• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

Mira K

Novi član
Tu od
9 Stu 2010
Poruka
7
Rezidba zapuštene trešnje

Zatekli smo ovu trešnju na terenu pa bih molila da mi savjetujete kako je i kada orezati. Zaklonjena je hrastom sa obje strane ali smo jedan već drastično orezali. Vidi se na slici...
Svaki savjet bi dobro došao jer je vrijedi potaknuti na rast i davanje uroda ( ove je godine imala divan, žuto crveni plod ali samo nekoliko komada).
Dva stabla rastu iz istog korjena.

http://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=213&stc=1&d=1289263896
 

Prilozi

  • 6c47d348-PB038395[1].jpg
    6c47d348-PB038395[1].jpg
    85.4 KB · Pregleda: 548
A

amciking

Guest
Jel ima ko da malo pojasni sisanje visnje, da stavim sliku ??
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Zatekli smo ovu trešnju na terenu pa bih molila da mi savjetujete kako je i kada orezati. Zaklonjena je hrastom sa obje strane ali smo jedan već drastično orezali. Vidi se na slici...
Svaki savjet bi dobro došao jer je vrijedi potaknuti na rast i davanje uroda ( ove je godine imala divan, žuto crveni plod ali samo nekoliko komada).
Dva stabla rastu iz istog korjena.

http://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=213&stc=1&d=1289263896

Srušite i ovaj drugi hrast, po meni je preblizu trešnje, zaklanja joj svjetlo skroz, sva se jadna savila na suprotnu stranu.
 

Mira K

Novi član
Tu od
9 Stu 2010
Poruka
7
Moja jadna trešnja...

Srušite i ovaj drugi hrast, po meni je preblizu trešnje, zaklanja joj svjetlo skroz, sva se jadna savila na suprotnu stranu.

Da, to bi bilo idealno ali nećemo moći u potpunosti ga srušiti. Susjedima radi hlad na balkonu pa im trešnja nije toliko potrebna:))) Pokušat ću ih nagovoriti da mi malo dopuste da ga orežemo ( u zgradi nas ima 6 stanara i nisu baš ljudi od razumjevanja bilja i voćki...). Htjela sam da je oživim, orezivanjem koliko god mogu i kada ona "zablista" možda i hrast padne! Znam da se treba orezati u veljači ( ako ne griješim) ali se bojim da ne pogriješim u njezinom slučaju jer je zaista, dosta stara i kriva ( jadnica). U tome joj više ne mogu pomoći, izravnati je. Zato pitam savjet, koje grane dirati a koje ne i koliko toga u startu orezati. Hvala na javljanju Gustavo, nadam se da ćeš mi još nešto savjetovati. Pozdrav!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Tresnja se standardno orezuje u zeleno, dakle cca. u osmom mjesecu, ali sam 100% siguran da ce netko tko zna puno vise od mene laika reci koju ... ...
 

Mira K

Novi član
Tu od
9 Stu 2010
Poruka
7
Moja trešnja...

Tresnja se standardno orezuje u zeleno, dakle cca. u osmom mjesecu, ali sam 100% siguran da ce netko tko zna puno vise od mene laika reci koju ... ...


Hvala Smiljan, sada se moram malo uhvatiti proučavanja ili nađem čovjeka koji zna orezivati pa na teren sa njim:)
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Da, bolji rezultati za sve koštićavo voće pokazali su se zelenom rezidbom. Međutim ovu trešnju treba formirati što podrazumijeva i neke radikalne zahvate, tako da tu zelena rezidba i nije od nekog prvenstva. Trešnja je kao sorta većinom samobesplodna, iako ima i nekih samooplodnih no ne vjerujem da je to ova od Mire K, pa je i to jedna od potencijalnih stvari koju treba uzeti u obzir - a i navedeno je da je imala samo nekoliko plodova - no apsolutno sam na strani forumašice Mire K - sve treba srušiti samo da trešnja ostane. I zgrade ako treba.
 

Mira K

Novi član
Tu od
9 Stu 2010
Poruka
7
Da, bolji rezultati za sve koštićavo voće pokazali su se zelenom rezidbom. Međutim ovu trešnju treba formirati što podrazumijeva i neke radikalne zahvate, tako da tu zelena rezidba i nije od nekog prvenstva. Trešnja je kao sorta većinom samobesplodna, iako ima i nekih samooplodnih no ne vjerujem da je to ova od Mire K, pa je i to jedna od potencijalnih stvari koju treba uzeti u obzir - a i navedeno je da je imala samo nekoliko plodova - no apsolutno sam na strani forumašice Mire K - sve treba srušiti samo da trešnja ostane. I zgrade ako treba.

Vi ste zaista radikalni :) Hvala na savjetima! U veljači ćemo valjda nešto napraviti uz vašu pomoć :)
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Bok,

Imam oko 20 jabuka i krušaka koje bi trebao obrezivati.
Da li to mogu raditi već sada, ili tek negdje u 3 mjesecu kada zima gotovo sigurno bude bila gotova?
Sada je lijepo vrijeme, ali do proljeća lako moguće da će biti još puno hladnih dana i snijega, pa me zanima da li je to pametno, da li se i sada mogu orezivati voćke?

Da li nakon toga mogu napraviti prskanje crvenim uljem, da li je to dobro, pametno sada raditi?

Nemam baš previše iskustva, obično kasnije orezujem voćke, ali obzirom na ovo lijepo vrijeme......

Hvala...
 
Posljednje uređivanje:

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Bok,

Imam oko 20 jabuka i krušaka koje bi trebao obrezivati.
Da li to mogu raditi već sada, ili tek negdje u 3 mjesecu kada zima gotovo sigurno bude bila gotova?
Sada je lijepo vrijeme, ali do proljeća lako moguće da će biti još puno hladnih dana i snijega, pa me zanima da li je to pametno, da li se i sada mogu orezivati voćke?

Da li nakon toga mogu napraviti prskanje crvenim uljem, da li je to dobro, pametno sada raditi?

Nemam baš previše iskustva, obično kasnije orezujem voćke, ali obzirom na ovo lijepo vrijeme......

Hvala...

Mogu se sada obrezivati voćke, tj. voćke se obrezuju u periodu mirovanja, od prestanka vegetacije (opadanje lišća) do početka (bubrenje pupova). Rezidba nema veze sa smrzavanjem, jer ako su takve hladnoće,voćka će se smrznut ako je obrezana ili nije. samo u slučaju velikih hladnoća bolje je voćku obrezati u proljeće, jer na neobrezanoj voćki ima više pupova nego na obrezanoj, pa je bolje ostaviti što više pupova preko zime. Vrlo rana rezidba može imati za posljedicu kasno pupanje. Pupovi podnose -15, jednogodišnje mladice -20, a stare grane -25 stupnjeva C.
Ako su u tvom kraju moguće niske temperature, moj ti je prijedlog da pričakaš sa rezidbom do proljeća, jer nemaš puno voćaka da si vremenski ograničen.
U svakom slučaju - rezidba ne potiče smrzavanje voćaka.
 
L

lili69

Guest
njega nara(šipka)

Molim za hitan odgovor sve drage forumaše!!!!
da ne zakasnim i ove godine!! :(
imam šipak star već 5-6 godina, lijepo stablo , uvijek procvjeta sa puno predivnih cvjetova, branim ga od lisnih ušiju, ali još nijedan plod nije uspio da se zametne?! šta mu nedostaje!!!!!! please help me!!!!!!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Obrezuju se židovi i muslimani, voćke se orezuju ;) Ako tako napraviš, pripremi grančice da nakalamiš odmah drugu šljivu, preporuka top selekcija. Poz
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
nemoraš ih tako drastično rezati,što ti je otišlo tako u vis probaj saviti,donje grane pod 60¨stupnjeva a gornje pod 45 a što smeta reži i skrati provodnicu
 

Najnoviji postovi

Na vrh