• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Ma lako Vama na papiru pokaži to uživo pa onda dokazuj a slabo ko to može pokazat, jer nitko više to neradi , ja da, imam uzgojni oblik palmeta s kosim granama .
Da? pod piramidom kod nas se kaže slobodni uzgojni oblik, čovjek je vjerovatno to i mislio na palmetu jer sadi više komada kada se raspituje za razmake i ostalo

Da sadim vise komada. Tesko je postici savrseni raspored grana - etaza, ali se nadam da cu dobiti bar nesto blizu ovom na slici. Nekad se to nije formiralo i obrezivalo pa su nam sad stare jabuke kao hrastovi.
 
V

Voćar

Guest
-ima li tko iskustva u rezanju trešnje u prvoj godini?
-na koju visinu se reže trešnja prvu godinu?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
-ima li tko iskustva u rezanju trešnje u prvoj godini?
-na koju visinu se reže trešnja prvu godinu?

Koju visinu debla želiš?
Ako ti je negdje u dvorištu moraš uzeti u obzir košnju nesmetan prolazak idr.
Plantažno manje deblo ,brže raste.
Okućnica 100cm pa na više.
 
P

pauk

Guest
Zar nitko nije (is)koristio ovo lijepo vrijeme za orezivanje jabuka?

Evo kako kod mene (m)ucenje rezidbe jabuka ide. Savjet, kritika, primjedba - sve dobrodoslo. Tek sam krenuo samostalno

u posao pa....


ovako je izgledalo prije:



Uploaded with ImageShack.us

a ovako poslije:



Uploaded with ImageShack.us


Ubuduće , kada digneš sliku na forum , ideš na rezoluciju 800x600 ( image resize )

Sljedeći puta , ako slika bude nepravilno postavljea neću je prepravljati , nego ću je obrisati

pozz žuti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
nemj da ti je bude žao kad ju režeš,samo reži bez milosti,još ti je puno vodopija ostalo
 
P

pauk

Guest
Ekipa hvala na savjetima!

Ne znam jel ovo za pohvaliti se ali ja sam izdvojio najzesce orezanu jabuku :madmana:, misleci kako cete me oprati i reci da sam pretjerao:lol:

a ono ispalo da sam bio Prenjezni. :oops: No dobro, vidjet cemo sto ce biti od svega toga - bile su nestrucno orezane prije par godina (dekapitrane vrsne grane) pa sada ja te vodopije rezem tako da 2 odrezem potpuno a jednu ostavim (skracenu na 1/3)

btw, ima li tko od vas iskustava sa Re-selekcijama jabuka. Radi se o njemackim hibridima, sortama otprnih jabuka (prvenstveno na fuzikladij, a onda i na pepelnicu)

(1) - reanda, rebella, rewena, relinda

to je bilo pitanje br 1. A pitanje br. 2 jest koju podlogu (M9, M106) biste preporucili za uzgoj na zici (i oblik vretena)?


thx unaprijed!
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
2znmh49.jpg


1. savjet: Možeš popraviti stvari koje su naznačene na slici jer:
grančice se ne smiju dodirivati niti zaklanjati jedna drugu, varijanta sa provodnicom je u redu, ali u tom slučaju produljnica mora biti najviša vršna grana, pretpostavljam da ne želiš jabuku kao grm, nego kao stablašicu.

2. savjet: Ostavi tak kak je, svakog slušaj al po svojem delaj.
 
Posljednje uređivanje:

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav. Molio bi za savjet ako mi netko može pomoći, da li bi ribizle sa slike trebalo obrezati

Joj već smo o tome govorili,OBREZATI-OREZATI.;)
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
hehe, da se ja "pohvalim" kak se je danas orezavalo....

krenuli ja i mater

dsc04319h.jpg


no kad smo malo bolje postudirali stanje, pomogoh joj spasit kaj se spasit da, a onda sam ja išal orezivat

dsc04321m.jpg


dsc04323fz.jpg


stradale sve šljive, jer godinama nema ploda na njima, jer se nije godinama ni orezavalo, i sve su se osušile više manje... + lišajevi...

stradalo par jabuka i jedno neidentificirano drvo...

jabuke mi pojeli štršljeni i sasušilo se preko 50% krošnje... + do onih gore grana nemrem doć osim sa nekom dizalicom...

uglavnom, odlučili probat malo uredit krošnje od zdravih stabala, ovo ostalo čupam van, i planski ćemo zasadit na novo, da se lakše održava...

razmišljam o patuljastim voćkama....
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
svake godine nađem kratere od divljih svinja,
dobre jabuke pojedene sa poda, a trule ostale...

nisu ni veprovi tak bedasti....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ovak, tražim savjet. Želio bih počistiti jednu zapuštenu zemlju, lijepo trokrakim nožem, svu kupinu i suhu travu iskrčiti. Na to mjesto želim zasaditi breze. pošto je zemlja u sklopu šume, bojim se divljači da mi ne pojede mladice. Vido sam da ljudi stavljaju one bijele folije oko stabalaca. Ili ima neko bolji prijedlog.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Što se tiče zečeva , mogu pomoći mrežice , kemijska sredstva isto pomažu dok ih kiša neopere .

Međutim što se tiče srneće divljači , tu ti pomaže samo ograda , jer srne kada krenu pojest će sve grančice koje mogu dokučiti.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Da, dobro zboriš. Za visoku divljač sam nemoćan, eventualno kemija. Ogradu sigurno ne mislim stavljati. Međutim, primjetio sam da su nekoliko godina stare mladice bukve bile izgrižene do nekih 60cm od tla, to mi daje za pravo da sumnjam na zečeve. Jer vrhovi nisu nigdje dirani:scratch. Isto se dogodilo i sa mladicama gacije, ali one su izdržljivije i nešto manje izgrižene. Pa me sad interesira, dal su i mladice breze na meniju divljači. Makar siguran sam da dok stisne zima, da se ne bira obrok.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
a majke ti,,tak i ja znam orezat sa motorkom,,:supz::supz:,,a ocito nista bez mame,,mora ona pokazat sinu,kako se to radi:p,,,,,e da,zaboravio,,ova stabla sto imaju veliki rez,,sto ti mater sjedi na njoj,,,obavezno premazi sa vocarskim voskom,,mislim da se tak zove,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh