• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Evo pregledao sam puno toga i mislim da je ovo najprikladnije mjesto da nastavim dosadašnju raspravu i postavim svoj post. Zadnje 4 godine imam manji voćnjak nedaleko od Slavonskog Broda, a dio tih voćki je star i preko 30 godina. Radi se o jabukama na slikama koje sam počeo orezivati. moram reći da nisam profesionalac pa mi estetika nije jača strana, ali prošle godine sam orezao voće na vrlo sličan način i imao prilično dobar urod. Tu sam da podjelim svoja iskustva i da čujem mišljenja i dobrodošle savjete iskusnijih članova foruma. Za sad sam uspio napraviti ovo (nadam se da će slike biti dovoljno vidljive):
Prva jabuka je Idared, a druga (koja je otišla visoko) je neka rana sorta sa vrlo ukusnim crvenim plodovima, nešto poput crvenog Delišea, a bude zrela već krajem 6. mjeseca:

P1010070_zpsd451f8f0.jpg

P1010072_zpsf5fbcd2d.jpg

P1010069_zps457031c5.jpg


Sljedeća jabuka mi zadaje najviše problema. Dolazi najranije (polovicom 6. mjeseca) također lijepe slatko kisele arome, sa nešto plosnatijim plodovima čija kora redovito ispuca i ostavi 2-3mm široke kanale. Plodova je uglavnom malo ali je zati izrast vodopija strašan:
Ovdje sam odrezao dobar dio vodopija i poneku granu (zaboravio sam ponijeti motorku):
P1010073_zps97bd1e35.jpg


Evo je nakon što sam uklonio debelu središnju granu (i većinu onoga što sam pretpostavio da smeta) da bi dobila zraka u sredini. Nisam imao neki poseban izbor rodnih grana, pa sam, nadam se ostavio neku osnovu za narednu godinu kada ću nešto što izraste pokušati formirati povijanjem:
P1010077_zps9bea7fa5.jpg

P1010078_zps5df92f53.jpg

P1010079_zps349c3e2d.jpg


Evo još neke prije i poslije. Inače ostavljam određen broj jednogodišnjih grana koje svojim položajem imaju tendenciju da budu rodne grane sljedeće godine. Možda griješim?
P1010075_zpsb2be36c7.jpg

P1010084_zpsc8f4247b.jpg

P1010080_zpsf4b3d4fd.jpg

P1010082_zps01bc3305.jpg

P1010081_zpsca69447f.jpg



P1010083_zpsd774174c.jpg

P1010086_zps9cfa26e3.jpg

P1010085_zps160eeb4b.jpg

P1010087_zpsd26a409f.jpg


To je za sad to. Trebao sam nastaviti ali mi je 11-mjesečna kćerkica završila u bolnici zbog bronhitisa pa su radovi morali biti odgođeni. sad čekam nešto ljepše vrijeme da nastavim orezivanje i ostalo (prskanje crvenim uljem).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav! :icon_pidu:
U orezivanju se nemože puno fulat,mora se pazit da jedne grane ne zaklanjaju druge i uvijek bi trebala bit samo jedna vršna grana,najbolji oblik je vreteno,tako nam je na predavanju rekao profesor,samo naprijed! :icon_super:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Inače ostavljam određen broj jednogodišnjih grana koje svojim položajem imaju tendenciju da budu rodne grane sljedeće godine. Možda griješim?

To je upravo ono što treba uraditi, gledaj samo da ti budu što više u vodoravnom položaju.

Nije loša rezidba, sa slika se vidi da je krošnja proređena i osunčana što je jako bitno. Vjerovatno si ostavio i određen broj rodnih grana (ne vidi se na slikama, suviše daleko slikano), a kako reče zamjenu si ostavio, u suštini to je to:icon_thumright:.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Dobar princip rezidbe, i samo se i dalje drži takve koncepcije.
Na zadnjoj slici ona grana desno što se račva, tj ima rašlje, jednu bi ja odrezao, to mi jedino bode oči, ostalo je sve dobro.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Planiram ove godine prskati voćke crvenim uljem ali neda vrijeme,stalno kiša.Ima li vremenski rok do kada se smije prskati ili dok pupovi ne počnu listati?
Kad poprskam,koliko dugo je poželjno da ne pada kiša?
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Dobar princip rezidbe, i samo se i dalje drži takve koncepcije.
Na zadnjoj slici ona grana desno što se račva, tj ima rašlje, jednu bi ja odrezao, to mi jedino bode oči, ostalo je sve dobro.

Na zadnje 3 odnosno 4 slike je ista jabuka. Gledao sam ja to i studirao dugo, ali nisam našao neko idealno riješenje da izbacim neku od ovih starih osnovnih grana a da ne narušim ravnotežu voćke. Riješio sam da za sad ostavim ovako kako je a sljedeće godine ako izraste neka mlada grana koja bi u budućnosti mogla popuniti taj prostor, ostavit ću je, zatim poviti da dođe na predviđeno mjesto a grano o kojoj govoriš izbaciti. Problem je što su do prije 4 godine te jabuke bile zapuštene i više od 5 godina nisu orezivane, za to vrijeme je izraslo svašta, pa je potrebno više godina da se formira neka relativno simetrična i estetski lijepa krošnja.

Planiram ove godine prskati voćke crvenim uljem ali neda vrijeme,stalno kiša.Ima li vremenski rok do kada se smije prskati ili dok pupovi ne počnu listati?
Kad poprskam,koliko dugo je poželjno da ne pada kiša?

Evo ovdje piše dokle se smije prskati (dole na dnu teksta):

http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=207

Inače koliko sam ja čuo, dovoljno je da se nakon prskanja voćka suši nekoliko sati prije kiše, ako je nešto toplije vrijeme. Ali ako je, kao sada, ispod 10°C, i mnogo vlage u zraku, onda nešto više, ali maksimalno 1 dan.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Mislim da su ove voćke orezane daleko od idealnog. Osnovna greška je šta nema provodnice, odnosno debla po cijeloj visini voćke. Koliko god se tebi činilo da ima zraka kad dođe do porasta lisne mase ona nema kuda rasti nego u sredinu voćke. Tvoje voćke imaju oblik "čaše" a ne vretena. Nije problem kroz nekoliko godina to ispraviti jer će se u protivnom dogoditi da budeš imao ove debele grane dugačke tri metra i na vrhu šumu vodopija. Ima puko slika na internetu pa malo pogledaj. Vočnjak je lijep pa bi bilo šteta da nije pravilno orezan.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ja ipak mislim da su ove voćke za svoju starost dobro orezane. Provodnicu mislim da netreba u ovom stanju zahtjevati.Koliko vidim stabla su masivna i zdrava,a to je dobar znak da će još dugo godina moći donositi plodove.Opet govorim uzimajući u obzir da su bile godinama zapuštene.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nije vitko vreteno jedini uzgojni oblik,drvo ne mora imati provodnicu,može biti i vaza.¸Ovdje na ovim slikama je neka kombinacija više uzgojnih oblika tako da nije to greška.Bitna je rezidba i dovođenje voćke u stanje da redovito rađa i njen vegetativni rast dovesti pod kontrolu.Kod ovih voćki već je ranije formiran oblik recimo-vaza tako da to treba održavati.Možda je rezidba za nijansu prejaka a to će rezultirati većim vegetativnim porastom mladara.Vreteno je dobar oblik samo se mora redovito i stručno orezivati svake godine.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Za brle11: Normalno da može biti vaza, ali moraš priznati da bi to u ovom vočnjaku bila šteta napraviti. Kako god bilo to nisu neke starinske jabuke i moraš ih rezati svake godine. Još bi bio veči užitak kad bi kroz par godina napravio bolju stvar. Nije to neka mudrost.
Za Seljačić: to uopče nisu stare jabuke mislim da imaju oko 10-15 godina
 

provincijalac

Novi član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
10
Sve ove jabuke koje su na slikama su posađene 1985. što znači da su stare 29 godina. Ima tu i starih sorti, ali ono što ostane preko zime je uglavnom Idared, zlatni delišes i Jonagold. Već su bile visoke nekih 4 metra pa sam ih skratio na neku prosječnu visinu od 2,5m. Iskreno ne znam kako bih sad nakon što su osnovne grane formirane kako su formirane, napravio provodnicu, i na njoj formirao nove osnovne grane. pogotovo što su stabla nekih od ovih jabuke debela i 30 cm. Za sad i ovako orezane jabuke u prosjeku imaju urod od preko 60 kg po stablu, što je za moje potrebe i više nego dovoljno. Evo jedna snimka od prošle godine jedne od tih jabuka usput snimljena mobitelom (sa lošom kamerom):
Fotogr0056_zps7bd0b8a8.jpg

I to je samo sa jedne strane, a ni druga strana nije puno lošija. Opet kažem, možda griješim, iako i ovako kako radim postižem vrlo dobre rezultate što se tiče uroda.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Kod takvih voćaka koje nisu rezane 30 godina, teško je a ponekad i nemoguće dobiti provodnicu zbog rasporeda primarnih skeletnih grana. Pa ako se ne može, ne može. Formiraj ih kako će najbolje odgovarati dostupnost svjetla, aeracija, gustoća, položaj na deblu itd.
 

Najnoviji postovi

Na vrh