• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Joj što je zadrugar napravio, podbočio granu pod granu. I sad je prisiljava da bude konkurencija provodnici, hi hi
Molim da uđe u zapisnik da to treba promjeniti, he he ;)
 
L

lanjski

Guest
Joj što je zadrugar napravio, podbočio granu pod granu. I sad je prisiljava da bude konkurencija provodnici,

Da li se to odnosi na onu sliku koju je postavio Zvonis01 ili sam ja nesto pogresno razumeo?
 
L

lanjski

Guest
Tako je :)

Pa kako je prisiljava d abude konkurencija osovinskoj (ako to zoves provodnicom) kad je efekat ovoga upravo suprotan?
Da se razumemo, tu se moze uociti nekoliko gresaka ali ovo sigurno nije jedna od njih.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pogledaj dobro sliku! Obrati pažnju na najgornju letvicu i pogledaj gdje je podbočena, ne generaliziram stvari nego ukazujem samo na tu jednu letvicu. Mislim da sam u mom gornjem postu na lak i prepoznatljiv način aludirao na tu letvicu. Pozg
 
L

lanjski

Guest
Pogledaj dobro sliku! Obrati pažnju na najgornju letvicu i pogledaj gdje je podbočena, ne generaliziram stvari nego ukazujem samo na tu jednu letvicu. Mislim da sam u mom gornjem postu na lak i prepoznatljiv način aludirao na tu letvicu. Pozg
Aha
Pa dobro, ipak sitnica i pitanje je koja se ovako savija jer se na donju granu ipak deluje na udaljenijoj tacki od osnove (poluga) ali to se vidi prilikom postavljanja te letve.
Problem je sto se sacekalo da grane dostignu ovaj uzrast pa da se razvode, a i zamisli da treba da se ovako razvede recimo nekoliko stotina stabala. Ogroman posao i ogromna kolicina letvica.

Ta grana o kojoj pricas, cini mi se jer se ne vidi bas dobro, treba da bude i uklonjena.
Ako sam dobro video ima jedna vrlo blizu nje a koja zauzima isti polozaj kao i ona, tj skoro da su jedna ispod druge, a ona je bas dosta vertikalna.
Poz
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Obrezuju se židovi i muslimani, voćke se orezuju ;)
he he ;) a posto sam izrazito pristojan necu ti odgovoriti da se je...eš ;)

Ako tako napraviš, pripremi grančice da nakalamiš odmah drugu šljivu, preporuka top selekcija. Poz

Ajde pliiz ne budi ti tesko napisati malo jasnijesto si mislio s tim? Mislis da nece potjerati mladice ako ih tako OREZEM? Mozda imas neki drugi prijedlog? Sto je to top selekcija?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što sam zulio?
Obrezivanje (također cirkumcizija od lat. circumcisio) je izraz koji stoji za razne oblike, ponekad veoma teških tjelesnih sakaćenja raširenih među raznim narodima diljem svijeta.

Najpoznatije je obrezivanje prepucija penisa koje poznajemo iz Biblije, a vršilo se u znak sporazuma između Jahve i Abrahama, odnosno Boga i Židova. Obavljalo se na muškoj bebi koja je navršila 8 dana. Ovaj oblik obrezivanja kod Židova, kasnije preuzima i islam, kod kojih je poznat pod imenom 'sunet'.

Kako si ti htio unakaziti onu voćku to ti je jedino rješenje. Odreži ju onda na metar visine i u tri kuta ukalemi 3 sorte. Bolje su ti topovi jer su manje osjetljivi na monoliju, hrđu, šarku itd. Topovi su TOP selekcija šljiva, ima ih o ho ho. Uskoro će kod mene u temi biti sve top selekcije sa karakteristikama. Dok uhvatim vremena. Uzgoni oblik trostruki solex, u drugoj godini ćeš imati brdo šljiva. Koristit ćeš sangu korjena i fi stabla od stare sorte, a od nove svježinu i produkciju i tako će oni sretno živiti u simbiozi još 15 godina. Ne budi ljen i iskopaj okolo kanal 25 cm dubine i stavi oko 100 kg stajnjaka ili zamjenskih peletea proporcionalno, da joj i umjetnog gnojiva i to je to.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Što sam zulio?
Obrezivanje (također cirkumcizija od lat. circumcisio) je izraz koji stoji za razne oblike, ponekad veoma teških tjelesnih sakaćenja raširenih među raznim narodima diljem svijeta.

Najpoznatije je obrezivanje prepucija penisa koje poznajemo iz Biblije, a vršilo se u znak sporazuma između Jahve i Abrahama, odnosno Boga i Židova. Obavljalo se na muškoj bebi koja je navršila 8 dana. Ovaj oblik obrezivanja kod Židova, kasnije preuzima i islam, kod kojih je poznat pod imenom 'sunet'.
Gugl ti je vidim dobar prijatelj :)


Kako si ti htio unakaziti onu voćku to ti je jedino rješenje. Odreži ju onda na metar visine i u tri kuta ukalemi 3 sorte. Bolje su ti topovi jer su manje osjetljivi na monoliju, hrđu, šarku itd. Topovi su TOP selekcija šljiva, ima ih o ho ho. Uskoro će kod mene u temi biti sve top selekcije sa karakteristikama. Dok uhvatim vremena. Uzgoni oblik trostruki solex, u drugoj godini ćeš imati brdo šljiva. Koristit ćeš sangu korjena i fi stabla od stare sorte, a od nove svježinu i produkciju i tako će oni sretno živiti u simbiozi još 15 godina.
Da, za razmisliti ali imam problem da niti znam kalemiti, niti imam koga tko zna niti imam s cime. A ako sam zadovoljan sa ovom sortom? Zar nece potjerati mlade izdanke ako ju ovako unakazim?
(Znam da je stari tako jednu krusku unakazio i ona uredno potjerala)

Ne budi ljen i iskopaj okolo kanal 25 cm dubine i stavi oko 100 kg stajnjaka ili zamjenskih peletea proporcionalno, da joj i umjetnog gnojiva i to je to.
To uvijek pomaze, naravno.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
gugi mi drugo ime ;) što da ga ne crpim ;)
Ako ideš na to sakačenje, onda ispilaj zaštiti voćarskim voskom i čekaj mladice. Uzgojni oblik opet trostruki solex. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Mogu se sada obrezivati voćke, tj. voćke se obrezuju u periodu mirovanja, od prestanka vegetacije (opadanje lišća) do početka (bubrenje pupova). Rezidba nema veze sa smrzavanjem, jer ako su takve hladnoće,voćka će se smrznut ako je obrezana ili nije. samo u slučaju velikih hladnoća bolje je voćku obrezati u proljeće, jer na neobrezanoj voćki ima više pupova nego na obrezanoj, pa je bolje ostaviti što više pupova preko zime. Vrlo rana rezidba može imati za posljedicu kasno pupanje. Pupovi podnose -15, jednogodišnje mladice -20, a stare grane -25 stupnjeva C.
Ako su u tvom kraju moguće niske temperature, moj ti je prijedlog da pričakaš sa rezidbom do proljeća, jer nemaš puno voćaka da si vremenski ograničen.
U svakom slučaju - rezidba ne potiče smrzavanje voćaka.

malo replike da ljudi krivo ne shvate. rezidba itekako ima veze sa smrzavanjem,smrzut će se prije na mjestu reza nego ako nije orezana,dalje,ako dođe do smrzavanja a režeš na proljeće, možeš birati grane koje su se manje smrzle i te ostavljaš za rod,ako si to napravio prije onda nemožeš. i rana rezidba potiče ranije pupanje a ne kasnije tako da je dobro što kasnije rezati i iz tog razloga,a i produžiš vrijeme kretanja vegetacije a time i opasnosti od mraza.
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
malo replike da ljudi krivo ne shvate. rezidba itekako ima veze sa smrzavanjem,smrzut će se prije na mjestu reza nego ako nije orezana,dalje,ako dođe do smrzavanja a režeš na proljeće, možeš birati grane koje su se manje smrzle i te ostavljaš za rod,ako si to napravio prije onda nemožeš. i rana rezidba potiče ranije pupanje a ne kasnije tako da je dobro što kasnije rezati i iz tog razloga,a i produžiš vrijeme kretanja vegetacije a time i opasnosti od mraza.

rana rezidba kao i kasna utječe na kasnije kretanje vegetacije...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
e sad, tko je u pravu?
kasnija rezidba, kasnije kretanje ili ranije kretanje?
Ili ste obojica po 50% u pravu, a zajedeno 100% ;)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
e sad, tko je u pravu?
kasnija rezidba, kasnije kretanje ili ranije kretanje?
Ili ste obojica po 50% u pravu, a zajedeno 100% ;)

ha, ha! uvijek dvije teorije kod nas ! ko u politici ! sve 49% - 51%! ili lijevo ili desno! dvije škole četiri knjige! ..........
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ha, ha! uvijek dvije teorije kod nas ! ko u politici ! sve 49% - 51%! ili lijevo ili desno! dvije škole četiri knjige! ..........

Istina je da uvjek ima oprečnih teorija od raznih stručnjaka, nekad jedni tvrde jedno, a drugi nešto sasvim oprečno...
ali u večini literature koju sam pročitao, a i profesori na fakultetu su mi predavali da vrlo rana rezidba (znači u ranu jesen,neposredno nakon opadanja lišča) kao i rezidba kasno u proljeće(pred bubrenje pupova) utječu na kasnije kretanje vegetacije, sad ako oni griješe onda i ja griješim...
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-koliko sam ja pročitao i čuo na predavanja ranija rezidba ranije kretanje, i ja imam običaj krenuti orezivati kasnije sorte koje inače kasnije kreću npr. GS, pa zlatni, pa idared, pa jonagold ne znam dali sam u pravu što se tiče redoslijeda ali ja tako radim...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ovako,voćka miruje po zimi,dakle spava. kad dođe vrijeme buđenja ona će se probuditi,ali ako ju orežeš recimo pred sam početak proljeća i uvjeta za kretanje vegetacije,ti si ju probudio i ona će krenuti ranije,dakle ranom rezidbom utječeš na to da ona ranije krene,to je refleks biljke,i ti bi se probudio da ti netko nokte reže na spavanju :) i onda dođe mraz ili velika zima i smrznu ti se prsti jer nemaš nokte:)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e sad, tko je u pravu?
kasnija rezidba, kasnije kretanje ili ranije kretanje?
Ili ste obojica po 50% u pravu, a zajedeno 100% ;)

obojica,ako dobro pročitaš vidjet češ da i ja i rajnski govorimo o istoj stvari ali drugačije napisano.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ovako,voćka miruje po zimi,dakle spava. kad dođe vrijeme buđenja ona će se probuditi,ali ako ju orežeš recimo pred sam početak proljeća i uvjeta za kretanje vegetacije,ti si ju probudio i ona će krenuti ranije,dakle ranom rezidbom utječeš na to da ona ranije krene,to je refleks biljke,i ti bi se probudio da ti netko nokte reže na spavanju :) i onda dođe mraz ili velika zima i smrznu ti se prsti jer nemaš nokte:)

Izgrađuje korjenov sustav,inače voćka od bubrenja pupova do opadanja lista intezivno izgrađuje nadzemni dio grane u jesen i tokom zime raste korjenov sustav,sokovi kolaju ali slabije kroz voćku imaš pravo spava ali žile su kao akumulator kada ga napuniš pa u prolječe treba največu snagu . Hrana se iz voćke iz jednogodišnjih izboja povlači u starije drvo i žile,zato je važno kod kalemljenja čim otpadne list odrezati jednogodišnji izboj i staviti ga u pijesak ili dr. mj za rano kalemlenje.:supz:
 
Na vrh