• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
a majke ti,,tak i ja znam orezat sa motorkom,,:supz::supz:,,a ocito nista bez mame,,mora ona pokazat sinu,kako se to radi:p,,,,,e da,zaboravio,,ova stabla sto imaju veliki rez,,sto ti mater sjedi na njoj,,,obavezno premazi sa vocarskim voskom,,mislim da se tak zove,,

hehe, rekoh sebi, voćari se budu ili nasmijali ovoj parodiji, ili čupali kosu :lol:
ma baš smo tukani, uzeli smo vosak, a nismo kist, danas se vračam po traktor, pa ću usput ove debele rezove premazat...
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Trebam pomoć oko obrezivanja jabuke, s jedne je strane jesam prorijedila, ali sam na drugoj strani zapela.

Odrežem ove dvije označene grane, a kako da porežem ostale, jer ako pretjeram morat ću slušat kako niš ne znam i da se hvatam čorava posla i sl. pizdarije...:mrgreen::rolleyes:

Danas sam pola sata buljila u to i niš nisam postigla.
Inače sve režem na isti način, niska i široka krošnja, pa to uzmite u obzir ako se netko od vas odlući dati savjet.

fotografija0563.jpg


fotografija0564.jpg


fotografija0565.jpg


fotografija0569.jpg
 
O

oseloth

Guest
Zadnji post u ožujku? Pa šta je ovo nitko ništa ne sjecka? :) Ja sutra sređujem 10 godina ne dirane jabuke. Idem prorijediti kajsije i breskve. Svake godine rode da mi grane pucaju pa bi sada trebalo to malo skresati.
 
O

oseloth

Guest
Hehe. Sjeckam ja i tada ali manje više sve kroz zimu. Svaki tjedan drugo drvo osim kad smrzne, onda ne diram. Sutra malo voska nabaciti na rezove i jabuke rješene.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
@meglolizec čini mi se da si napravio prejaku rezidbu sada..... a i prošle godine zato imaš šumu ovih jednogodišnjih grana.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
@meglolizec Kod jabuke,mladice koje misliš ostaviti se ne prikračuju, pogotovo ne na 2 ili 3 pupa koliko vidim po slici. Ili ju ostavi ili ju skroz odreži.
Reizdba je oštra, ali u tvom slučaju neopravdana, tj nema potrebe za radikalnim rezidbenim zahvatima jer je voćka koliko se vidi sa slike u odličnoj kondiciji. Oštrom rezidbom dobiva se više vegetativnih a manje rodnih pupova.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
@meglolizec Kod jabuke,mladice koje misliš ostaviti se ne prikračuju, pogotovo ne na 2 ili 3 pupa koliko vidim po slici. Ili ju ostavi ili ju skroz odreži.
Reizdba je oštra, ali u tvom slučaju neopravdana, tj nema potrebe za radikalnim rezidbenim zahvatima jer je voćka koliko se vidi sa slike u odličnoj kondiciji. Oštrom rezidbom dobiva se više vegetativnih a manje rodnih pupova.

Da isprekračivao je rodne grane a to je nedopustivo mislim da će i ove godine imati samo jak rast mladara, bez nekog normalnog roda.Voćka je prilično debela tako da ovo što je ostavito jako malo za takvu voćku.Estetski lijepo izgleda al jabuka nije bresva.......
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Biti če još posla sa tom jabukom.
Dobro, rez je rigorozan kao i prošle godine a biti če i narednih godina jer kod uzgoja te jabuke ima nekoliko grešaka. Ova sa prikračivanjem jednogodišnjih grana i nije največa ako joj se posveti puno pažnje u toku vegetacije u smislu savijanja grana, pinciranja i zakidanju vodopija.
Imam osječaj da je ta jabuka preduboko posađena i da je korjenje koje je potjeralo iznad cijepnog mjesta preuzelo glavnu ulogu. ako je tako onda je jedino riješenje otkopati oko stabla do dubine oko 20 cm i porezati korjenje. U protivnom od te jabuke nikada ništa i biti če Sizifov posao. Daj poslikaj korijenov vrat da vidimo da li sam u pravu.

Kao drugo, pod hitno joj treba promijeniti uzgojni oblik, jer sada ima formu kišobrana i u takvom slučaju neče nikada doči do diferencijacije rodnih pupova.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Daj pročeprkaj još malo niže, da li ima ispod tog korjenja koje si otkri još drugog korjenja. Ako ima onda poreži ove otkrivene do osnove.
 

meglolizec

Novi član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
4
sve su jonagold ... bile

ove jabuke sa slike su imale samo ovo površinsko korjenje tako da sam odlucio da ih izvadim
i stavim nove sadnice na proljeće
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel znaš da jonagold treba dva oprašivača? No sad to nije ni bitno više pošto si sve izvadio :) Poz
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Jedno je kada voćka cvjeta pa nema oprašivača, a drugo je kada uopče ne cvjeta, pa da ima 100 oprašivača ne bi joj pomoglo.
Dobro si napravio, jer dok bi se zafrkavao s njom i smirio joj rast, prošlo bi par godina a za 3 godine češ sa nove sadnice več imati plodova.
Jedino je šteta što si sve povadio. Mogao si pustiti jednu i malo eksperimentirati na njoj. Oprosti, tek sada sam vidio da si ispod slike postavio pitanje, kako promijeniti uzgojni oblik.
Jabuka za razliku od ostalog voća jako dobro podnosi rigurozni rez. Mogao si odstraniti sve osnovne grane, tako da ostane samo deblo. Kasnije kada potjeraju, ostaviš par grana što izrastu iz debla za prvu etažu osnovnih grana a onu na vrhu ostaviš za buduču provodnicu. U narednim godinama jednostavno formiraš vreteno.
Evo kako sam se ja poigrao sa Zlatnim delišesom na mm106 starim skoro 30 godina.
https://www.dropbox.com/sh/9rcm8yf458vzppk/Cqwztvr9pZ
https://www.dropbox.com/sh/id2l9a6kohlmdbd/xw9r62jwkz
 

zetor

Član
Tu od
1 Velj 2014
Poruka
42
Dali ste već počeli rezati jabuke,mi smo jedan dio porezali za vrijeme toplih dana Greny smita ne znam dali će im smetati ova zima sada
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nećejoj biti ništa ali ako se ima vremena ne treba žuriti.
 
Na vrh