u tehnologiji (cijeni)proizvodnje jedne ili druge ..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
puknuti kaže:
ako se vratim natrag u školu stoji da trenje ne ovisi o velicini dodirnih površina ..tako da to nije razlog.
za mene je rešetkasta daska čisti marketinški trik, lakša je , -dakle jeftinija ..možda ima još koja caka u tehnologiji (cijeni)proizvodnje jedne ili druge ..

Da, to je istina da ne ovisi o veličini dodirnih površina, znači da se lakše vuče plug - to možemo odbaciti.
Jos ostaje bolje mrvljenje, hm, oni koji imaju rešetku vele da bolje mrvi :scratch :scratch
Mrvljenje ovisi i o obliku daske, a ne samo o rešetki.

Prati tko inozemne časopise???? Možda je tamo kakav test dasaka, plugova???????
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mrvljenje najbolje obavi dobra stara majka priroda..
ja ne kužim kako daska mrvi brazdu ..pa nije plug pasirka :lol: ..no šalu na stranu ..
kod mene se još uvjek freza pa stanje brazda ne zadaje muke proljetnoj sjetvi ..no ako na prolječe juriš tanjuracama ili sjetvospremačem bolje je imati ravniju podlogu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Mrvljenje ovisi i o brzini kretanja,nije isto 4 ili 8km/h..
Još uvijek tvrdim da rešetka ne rasipa bolje od pune daske...
Neka mi netko dokaže suprotno.. :D
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Tu smo sad svi nadrobili nekaj a ustvari NIKAJ!
Trebaju dokazi,testovi,iskustva a ne mišljenja... :evil:
Sigurno su svabe napravili neki test,samo ga treba najti i prezentirati tu na forumu...!

U svakom slučaju rešetkasta daska neje GLUPOST...ima tu neka caka! npr. Lemken je punu skoro pa izbacil iz prodaje,drže ju samo za one nevjerne koji ne vjeruju rešetki...iako je cca. 10-20% skuplja prodaja joj ide ko luda! Potvrdil čovjek iz Lemkena(Austrijanac-Hrvat mojem tati telefonom...!)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Ako treba ponovim još jednom napisan tekst...
U oranju su bili ovi plugovi:
LEMKEN VARI OPAL 5
df8becfe.jpg

ALTHAUS
4e4e3bca.jpg


Orano na tabli dužine 650m,naprijed bio LEMKEN iza ALTHAUS.
Cijelu tablu je ALTHAUS bolje rasipao zemlju,bilo je to lani oranje,žao mi sad kaj nisam slikao,ali ništa zato nabavit ču ja več slike..Ja sam orao dublje nekih 3-4cm,zanemarivo,moj plug je bio na 16 cola a Lemken na 22,brzina cca8km/h..
Zemlja je "šuder" kak bi mi rekli..

Ovo je moje iskustvo koje sam vidio i držim se ovog ko pijan plota,dok mi neko ne da drugo iskustvo...
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
ma sve ok!
Svatko ima svoje mišljenje...i to cijenim!
učinak isto ovisi o tipu daske....nije isto ona Kvernelandova duga ili IMT-ova...tak da...ima više čimbenika koji reguliraju taj učinak rasipanja tj. mrvljenja zemlje!
npr. moj Zeko isto vleče IMT-a 757.2, 2 X 14 te V&N 3 X 12. Nebi veroval ali to je istina...znači nekaj tu ima!

Čovjek iz Lemkena mi je tvrdil da traktor 90 ks u lagnoj do srednje teškoj zemlji vleče 3 X 16 rešetkasta daska kaj je meni potpuno apsurdno!!! E SAD KO ZNA KAJ JE TO...!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Ovog Lemkena vuče Claas od 94ks,u lakoj zemlji ide,u tvrđoj ima male problemčeke :D
Za 3br se nemamo kaj spominati ispod 110ks 6cil motor,onda si ti gospon čovjek..
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
sad je samo pitanje koliko duboko jer ako ideš zaoravati kukuruzovino ak očeš to kvalitetno odraditi oprosti se od plitkog oranja. Marko sad si ti usporedio dva različita oranja nije isto grabiti 16 ili 22cola znaš da se s večim zahvatom dojde i bolje grudje, a kaj se tiče vuče ima ovaj u Orehovici Lemken 7 rešetkasti i vuče ga s Holandom od 100ks sam kak duboko i kak muči traktora to je druga stvar
 

Najnoviji postovi

Na vrh