• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba vinove loze

M

MIHA

Guest
ajmo vinogradari el su poceli radovi uz vinogradima

kako obavljate rezidbu koliko vam je opterecenje po trsu itd
ev koja slika od mene ja sam poceo u subotu sa rezidbom
f21mw1.jpg


2qtbayg.jpg


28cmyo8.jpg


15fmbz6.jpg



al je blato :lol:
2h4hs1e.jpg
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Re: rezidba

ja rezem većinom na jednokraki guyot,,,a nekih 2000čokota na 3-4 reznika,,
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: rezidba

ja sam također počeo porezano je negdje 600 komada,režem također jednostruki guyot....
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Re: rezidba

šta radite sa lozom?jel iznosite van ili malčirate
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: rezidba

ja iznosim van jer nemam malčer....mada planiran kupit pa ću probat tako da vidim kako bude išlo
 
M

MIHA

Guest
Re: rezidba

ma ja iznosim van imam grablje koje kacim za traktor a i nemogu koristit malcer zbog sastava tla kemenje i pjesek osli bi ono nozevi u k... za jedno popodne heh
 
M

MF3095

Guest
Re: rezidba

Jest,najbolje je nositi van,jer ako mulčiš,ide u zemlo sav betek,koji ostane na rozgi.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Re: rezidba

pozdrav narode.

nisam vinogradar. imam nešto malo loze oko kuće, al volio bih da to malo bude što bolje pa sam se u zadnje 2 godino otprlike naučio kako se radi rezidba u proljeće te 1. zelena rezidba prije cvatnje.

imam 3 pitanja u vezi onog što mi nije jasno.

1. pročitao sam na internetu da se 20ak dana nakon cvatnje radi 2. zelena rezidba - zalamanje zaperaka, a ja ne znam što je zaperak niti što je zalamanje i kako se radi

2. kada se radi zelena berba

3. kada se izvršava 3. zelena rezidba, odnoso što sve režem i kako

hvala unaprijed onima koji će me informirat
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
pozdrav narode.

nisam vinogradar. imam nešto malo loze oko kuće, al volio bih da to malo bude što bolje pa sam se u zadnje 2 godino otprlike naučio kako se radi rezidba u proljeće te 1. zelena rezidba prije cvatnje.

imam 3 pitanja u vezi onog što mi nije jasno.

1. pročitao sam na internetu da se 20ak dana nakon cvatnje radi 2. zelena rezidba - zalamanje zaperaka, a ja ne znam što je zaperak niti što je zalamanje i kako se radi

2. kada se radi zelena berba

3. kada se izvršava 3. zelena rezidba, odnoso što sve režem i kako

hvala unaprijed onima koji će me informirat

pozdrav,
vidim da nitko nije odgovorio na tvoje pitanje i ne znam da li te još zanima, ali ja ću svejedno napisati koju riječ o tvom upitu...
1. Zaperak je prijevremena mladica koja se razvija iz ljetnog ili zaperkovog pupa koji se formira u pazušcu lista glavne mladice i iste vegetacije daje prijevremenu mladicu tj zaperak.
Zalamanje radiš sa škarama tako da do i oko zone grožđa odrežeš u potpunosti zaperke, a iznad grožđa ih skratiš na 1-2 lista jer će kasnije u vegetaciji to lišće biti fotosintetski najaktivnije...
2.zelenu berbu možeš obaviti u više rokova no smatram da je najbolje nakon cvatnje i oplodnje kad se već formiraju grozdići i bobice budu veće od glave šibice,jer tada ćeš vidjeti koliko ćeš u stvari imati roda i moći procjeniti dali ju je potrebno provesti...
3.ne znam o kojoj zelenoj rezidbi pričaš prije cvatnje?prije cvatnje radiš samo pljevljenje i eventualno piniciranje, koje ja nikada nisam radio jer ne vidim potrebe..
a
1. zelena rezidba ili vršikanje se radi nakon cvatnje, a točno kada ovisi o stanju i bujnosti loze...uglavnom vršikaš kada ti mladice koje si umetnio u žicu armature prelaze iznad najgornje žice i padaju u red te se između 2 reda već gotovo sklapaju...u mom vinogradu to je otprilike krajem 6mj do početka 7mj. i tada sve te mladice skračuješ na nekih 20ak cm iznad najgornje žice...

2. zelenu rezidbu radiš kada ponovno mladice prelaze u red i smetaju prolazu mehanizacije i smetaju za zaštitu...vremenski to bude obično mjesec-mjesec i pol nakon prve zelene rezidbe

3.zelenu rezidbu obično nema potrebe raditi ako si dobro pogodio termine prve i druge...jer ne treba ih raditi ni prerano jer time još više potičeš razvoj zaperaka i morat ćeš raditi sigurno i 3 zelene rezidbe, a ne smiješ ni prekasno zbog toga jer če ti smetati za kvalitetnu zaštitu i veća je pojava bolesti...
uz svaku zelenu rezidbu ujedno radiš i zalamnje zaperaka...
eto toliko, ako nešto nisam dobro objasnio slobodno pitaj...
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ja je izvučem na najbližu čistinu i kad se malo posuši zapalim...
ovisi koliko imaš loza?
ako nemaš puno mislim da je to najbolje riješenje.
tko ima velike površine vjerovatno malčira..
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
kolko ti imas loze?
ja imam oko 1000 komada.. isto izvučem iz vinograda i zapalim..
a jel je dobro kad se malčira i ostavi u vinogradu?
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ja imam oko 1500 komada.
a gle malčiranje ima kao i skoro sve prednosti i nedostatke...prednost je što je jednostavnije, zato se na velikim plantažama obično malčira, isto tako malčiranjem dobiješ nešto organske mase...
a nedostatk je taj što na toj orezanoj lozi imaš bolesti i štetnike koje malčiranjem ostavljaš u vinogradu, a ako spališ lozu dio njih uništiš i smanjiš im populaciju...
u svakom slučaju možeš i jedno i drugo, mada mislim da za 1000 komada možeš komotno to i ručno izvuči...
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
Pa da, bas zbog toga i pitam, da se bolest koja se nalazi na orezini ne prenosi dalje..
A velis, veci malciraju i ostavljaju u vinogradu?
Kao gnojivo?
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
da jer im je tako najjednostavnije i mislim da je to glavni razlog,a i dobiješ organske mase, nije to odma gnojivo,ali razgradnjom se dobije nešto hranjiva,a i popravlja se struktura tla...
postoje i posebne balirke koje prešaju tu masu pa se to može koristiti kao sirovina za dobivanje energije, ali ne znam da to tko kod nas ima,znam da vani postoji i taj način za rješavanje loze...
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ja u nedjelju sa ženom i bratom izneso i zapalio lozu od 5000 kom i to od 11-16 sati tko da je ovo od 1000 kom mačji kašalj....dali slažete lozu ili samo bacate????
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
ja ju slažem da stavim jednu duzu poprijeko ispod i onda na nju prilikom rezanja slažem orezinu da mogu lakse iznositi van. i onda zapaliti..:) vi?
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ja režem tako da iz 2 reda slažem na iste hrpe ,tako da lozu imam u svakom drugom redu ,hrpe su mi na udaljenosti od jedno 3-5 metara tako kad se iznosi je puno jednostavnije i brže, tu jednu hrpu taman od jednom možeš ručno iznesti i dosta brzo ide....
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
lakse je sa nekom manjom samoutovarnom prikolicom pokupit,skipat negdje i zapalit
 

Najnoviji postovi

Na vrh